Προς το περιεχόμενο

Νέος ιός μπορεί και κλειδώνει τον υπολογιστή και ζητάει χρήματα για να τον ξεκλειδώσει!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello fanboy, ωραιο το υφος σου...το λινουξ δεν ειναι θρησκεια, να απαρνηθεις οτι αλλο υπαρχει, δεν υπαρχει και λογος, αυτα ειναι για κολλημενους(και υπαρχουν πολλοι)...καθε υπολογιστης μου, επειδη αναφερθηκες σε εμενα, εχει και linux και windows περασμενα...εχω και μακ, καλυπτω ευρη φασμα...προφανως οταν θελω να τρεξω καποια εφαρμογη που βγαινει σε win, δε θα κατσω να βρω το αντιστοιχο σε linux η να κανω vb για να τα τρεχω...

 

εκαστος στο ειδος του...αμα θες προστασια στο ιντερνετ και ασφαλεια, και θες να το κανεις με windows, εισαι στον κοσμο σου απλα...τετοια ασφαλεια υπαρχουν πολλες διανομες που το κανουν παρα πολυ ανετα...και με τα windows μπορεις να εχεις ασφαλεια στο ιντερνετ, αλλα το θεμα ειναι και ποσο ευκολα θα μπορεσεις να το πετυχεις αυτο...σα να πας να κοψεις δεντρο με χαρτοκοπτη δλδ...μετα απο κανα χρονο θα τα καταφερεις...

 

ο καθενας στη δουλεια του λοιπον...ασφαλεια στο ιντερνετ και windows δε πανε μαζι...υπαρχουν πολλα πραγματα που τα win ειναι καλα και βοηθανε το χρηστη και και και, αλλα η ασφαλεια δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια...

 

 

και επιτελους, παψτε να ειστε ερριστικοι...η τουλαχιστον να το κανετε οταν εχετε δικιο. γιατι αλλιως εκτιθεστε...

Μα δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει το μονολεκτικο ποστ σου "λινουξ παιδια" σε ενα thread που αφορα το συνολο των χρηστων. Μας προτρεπεις να το γυρισουμε σε linux? Η τελος παντων τι ακριβως προσπαθεις να μας πεις? Θεωρεις δηλαδη χρησιμο, πρακτικο και ρεαλιστικο το σχολιο σου σε καποιον απο οσους θα το διαβασουν?

Εξου και το υφος μου.

 

ΥΓ. Επειδη ειπες για fanboy κλπ. Επειδη τυγχανει να ειμαι admin σε καποιες εφαρμογες ειμαι και χρηστης linux. Οχι ψαγμενος, ξερω απλα να κανω αυτα που χρειαζομαι στις εφαρμογες που διαχειριζομαι. Εχω λογο που το προτιμησα, παροτι "fanboy" των windows οπως λες... Αλλα τουλαχιστον ξερω ποιον και γιατι να προτρεψω στη χρηση του.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος ιος κυκλοφορει σχεδον 2 χρονια τωρα και στα Ελληνικα!!

Μη μπερδεύεσαι με τη λάθος φωτο του άρθρου.

Ο cryptolocker δεν είναι τόσο παλιός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει το μονολεκτικο ποστ σου "λινουξ παιδια" σε ενα thread που αφορα το συνολο των χρηστων. Μας προτρεπεις να το γυρισουμε σε linux? Η τελος παντων τι ακριβως προσπαθεις να μας πεις? Θεωρεις δηλαδη χρησιμο, πρακτικο και ρεαλιστικο το σχολιο σου σε καποιον απο οσους θα το διαβασουν?

Εξου και το υφος μου.

 

ΥΓ. Επειδη ειπες για fanboy κλπ. Επειδη τυγχανει να ειμαι admin σε καποιες εφαρμογες ειμαι και χρηστης linux. Οχι ψαγμενος, ξερω απλα να κανω αυτα που χρειαζομαι στις εφαρμογες που διαχειριζομαι. Εχω λογο που το προτιμησα, παροτι "fanboy" των windows οπως λες... Αλλα τουλαχιστον ξερω ποιον και γιατι να προτρεψω στη χρηση του.

