Προς το περιεχόμενο

Διάρρηξη και Θωρακισμένες Πόρτες


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά το σκυλί ειναι μεγάλη επένδυση ΑΝ ο άλλος δεν ειναι επαγγελματίας, αλλά οι κοινοί διαρρήκτες (Γεωργιανοί ή αθίγγανοι κατά μεγάλο ποσοστό όπως τουλάχιστον μου έχουν πει απ την αστυνομία όσες φορές μου διέρρηξαν το σπίτι) που ψάχνουν για χρυσό και θα πουλησουν μετά στα γνωστά μαγαζιά.

Δεν ειναι ανάγκη να αναφερόμαστε σε μεγάλο σκυλί. Ακόμα και το μικρό θα κάνει σαματά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ανάγκη να αναφερόμαστε σε μεγάλο σκυλί. Ακόμα και το μικρό θα κάνει σαματά.

 

Το ζήτημα είναι να τού κόψει και καμιά μπριζόλα, να σου πω εγώ αν ξανακάνει μπούκα σε ξένο σπίτι ο βλάκας. Το μεγάλο σκυλί όμως, δεν είναι για διαμέρισμα, διαφορετικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να τού κόψει και καμιά μπριζόλα, να σου πω εγώ αν ξανακάνει μπούκα σε ξένο σπίτι ο βλάκας. Το μεγάλο σκυλί όμως, δεν είναι για διαμέρισμα, διαφορετικά...

Βάλε κανις και θα δεις...μπριζόλα δε θα ειναι, δάχτυλο θα ειναι σίγουρα...ξέρεις τι #$#%%σκυλα ειναι αυτά?? :P :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μπει καποιος σπιτι τον περιμενει εκπληξη...

 

Σκυλακι..

 

Μικρο στο ματι αλλα πολυ αγριο με τους ξενους. 

 

Ειναι ικανο να ριξει ολοκληρη πορτα αν καταλαβει οτι καποιος ξενος ανεβηκε ακομα και το πλατυσκαλο...

 

Δεν σταματαει μεχρι να παμε εμεις ή να φυγει ο αλλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κανις και θα δεις...μπριζόλα δε θα ειναι, δάχτυλο θα ειναι σίγουρα...ξέρεις τι #$#%%σκυλα ειναι αυτά?? :P :P :P :P

 

Το ξέρω ότι είναι ...διαολεμένα. Αλλά θέλω να χάσει γερό κομμάτι ο έτσι. Δάχτυλα θα έχει άλλα εννιά, γόνατα όμως π.χ., πόσα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμεις εχουμε δυο σκυλια που γαβγιζουν. Δεν ειναι σκυλια που θα προκαλεσουν προβλημα στο δραστη, γιορκσαιρ και λαμπραντορ. Αλλα σιγουρα λειτουργει αποτρεπτικα , οπως αναφερθηκε, ν ανοιξει καποιος ενα σπιτι που μεσα γινεται χαμος. Ασε που το γαβγισμα του Λαμπ ειναι ψαρωτικο.

 

Το οεω και το πιστευω, ο αποτελεσματικος σκυλος φυλακας ειναι μεσα στο σπιτι. Ο εξω βγαινει οφ ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι πως έχω πόρτα αυτουνού με τη KESO 2000 πάνω και μόλις βρήκα μερικά βίντεο στο youtube που τη πικάρουν σε 5 λεπτά ρε φούστη μου. Κι υποτίθεται αυτή δε πικάρεται εύκολα, ήμαρτον - το γράφει και στο site

http://www.siamo.gr/382/kylindroi-ypshlhs-asfaleias

 

youtube.com/watch?v=z2r_RWA0Srg

 

 

 

Καλα οκ, αυτη θελει και skill. Ασε που θα πρεπει να την πικαρει για καθε κλειδωμα. 

 

Οι κλειδαριές ήταν μαζί με τις πόρτες, http://www.potentlock.com/ αυτές έχει ενσωματωμένες. Πέρα του ότι έχει ίδιες κλειδαριές και στην είσοδο (που με την ίδια ευκολία θα μπορούσαν να την ανοίξουν όπως και των σπιτιών) χώρια ότι έχει κωδικό να πατάς και να ανοίγει άρα θα μπορούσαν να ήξεραν τον κωδικό (μαλακία αυτό το ξέρω).

 

Το ποιες έχουν master keys δε μπορεί νομίζω να το ξέρει κανείς μας, όλοι θα πάμε με την ελπίδα να μας λέει αλήθεια ο εκάστοτε κατασκευαστής/κλειδαράς

 

Και βίντεο για το πως μπορεί να ανοίξει κάποιος την κλειδαριά που έχουμε (βλέπετε και το κλειδί που είναι πάνω κάτω ίδιο). Τέλεια. Τόσο εύκολο....

