Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει και διαγνωστικό built-in, συν ότι το να μην μπλέκεις με τα risers (στην πλευρά της μητρικής) είναι μεγάλο +. Προφανώς απευθύνεται σε φάρμες και όχι σε χομπίστες miners, οπότε μόνο για εκείνους έχει ενδιαφέρον ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια.. θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις που εχω ως απορία. καταρχας δεν εχω ασχολιθεί καθόλου με τα κρυφονομοισματα περα απο κατι αρθρα που εχω διαβασει και του οτι παρακολουθω τις τιμες τους..λοιπον..

1)Aς υποθεσουμε οτι εγκαθιστώ ενα φωτοβολταϊκο πάρκο με ισχυης 2 KW την ωρα και αγοράσω ετοιμα μηχανήματα συγκεκριμένα για bticoin οπου το ενα καταναλώνει οπ οσο εχω δει στο ebay 300 watt μεσω όρο, αρα μπορώ να βάλω μερχι 6 μηχανηματάκια με συνολική κατανάλωση 1.8 kw/h απο την ηλιακη μου ενεργια που παραγω... και τα εχω 24 ωρες το 24 ωρο να "σκαβουν" οπως λετε.. θα εχω καποιο καλο κέρδος?

2)Aκομα αν αγορασω απο τα ετοιμα μηχανήματα μπορω να τα βαλω να παράγουν καποιο αλλο νόμισα ή αν π.χ. τα αγοράσεις για bitcoin παράγουν μόνο bitcoin?

3) αξιζει πλέον να αχολίσε με τα πιο ακριβά νομίσματα όπως το εθεριμου και το bitcoin ή ειναι προτιμότερο να παραγεις πιο ευκολα σε μεγαλύτερες ποσότητες φτηνά νομίσματα να τα μετατρέπεις σε bitcoin οταν ειναι σχετικα πεσεμενο, να το βλεπεις δηλαδη περισοτερο σαν χρηματιστίριο παρα σαν σκάψιμο...?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1) παίζει ρόλο η εγκατάσταση των Φ/Β τι απόδοση θα έχει (αυτό που λες είναι το peak, δεν θα αποδίδουν τόσο σε όλη την διάρκεια της ημέρας) και φυσικά θα πρέπει να δεις το κόστος σε συνδυασμό με το net-metering, συν την υπόλοιπη εγκατάσταση.

Για το 2) εξαρτάται ποιο μηχάνημα θα πάρεις, υπάρχουν κάποια (όχι για bitcoin) που ενδεχομένως να μπορούν να σκάψουν μια γκάμα νομισμάτων και όχι μόνο 1. Αλλά ακόμα και αυτά, είναι για 1 αλγόριθμο μόνο, οπότε πάλι δεν έχεις πολλές επιλογές... και φυσικά υπάρχει πάντα το ρίσκο να γίνουν αλλαγές, βλ. XMR ASICs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να καταφερω ομως να εχω λειτουργικα εξοδα 0 (ανεξαρτητα απο τις ωρες που θα τα λειτουργω) ας ειναι και για 8 ωρες την ημερα.. αξιζει τον κοπο να επενδιση καποιος αυτη την χρονικη στιγμη που εχει κορεστει το σιγκεκριμενο παθητικο εισοδιμα? θα εχεις ενα καλο μηναίο εισοδημα?

οσον αφορα την τριτη ερωτηση μου τι ειναι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΓ/ΔΑ που λένε και στις δημοσκοπήσεις, δεν μπορώ να απαντήσω εγώ για σένα. Βάλε τα νούμερα κάτω και δες μόνος σου αν αξίζει ή όχι.

Το αυτό και για την 3η σου ερώτηση, η διαχείριση που κάνεις με τα νομίσματα που έχεις (είτε τα αγοράζεις, είτε τα αποκτάς μέσω mining) είναι δικό σου θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ για την πληροφορίες. παντως κατα ην γνώμη μου πιστευω οτι εχουν μελλον... λογο του οτι δεν υπαρχει καποιο ονομα πισω απο αυτα τα νομισματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gamesfromspace.com/

Το games from space είναι ένας αυτοατοποιημένος miner (σαν το nicehash ας πούμε στο περίπου), όπου η αμοιβή είναι σε νομίσματα τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο store τους για να αγοράσεις παιχνίδια.Έχω ήδη πάρει 3 παιχνίδια έτσι. Kholat, day of the tentacle και broken age. Με περίπου 5-6 ημέρες σκάψιμο. Δεν προσφέρεται για όσους δεν έχουν φθηνό ρεύμα βέβαια, αλλά για κάποιους σίγουρα θα αξίζει.Εγώ άφησα περίπου 5-6 ημέρες την κάρτα και βγάζοντας λίγο πάνω από 1000 νομίσματα την ημέρα, έφτασε για να πάρω τα παραπάνω τρία παιχνίδια που ήθελα.Για πιο ακριβά νομίζω δεν αξίζει, για κάποια πιο παλιά και φθηνά, εάν κάποιος δεν θέλει να περιμένει προσφορά ή έστω έτσι για τον χαβαλέ, νομίζω δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει. 

