Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

arrows συνηθως οταν αλλαζει η παστα οπως γνωριζεις,γινεται και ενα καθαρισμα στον ανεμιστηρα.

εαν ειναι και λαθος τοποθετημενη απο το εργοστασιο (συμβαινει συχνα) τοτε βλεπεις διαφορες οπως γνωριζεις.αλλα σιγουρα οχι 10 - 15 βαθμους,ενταξει μην ημαστε υπερβολικοι.αλλα 1-3 βαθμους λογικα θα δει καποιος.

Bigi με τα πολλα 4,μην ξεχνας οτι η επιφανεια του επεξεργαστη της καρτας γραφικων δεν ειναι οπως η επιφανεια ενως heatspreader ενος cpu.δεν εχει μεταλλο δηλαδη,ειναι λεια η επιφανεια.πιο πολυ ειναι για να μπει η παστα αναμεσα στις αυλακωσεις του μεταλλου της βασης της ψυχτρας της καρτας γραφικων.ετσι θελει λιγοτερη παστα απο οσο νομιζεις.

δοκιμασε να βαλεις στην βαση της ψυχτρας μονο,απλωσε την εκει εαν θελεις και κατα την τοποθετηση προσπαθησε να μην πηγαινει περα δωθε η ψυχτρα οταν πας να την βιδωσεις.και οπως σωστα σου ειπαν,χιαστη σφιξιμο οι βιδες και σιγουρεψου οτι βιδωνεις με σωστη πιεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 βαθμοι διαφορα για να ειδες δεν ξερω τι Ακριβως ειδες δεν ξερω μονη πιθανοτητα να συμβει αυτο ειναι αν η ενδειξη δεν ειναι βλαμμενη να μην ακουμπουσε η ψυκτρα στο τσιπακι αλλα θα throtlαρε δε γινεται.... Με full cover waterblock σε custom loop κυνηγας 15 βαθμους λιγοτερο εσυ το καταφερες με αλλαγη παστας; 18 χρονια κλοκαρω σετταρω απειρα custom μαλλον πιαστηκα κοροιδο τι να πω

 

Ξέρω εγώ ακριβώς τι είδα.

 

Ποιός σου είπε πως πριν η κάρτα δεν είχε throttling?

 

Τα αναφέρω αυτά 2-3 σελίδες πίσω που είχα ζητήσει κάποιες οδηγίες για o/c.

 

Πριν την αλλαγή, 94-95 καρφωτοί σε οποιαδήποτε 3d εφαρμογή, σε stock.

 

Μετά την αλλαγή, με +4-5ο στο δωμάτιο (τουλάχιστον) και με ελάχιστο ανέβασμα (+13mV, +40ΜΗz), σε gaming (μετά την 1η ώρα) κάπου 73-75 (χωρίς να έχω πειράξει τους ανεμιστήρες του κουτιού), σε Ηeaven/Valley κάπου στα ίδια, σε Furmark (burn) μπορεί και να τερματίσει, στο τέταρτο.

 

Γράφω πιο πίσω, επίσης, πως πιθανότατα δεν ήταν καλά βιδωμένη η ψύκτρα πριν, έμοιαζε να πατάει ανισομερώς.

 

Είδες? Κάτι μαθαίνεις μετά από 18 χρόνια και άπειρα custom... ;)

 

Άσε που δεν με ρώτησες τί γίνεται με τα VRMs όταν δεν έχεις full w.block...113ο έγραψε το GPU-Z προχτές στο Furmark, με >100 για πολύ ώρα (δυτυχώς δεν το πήρα χαμπάρι, είχα μείνει στις προηγούμενες μετρήσεις που μέχρι 92-93 είχε πιάσει το 1 και το 2 κάπου 15 χαμηλότερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ειπα να καθαρίσω την κάρτα γραφικών μου , η παστά ειχε πετρώσει έφαγα μια ωρα να την καθαρίσω . Το αποτέλεσμα ειναι πολυ καλό αλλα εχω πρόβλημα με το που βάζω ενα game η να την κανω stress κρασαρουν ολα , τι παιζει να έγινε έχετε καμία ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε πετρωσει και ξεκολησε με ζορι η ψυκτρα απο το chipset τοτε μπορει να εσπασε καποια κολληση και να θελει reballing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ προσοχή το έκανα όσο μπορούσα . Την ξανά άνοιξα και διαπίστωσα οτι η arctic silver 5 που έβαλα ηταν λίγη (δεν ανέβαζε θερμοκρασία όμως ) την καθάρισα και έβαλα μια μεγάλη κουκκίδα χωρίς να την απλώσω αυτήν την φορά απο coolermaster e1 ic essential .

 

Έτρεξα ενα furmark ενα 10λεπτο και δουλεύει κανονικά , θα το αφήσω κανένα 35 λεπτο και βλέπουμε

 

 

Γενικα σε idle για κάποιον λογο η θερμοκρασία ανέβηκε ενω σε full stress με το ιδιο % στον ανεμιστήρα έχουμε 7 βαθμους διαφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ραφαηλ ποσο καιρο την ειχες με την ''μαμα'' παστα?

