Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, Fotis13 said:

Το εχεις παντως μην το σκεφτεσαι καν .Εδω εχουν ανεβει αλλοι και αλλοι   go for it αλλα οχι τελειως μονος σου !

Ναι μιλαω για 8αρες και 7 summits  εξαιρω kili kai Elbrus  που εκει ειναι και το κοστος βατο και δεν εχουν πολυ μεγαλες απαιτησεις σε χρονο .

Τι βολτες? Για ενα 6μηνο ολα τα σουκου εκει  τα περναγα .Ειναι σοβαρη δεσμευση χρονου .

ναι αμα παω για το matterhorn δεν θελω solo. απλα guide for summit day. ηταν να γινει καποια στιγμη με τον ΠΟΑ που θα ηθελα
να παω αλλα δεν ξερω καν τι εγινε με αυτο το Project. Θα πρεπει να ειναι τρελη εμπειρια walking on the cliff και κατω το χαος.

kili και Elbrus ναι πολυ λιγο χρονο θελουν both.βεβαια ισως εγω να το βλεπω αλλιως αλλα οι μερες που δινουν για την aconcagua
μου φαίνονται way too much.Ισως επειδη ταπηγα ταπα τα αλλα δυο και δεν εχω θεμα με τον εγκλιματισμο.

Σωστος.δεν ηταν βολτα.ηταν μεροκοματατο αυτο που εκανες εκει.

19 hours ago, Helionar said:

Καλησπέρα σε όλους! Μιας και συζητάτε το θέμα χρόνου και κόστους των ορειβατικών εγχειρημάτων, με τι επαγγελμα ασχολήστε και σας επιτρέπει την άνεση να πηγαινετε εξωτερικό σχετικά συχνά; Αν ειναι αδιάκριτη η ερώτηση μου, προφανώς μην απαντήσετε. 

Καλησπερα και σε σενα. Α.δεν ειναι αδιακριτη η ερωτηση.Θα απαντησω λιγο αναλυτικα και ελπιζω να μην σε πειραζει.

Δουλευω σε παροχο και εχω 25 μερες τον χρονο αδεια .22 κανονικα αλλα 25 λογω οτι εχω περασει την 10ετια. Βγαζω εκτος το kilimanjaro και βγαζω εκτος το elbrus(θα αναφερθω σε αυτα στο τελος).

Ολα τα υπολοιπα βουνα που εχω κανει ειναι μικρα και τα περισσοτερα ειναι μια με δυο μερες για να τα ανεβεις.

πχ βουλγαρια Musala 2 μερες, teide ισπανια(καναρια νησια) 2 μερες, Ολυμπος 1 μερα, rysy πολωνια  1 μερα, sneska πως λεγεται στην τσεχια 1 ημερα.  οι μερες ειναι οι μερες στο βουνο χωρις το πηγαινε ελα. οποτε αυτο που κανω με τις 25 μερες αδειας που εχω είναι να ενωνω σαββατοκυριακο να βαζω και 2-3 μερες αδεια και να πηγαινω στο μερος που θελω για να κανω το βουνο και ταυτοχρονα να κατσω και μια δυο ημερες για να δω την πολη κτλ. οποτε παρα πολλα βουνα δεν θελουν πολυ χρονο.επισης  επειδη και το budget μπορει να ειναι περιορισμενο το κραταω οσο γινεται σε low level ωστε να μπορω να κανω παραπανω ταξιδια. Δηλαδη θα ταξιδεψω με Low cost,αν βρω με ανταποκριση θα την προτιμησω,θα μεινω σε hotel μεν αλλα σε κατι νορμαλ και οχι σε κατι με 200 ευρω την ημερα. οποτε αυτο μου επιτρεπει να κανω παραπανω ταξιδια. φαγητο δεν θα παω πχ σε εστιατοριο.

Το eblrus και το kilimanjaro λογω υψομετρου ηταν πιο μεγαλα σε ταξιδια και επειδη μια φορα πας σε εκεινα τα μερη εκατσα επιτηδες παραπανω μερες.δεν θυμαμαι απεξω αλλα ναι ηταν κοντα στις 10 ημερες με σκοπο να εχω και περιθωριο σε περιπτωση καιρου αλλα και να δω τα μερη. το kili λογω αεροπορικων και οτι θες οδηγο μου βγηκε 2200 περιπου. προτιμησα ενα τοπικο οδηγο και δεν ειχα κανενα παραπονο.elbrus μου βγηκε κοντα στα 1100 χωρις οδηγο απλα στο τελος βρεθηκα με οδηγο για το summit day. η ρωσσια ειναι ωραια ειδικα εκει οποτε πηγα και βολτα σε γειτονικα βουνα . το μεγαλυτερο ταξιδι που εχω κανει ηταν 30 μερες στα πυρηναια . θα μου πεις 30 μερες μα τι αδεια κτλ?

