Προς το περιεχόμενο

Σχολές Πληροφορικής


eaglej

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ φίλε μου!!! Κοίτα είδα το ΑΠΘ μπήκα στις σχολές του Φυσικομαθηματικου και τρομαξα :fear: !! Εβλεπες μονο ΔΑΠ ΚΝΕ κτλ!! Αν ειναι να μην δω διαφορές τότε αν ειναι να δηλώσω πρώτα ΑΠΘ να μην μπαίνουμε και σε τσάμπα έξοδα!! :-)

Ναι και εγώ τρόμαξα στην αρχή αλλά μαι συνήθεια είναι... Αυτά που αποκομίζω είναι πολύ σημαντικότερα από αυτό το αχούρι.. Το τονίζω όμως οτι αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλες σχολές.. Εσύ αποφασίζεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο αφορά ΔΑΠίτες και ΚΝιτες και λοιπά ζα. Απλά Ingore, άστους να πλακώνονται, και το ότι καταργηθήκαν τώρα απλά υπάρχει η ΔΑΠ με την ταμπέλα "Σύλλογος Φοιτητών" ή πως το λένε. Προσωπικά πιστεύω πως είναι μια μικρογραφία της σύγχρονης βουλής - λαδοκρατούμενου πολιτικού συστήματος και ότι μπαζοκρατία υπάρχει εκεί πέρα.

 

Προσωπικά καλό είναι να είσαι πολιτικοποιημένος, αλλά όχι κομματικοποιημένος. Αν θες για πολιτικοποίηση άρχιζε να το βλέπεις εκ φιλοσοφικής απόψεως, καλό είναι να διαβάζεις Kant, Heggel, Marx, John Stuart Mill και λοιπούς φιλοσόφους (philosophy Rocks). Αλλά πάντα να ακολουθάς τον Νο 1 φιλόσοφο, αυτόν που βλέπεις κάθε μέρα στον καθρέφτη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω.

 

Κύρος; Ανάλογα πώς το βλέπει κανείς. Για μένα κύρος δίνει το να βγάλεις το MIT, όχι π.χ. το ΑΠΘ (ανεξαρτήτως σχολής). Δε θέλω να μειώσω το επίπεδο του (κάθε) ΑΠΘ, απλά προσωπικά βάζω τον πήχη παραπάνω.

 

Πιο ευρύ αντικείμενο; Αν το έχεις σίγουρο ότι θα ασχοληθείς με software (με την πολύ γενική έννοια) δε νομίζω πως θα σου δώσει τίποτα χειροπιαστό το πολυτεχνείο. Πώς το εννοείς εσύ;

 

For what it's worth, είμαι πτυχιούχος πολυτεχνείου (ΗΜΜΥ) με master. Ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα πτυχία μου εκτός από μια περίπτωση όπου τα τυπικά προσόντα καθόριζαν το ύψος της αμοιβής. Δε μετανιώνω που έβγαλα πολυτεχνείο -- αδιαμφισβήτητα έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξή μου -- αλλά επίσης δε νομίζω πως αν είχα βγάλει κάτι άλλο αντί πολυτεχνείου θα άλλαζε τίποτα στη ζωή μου.

 

 

Εξαρτάται τι κάνεις στο google. Αν περιοριστείς σε copy paste κώδικα από blogs που δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει τότε ναι, δε θα μάθεις. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν online πηγές από όπου μαθαίνεις. Ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη πως ο #1 τρόπος να βελτιωθείς σε οτιδήποτε είναι να μελετήσεις πώς το κάνουν οι μάστορες.

Και εγω της ιδιας σχολης ειμαι. Προσωπικη αποψη: Μου αρεσε που εκανα μαθηματα και απο αλλες επιστημες και οχι strictly ενεργεια ή τηλεπικοινωνιες ή οτιδηποτε αλλο επελεξει κανεις. Αντικειμενικη αποψη: Σε επιπεδο λυκειου δεν γνωριζεις τι πραγματικα σου αρεσει και τι ειναι αυτο που θα θελεις να κανεις αν δεν παρεις μια ισχυρη τζουρα πρωτα απο το υποψηφιο αντικειμενο. Ας πουμε εγω στην πορεια διαπιστωσα οτι ο προγραμματισμος δεν μου αρεσει καθολου. Επισης το θεμα κυρους ειναι σχετικο. Ας πουμε στον κατασκευαστικο τομεα που ειμαι εγω (πεθανε) μετραει. Το μιτ που λες, δεν εχει κυρος, εχει ΤΟ κυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιπεδο λυκειου δεν γνωριζεις τι πραγματικα σου αρεσει και τι ειναι αυτο που θα θελεις να κανεις αν δεν παρεις μια ισχυρη τζουρα πρωτα απο το υποψηφιο αντικειμενο. Ας πουμε εγω στην πορεια διαπιστωσα οτι ο προγραμματισμος δεν μου αρεσει καθολου. Επισης το θεμα κυρους ειναι σχετικο. Ας πουμε στον κατασκευαστικο τομεα που ειμαι εγω (πεθανε) μετραει. Το μιτ που λες, δεν εχει κυρος, εχει ΤΟ κυρος.

