Προς το περιεχόμενο

Διάρρηξη και Θωρακισμένες Πόρτες


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλα εδω ειπατε ορισμενοι για σκυλακια κτλπ.

Καλα τα σκυλακια δεν λεω να σε ειδοποιησουν αν εισαι μεσα στο σπιτι αλλα αμα ειναι μονα τους και μπουν μεσα την ωρα που θα λείπεις μπορει και να το βρεις πνιγμένο...

 

Γιατι λογικα μπορει να γαυγιζε σαν μαλακισμένο και το σκότωσαν, οπότε ουτε αυτο ειναι λύση.

Θα παθεις και σοκ να το δεις χάμω να ξεψυχάει...

 

Τα χρυσαφικά σε θυρίδα και τελος.

Και αμα μπουν αντε να στο κανουν πουτανα ψαχνωντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Λοιπόν, φτιάχνω αυτό το thread για να ενημερώσω γενικά όλους για σκηνικό που παίχτηκε σήμερα στην πολυκατοικία μου.
 
Μεταξύ των ωρών 9 το πρωί και 12 το μεσημέρι, μπήκαν κλέφτες σε 2 διαμερίσματα (οροφοδιαμερίσματα είναι) στον 4ο και 5ο όροφο. Τα διαμερίσματα αυτά ήταν άδεια από κόσμο και ειδικότερα το ένα άδειασε στις 9 (άρα το παρακολουθούσαν να δουν πότε θα φύγουν). Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι μπήκαν σε θωρακισμένες πόρτες (2 χρόνων είναι τα σπίτια και οι πόρτες) κανονικά με κλειδί. Δεν έγινε καμία παραβίαση, απλά ανοίξανε μπήκαν, πήραν ότι πήραν και τις ξαναέκλεισαν σαν κύριοι. Οι μπάτσοι είπαν ότι κάθε φορά που έχει λαϊκή (όπως σήμερα) είναι η μέρα που μπαίνουν, γιατί γενικά στην όλη περιοχή συνεχώς έπαιρναν τηλέφωνα για να ενημερώσουν για επιπλέον κλοπές και το ακούγαμε και στον ασύρματο.
 
Το θέμα είναι ότι τα γράφω αυτά για να ενημερώσω ότι, παιδιά, οι θωρακισμένες δεν κάνουν δουλεια ΚΑΜΙΑ, όπως είπαν και οι μπάτσοι "για μόστρα είναι, αφού μπαίνουν είτε με master key ή με κανά αντικλείδι που μπορεί να έχει κρατήσει κανάς κλειδαράς από όταν βγήκαν τα κλειδιά"
 
Συμπέρασμα, προσοχή στην ημέρα με λαϊκή, και αν έχετε θωρακισμένες να ξέρετε ότι δεν κάνουν τίποτα. Δεν το λέω για να ανησυχήσω κόσμο, απλά να ξέρετε τι συνέβη σήμερα που νομίζαμε ότι με τις θωρακισμένες είμαστε καλυμμένοι.
 
Stay Safe.

 

Ωπα ρε μεγάλε... chill out ! Τι πάει να πει θωρακισμένη πόρτα; Αλλο θωρακισμένη πόρτα και αλλο κλειδαριά  και πέρα απο αυτό ποιός είπε ότι όλες οι θωρακισμένες πόρτες που πουλιούνται τώρα στο εμπόριο εχουν κλειδαριά υψηλής αντικλεπτικής τεχνολογίας; Εξαρτάται τι κλειδαριά θα βάλεις στην πόρτα . Π.χ omega plus είναι απο τις ακριβές και καλές αυτή την περίοδο και όσον αφορά περι αντικλείδια που λες σε κλειδαρά σε πληροφορώ ότι υπάρχουν κλειδαριές ταιχνολογίας αιχμής που ΔΕΝ βγαίνει αντικλείδη απο κανένα κλειδαραδικο και αν θες αντικλείδι ΜΟΝΟ με παραγγελία απο το εργοστάσιο κατασκευής της κλειδαριάς σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σου κόστισε; 

 

Πριν 2 χρόνια που την έβαλα, μου κόστισε με τα περαστικά κτλ 450 ευρώ. Μου φάνηκαν λίγο αρκετά, αλλα λίγο το οτι μόλις μας είχαν κάνει διάρηξη, λίγο το οτι το σπίτι είναι ιδιόκτητο (δεν το νοικιάζουμε), λίγο το οτι δεν έχει κλειδι, ε είπα να την βάλω!

