Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα δικά μου τα είχε πανω οπως ήρθαν (και δεν τα έβγαλα ποτέ)

 

Αν δεν πας σε βαθυ χιονι no worries, δεν τα τα χρειαστείς ποτε

Επεξ/σία από jakis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Spect~ said:

Πρεπει να περιέχονται στην συσκευασία; Οχι οτι θα παμε χιονι αμεσα 😛

οχι παντα.συνηθως οσο θυμαμαι εχει ενα απο τα δυο και απλα αγοραζεις το αλλο και τα αλλαζεις οποτε θες.μικρο το κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2021 at 23:34, jakis13 said:

Οπως τα ειπε ο Πουλινος.

Γνωστή εταιρεία, αλουμινιο αντί carbon για κόστος , Clip, ΜΕΓΑΛΑ πιατακια αν υπαρχει ενδεχομενο να πατησεις σε χιονι, θα γλυτωσεις διαστημικές σαβουρδες.

Περί τα 50-60 ευρώ  αρκούν για ένα επώνυμο ζευγάρι μέσης κατηγορίας.

Κάτοχος Black Diamond Trail εδώ , στον 8ο χρονο πλεον και με πολλά χιλιόμετρα. Πριν ειχα Komperdell και επειδή ήταν  του ίδιου τύπου με τα BD (διάμετρος σε σωλήνες , κλιπ) έχω σοβαρό στοκ σε ανταλλακτικά  :)

Πράγματα που δεν ξεχνάμε :

 

1. Τα μπατον ειναι αναλωσιμα !

2. Η σωστή συντήρηση ειναι το παν στη μακροζωία τους, περα απο τη σωστή χρήση. Διάλυση μετά τη χρήση , τα σκουπίζουμε καθαρίζουμε (τους σωλήνες) με ένα πανάκι , τα αποθηκεύουμε σπασμένα και στεγνά  !

 

ειδικα για αυτα που δεν εχουν τα κλιπακια για να σφιγγουν αλλα ειναι σαν βιδωτα το καθαρισμα μεσα στο σωληνα και σε αυτο που σφιγγει ειναι βασικο.

On 09/02/2021 at 08:39, Fotis13 said:

Και εγω black diamond   αλουμινιο δεν θυμαμαι ακριβως πιο μοντελο  τα εχω χρονια .Εχει στραβωσει και λιγο το ενα στο  Denali .2 ειναι τα πιο  βασικα για μενα  το βαρος και τα κλιπακια ειναι θεμα ευχρηστιας .

τα κλιπακια εχουν πολλα συν.ειναι και θεμα ευχρηστιας οτι τα ανοιγεις και τα φτιαχνεις σε χρονο ρεκορ αλλα εχουν ενα μεγαλο καλο αντιθετα με τα "βιδωτα" .τα βιδωτα αν βραχουν λιγο υπαρχει περιπτωση να μην σφιγγουν μετα και να γυρνανε σαν τρελα.και εκει θελει μια μικρη πατεντα για να σφιξουν.αυτο ειναι το βασικο μειονεκτημα τους

On 09/02/2021 at 20:09, Spect~ said:

Κατέληξα σε αυτο

https://www.cdc.gr/oreivasia/mpaton/mpaton/black-diamond-trail-back-trekking-poles/

Νομίζω καλύπτει και τα τρια. Αν εβρισκα και κατι πιο κοντο θα ταν ακομη καλυτερα αλλα νταξει!

μια χαρα ειναι.μικρα ειναι σε μηκος μην ανησυχει

On 09/02/2021 at 20:29, Spect~ said:

Για την δικιά μου τα πηρα για να με ακολουθεί πιο εύκολα :D θενκ γιου!!!!

και για σενα μπορεις να παρεις για τα γονατα σου

On 09/02/2021 at 20:36, jakis13 said:

Στα δικά μου τα είχε πανω οπως ήρθαν (και δεν τα έβγαλα ποτέ)

 

Αν δεν πας σε βαθυ χιονι no worries, δεν τα τα χρειαστείς ποτε

οταν πηρα τα δικα μου για το χειμερινο σχολιο ειχαν μικρα πιατακια :(

On 09/02/2021 at 20:33, jakis13 said:

Με γειά, θα δεις οτι το μήκος τους (κλειστά υποθέτω εννοείς πάνω στο σακίδιο) δεν θα το καταλαβαινεις καν.

Φρόντισε να έχει και αυτά μαζι, τα μεγάλα πιατάκια !

 

εγω εχω/ειχα το αλλο προβλημα.εχω Ultralight σακιδιο και το πιολε 65 εκατοστα νομιζω ειναι τεραστιο πανω στο σακιδιο.το εσπρωξαγια να αγορασω ενα 43 αρι για να  ερχεται κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

εγω εχω/ειχα το αλλο προβλημα.εχω Ultralight σακιδιο και το πιολε 65 εκατοστα νομιζω ειναι τεραστιο πανω στο σακιδιο.το εσπρωξαγια να αγορασω ενα 43 αρι για να  ερχεται κουτι.

Η μονη περίπτωση που είχα θέμα με το μηκος του πιολέ (60ρι) οντας παρκαρισμένο ήταν στο θλιβερό συνδυασμό - daypack (30ρι) - βροχή - κάλυμα σακιδιου... ευτυχως ειναι σπανιος

43 δεν σου ειναι κοντό για γενική ορειβασία και διαδρομές χιονιού Πουλίνε; Ποιο έχεις επιλέξει ;

Επεξ/σία από jakis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

65cm  εδω και αρκετα χρονια  θεωρειται μεγαλο  μηκος  και μη πρακτικο .Ιδανικο για γενικη χρηση σε χιονι κτλπ ειναι ενα μηκος γυρω στα 52 .Το 43 πουλινε ειναι καθαρα τεχνικο για πλαγιες με  πολυ μεγαλη κλιση κτλπ    δλδ θα πας απο το ενα ακρο στο αλλο .

