Προς το περιεχόμενο

Νέος ιός μπορεί και κλειδώνει τον υπολογιστή και ζητάει χρήματα για να τον ξεκλειδώσει!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα με τον ΙΕ10 όπως ακριβώς το δείχνει στην ίδια καρφωτή url και ρωτάει αν θέλω να κατεβάσω ή/και να τρέξω ένα αρχείο. Τί νομίζατε πως θα γίνει; Δεν έχω ούτε αντιϊκά στο μηχάνημα ούτε τίποτα.

 

Ξαναλέω, για να συμβεί αυτό πρέπει να έχεις πηδήξει τα security settings του περιηγητή, τα οποία εγώ δεν έχω αγγίξει από τότε που τον έβαλα τον ΙΕ10. Δεν είανι νορμάλ να κατεβάζει ένας περιηγητής και να τρέχει exe από μόνος του. Ή υπάρχει ΜΕΓΑ security flaw το οποιο θα είχε διορθωθεί πάραυτα ή έχεις πηδήξει παντελώς τις ρυθμίσεις του = σε τρώει ο κόλος σου.

 

 

Υ.Γ. PEBΚΑC ως συνήθως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ, πάντως, δείχνει ότι μπαίνει σε μολυσμένο site και.... ΜΠΟΥΜ!!!!, τον έφαγες.

Το hitman όντως την κάνει την δουλειά ή μπα; Τεσπα

Στο βίντεο όταν διαγραφεί το hitman τον ιό, ο explorer τερματίζεται. Επανέρχεται μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα με τον ΙΕ10 όπως ακριβώς το δείχνει στην ίδια καρφωτή url και ρωτάει αν θέλω να κατεβάσω ή/και να τρέξω ένα αρχείο. Τί νομίζατε πως θα γίνει; Δεν έχω ούτε αντιϊκά στο μηχάνημα ούτε τίποτα.

 

Ξαναλέω, για να συμβεί αυτό πρέπει να έχεις πηδήξει τα security settings του περιηγητή, τα οποία εγώ δεν έχω αγγίξει από τότε που τον έβαλα τον ΙΕ10. Δεν είανι νορμάλ να κατεβάζει ένας περιηγητής και να τρέχει exe από μόνος του. Ή υπάρχει ΜΕΓΑ security flaw το οποιο θα είχε διορθωθεί πάραυτα ή έχεις πηδήξει παντελώς τις ρυθμίσεις του = σε τρώει ο κόλος σου.

 

 

Υ.Γ. PEBCAP ως συνήθως...

Μάλλον τα έχει όλα κλείσει για demonstration λόγους, για να κολλήσει τον ιό, δηλαδή.

Το hitman όντως την κάνει την δουλειά ή μπα; Τεσπα

Στο βίντεο όταν διαγραφεί το hitman τον ιό, ο explorer τερματίζεται. Επανέρχεται μετά;

Φαντάζομαι ναι. Με οποιοδήποτε antivirus πρέπει να μπορείς να το σβήσεις, αλλά μάλλον δεν είναι και πολύ συνετό αν τα αρχεία σου είναι ήδη κρυπτογραφημένα από τον ιό. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να πάρω εκείνο το λογισμικό και να μη βάλω το browser να ρωτάει πριν κατεβάσει και τρέξει αρχεία. Πράγμα που ήδη κάνει από default δηλαδή. :P

 

 

Τί άλλο κουλό σκέφτηκα, φαντάσου κάποια στιγμή αυτοί που έφτιαξαν τον ιό να πάψουν να ασχολούνται, να πέσει ο server ας πούμε που κρατάει τα κλειδιά κτλ. Σκέψου ο άλλος να τον έχει κολλήσει και ΝΑΙ να θέλει να σκάσει τα 300 δολλάρια και να μην υπάρχει ο server να το δουλέψει. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διοτι ως γνωστον με το φορματ αποκρυπτογραφουνται τα κρυπτογραφημενα δεδομενα :)

Σου απάντησε ο από κάτω για την εξυπνάδα που πέταξες.Backup FTW :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησε ο από κάτω για την εξυπνάδα που πέταξες.Backup FTW :)

Φερε μου εσυ 2 σκληρους των 3tb και ξεκινα τραβα backups καθε 2η μερα.

Επισης δεν ειναι εξυπναδα αυτο που ειπα εγω, απλα σου υπενθυμισα οτι με φορματ δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα. Για φορματ μιλησες εσυ κι οχι για backup. Ελπιζω μετα απο 3 ποστ σου στο thread αυτο να κατανοησες για τι ειδους ιο μιλαμε, γιατι τα προηγουμενα δυο που εκανες ειναι σε απευθειας μεταδοση απο τον πλανητη happy...

Εξ' αλλου με τον ιο της αστυνομίας και τον παπούλια φάτσα κάρτα, εχουν γινει άπειρα φορματ.

Συνεχιζετε να τον συγκρινετε με τον policevirus μετα απο 4 σελιδες αναλυσης. Win.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερε μου εσυ 2 σκληρους των 3tb και ξεκινα τραβα backups καθε 2η μερα.

Επισης δεν ειναι εξυπναδα αυτο που ειπα εγω, απλα σου υπενθυμισα οτι με φορματ δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα. Για φορματ μιλησες εσυ κι οχι για backup. Ελπιζω μετα απο 3 ποστ σου στο thread αυτο να κατανοησες για τι ειδους ιο μιλαμε, γιατι τα προηγουμενα δυο που εκανες ειναι σε απευθειας μεταδοση απο τον πλανητη happy...

Συνεχιζετε να τον συγκρινετε με τον policevirus μετα απο 4 σελιδες αναλυσης. Win.

Δεν συγκρίνω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο καινουργιος δεν ειναι αυτος ο ιος.

κολλησε ο υπολογιστης ενος γνωστου και ηταν λιγο πριν το format αλλα η λυση ηταν αρκετα ευκολη.

 

φορτωνεις ενα cd με live linux, μπαινεις στο c:\windows\system και c:\windows\system32, βαζεις τα αρχεια να ταξινομηθουνε ανα ημερομηνια, και σβηνεις τα πιο καινουργια που εχουν και υποπτο ονομα.. voila.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο καινουργιος δεν ειναι αυτος ο ιος.

κολλησε ο υπολογιστης ενος γνωστου και ηταν λιγο πριν το format αλλα η λυση ηταν αρκετα ευκολη.

 

φορτωνεις ενα cd με live linux, μπαινεις στο c:\windows\system και c:\windows\system32, βαζεις τα αρχεια να ταξινομηθουνε ανα ημερομηνια, και σβηνεις τα πιο καινουργια που εχουν και υποπτο ονομα.. voila.

 

μιλάς για τον αυθεντικό cryptlocker που εχει την παρακάτω εικόνα ; Μην μπερδεύεσαι με την εικόνα του πρώτου μηνύματος (είναι λάθος από το newsit)

 

Επισης δεν κατάλαβα. Κατάφερες να σώσεις τα αρχεία του χρήστη ή απλώς έκανες format του δίσκου γιατί έτσι κι αλλιώς ήταν ο καιρός του;

 

_71941747_ountdown.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα προστασίας είναι anti-virus; Θέλω να πω, αυτ'η τη στιγμή έχω avast και malwarebytes full έκδοση. Το HitmanPro Alert μπορεί να έρθει σε "διένεξη" με κάποιο από τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...