Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι με μεταχειρισμένη syncmaster μάλλον LCD.   :-D

 

Δεν καίνε πολύ οι κανονικές οθόνες ζήτημα να φτάσουν στα 60w

 

Έχει βγει καμία τεχνολογία που να έχει την ποιότητα των CRT στην εικόνα;

Επεξ/σία από Ηλίας 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθε το cyberpower. Μοντέλο CP1300EPFCLCD. Λοιπόν εντυπώσεις...

 

 

Πολύ καλή η παρουσίασή σου Ηλίας 19, και πολύ διαφωτιστική η από κάτω συζήτηση με τον Poulinos. Σας ευχαριστούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με μεταχειρισμένη syncmaster μάλλον LCD.   :-D

 

Δεν καίνε πολύ οι κανονικές οθόνες ζήτημα να φτάσουν στα 60w

 

Έχει βγει καμία τεχνολογία που να έχει την ποιότητα των CRT στην εικόνα;

οι crt καινε αρκετο ρευμα.τωρα για τις Lcd εξαρτατε τις inches>αλλο να εχεις 15-19 αλλο να εχεις 30 αρα.και αλλο βεβαια να εχεις tv για οθονη που βλεπεις 40αρες κτλ που καινε αρκετο ρευμα.

εγω crt δεν θα βαζα ποτε καταρχην για τα ματια.απο εκει και περα τοσα panel εχουν βγει ips,pva,s-pva,s-ips. κτλ.καποιο θα σε βολευει στο ματι δεν γινεται.εγω πχ ειχα eizo 24ara και μετα eizo 27ara>ενταχει πολλα λεφτα αλλα ηταν κορυφη.επειδη ομως ειναι για τα ματια η οθονη αξιζει να εχεις κατι καλο ,ακριβο,ξεκουραστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νομίζω δεν έποιασε την ποιότητα εικόνας της CRT. Καλά άσε στη CRT έβαζες κοντά το χέρι σου και ένοιωθες την ακτινοβολία, αφού κυκλοφορούσαν θυμάμαι φίλτρα που ή τα κρέμαγες μπροστά σαν γυάλινο κάλυμα ή τα κολλούσες επάνω στην οθόνη με αυτοκόλλητο.  Ήταν αρκετά ενεργοβόρα και ανθυγιεινά μηχανήματα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νομίζω δεν έποιασε την ποιότητα εικόνας της CRT. Καλά άσε στη CRT έβαζες κοντά το χέρι σου και ένοιωθες την ακτινοβολία, αφού κυκλοφορούσαν θυμάμαι φίλτρα που ή τα κρέμαγες μπροστά σαν γυάλινο κάλυμα ή τα κολλούσες επάνω στην οθόνη με αυτοκόλλητο.  Ήταν αρκετά ενεργοβόρα και ανθυγιεινά μηχανήματα, 

περασμενα ξεχασμενα.ευτυχως.αν και ολοι περασαμε απο εκει δυστυχως.προτιμω να εχω τα ματακια μου παρα να τα διαλυσω για να λεω οτι εχω καλυτερη ποιοτητα.αν και για μενα δεν βλεπω καμια διαφορα σε ποιοτητα.και ειχα sony sfii Που ηταν σχετικα καλη.διαφορα ειδα λιγακι(μια που δεν εκανα τα xtreme πραγματα στον υπολογιστη ) οταν πηρα την eizo.Πιο πριν ειχα μια απο τις πρωτες sony lcd/tft που ηταν λιγο πισω σε τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ δεν έσκαγα πολλά σε οθόνες αλλά αγόραζα καλές μάρκες και με καλές γωνίες θέασης όχι noname και βλακείες. Είχα και αυτή την γκρι Philips 170S που είχε πουλήσει μέχρι και το carefour. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ηλίας μιας και σκέφτομαι να πάρω cyberpower, μετά από 1 μήνα χρήσης, οι εντυπώσεις σου ποιές είναι; το ίδιο θετικές;

Μπορείς να μου πεις για το θόρυβο (εάν έχει ανεμιστήρα και σε τι επίπεδα κυμαίνεται) καθώς και για το λογισμικο που δίνει. Την παλεύει;

 

Θενκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες!

Πριν κανα μήνα σε παρόμοιο νημα συζητούσαμε πάλι για ups...Εψαχνα να πάρω και τελικά κατέλιξα[και πηρα] το APC pro550 

http://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html   Δεν ξαναειχα ποτέ ups αλλα μπορω να πω πως 

σαν ποιοτητα κατασκεύης ειναι πολύ καλο,δικαιη η φήμη της apc δλδ..ακομα λόγω συσκευων που δεν χαλάνε πολύ ρευμα δουλευει μονιμα στα 35-60 w περίπου! [μια μπάρα απο της 5 στη γραμμη φορτιου του]

Εχω στην master battery το mac mini,στην δευτερη την οθόνη απευθειας και πολύμπριζο στην τρίτη με τους μετασχηματιστές των σκληρών δίσκων..

Στις surge protection[ χ3] πριζες εχω μονο τα ηχεια...

Βεβαίως πολύτιμη ηταν η βοήθεια του συνφορουμιτη @ poulinos ,τον ευχαριστώ λοιπον!

 

 

Υ.Γ Η καλές lcd φτασαν και περάσαν της crt [εγω εχω Eizo ColorEdge-λόγω δουλειας- και ειναι πριόνι!]