 

Με το γεγονός οτι δεν εχει κλειδί, είσαι σίγουρος οτι ο απλός ο κλέφτης με το που την δει, θα φύγει! Δεν παίζει καν να προσοαθήσει να την ανοίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κλειδωνετε την κυρια εισοδο της πολυκατοικιας

Ναι, και αν υπαρξει επειγων λογος να εγκαταλειψεις την πολυκατοικια να μην ξεχασεις να παρεις και τα κλειδια μαζι

Αν η εξωπορτα σας στην πολυκατοικια εχει τοιχο απεναντι σχετικα κοντα, με ενα μαδερι και ενα γρυλο την σπανε σε 1 λεπτο χωρις πολυ θρυβο, δε πα να κανει και 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια που την έβαλα, μου κόστισε με τα περαστικά κτλ 450 ευρώ. Μου φάνηκαν λίγο αρκετά, αλλα λίγο το οτι μόλις μας είχαν κάνει διάρηξη, λίγο το οτι το σπίτι είναι ιδιόκτητο (δεν το νοικιάζουμε), λίγο το οτι δεν έχει κλειδι, ε είπα να την βάλω!

 

Με το γεγονός οτι δεν εχει κλειδί, είσαι σίγουρος οτι ο απλός ο κλέφτης με το που την δει, θα φύγει! Δεν παίζει καν να προσοαθήσει να την ανοίξει!

 

Την έχω δει και ψάξει. Είναι να μην πετυχεις εξυγχρονισμένο κλέφτη. Τον κατασκευαστή και καλά απόφοιτο του MIT και καλά που τον ρώταγα δεν μου έδωσε καμία πειστική απάντηση σε θέματα ασφαλείας που σχετίζονται με το software που τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δει και ψάξει. Είναι να μην πετυχεις εξυγχρονισμένο κλέφτη. Τον κατασκευαστή και καλά απόφοιτο του MIT και καλά που τον ρώταγα δεν μου έδωσε καμία πειστική απάντηση σε θέματα ασφαλείας που σχετίζονται με το software που τρέχει.

 

Κοιτα αν είναι να έρθει να με κλέψει τύπος με λαπτοπ, ε χαλάλι του ότι και να πάρει!! :P

 

Κατα κύριο λόγο όμως, οι κλοπές γίνονται απο low level κλέφτες που ανοίγουν τις πόρτες με αντικλείδια ή κατσαβίδια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου λεγα καλυτερα βαλε συναγερμο καμια πορτα δεν ειναι ασφαλειας εκτοςψαν εισαι διατεθημενος για να δωσεις αρκετα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός ότι αν κλειστούμε απ' έξω από το σπίτι (για τον Χ Ψ λόγο) καλούμε κλειδαρά (και ως επί το πλείστον θα μας ανοίξει την πόρτα σε χρόνο DT και χωρίς πολλή φασαρία ή καταστροφές), αυτομάτως σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι κλειδαριές έχουν την "κερκόπορτά" τους και η οποία είναι γνωστή σε αρκετό κόσμο.

Σίγουρα από την πλευρά μας θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να κοιμόμαστε ψιλο-ήσυχοι αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Προσωπικά έχω κάνει μια τρύπα στο δάπεδο στην οποία περνάω ένα χοντρό μεταλικό μασίφ πείρο  ο οποίος εφάπτεται τελείως και μπλοκάρει την πόρτα (δεν κουνάει ούτε χιλιοστό ακόμα και ξεκλείδωτη). Έτσι έχω το κεφάλι μου σχετικά ήσυχο όταν είμαστε μέσα (μην ανοίξουμε τα μάτια από τον ύπνο και δούμε κανένα πάνω από το κεφάλι μας).

Τώρα για όταν λείπουμε δεν έχω λύση (πέραν της κλασσικής πόρτας ασφαλείας) αλλά πραγματικά αν κάποιος είναι τόσο στην πείνα και τόσο μπρατσόνι να έρθει να πάρει το κομπιούτερ (P4 2.8Ghz) ή την τηλεόραση (29'' crt) καλώς να ορίσει.

Και αν τύχει και τον πιάσει η μέση, στο φαρμακείο μέσα στο μπάνιο έχω και...counterpain.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός ότι αν κλειστούμε απ' έξω από το σπίτι (για τον Χ Ψ λόγο) καλούμε κλειδαρά (και ως επί το πλείστον θα μας ανοίξει την πόρτα σε χρόνο DT και χωρίς πολλή φασαρία ή καταστροφές), αυτομάτως σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι κλειδαριές έχουν την "κερκόπορτά" τους και η οποία είναι γνωστή σε αρκετό κόσμο.