 

http://www.youtube.com/watch?v=VVTcn8Yl8Zc

 

WTF??

post-216584-0-54693600-1386978429_thumb.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που εχει καποιος ροτβαϊλερ στο διαμερισμα του πχ και κοψει φετες απο επιδοξο ληστη, ο νομος τι λεει? Αν υπαρξει σοβαρος τραυματισμος μεχρι και θανατος ξερω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/341902-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/page-31?do=findComment&comment=52701863

αν θελετε να δεινετε κλειδι(καθαριστρια κτλ) βαζετε και μια 2η

τα κλειδια ειναι σε σακουλακι κλειστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θωρακισμένες οι κλειδαριες πρεπει να εχουν καταπελτη(relock) ώστε σε περιπτωση απόπειρας διαρηξης να πεσει ο καταπέλτης(σε ορισμένες πεφτει όταν παει να παραβιαστεί ο κύλινδρος και σε άλλες το defender) και μπλοκαρει το ξεκλείδωμα των πυρων ακομα και να εχει σπασει ο κύλινδρος και το defender και η πορτα ειναι αδυνατο να παραβιαστεί.Τα κλειδιά χρηματωκιβωτιου στις θωρακισμένες εχουν καταργηθεί εδώ και χρονια.Ο καλυτερος συνδυασμος ειναι ένα καλο defender με ένα καλο κυλινδρο και κλειδαρια με καταπελτη.

Σημαντικο ρολο παιζει και η τοποθετηση της θωρακισμένης.Ο καλυτερος τροπος τοποθέτησης ειναι με τη χρηση ηλεκτροκολλησης να στερεωνεται σε ειδικες μπετοβεργες περιμετρικας του τοιχου.Αν το κενο μεταξυ του τοιχου και της κασας ειναι μεγαλο καλο ειναι να κλειστει με μπετο,αν ειναι μικρο τοτε με πολυουρεθανη.

Ακομα καλυτερα αν καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα  να τοποθετησει μαγνητικο defender.Eνας ακομα καλος συνδυασμος ειναι η omega plus με μαγνητικο defender.

Αν πληρούνται όλα τα παραπανω τοτε η θωρακισμενη ειναι σχεδον αδυνατο να παραβιαστεί ακομα και επαγγελματιας να ειναι ο κλεφτης.Θα ειναι πιο ευκολο να γκρεμισει τον τοιχο παρα να παραβιασει την θωρακισμενη.

Τα περισσοτερα βιντεο στο youtube δεν ειναι αξιοπιστα καθως εχουν πειραξει τις κλειδαριες αφαιροντας τους τις μπιλιες και ετσι φαινεται ότι ανοιγουν αμεσως.

Ακομα για μεγιστη ασφαλεια καλο ειναι να εχει θωρακισει καποιος και το υπολοιπο σπιτι,όπως τα κουφώματα και να υπαρχει συναγερμος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το μαστερ key?

αλλιως πασπαρτου.με ενα κλειδι ανοιγεις πολλες πορτες.

http://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-safety/security/question710.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εκαναν διαρρηξη σε γνωστο μου που εχουμε την ιδια πορτα ασφαλειας (Τesio). μπηκαν με πασπαρτου, οι κλειδαριεσ αυτες εχουν αρκετα χρονια στην αγορα οποτε ειναι ξεπερασμενες .

Με λιγα λογια δε φταιει η πορτα , αλλα η κλειδαρια. το καλο ειναι ομως οτι μπορει να αλλαχτει.

το εψαξα λιγακι και εβαλα μια κλειδαρια Omega 

Λιγο τσουχτερη στην τιμη αλλα σιγουρα πιο ασφαλης απο αυτην που ειχε πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνο, ο σκυλος ειναι οτι πρεπει για μια καλυτερη προστασια..ειδικα οταν ειναι εκπαιδευμενος.

Ειχα και εγω ενα σκυλακι, οπου δεν παταγε μεσα τιποτα. Ητανε εκπαιδευμενος στο να ειναι καλος φυλακας κ.τ.λ. :P Ανθρωπος περναγε εξω απο το σπιτι και εσπαγε αλυσιδες για να του ορμηξει :P

Θυμαμαι μια φορα, ειχαμε δεμενο το σκυλο και παει να πηδηξει ενας απο τη μαντρα, και εμεις καθομασταν μεσα και τον ειδαμε. Και να τον βλεπει ο σκυλος, να σπαει την αλυσιδα, και να τον παιρνει απο πισω :P

Και θυμαμαι τοτε ειχαμε βαλει κατι ηλιακα φωτα, και μεσα στο σκοταδι, την ωρα που ετρεχε ο σκυλος, περασε απο ενα φως και το πηρε επανω του, και ετρεχε και φωτιζε κατι στο κεφαλι του χ0α0χα0χ0α0χα0χα

 

αλλιως πασπαρτου.με ενα κλειδι ανοιγεις πολλες πορτες.

http://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-safety/security/question710.htm

 

Γιατι υπαρχουν αυτα τα κλειδια? Δηλαδη με ενα κλειδη να ανοιγεις πορτες? Και μετα σου λενε ασφαλεια..

Και φανταζομαι αυτα θα μπορει να τα βρει, οποιοδηποτε ατομο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...