 ΤΟ αγαπημενο μου πιολε !

 

 

148901349_257255252519838_8307873918233770649_n.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2021 at 09:36, Fotis13 said:

65cm  εδω και αρκετα χρονια  θεωρειται μεγαλο  μηκος  και μη πρακτικο .Ιδανικο για γενικη χρηση σε χιονι κτλπ ειναι ενα μηκος γυρω στα 52 .Το 43 πουλινε ειναι καθαρα τεχνικο για πλαγιες με  πολυ μεγαλη κλιση κτλπ    δλδ θα πας απο το ενα ακρο στο αλλο .

 ΤΟ αγαπημενο μου πιολε !

 

η petzl οτι βγαζει ειναι ομορφο.εχω να το πω και για το set της via ferrata.γενικως για μεγαλη κλιση το θελω οποτε πανω απο 50 -52 δεν θα ειχε νοημα. το 65 ή θα πρεπει να εισαι 2.20 ή αλλιως δεν ξερω τι.στην ευθεια πηγαινω και με μπατονς.

On 11/02/2021 at 01:54, jakis13 said:

Η μονη περίπτωση που είχα θέμα με το μηκος του πιολέ (60ρι) οντας παρκαρισμένο ήταν στο θλιβερό συνδυασμό - daypack (30ρι) - βροχή - κάλυμα σακιδιου... ευτυχως ειναι σπανιος

43 δεν σου ειναι κοντό για γενική ορειβασία και διαδρομές χιονιού Πουλίνε; Ποιο έχεις επιλέξει ;

ναι το 60 αρι ειναι μεγαλο ειδικα αμα δεν εχει κλιση .το Ultralight σακιδιο που εχω ειναι πιο πολυ αναρριχητικο δηλαδη παιρνει πανω 2 τεχνικα πιολε.κατι τετοιο σκεφτομουν.εχει και καποια αλλα αλλα δεν εχουν κλιση οποτε θα ειναι πιο "weird" πανω στο σακιδιο.

Petzl Ice Axe Sum’Tec 43 ή το summit evo που ειναι 52 ή  Petzl Πιολέ Gully Panne που ειναι 45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/02/2021 at 22:26, poulinos said:

η petzl οτι βγαζει ειναι ομορφο.

Petzl Ice Axe Sum’Tec 43 ή το summit evo που ειναι 52 ή  Petzl Πιολέ Gully Panne που ειναι 45

Iσχυει,

Πουλινε το Gully παρε ειναι πιο καινουριο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Fotis13 said:

Iσχυει,

Πουλινε το Gully παρε ειναι πιο καινουριο !

ειναι και ενδιαμεσο στο μεγεθος κιολας.

αττικη οδος προς αεροδρομιο.βουνο επρεπε να ειμασταν

 

20210216_081530.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειναι και ενδιαμεσο στο μεγεθος κιολας.

αττικη οδος προς αεροδρομιο.βουνο επρεπε να ειμασταν

 

20210216_081530.jpg

Ακριβως ,νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη .

Σιβηρια γιναμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2021 at 10:25, Fotis13 said:

Ακριβως ,νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη .

Σιβηρια γιναμε !

μαλλον για αυτο θα παω τοτε και εχει και μια μικρη κλιση για το σακιδιο για να ταιριαξει καλυτερα.για να πειραξω τον φωτη

φωτογραφια απο μυκονο που ηρθα για δουλεια.

20210218_092625.jpg

20210218_092611.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜυκονοοοοοοΣ χαχαχαχα.

Σε ζηλευω Πουλινε  δεν μπορουμε να φυγουμε εμεις εκτος Αττικης το χειροτερο μου ειναι !

Εχουμε  λιγες επιλογες απο δραστηριοτητες ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/02/2021 at 11:07, Fotis13 said:

ΜυκονοοοοοοΣ χαχαχαχα.

Σε ζηλευω Πουλινε  δεν μπορουμε να φυγουμε εμεις εκτος Αττικης το χειροτερο μου ειναι !

Εχουμε  λιγες επιλογες απο δραστηριοτητες ...

Περα απο την πλακα εκατσα μονο μιση μερα και κατι εκει. το νησι ειναι απλα νεκρο.ειναι το χειμωνα νεκρο αλλο τοσο τωρα με την καραντινα.ερημο τοπιο . υπομονη βρε φωτη μπας και ανοιξει τιποτα και δουμε ασπρη μερα.και 10 εμβολια κανω για να φυγω εκτος ελλαδας. και οπως μαρτυραει και η φωτογραφια εχω ξεχασει απο ποτε εχω να κουρευτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.google.com/amp/s/www.athensvoice.gr/greece/704012_parnitha-horis-aisthiseis-entopistike-agnooymenos-oreivatis%3famp

Παιδιά, ήταν ο Φώτης.....

Επεξ/σία από margaritagr
  • Sad 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

 

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Γράψε αν μάθεις νεότερα!

Το link λέει πλέον ότι δεν τα κατάφερε... Δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Καλό Παράδεισο να έχει... :( :( :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...