Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pc είναι ένας i5 και χωρίς καμιά δυνατή gpu οπότε δεν πιστεύω να ξεπερνάει τα 200w.

Η απορία μου είναι ανάμεσα στα : https://www.skroutz.gr/s/2287826/APC-Back-UPS-650VA-with-AVR.html και https://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html το επίπεδο προστασίας είναι παρόμοιο?

Γιατί η σύνδεση με το pc και η οθόνη που προσφέρει το πιο ακριβό μοντέλο δεν με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το pc είναι ένας i5 και χωρίς καμιά δυνατή gpu οπότε δεν πιστεύω να ξεπερνάει τα 200w.

Η απορία μου είναι ανάμεσα στα : https://www.skroutz.gr/s/2287826/APC-Back-UPS-650VA-with-AVR.html και https://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html το επίπεδο προστασίας είναι παρόμοιο?

Γιατί η σύνδεση με το pc και η οθόνη που προσφέρει το πιο ακριβό μοντέλο δεν με ενδιαφέρουν.

Καλές επιλογές αλλά τα 330-390w είναι λίγο οριακά.

Ίσως στο μέλλον βάλεις και άλλα πράγματα επάνω. Επίσης στον υπολογισμό σου δεν έβαλες και την οθόνη που είναι περίπου 50w.

Δες για αρχή με ένα psu calculator tool την peak κατανάλωση.

Εγώ εναλλακτικά προτείνω να δεις και σε Eaton κάτι.

 

https://www.skroutz.gr/s/437591/Eaton-ENV800H-E-Series-NV.html?keyphrase=NV+800VA

https://www.skroutz.gr/s/353897/Eaton-Ellipse-ECO-800-DIN-USB.html

https://www.skroutz.gr/s/3648114/Eaton-5S-1000I-1000VA-Line-Interactive.html

 

Όλα τα Line interactive πάνω κάτω το ίδιο επίπεδο προστασίας έχουν. Στο APC UPS Pro 550 σου δίνει και την δυνατότητα να πειράξεις λίγο την ευαισθησία του UPS σε αυξομοιώσεις τάσεως με το πρόγραμμα του & έχει την οθόνη που σου δίνει κάποιες πληροφορίες για το φορτίο, την αυτονομία, τις τάσεις εισόδου εξόδου κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολόγισα σε ένα calculator και μου έβγαλε max 250w. Έχω ήδη ένα line interactive ups 1150VA που όμως δεν είναι και καμιά γνωστή μάρκα και επειδή θέλω κάτι επώνυμο για το κουτί σκεφτόμουν να βάλω το κουτί στο APC και 2 monitors και τα υπόλοιπα στο παλιό ups. Για την eaton μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως καλύτερα να πάρεις ένα sinewave να είσαι και ήσυχος γιατί τα απλά παρουσιάζουν θέματα με τη λεγόμενη peak κατανάλωση, θα πρέπει νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ va και watt για να είσαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πηγα προχθες σ'ενα σπιτι στο οποιο ειναι 3 αδερφια και σε καθε δωματιο(3) εχουν απο ενα pc και μια τηλεοραση συν οτι αλλες συσκευες υπηρχαν στον χωρο τους.Σε καποια στιγμη επεσε το ρευμα αλλα οι υπολογιστες,τηλεορασεις και καποιες συσκευες ακομη που ειχαν δεν εκλεισαν.Ειχαν περιθωριο κανενα 10λεπτο να τις κλεισουν.

Τι ups ειχαν αυτοι?

 

Παρομοια κατασταση πριν καποια χρονια σ'ενα γραφειο παλι με 3 υπολογιστες σε ενιαιο χωρο οπου το ups ηταν σ'εναν υπολογιστη διπλα και οταν επεφτε το ρευμα δεν εσβηνε κανενας.

Παιζει να ηταν το ιδιο?

 

Δεν εχω ιδεα πως ακριβως δουλευουν γι'αυτο ρωταω.Μ'εναν φιλο που μιλησα σημερα ο οποιος δεν γνωριζει κι'αυτος πολλα μου ειπε οτι σ'ενα γραφειο που δουλευει το ups δουλευει μεσω δικτυου αλλα δεν ηξερε περισσοτερα να μου πει και δεν καταλαβα τι εννοουσε κιολας(τον τροπο λειτουργιας).

 

Μπορει καποιος να μου πει μερικα πραγματακια πανω σ'αυτα που ρωτα γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα ενα ups που να δουλευει οπως τα παραπανω μιας και οι συσκευες ειναι διασπαρτες σε διαφορετικα δωματια και οχι ολες σ'εναν χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρολογικη εγκατασταση εχει γινει απ'αρχης με καναλια και κοκκινες πριζες στην ουσια ,οπου οι κοκκινες (τουλαχιστον αυτο ισχυει σε εταιρειες)ειναι συνδεμενες πανω σε ενα μεγαλο ups.