 

 

Από τότε που αγοράστηκε (νομίζω έχει 5 χρόνια) . Ήταν πολύ χάλια πέτρα με πολύ δυσκολία καθαρίστηκε , επίσης ήταν χάλια και η μια σειρά thermal pad οπότε αναγκαστικά τα άλλαξα και αυτά

 

 

Το θέμα είναι ότι η AS5 είναι εν μέρει ηλεκτρικά αγώγιμη, και αν έπεσε σε σημείο που δεν έπρεπε, την πάτησες.

 

Το σκέφτηκα!!  για αυτό την ξανά άνοιξα , ευτυχώς όπως είπα και παραπάνω ειχα βάλει λίγο οπότε δεν έτρεξε πουθενά . Τώρα με την coolermaster δεν ξέρω τι έγινε .....

 

... έτρεξε 35 λεπτά stress και δεν κρασαρε τίποτα ολα δουλεύουν κομπλέ . Θα την αφήσω έτσι για λιγο καιρό εαν δω οτι μου κανει νούμερα πάλι θα την ξανά αλλάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως παιδιά, βρήκα το δάσκαλό μου με δαύτην!Αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναπάθει.Δύο μέρες τώρα παιδεύομαι να βάλω την πάστα σωστά και δεν τα έχω καταφέρει!Αφότου την έβαλα τις δύο αρχικές φορές, ξύπνησα και ήθελα επιτέλους να βάλω λαστιχάκια κάτω από τους ανεμιστήρες για να σταματήσει αυτό το γνωστό σπαστικό κροτάλισμα που έχει το πρώτο revision (από τις καλύτερες υλοποιήσεις σου λέει μετά...).Οπότε αναγκαστικά έπρεπε να λύσω και την ψύκτρα ολόκληρη.Έλα όμως που από τότε δε λέω με τίποτα να πετύχω την ποσότητα και είτε βάζω λίγη και μένει μέρος του πυρήνα ακάλυπτο και ανεβάζει ακαριαία θερμοκρασίες είτε βάζω περισσότερη και πνίγεται με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει μεν ακαριαία θερμοκρασίες, αλλά σιγά σιγά να ξεπερνά τους 80 βαθμούς.Πρέπει να έχω δοκιμάσει και 15 φορές από χθες.Όσο και να γελάτε...Δοκίμασα όλες τις μεθόδους, πραγματικά.Έριξα το άπειρο διάβασμα στο νετ και σε οδηγούς, στο τι λένε οι εταιρείες που φτιάχνουν πάστες κλπ.Είδα ένα σωρό βιντεάκια επίσης.Ε, αυτό το απλό με το μπιζέλι στη μέση ή μια γραμμή κατά μήκος του die, δε δουλεύουν.Αυτό που φαίνεται να δουλεύει καλύτερα είναι η μέθοδος που προτείνει για τις 290 η ekb στα waterblock της, δηλαδή 4 κάθετες μεταξύ τους γραμμές, σα να σχηματίζουν αστερίσκο δηλαδή.Αυτό πρέπει να δουλέψω μάλλον περισσότερο ώστε να καταφέρω να βάζω λιγότερη ποσότητα.Πραγματικά έχω απαυδίσει.Αν το 'ξερα έτσι, θα την άφηνα στη δεύτερη αλλαγή που ήταν μια χαρά και ας κροτάλιζε σαν φίδι!.Απορώ τις πρώτες δύο φορές πώς μου έκατσε και το πέτυχα χωρίς να ξέρω πώς αντιδρά η πάστα ή η ψύκτρα με την πίεσή της.Στο τέλος με βλέπω είτε να αγγαρεύω κανέναν από εδώ μέσα είτε να την πηγαίνω σε κανένα μαγαζί... ^_^

Επεξ/σία από Bigi444444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιοδιά,

 

Και γιατί απλά δεν την απλώνεις με κάρτα,ώστε και έλεγχο της ποσότητας να έχεις,αλλά και να μην σου φύγει εκτός chip;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το πρώτο που δοκίμασα.Και την πρώτη φορά που ήταν μια χαρά και στις επόμενες που δεν ήταν.Γενικά δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος στις gpu βλέπω επειδή δημιουργεί φούσκες αέρα που μειώνουν την απόδοση, όσο στρωτά και να το κάνεις.Και σκέψου ότι η πάστα έχει μέσα "πινελάκι" για στρώσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το πρώτο που δοκίμασα.Και την πρώτη φορά που ήταν μια χαρά και στις επόμενες που δεν ήταν.Γενικά δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος στις gpu βλέπω επειδή δημιουργεί φούσκες αέρα που μειώνουν την απόδοση, όσο στρωτά και να το κάνεις.Και σκέψου ότι η πάστα έχει μέσα "πινελάκι" για στρώσιμο!