 

Αυτό με το λύκειο ξαναπες το. Όταν πήγα ΗΜΜΥ νόμιζα πως "το ίδιο πράγμα με πληροφορική είναι" -- καμία σχέση, και ήμουν πολύ τυχερός που η σχολή μου ταίριαξε και μου άρεσε και με ωφέλησε αν σκεφτείς ότι πήγα "κατά τύχη". Δεν υπάρχει καθόλου προσανατολισμός για τους μαθητές. :(

 

Και το κύρος βέβαια είναι σχετικό όπως λες, και μάλιστα σχετικό όχι τόσο με τον πτυχιούχο όσο με το περιβάλλον του μιας και (σαν την ομορφιά) είναι in the eye of the beholder που. Προσωπικά δε βρίσκω και τόσο κύρος στην απόκτηση ενός ακαδημαϊκού τίτλου που μπορείς αν διαθέτεις χρόνο, υπομονή και πονηριά να πάρεις χωρίς να ξέρεις και πολλά πολλά -- όλοι μας είχαμε συμφοιτητές που ήταν λιγότερο ή περισσότερο άσχετοι κι όμως αποφοίτησαν διαπρέποντας σε παραπανεπιστημιακές δραστηριότητες. Αυτή είναι η άποψή μου και για την Ελλάδα και για την Αγγλία (όπου νόμιζα πριν πάω πως θα είναι αλλιώς, αλλά μπα).

 

 

 

Μάλλον η άποψή μου είναι επηρρεασμένη από το φαινόμενο του ότι όσο πιο πολλά ξέρεις για κάτι τόσο περισσότερο το απομυθοποιείς. Στην Αγγλία τελειώνοντας ένα μεγάλο μέρος φοιτητών/συγγενών/κλπ έκαναν σα να πήραν όχι πτυχίο αλλά ολυμπιακό μετάλλιο. Δε νομίζω ότι αυτό ήταν δικαιολογημένο -- στην τελική σιγά το κατόρθωμα όταν μαζί με σένα είναι κι άλλοι 300. Εκτός βέβαια αν σε λένε Λεωνίδα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Ισως τελικα οι σχολές να ειναι πολυ φασαρια για το τιποτα. Θα αντάλλαζα στην στιγμη το πηγαιο ταλεντο με οποιαδηποτε σχολη. Δυστυχως οι περισσοτεροι ψαχνουν για πτυχια και τιτλους αλλα απο ουσια τιποτα. Σχετικα με το σποιλερ σου, εγω θα ελεγα οτι αυτη ειναι η νοοτροπια των περισσοτερων, να ψαχνουν δηλαδη για αφορμες για να κοκορευονται. Θυμαμαι οταν το συστημα ηταν με δεσμες και δεν ηταν δεδομενο οτι με λιγο διαβασμα θα περασεις σε καποιο τει εστω και σε επαρχια (ειδικα το '95-'98 η ερωτηση δεν ηταν που περασες, αλλα αν περασες καπου - ακομα και το τμημα ιχθυοκαλλιεργιας ειχε ζητηση), μερικοι ηταν υπερηφανοι που πηγαινανε και σε ιεκ. Ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά καλό είναι να είσαι πολιτικοποιημένος, αλλά όχι κομματικοποιημένος. Αν θες για πολιτικοποίηση άρχιζε να το βλέπεις εκ φιλοσοφικής απόψεως, καλό είναι να διαβάζεις Kant, Heggel, Marx, John Stuart Mill και λοιπούς φιλοσόφους (philosophy Rocks). Αλλά πάντα να ακολουθάς τον Νο 1 φιλόσοφο, αυτόν που βλέπεις κάθε μέρα στον καθρέφτη.