Αν εχει γινει κατι τετοιο απο την αρχη,θα εχει ολο το σπιτι απο μια τετοια πριζα.Σε σπιτι βεβαια πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο,στις εταιρειες ισχυει κατα κορον,βεβαια εκει τις περισσοτερες φορες υπαρχει και γεννητρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξερω και ειναι σχεδον σιγουρο δεν εχει γινει καμια τετοια εγκατασταση απλα εχουν ενα ups σ'εναν χωρο/σημειο το οποιο κανει ολη την δουλεια.ΕΙναι πολυ παλια κτιρια και το σπιτι αλλα και τα γραφεια που ανεφερα ωστε να εχουν τετοιες εγκαταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει η λογική που είπε ο Roger.

Ξεχωριστό δίκτυο ρεύματος πάνω σε online ups είναι.

Στήνεται σε όποιο κτίριο με ένα απόγευμα στον πίνακα, και προσφέρει max ασφάλεια και χρηστικότητα. 

 

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν τοπολογία ή σαν εργασία.

Ups από 2-2,5 KVA και πάνω, είσοδος από γενικό, έξοδος σε όποια ασφάλεια επιθυμείς. 

Το κοστολόγιο του ups και οι μπαταρίες κάθε ~2 χρόνια όμως είναι κάτι...

 

Αρκετά σύγχρονα σπίτια στήνονται έτσι btw, απλά χωρίς χρωματιστές πρίζες και Η/Ζ.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα. καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις διάφορες προτάσεις για ups. να ρωτήσω , κάποια line-interactive της apc που προτείνατε κάνουν 400 και πανω ευρώ καθώς και άλλα λίγο φθηνότερα. γενικότερη παραδοχή είναι πως τα onine είναι καλλίτερα από τα line-interactive και αυτό διότι απομονώνουν εντελώς τη συσκευή από το ρέυμα του δικτύου και παίρνουν το ρεύμα από τις μπαταρίες με ενσωματωμένο μετατροπέα σταθερής τάσης σε εναλλασόμενης. ποιός λόγος να μη διαλέξω αυτό το cyberpower OL1000RTXL2U ή αυτό http://www.sdac.gr/index.php/products_id/3257/route/product_info

 από ένα αντίστοιχης τιμής line-interactive , το οποίο κατα την ιστοσελίδα της cyberpower αναγράφει πως είναι κ pure sine wave. δε ρωτάω ρητορικώς , για να μάθω ρωτάω. τί είναι αυτό που δεν έχω προσέξει αλλά και δεν εχω "τρέξει'' να μελετήσω αρκετα ώστε να γνωρίζω τις διαφορές;

άσχετο αλλά η ιστοσελίδα της cyber power είναι από τις πληρέστερες που έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πόσα χρόνια 'κρατάει' ένα ups;

Δηλαδή, χονδρικά για πόσα χρόνια μπορεί να λειτουργεί κανονικά, και δεν εννοώ απο θέμα μπαταρίας, αλλά από πλευράς ηλεκτρονικών, προστασίας κλπ

Πχ σε ενα ups 10ετίας, αξίζει όταν έρθει η ωρα για αλλαγη μπαταρίας, να αγοράσει κανεις και να αλλαξει μπαταρία, ή να πάει και να αγοράσει (με λίγα χρήματα παραπάνω) ένα νέο ups?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ups για να κρατάει το router για 2-3 ώρες;

Μιας και αυτοί οι @@@@@@@ της δεη ετοιμάζουν απεργίες θέλω να πάρω ενα ups ώστε να έχω internet και να δουλεύω με το tablet αν συμβεί κάποια διακοπή.

Μόνο το router θα έχω πάνω,ίσως και το netmod του οτέ μιας και έχω isdn.

 

Απαραίτητο να έχει κανονική πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια 'κρατάει' ένα ups;

Δηλαδή, χονδρικά για πόσα χρόνια μπορεί να λειτουργεί κανονικά, και δεν εννοώ απο θέμα μπαταρίας, αλλά από πλευράς ηλεκτρονικών, προστασίας κλπ

Πχ σε ενα ups 10ετίας, αξίζει όταν έρθει η ωρα για αλλαγη μπαταρίας, να αγοράσει κανεις και να αλλαξει μπαταρία, ή να πάει και να αγοράσει (με λίγα χρήματα παραπάνω) ένα νέο ups?

 

Με ενα φιλο που το συζητουσα, μου ειπε οτι κανονικα δεν υποτιθεται οτι χαλανε, αλλα απο την αλλη ηλεκτρικες συσκευες ειναι κι αυτες, και κανεις δεν μπορει να αποκλεισει οτι μπορει να χαλασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ στο δωμάτιο έχω σε μια πρίζα όλες τις συσκευές (macbook, τηλεόραση, home cinema, φωτιστικά, κλπ κλπ) Τι μου προτείνετε για να προστατευτώ από τις αυξομειώσεις της τάσης που κάνει η βλαμμένη η ΔΕΗ?? Σκοπεύω να δώσω αρκετά λεφτά αν χρειαστεί αρκεί να είναι αξιόπιστο το μηχάνημα και αθόρυβο όσο γίνεται. Για τη συγκεκριμένη πρίζα μιλάμε πάντα επειδή έχει πάνω όλα τα ακριβά μηχανήματα, όχι για όλο το σπίτι φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...