 

Αυτό φυσικά και δεν ισχύει! Ο κλειδαράς έχει το χρόνο και τη δυνατότητα φασαρίας ώστε να ανοίξει την πόρτα. Αν η πόρτα λοιπόν είναι με κλειδαριά ασφαλείας νέου τύπου, μόνο με τρυπάνι μπορεί να την ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είπα κι εγώ να αλλάξω κλειδαριά στην θωρακισμένη πόρτα μου. Πήγα και ρώτησα σε 3 μαγαζιά, και είχα τις εξής προτάσεις:

 

1. omega plus, στα 240 ευρώ. Αυτός που την σύστησε είπε ότι δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον (defender), είναι υπερ-ασφαλής όπως έρχεται. Οι άλλο δύο είπαν ότι, καλή είναι μεν, δεν την προτιμούν δε, γιατί δεν μπορεί να αναβαθμιστεί σε λίγα χρόνια, αλλά πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη.

 

2. defender disec, κλειδαριά cisa revolution pro lock, και κύλινδρος AGB scudo 9000 ή Cisa astral tekno, στα 250 και 270 ευρώ αντίστοιχα.

 

3. defender disec, κλειδαριά mul-t-lock lock out system (με καταπέλτη που πέφτει με την παραβίαση του defender και όχι του κυλίνδρου, όπως η cisa), κύλινδρος yale break secure (δεν βρίσκω λινκ) ή mul-t-lock mt5, στα 310 και 360 ευρώ αντίστοιχα.

 

Τιμές όλες με φπα και τοποθέτηση.

 

Αν κάποιος έχει άποψη για όλα αυτά, ας πει. Λέω να αποφασίσω μέσα στην εβδομάδα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα κι εγώ να αλλάξω κλειδαριά στην θωρακισμένη πόρτα μου. Πήγα και ρώτησα σε 3 μαγαζιά, και είχα τις εξής προτάσεις:

 

1. omega plus, στα 240 ευρώ. Αυτός που την σύστησε είπε ότι δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον (defender), είναι υπερ-ασφαλής όπως έρχεται. Οι άλλο δύο είπαν ότι, καλή είναι μεν, δεν την προτιμούν δε, γιατί δεν μπορεί να αναβαθμιστεί σε λίγα χρόνια, αλλά πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη.

 

2. defender disec, κλειδαριά cisa revolution pro lock, και κύλινδρος AGB scudo 9000 ή Cisa astral tekno, στα 250 και 270 ευρώ αντίστοιχα.

 

3. defender disec, κλειδαριά mul-t-lock lock out system (με καταπέλτη που πέφτει με την παραβίαση του defender και όχι του κυλίνδρου, όπως η cisa), κύλινδρος yale break secure (δεν βρίσκω λινκ) ή mul-t-lock mt5, στα 310 και 360 ευρώ αντίστοιχα.

 

Τιμές όλες με φπα και τοποθέτηση.

 

Αν κάποιος έχει άποψη για όλα αυτά, ας πει. Λέω να αποφασίσω μέσα στην εβδομάδα :-)

 

 

Εγώ έχω επιλέξει την 3, αλλά με κύλινδρο Mauer NW4. Οπότε την 3η επιλογή θα έκανα ξανά ως καλύτερη. 300 είχα δώσει. Οπότε μάλλον το 360 αν ψάξεις μπορεις να το κατεβάσεις

 

Για ττις 1 και 2 δεν θα πήγαινα. 1 γιατί δεν αναβαθμίζεται, 2 γιατί δεν έχει τόσο καλή κλειδαριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά παρατηρώ οτι σε κάποιες νεώτερες πολυκατοικίες παίζουν και κάμερες πλέον. Στο γκαράζ και στην πόρτα της εισόδου εσωτερικά. Η κασέτα καταγράφει συνεχως και μένει αρχείο για 2 εβδομάδες περίπου (μετά σβήνονται και απ την αρχή)

Κεντρικη πορτα ασφαλείας πάντα απ τον κατασκευαστή και σε όλα τα διαμερίσματα.

Ισως και αυτό να λειτουργεί αποτρεπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H E-Ternal φαίνεται μια καλή επιλογή. Με barcode λειτουργεί;

 

Οχι δεν λειτουργεί με barcode. Σου δίνουν μια καρτούλα και μέσα στην καρτούλα είναι προγραμματισμένη η πρόσβαση. Αυτός μου την έβαλε αν θέλεις να μάθεις περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω επιλέξει την 3, αλλά με κύλινδρο Mauer NW4. Οπότε την 3η επιλογή θα έκανα ξανά ως καλύτερη. 300 είχα δώσει. Οπότε μάλλον το 360 αν ψάξεις μπορεις να το κατεβάσεις

 

Για ττις 1 και 2 δεν θα πήγαινα. 1 γιατί δεν αναβαθμίζεται, 2 γιατί δεν έχει τόσο καλή κλειδαριά

 

κι εγώ μάλλον απορρίπτω το 1. Είμουν όμως προς το 2, κυρίως λόγω του ότι μου φάνηκε πιο μάγκας ο μάστορας. Δεν είναι αρκετά καλή η κλειδαριά της cisa λες; Το 3 βγαίνει στα 300 άμα κάνουμε αβαβά τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...