Έχεις πολύ δίκιο!! Προσωπικά δεν έχω θέμα με την πολιτικοποίηση διαβάζω και Marx και Λαο Τσε, Σωκράτη κτλ !! Το θέμα είναι ότι πιστεύω ότι το πανεπιστημίο δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα κόμματα και απλά ως φοιτητές να σεβόμαστε το χώρο μας!! Στο κάτω κατω για μας ειναι τα πανεπιστήμια αλλά το επίπεδο κάποιων φτάνει μέχρι εκεί που τα διαλύουν όλα :( !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολύ δίκιο!! Προσωπικά δεν έχω θέμα με την πολιτικοποίηση διαβάζω και Marx και Λαο Τσε, Σωκράτη κτλ !! Το θέμα είναι ότι πιστεύω ότι το πανεπιστημίο δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα κόμματα και απλά ως φοιτητές να σεβόμαστε το χώρο μας!! Στο κάτω κατω για μας ειναι τα πανεπιστήμια αλλά το επίπεδο κάποιων φτάνει μέχρι εκεί που τα διαλύουν όλα :( !!!

 

Είδες που γίνεσαι άδικος;

Αν δεν έχουμε κόμματα στις σχολές, ποιος θα κυβερνήσει αύριο τη χώρα μας;

Η κυβέρνηση χρειάζεται άτομα που είναι ικανά να διαλύουν. Μαθαίνουν τα παιδιά.

 

Παιδεία για όλους λοιπόν! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που γίνεσαι άδικος;

Αν δεν έχουμε κόμματα στις σχολές, ποιος θα κυβερνήσει αύριο τη χώρα μας;

Η κυβέρνηση χρειάζεται άτομα που είναι ικανά να διαλύουν. Μαθαίνουν τα παιδιά.

 

Παιδεία για όλους λοιπόν! :P

Χαχαχαχαχαχαχα και το να κοροιδευεις ολοκληρο λαό θέλει κόπο :P !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Ισως τελικα οι σχολές να ειναι πολυ φασαρια για το τιποτα. Θα αντάλλαζα στην στιγμη το πηγαιο ταλεντο με οποιαδηποτε σχολη. Δυστυχως οι περισσοτεροι ψαχνουν για πτυχια και τιτλους αλλα απο ουσια τιποτα. Σχετικα με το σποιλερ σου, εγω θα ελεγα οτι αυτη ειναι η νοοτροπια των περισσοτερων, να ψαχνουν δηλαδη για αφορμες για να κοκορευονται. Θυμαμαι οταν το συστημα ηταν με δεσμες και δεν ηταν δεδομενο οτι με λιγο διαβασμα θα περασεις σε καποιο τει εστω και σε επαρχια (ειδικα το '95-'98 η ερωτηση δεν ηταν που περασες, αλλα αν περασες καπου - ακομα και το τμημα ιχθυοκαλλιεργιας ειχε ζητηση), μερικοι ηταν υπερηφανοι που πηγαινανε και σε ιεκ. Ελεος...

Σε οσες ομιλιες εχω παει και μιλουσαν ατομα που εχουν επιχειρηση και λεγαν για το τι θελουν απο τους υποψηφιους (για developer). Ενα πραγμα που ειχε ισχυ ειναι το τι project εχεις στο github. Δεν ειναι αναγκη να ειναι κατι το τρελο εστω ενα απλο joomla module που να δειχνει το τι εχεις κανει.

 

Ακομη για περισσοτερη γνωση καλο ειναι να δεις και να στηνεις και server μηχανηματα στο Link.png Site: okeanos (κάντε έναν όσοι είστε φοιτητές) πχ. 'εναν απλον webserver. Ακομη καλο ειναι να δεις και τι εχει ψωμι και βεβαια τι θες σε μια ωραια χρυση τομη. Ακομη για να βγαλεις και τα προς το ζην κατα τις σπουδες σου μπορεις να δοκιμασεις να δουλεψεις και σαν freelancer μεσω Link.png Site: odesk .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχα και το να κοροιδευεις ολοκληρο λαό θέλει κόπο :P !!!

 

Τρόπο θέλει οχι κόπο. Δεν τον έχουν ολοι. 