Υ.Γ 2 Το συγκεκριμένο ups συνδεεται με τον υπολογιστή μέσω usb θυρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες!

Πριν κανα μήνα σε παρόμοιο νημα συζητούσαμε πάλι για ups...Εψαχνα να πάρω και τελικά κατέλιξα[και πηρα] το APC pro550 

http://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html   Δεν ξαναειχα ποτέ ups αλλα μπορω να πω πως 

σαν ποιοτητα κατασκεύης ειναι πολύ καλο,δικαιη η φήμη της apc δλδ..ακομα λόγω συσκευων που δεν χαλάνε πολύ ρευμα δουλευει μονιμα στα 35-60 w περίπου! [μια μπάρα απο της 5 στη γραμμη φορτιου του]

Εχω στην master battery το mac mini,στην δευτερη την οθόνη απευθειας και πολύμπριζο στην τρίτη με τους μετασχηματιστές των σκληρών δίσκων..

Στις surge protection[ χ3] πριζες εχω μονο τα ηχεια...

Βεβαίως πολύτιμη ηταν η βοήθεια του συνφορουμιτη @ poulinos ,τον ευχαριστώ λοιπον!

 

 

Υ.Γ Η καλές lcd φτασαν και περάσαν της crt [εγω εχω Eizo ColorEdge-λόγω δουλειας- και ειναι πριόνι!]

Υ.Γ 2 Το συγκεκριμένο ups συνδεεται με τον υπολογιστή μέσω usb θυρας.

οτι πληρωνεις παιρνεις;)

ναι πλεον ολα τα apc Παιζουν με Usb Με το Pc.τα πιο παλια ηταν σειριακη και μετα το εκαναν serial/usb Κτλ.απο το προγραμμα Power chute Κτλ ρυθμιζεις πολλα πραγματα στo ups οπως αυτοματο shutdown Κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλίας μιας και σκέφτομαι να πάρω cyberpower, μετά από 1 μήνα χρήσης, οι εντυπώσεις σου ποιές είναι; το ίδιο θετικές;

Μπορείς να μου πεις για το θόρυβο (εάν έχει ανεμιστήρα και σε τι επίπεδα κυμαίνεται) καθώς και για το λογισμικο που δίνει. Την παλεύει;

 

Θενκς.

Γενικά δεν είχα κανένα θέμα. Ανεμιστήρα έχει αλλά δουλεύει μόνο όταν φορτίζει ή όταν τροφοδοτεί το UPS, δηλαδή καθημερινά ποτέ. Θόρυβο κάνει μόνο αυτόν που ακούγεται από τις μπαταρίες σε όλα τα UPS αν βάλεις το κεφάλι σου κοντά. 

Το προγραμματάκι είναι ψίλο-σάπιο γιατί μου δείχνει κάποια σφάλματα, όπως π.χ. τη μία μέρα ότι αντέχει 1ώρα και 20 λεπτά και την άλλη μέρα μόνο 1 ώρα. Αυτό βέβαια παίζει και από pc σε pc. 

 

Γενικά έχω πολύ καλή εντύπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Άλλος ένας reactive αντί pro-active χρήστης που περιμένει να τρομάξει πρώτα από τις σημερινές βυθίσεις της ΔΕΗ για να καταλάβει ότι θέλει UPS.

 

Έχω ένα Tower 850 βαττ και μια Οθόνη LG E2341 LED που καίει αν δεν απατώμαι 15 βαττ/ωρα

 

Προτίθεμαι να δώσω κάποια χρήματα κι ας τα στερηθώ, προκειμένου να είμαι ασφαλής.

 

Απ' όσα έχω διαβάσει, μπορώ να υποθέσω ότι κάτι τέτοιο θα με καλύψει ή θα πρέπει να περιμένω να αποταμιεύσω κι άλλα χρήματα (πολύ δύσκολο) και να παω σε αυτό?

 

Υπάρχει πρόβλημα αν είναι τσίμα-τσίμα τα βαττ με το 1ο? Ούτως ή άλλως δεν έχω τπτ διπλά SLI ή να παίζω συνέχεια για να τα καιω και τα 850. Και με παιχνίδι άντε να καίει 500βαττ σύνολο.

 

Τι λέτε;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

 

ΥΓ: Επίσης με τις υποδοχές τι προσέχω; Άλλα λένε σούκo άλλα IEC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να σε καλύψει στα watt αν καταναλώνει 300watt και 200000000watt να είναι το τροφοδοτικό δεν σε νοιάζει. Προσωπικά θα σου πρότεινα το πρώτο αυτό εξαρτάται βέβαια από το τροφοδοτικό σου, αν είναι παλιού τύπου βάλε ότι να ΄ναι αν είναι από τα καινούργια θα ήταν καλύτερο να τα σκάσεις, ούτως ή άλλως το UPS θα σου μείνει. 

 

Πιο βολικές είναι οι σούκο αλλά υπάρχουν και μπαλαντέζες για τις άλλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παρακατω ups υπαρχει καποια γνωμη; https://www.skroutz.gr/s/2287826/APC-Back-UPS-650VA-with-AVR.html

Η οθονη και τα σχετικα δεν με ενδιαφερουν που εχει η πιο ακριβη σειρα, υπαρχει διαφορα ομως και στο επιπεδο προστασιας σε σχεση με το ακριβο μοντελο;

Το θελω για ενα pc μονο και ισως και μια οθονη οποτε τα 650va νομιζω ειναι αρκετα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...