α.το κοστος βγηκε κοντα στα 1000 κατι ευρω για τις 30 μερες.1000-1200 δεν θυμαμαι.β.μου ειχε μεινει παρα πολυ αδεια απο προηγουμενα χρονια. οποτε για να τελειωσουν πηρα 22 εργασιμες μερες + weekends = 30 μερες. φετος εχω βρεθει παλι με καποιο χ υπολοιπο που θα πρεπει να το εκμεταλλευτω για να τελειωσει οποτε μαλλον θα προτιμησω κατι πολυημερο.τα πολυημερα δεν σημαινει οτι ειναι και ακριβα.

Αν τωρα πας για τα υπολοιπα 7 summits εκει ναι παιζει να φας την αδεια ολου του χρονου σε 1 ταξιδι. οπως και ξεκινας με πατο τα 5000 ευρω. ασχετα με τα βουνακανω και ταξιδια εξωτερικο σαν αναψυχη. παντα ενωνω και weekends και πηγαινω για 4-5 ημερες .αν υπαρχουν αργιες ενωνειςκαι εκει. τωρα καποιος αλλος που μπορει πχ να ειναι ελευθερος επαγγελματιας ή να εχει καταστημα κτλ θα ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ πιο ευκολο να λειψει. το σχετικα εχει να κανει με το ποσοι δουλευουν και αν μπορει να αφησει το μαγαζι.

αυτα για μενα.

και βεβαια το λεω και το τονιζω επειδη ακουγεται παρα πολυ.θα ακουσεις αποψεις του στυλ εχεις φραγκα και πας εξωτερικο και οτι βλακεια θες.

απλα σε αυτο θα πω δυο πραγματα.

α. η ελλαδα μπορει να σου βγει πολυ πιο ακριβη απο το εξωτερικο.

β.υπαρχουν παντα προσφορες αρκει να εχεις ορεξη να το ψαξεις και οχι να πας στο ταξιδιωτικο γραφειο και να πεις ελα κλειστε μου τα παντα διοτι εγω βαριεμαι.

γ.καποιος τρωει τα λεφτα στα ταξιδια ενω αλλος τα τρωει σε τσιγαρα σε ποτα σε ξενυχτια. εσυ διαλεγεις που θα τα δωσεις. δηλαδη καποιος θα ελεγε.μα καλα εδωσες για 10 ημερες στην αφρικη 2200 να ανεβεις το kili. και εγω θα πω οτι αυτα τα 2200 για καποιον ειναι τα τσιγαρα του χρονου ή αυτο το ατομο μπορει να τρωει  100 ευρω καθε weekend σε ποτα κτλ.οποτε μετα να σου λεει δεν μου μενουν για ταξιδια.εφοσον εχεις ενα φυσιολογικο μισθο και δεν εχεις πολλα χρηματα απο καπου θα κοψεις και καπου θα τα δωσεις.το που το αποφασιζεις εσυ με τα θελω σου. Αν εχεις τα χρηματα να τα κανεις βεβαια ολα ακομα καλυτερα. αλλοι τα χαλανε σε ρουχα. αλλος χαλαει 150 ευρω το μηνα μονο σε καφεδες.ο καθενας με τις προτιμησεις του.προσωπικα τα χαλαω σε ταξιδια και οχι σε κινητα,υπολογιστες κτλ.

On 1/19/2021 at 13:56, mariosCS said:

 

 

Πολύ meta η κατάσταση. Ο Φώτης προτείνει (στον  poulino) ταινία που τη πρότεινε ο poulinos. Μάλιστα είχατε σχολιάσει και τα εκτός πραγματικότητας πράγματα που κάνουν :D 

Την έχω "λάβει" αλλά ακόμη δεν βρήκα ευκαιρία να τη δω.

Φώτη ωραίες φωτογραφίες, ζηλεύω λίγο!

deja vu.να την δεις.ειναι αφασια ταινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, poulinos είπε

Δουλευω σε παροχο και εχω 25 μερες τον χρονο αδεια .22 κανονικα αλλα 25 λογω οτι εχω περασει την 10ετια. Βγαζω εκτος το kilimanjaro και βγαζω εκτος το elbrus(θα αναφερθω σε αυτα στο τελος)

Πουλινε με τρελαινεις με τις αδειαρες σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Fotis13 said:

Πουλινε με τρελαινεις με τις αδειαρες σου !