Έχεις πολύ δίκιο!! Προσωπικά δεν έχω θέμα με την πολιτικοποίηση διαβάζω και Marx και Λαο Τσε, Σωκράτη κτλ !! Το θέμα είναι ότι πιστεύω ότι το πανεπιστημίο δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα κόμματα και απλά ως φοιτητές να σεβόμαστε το χώρο μας!! Στο κάτω κατω για μας ειναι τα πανεπιστήμια αλλά το επίπεδο κάποιων φτάνει μέχρι εκεί που τα διαλύουν όλα :( !!!

 

Μου αρέσει που έχουμε λύσει ολα τα άλλα θέματα με το πανεπιστημιο και μας πείραξαν οι παρατάξεις. Ο καθένας μπαινει οτι ώρα γουστάρει στο αμφιθέατρο και φεύγει οτι ώρα γουστάρει... ο καθηγητης κάνει μαθημα και απο κάτω χαμός. Και αλλα πολλά τέτοια... πάς καθυστερημενος για μάθημα και αμα ο καθηγητης σε διώξει τσατίζεσαι και παρεξηγιέσαι. Με άλλα λογια αρκετά απο αυτα που θα έπρεπε να μαθαινει κάποιος νέος απο μικρη ηλικια δεν τα μαθαινει οποτε μετά αποτυγχανει επειδη δεν έχει πειθαρχια. Πάει καθυστερημενος σε μια συνέντευξη. Δεν έχει μάθει να ειναι ανέκφραστος ακομα και αν ο εργοδοτης τον ζορίζει ε που να το μαθει οτι ωρα ηθελε εμπαινε στη σχολη οτι ωρα ηθελε έβγαινε .... σου λεει ποιος εισαι εσυ εγω τοσα χρονια εχω μαθει έτσι δεν βρεθηκε κανεις να μου πει οπα μεγάλε αργησες ένα λεπτό χανεις το μάθημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς καλή επιτυχία,

εγω ήμουν στο Μηχανικώ πληροφορικής Σπάρτης , δεν ξερω από τα προτεινόμενα απλά θα σε συμβούλευα να μείνεις μακρυά απο το συγκεκριμενο.Όπου και να δοκιμάσεις αλλού ειναι προτιμότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και απο μενα και καλη δυναμη φετος! Επειδη σπουδαζω πληροφορικη στην Κρητη και συγκεκριμενα "Επιστημης υπολογιστων" εχω να σου πω λιγα και σημαντικα! Αν εχεις σκοπο να λιωσεις πανω σε προγραμματισμο φευγεις για γιαννενα απευθειας,η σχολη εκει ειναι ιδια με την δικια μου σε θεμα σπουδων και μαθηματων,ειναι ζορικη και πολυ απαιτητικη! Τωρα αν θες κατι πιο χαλαρο,δεν σου μιλαω για το ακριβως αντιθετο αλλα για κατι λιγοτερο απαιτητικο πας Θεσσαλονικη! <br><br> Υ.Γ πολυ καλη σχολη ειναι και η εφαρμοσμενη πληροφορικη στην θεσσαλονικη!<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως η εφαρμοσμένη πληροφορική στο Μακεδονίας είναι πληροφορική μόνο στο όνομα. Τουλάχιστον σε σύγκριση με άλλες σχολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως η εφαρμοσμένη πληροφορική στο Μακεδονίας είναι πληροφορική μόνο στο όνομα. Τουλάχιστον σε σύγκριση με άλλες σχολές.

Γι αυτό Λαμία Δαγκωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σάς,

Έμειναν για τις πανελλαδικές 4 μήνες σχεδόν και θέλω να περάσω πληροφορική και όχι ΗΜΜΥ!!!

Οι σχολές που με ενδιαφέρουν και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτές είναι :

-Iωαννίνων

- Πάτρας

- ΑΠΘ

Αν σπουδάζετε ή σπουδάσατε σε μία από αυτές πείτε μου σάς παρακαλώ την γνώμη σας!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε διάλεξε απλά την Πάτρα,

 

Link.png Site: Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής

 

είναι θεωρώ η καλύτερη σχολή στην Ελλάδα τουλάχιστον για ολοκληρωμένες σπουδές είτε σε Computer Engineering είτε για Computer Science.

Κάνοντας όλα αυτά τα μαθήματα θα αναγκαστείς να γίνεις πολύ καλός προγραμματιστής. 

Επεξ/σία από siropio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...