 

αν δεν εισαι fanboy, τοτε μη γραφεις σαν τετοιος...

 

απλα ο κοσμος καλο ειναι να αρχισει να ψαχνεται και λιγο...πολλοι νομιζουν ακομα οτι linux=matrix με τερματικα και κωδικες μονο, κατι που εσφαλμενα συμβαινει (χωρις να φταινε ομως)

 

υπαρχουν διανομες για τελειως αρχαριους χρηστες, που δε θελουν τιποτα και δουλευουν οπως ειναι...οποτε ναι, καλο ειναι σε καθε τετοιο θεμα, να εμφανιζεται και η εναλλακτικη που ειναι και πραγματικα καλυτερη...

 

συνεπως οσοι θελετε ασφαλεια και ανετη περιηγηση στο ιντερνετ, δοκιμαστε mint, ubuntu κλπ...το support ειναι απειρο, και μπορειτε να τα τρεξετε για να δειτε πως ειναι, χωρις καν να τα κανετε install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just in case,καντε image τον σκληρο του λειτουργικου με Acronis η οποιο αλλο παρομοιο software προτιματε και αν σας κατσει,κανετε επαναφορα σε 5 λεπτα.

 

 

Συνηθως στο Image δεν περιλαμβανουμε τα προσωπικα δεδομενα αλλα τα βασικα στοιχεια του λειτουργικου και φρεσκοεγκατεστημενα προγραμματα

 

Πιο καλη πρακτικη, και χωρις να χρειαζεται να περιμενεις τον ιο ειναι απλα να εχεις τα σημαντικα σου αρχεια σε δυο σημεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδεύεσαι με τη λάθος φωτο του άρθρου.

Ο cryptolocker δεν είναι τόσο παλιός.

 

Κι ομως ειναι κατι λιγοτερο απο 2 χρονια! Τουλαχιστον απο τοτε θυμαμαι το πρωτο περιστατικο σε φιλο, αν δε κανω λαθος.

 

Εκτος αν ηταν ιδιας φιλοσοφιας αλλα με διαφορετικη ονομασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εισαι fanboy, τοτε μη γραφεις σαν τετοιος...

 

 

Το θεμα δεν αφορα linux αλλα συνεχιζεις να το αναφερεις συνεχως.

 

Καλυτερα να ακολουθησεις τη συμβουλη σου ο ιδιος.

 

Και ναι, και εγω ειμαι (και) χρηστης linux. Δεν ειναι η πανακεια για ολα, ουτε τα windows ο καρκινος της πληροφορικης. Γιατι ακομα πρεπει να γινονται τετοιες συζητησεις με την παραμικρη αφορμη?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just in case,καντε image τον σκληρο του λειτουργικου με Acronis η οποιο αλλο παρομοιο software προτιματε και αν σας κατσει,κανετε επαναφορα σε 5 λεπτα.

Έχω κάνει (και κάνω ανά μήνα) αυτό που προτείνεις, αλλά τα αρχεία μου (σχεδόν όλα) τα έχω σε μηχανικό δίσκο, όχι στον ssd με τα Windows. Και στα πιο σημαντικά απ' αυτά, έχω αντίγραφα (συμπιεσμένα σε zip/rar) σε άλλον μηχανικό δίσκο, εντός του pc κι αυτός. Οπότε, δεν καλύπτομαι από το image, με την έννοια ότι δεν θα μπορέσει να προστατέψει τα αρχεία μου.

Το καλό είναι ότι, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, δεν κρυπτογραφεί αρχεία zip/rar, οπότε θα έχω τα αντίγραφα ασφαλείας άθικτα (ελπίζω) αν μου τύχει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O cryptolocker είναι μια πολύ δυνατή εξέλιξη ιων τύπου ransomware και αν δεν υπάρχει backup σε ΜΗ μολυσμένο δίσκο/αποθηκευτικό μέσο τότε ο μόνος τρόπος να ανακτηθουν τα αρχεία ειναι η πληρωμή. Αntivirus, anti-malware και λοιπά καλούδια δεν μπορούν να κάνουν τίποτα στο θέμα αντιμετώπιση, αλλά μπορούν να κάνουν πολλά στο θέμα πρόληψη, γιατί τον τσιμπάνε όταν πάει να τρέξει. 