καλημερα φωτη.το νομιμο ειναι. απλα καποιες φορες ειδικα πιο παλια δεν το εξαντλουσα και μεγαλωνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα σημερα και το Gabriel and the Mountain .ωραια ταινια με βουνα(Kilimanjaro) και γενικα την αφρικη.βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα.τα σκηνικα απο το Kili ειναι πραγματικα και ειναι απο την διαδρομη marangu που ειχα κανει και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 12:09 ΠΜ, poulinos είπε

ειδα σημερα και το Gabriel and the Mountain .ωραια ταινια με βουνα(Kilimanjaro) και γενικα την αφρικη.βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα.τα σκηνικα απο το Kili ειναι πραγματικα και ειναι απο την διαδρομη marangu που ειχα κανει και εγω.

Ωραια προταση  θα το κοιταξω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

a.να τα παρεις απο ορειβατικο καταστημα και οχι απο κανα με αναμνηστικα.

β.να μπορουν να αλλαζουν τα πιατακια ωστε να κανουν και για βουνο με χωμα και για βουνο με χιονι

γ. θα βρεις δυο τυπους.ο ενας τυπος ασφαλιζει απλα γυρνοντας γυρω γυρω το ενα κομματι του μπατον με το αλλο. ειναι η φτηνη επιλογη και εχει ενα δυο μειονεκτηματα. ο πιο συγχρονος και πιο ευκολος χωρις μειονεκτηματα ειναι με κατι σαν λεβιεδακι σαν μοχλουδακι που το ασφαλιζεις.ειναι λιγο πιο ακριβα.  θα βρεις και μερικα που ειναι πιο ελαφρια κτλ αλλα δεν βρισκω λογο να πας σε αυτα εκτος αν εκανες ορειβατικο τρεξιμο. παροτι εχω παρει ενα φτηνο ζευγαρι οταν ξεκινησα τα βουνα το εχω ακομα.την μυτη που χαλασε την αλλαξα. αν πηγαινα τωρα θα πηγαινα σε κανα black diamond ετσι κατι πιο καλο απο αυτο που εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα ειπε ο Πουλινος.

Γνωστή εταιρεία, αλουμινιο αντί carbon για κόστος , Clip, ΜΕΓΑΛΑ πιατακια αν υπαρχει ενδεχομενο να πατησεις σε χιονι, θα γλυτωσεις διαστημικές σαβουρδες.

Περί τα 50-60 ευρώ  αρκούν για ένα επώνυμο ζευγάρι μέσης κατηγορίας.

Κάτοχος Black Diamond Trail εδώ , στον 8ο χρονο πλεον και με πολλά χιλιόμετρα. Πριν ειχα Komperdell και επειδή ήταν  του ίδιου τύπου με τα BD (διάμετρος σε σωλήνες , κλιπ) έχω σοβαρό στοκ σε ανταλλακτικά  :)

 

Πράγματα που δεν ξεχνάμε :

 

1. Τα μπατον ειναι αναλωσιμα !

2. Η σωστή συντήρηση ειναι το παν στη μακροζωία τους, περα απο τη σωστή χρήση. Διάλυση μετά τη χρήση , τα σκουπίζουμε καθαρίζουμε (τους σωλήνες) με ένα πανάκι , τα αποθηκεύουμε σπασμένα και στεγνά  !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω black diamond   αλουμινιο δεν θυμαμαι ακριβως πιο μοντελο  τα εχω χρονια .Εχει στραβωσει και λιγο το ενα στο  Denali .2 ειναι τα πιο  βασικα για μενα  το βαρος και τα κλιπακια ειναι θεμα ευχρηστιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατέληξα σε αυτο

https://www.cdc.gr/oreivasia/mpaton/mpaton/black-diamond-trail-back-trekking-poles/

Νομίζω καλύπτει και τα τρια. Αν εβρισκα και κατι πιο κοντο θα ταν ακομη καλυτερα αλλα νταξει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Κατέληξα σε αυτο

https://www.cdc.gr/oreivasia/mpaton/mpaton/black-diamond-trail-back-trekking-poles/

Νομίζω καλύπτει και τα τρια. Αν εβρισκα και κατι πιο κοντο θα ταν ακομη καλυτερα αλλα νταξει!

μια χαρα ειναι  spect  με γεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά, θα δεις οτι το μήκος τους (κλειστά υποθέτω εννοείς πάνω στο σακίδιο) δεν θα το καταλαβαινεις καν.

Φρόντισε να έχει και αυτά μαζι, τα μεγάλα πιατάκια !

40dcf4f7-9574-454a-af72-f2a5098483f2?siz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, jakis13 είπε

Με γειά, θα δεις οτι το μήκος τους (κλειστά υποθέτω εννοείς πάνω στο σακίδιο) δεν θα το καταλαβαινεις καν.

Φρόντισε να έχει και αυτά μαζι, τα μεγάλα πιατάκια !

40dcf4f7-9574-454a-af72-f2a5098483f2?siz

Πρεπει να περιέχονται στην συσκευασία; Οχι οτι θα παμε χιονι αμεσα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...