Προς το περιεχόμενο

Νέος ιός μπορεί και κλειδώνει τον υπολογιστή και ζητάει χρήματα για να τον ξεκλειδώσει!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 329
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ατυχία και κακή χρήση του ccleaner αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το uac σε windows 8.1.

 

Τι να κάνω να προστατευτώ απο αυτή την καινούρια βλακεία;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ατυχία και κακή χρήση του ccleaner αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το uac σε windows 8.1.

 

Τι να κάνω να προστατευτώ απο αυτή την καινούρια βλακεία;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

να το ξαναενεργοποιήσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Θα το έκανα φυσικά αν δεν μου δημιουργούσε αλλά προβλήματα. Πχ δεν μπορώ άν είναι ον να κάνω καμιά απεγκατάσταση. Ή να αλλάξω ρυθμίσεις στο antivirus. Γιαυτο to έχω off. Οχι για χαβαλέ..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Θα το έκανα φυσικά αν δεν μου δημιουργούσε αλλά προβλήματα. Πχ δεν μπορώ άν είναι ον να κάνω καμιά απεγκατάσταση. Ή να αλλάξω ρυθμίσεις στο antivirus. Γιαυτο to έχω off. Οχι για χαβαλέ..

 

 

Δεν ήθελα να σε πειράξω αγαπητέ  :unsure:

Απλά έχε το anti-virus σου ενημερωμένο και πρόσεχε που μπαίνεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ατυχία και κακή χρήση του ccleaner αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το uac σε windows 8.1.

 

Τι να κάνω να προστατευτώ απο αυτή την καινούρια βλακεία;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Στο link του bleepingcomputer, υπάρχει ήδη πρόταση για πρόληψη:

http://www.foolishit.com/vb6-projects/cryptoprevent/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol x3

Σας λένε ότι κρυπτογραφεί αρχεία και λέτε για format, linux, mac, android, πράσινα άλογα και μωβ πεταλουδίτσες! Μα καλά τι πίνετε; (περάστε το και στον επόμενο, παρτάκιδες! :P ).

 

Το πρόβλημα δεν είναι η αφαίρεση του ιού. Αυτό το κάνουν όλα τα προγράμματα πλέον και σχετικά εύκολα. Το πρόβλημα είναι στο ότι χάνεις τα αρχεία εκτός και αν πληρώσεις τα λύτρα. Πάντως, με την τελευταία του έκδοση μπορεί να μεταδωθεί και μέσω usb στικακίου.

 

Στις αρχές μπορούσες να το γλιτώσεις με το ShadowExplorer προγραμματάκι (εκτός κι αν είχες XP, που εκεί δεν... αλλά αν έχεις ακόμα XP καλά να πάθεις), αλλά, από ότι άκουσα, πλέον δεν παίζει κάτι τέτοιο (έχω να ασχοληθώ με τον ιό αυτόν κάτι μήνες τώρα). 

 

Μιας και δεν είδα κανέναν από τους γνώστες να το αναφέρει: 
Υπάρχει ένα προγραμματάκι, το CryptoPrevent, που βοηθάει στην πρόληψη αυτού και (λόγω του τρόπου που λειτουργεί) αρκετών ακόμα ιών του ίδιου ή παρόμοιου είδους. Το βρίσκετε εδώ: http://www.foolishit.com/vb6-projects/cryptoprevent/  (καλό είναι να διαβάσετε και τις λεπτομέρειες που σας δίνει η σελίδα - όλο και κάτι θα μάθετε). 

 

Έχει και δωρεάν έκδοση με manual update, οπότε δεν χρειάζεται να βάλετε το χέρι σας στην τσέπη (αυτό πάει για τους σκρούτζιδες του φορουμ), αλλά καλό είναι να βοηθήσουμε τον τυπά παίρνοντας το premium (στο τέλος της σελίδας είναι η δωρεάν έκδοση portable & installer για τους βιαστικούς).

 

Εδιτ:

Με πρόλαβε ο flik

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι και ο cryptolocker θα είναι και ο ίδιος κρυπτογραφημένος, οπότε απο τι στιγμή που θα είναι και ο ίδιος κρυπτογραφημένος δεν θα το βρει κανένα αντιϊκό, όσο καλά ενημερωμένο και να είναι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux ή MacOS παιδιά...γενικά Unix-like! Ούτε format κάθε τρεις και λίγο, registry cleans, defrags, antivirus...Σκεφτείτε πόσο χρόνο τρώτε που θα μπορούσατε να τον διαθέσετε αλλού!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux ή MacOS παιδιά...γενικά Unix-like! Ούτε format κάθε τρεις και λίγο, registry cleans, defrags, antivirus...Σκεφτείτε πόσο χρόνο τρώτε που θα μπορούσατε να τον διαθέσετε αλλού!  

Όχι πάλι!

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιηστε ασφαλη λειτουργεια και διαγραψτε το αρχειο θα ειστε μια χαρα :)

ωραια, φαντάζομαι ετσι θα αποκρυπτογραφηθούν και τα αρχεια, για να το δοκιμασω μια.

αν χασω τις τσόντες μου, θα φας μήνυση. ξερω τον κουγια.

Linux ή MacOS παιδιά...γενικά Unix-like! Ούτε format κάθε τρεις και λίγο, registry cleans, defrags, antivirus...Σκεφτείτε πόσο χρόνο τρώτε που θα μπορούσατε να τον διαθέσετε αλλού!  

καλα λεει ρε σεις, χεστε τα windows, και παμε ολοι σε Linux.

ωχ, κατσε ρε συ. αν παμε ολοι σε λινουξ, τοτε οι εταιρίες με antivirus τι θα κανουν; κλέφτες θα γίνουν; μπα θα ασχοληθούν με το λινουξ.

λεω εγω τωρα, μια ιδεα.

δεν θες να πανε σε λινουξ-μακ στα παιδια που αναφέρεσαι, πίστεψε με.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιηστε ασφαλη λειτουργεια και διαγραψτε το αρχειο θα ειστε μια χαρα :)

 

Ναι ετσι απλα, τελος παντων

 

Θα έρθει η ωρα που θα ανοιχτεί το θέμα "Κόλλησα το CryptoLocker" να δω τοτε τι θα ειναι, μια χαρά ή μια τρομάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...