 

Mα,δεν έχει καμμία διαφορά με ένα cpu.Ένα τσιπ που ζεσταίνεται είναι,και στις δύο περιπτώσεις.

Θαρρώ διάβασες τόσα πολλά για τις πάστες,που έπαθες ζάλη από την υπερπληροφόρηση.

Δεν χρειάζεται να φτάσεις να γνωρίζεις την θερμική συμπεριφορά των μορίων του αργύρου,απλά άπλωσε την πάστα. :-D

Αν το τσιπ είναι και ζεστό,ακόμα καλύτερα.

 

 

Τεσπά,την επόμενη φορά,όσο πέτρα και να ειναι,βάλε την να λειτουργήσει πριν αποφασίσεις να την καθαρίσεις,να κάνεις την δουλειά σου πιο εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ AS5 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΓΩΓΙΜΗ 

Δεν ειναι κουραστικό να γεμίζουν σελίδες επι σελίδων και να γράφονται τα ίδια και τα ίδια ξανα και ξανα. μια η arctic silver, μια οτι με haswell κάποια ντουβαρια επιμένουν με prime, μια οτι η πάστα θέλει αλλαγη γιατι και καλά ξεράθηκε, ξερω γω αρκετά με τους μύθους δε νομίζετε....

Επεξ/σία από arrows
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όσον αφορά σε κάτι, όχι όσον αναφορά

 

Συγγνώμη για το off topic αλλά το βλέπω παντού και από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή για να το μάθουν όλοι πως γράφεται και προφέρεται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα,δεν έχει καμμία διαφορά με ένα cpu.Ένα τσιπ που ζεσταίνεται είναι,και στις δύο περιπτώσεις.

Θαρρώ διάβασες τόσα πολλά για τις πάστες,που έπαθες ζάλη από την υπερπληροφόρηση.

Δεν χρειάζεται να φτάσεις να γνωρίζεις την θερμική συμπεριφορά των μορίων του αργύρου,απλά άπλωσε την πάστα. :-D

Αν το τσιπ είναι και ζεστό,ακόμα καλύτερα.

 

 

Τεσπά,την επόμενη φορά,όσο πέτρα και να ειναι,βάλε την να λειτουργήσει πριν αποφασίσεις να την καθαρίσεις,να κάνεις την δουλειά σου πιο εύκολη.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό το θέμα να καθόμαστε να αναλύουμε τα της τοποθέτησης της πάστας, αλλά δε συμφωνώ ιδιαίτερα στο ότι δεν έχει διαφορά από έναν επεξεργαστή.Ο επεξεργαστής έχει τετράγωνο heatspreader πάνω στο die, το οποίο ήδη καλύπτεται εξ ολοκλήρου από το εργοστάσιο με πάστα.Επειδή ακριβώς το heatspreader είναι τετράγωνο, οι περισσότεροι συνιστούν μια κοτσιλιά στο κέντρο επειδή θα απλώσει κυκλικά και ομοιόμορφα, ανάλογα και με την κάθε πάστα βέβαια.Άμα κάνεις delid τον επεξεργαστή δε θα πας να βάλεις κουκίδα στη μέση, σε μακρόστενο die, λογικό είναι.

Ε το ίδιο και στις gpu, όπως και στη 290.Επειδή το die της δεν είναι τετράγωνο δεν πας με την κουκκίδα στη μέση.Το θέμα είναι ότι, όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, εάν μείνουν ακάλυπτες έστω και μικρές επιφάνειες στις γωνίες, θα ανεβάζει θερμοκρασία, ειδικά αυτή η κάρτα που είναι ενεργοβόρα.Να μιλάγαμε για καμιά 950 ξέρω 'γω που πιάνει 60 μάξιμουμ σε κακό κουτί, δε θα είχε και μεγάλη διαφορά θεωρώ.Εκεί είναι που με παιδεύει σε συνδυασμό με το πώς πατάει το cooler της.Βάζω λίγη και όταν την ανοίγω βλέπω ακάλυπτα σημεία επειδή και η πάστα αυτή δεν απλώνει εύκολα από μόνη της.Βάζω περισσότερη για να απλώσει και πνίγεται.Θέλει κάπου στη μέση, την οποία την πέτυχα μόνο τις δύο πρώτες φορές!

 

Θα δοκιμάσω να τη βγάλω στον ήλιο να ζεσταθεί, όπως λες κι εσύ, το διάβασα και από άλλους που λένε ότι για τοποθέτηση σε gpu τη ζεσταίνουν τη συγκεκριμένη.Ίσως έτσι καταφέρω να απλώσω μικρότερη ποσότητα που να καλύψει όλη την επιφάνεια.Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω το άπλωμα με πιστωτική, που θα είναι σαφώς πιο εύκολο, μιας και το, ας πούμε πινέλο που έχει η πάστα , είναι μαλακό και δε βολεύει για ομοιόμορφο στρώσιμο με παγωμένη πάστα.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην τη γδάρω έτσι και πάθουμε και ζημιά.  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...