 

Ο πιο συνηθης τρόπος διάδοσης ειναι με email attachment (zip που περιέχει exe to οποίο εχει εικονίδιο pdf)

 

Άρα αν υπάρχει backup σε αποσυνδεμένο, μη μολυσμένο δίσκο, καθαρή εγκατάσταση των windows και επαναφορά των αρχείων απο το backup.

 

Αν δεν υπάρχει backup, τοτε για να πάρουμε πίσω τα αρχεία μας, κλείνουμε το μηχάνημα και σκάμε 300 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην βάλει κάποιος linux μόνον για το θέμα της ασφάλειας.

 

Όσοι θέλουν πραγματικά ασφάλεια στα Windοws, χρησιμοποιούν κάποιο λογισμικό virtualization, light ή full.

Π.χ. το sandboxie είναι 100% απαραβίαστο από το 2006 και μετά

(όποιος το αμφισβητεί, ας βρει κάτι που να το έχει "τρυπήσει").

 

Απλώς, ο κόσμος δεν γνωρίζει το λογισμικό αυτού του είδους και παιδεύεται με antivirus, σκαναρίσματα, linux κλπ.

Δυστυχώς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξατε στο screenshot, ζητάει 300 USD / 300 EUR. Ακόμα κι αυτοί που φτιάχνουν ιούς μας έχουν ισοτιμία 1:1 ρε φούστη μου. Μετά κατηγορούμε τα ελληνικά μαγαζιά... :P

300 USD / 300 EUR / similar amount in another currency. Αρα αν συνεχιζες θα εβλεπες οτι θελει 300 απο το νομισμα της χωρας στην οποια βρισκετε ο υπολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει (και κάνω ανά μήνα) αυτό που προτείνεις, αλλά τα αρχεία μου (σχεδόν όλα) τα έχω σε μηχανικό δίσκο, όχι στον ssd με τα Windows. Και στα πιο σημαντικά απ' αυτά, έχω αντίγραφα (συμπιεσμένα σε zip/rar) σε άλλον μηχανικό δίσκο, εντός του pc κι αυτός. Οπότε, δεν καλύπτομαι από το image, με την έννοια ότι δεν θα μπορέσει να προστατέψει τα αρχεία μου.

Το καλό είναι ότι, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, δεν κρυπτογραφεί αρχεία zip/rar, οπότε θα έχω τα αντίγραφα ασφαλείας άθικτα (ελπίζω) αν μου τύχει κάτι τέτοιο...

 

Συνηθως στο Image δεν περιλαμβανουμε τα προσωπικα δεδομενα αλλα τα βασικα στοιχεια του λειτουργικου και φρεσκοεγκατεστημενα προγραμματα

 

Πιο καλη πρακτικη, και χωρις να χρειαζεται να περιμενεις τον ιο ειναι απλα να εχεις τα σημαντικα σου αρχεια σε δυο σημεια.

Παιδια κοιταξτε τι κανω εγω.

 

1. Οπως ο φιλος accipio, κανω καθε μηνα new image τον ssd με το λειτουργικο,γιατι εκει συνηθως χυπανε οι κακοι χακερς.(Υπαρχουν και καλοι. :) )  2. Καποια απο τα σημαντικα αρχεια μου,που δεν υπερβαινουν τα 5 gigs τα εχω στο cloud service του Ubuntu οποτε θεωρητικα ειναι παντα ασφαλη και διαθεσιμα ανα πασα στιγμη. 3. Καποια αλλα αρχεια τα εχω κρυπτογραφησει με το True Crypt που το προτεινει και το insomnia στα downloads,(μια χαρα προγραμματακι ειναι) και μετα κανω image αυτα τα κρυπτογραφημενα αρχεια σε εξωτερικο μηχανικο  δισκο.(Στον εξωτερικο εχω και το os image του ssd.)

 

Αν και ποτε δεν εχω κολλησει σοβαρο ιο,νομιζω ειναι καλες ενεργειες. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...