Τα κλειδιά είναι για steam.Και συνήθως δεν είναι άμεσα διαθέσιμα, θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ώρες μέχρι να σου σταλούν. Τελευταία φορά που το δούλεψα ήταν κάπου 20 ημέρες πριν και όλα κύλησαν ομαλά, γι' αυτό και το ποστάρω, αφού το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος.Τώρα παρασκηνιακά κλπ, τι ακριβώς παίζει δεν ξέρω.Δεν βρήκα κάτι ύποπτο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

https://www.gamesfromspace.com/

Το games from space είναι ένας αυτοατοποιημένος miner (σαν το nicehash ας πούμε στο περίπου), όπου η αμοιβή είναι σε νομίσματα τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο store τους για να αγοράσεις παιχνίδια.Έχω ήδη πάρει 3 παιχνίδια έτσι. Kholat, day of the tentacle και broken age. Με περίπου 5-6 ημέρες σκάψιμο. Δεν προσφέρεται για όσους δεν έχουν φθηνό ρεύμα βέβαια, αλλά για κάποιους σίγουρα θα αξίζει.Εγώ άφησα περίπου 5-6 ημέρες την κάρτα και βγάζοντας λίγο πάνω από 1000 νομίσματα την ημέρα, έφτασε για να πάρω τα παραπάνω τρία παιχνίδια που ήθελα.Για πιο ακριβά νομίζω δεν αξίζει, για κάποια πιο παλιά και φθηνά, εάν κάποιος δεν θέλει να περιμένει προσφορά ή έστω έτσι για τον χαβαλέ, νομίζω δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει. 

Τα κλειδιά είναι για steam.Και συνήθως δεν είναι άμεσα διαθέσιμα, θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ώρες μέχρι να σου σταλούν. Τελευταία φορά που το δούλεψα ήταν κάπου 20 ημέρες πριν και όλα κύλησαν ομαλά, γι' αυτό και το ποστάρω, αφού το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος.Τώρα παρασκηνιακά κλπ, τι ακριβώς παίζει δεν ξέρω.Δεν βρήκα κάτι ύποπτο πάντως.

Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις έχουν παίξει τουλάχιστον 1 φορά σε bundle με 1-2€. Πιστεύεις αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ντάξει, δεν ξέρω ποιά ακριβώς και πόσα από αυτά έχουν παίξει σε προσφορές.Λογικά τα πιο φθηνά (όπως αυτά) έχουν παίξει σε γερές προσφορές.Γι αυτό λέω δεν αξίζει για όλους.Εγώ πχ το kholat το ήθελα και δεν το είχα βρει σε προσφορά ούτε είχα ψάξει σε ιστορικό τιμών κλπ. Με το πολύ 4€ ρεύμα τα πήρα και τα τρία.Θα μπορούσα λογικά να τα έχω βρει και για 2€ λιγότερα άμα τα περίμενα σε προσφορές και τα έβρισκα και τα τρία. Δεν θα μπω στη διαδικασία να ασχοληθώ με τέτοιες διαφορές. Για χαβαλέ ας πούμε ήθελα να το δοκιμάσω και να δω εάν αξίζει, τι παιχνίδια έχει κλπ.

Και με αυτό το σκεπτικό το ποστάρω. Προφανώς και δεν αξίζει οικονομικά ούτε για όλους ούτε για όλα τα παιχνίδια.Τα πιο καινούρια και ακριβά τα παίρνεις και από το steam ισως πιο φθηνά.

Αλλά τέλοσπάντων, όποιος ενδιαφέρεται ρίχνει ένα βλέφαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα 24ωρο mining σε tribus και lyra2. Πως σας φαινονται οι θερμοκρασιες? Στο lyra2 χρησιμποιει avx2 με 2 threads και στο tribus εχω το 80% της αποδοσης με το 50% gpu usage.

 

Screenshot_38.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2018 στις 4:24 ΜΜ, Nikosp854 είπε

Γεια σας παιδια.. θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις που εχω ως απορία. καταρχας δεν εχω ασχολιθεί καθόλου με τα κρυφονομοισματα περα απο κατι αρθρα που εχω διαβασει και του οτι παρακολουθω τις τιμες τους..λοιπον..

1)Aς υποθεσουμε οτι εγκαθιστώ ενα φωτοβολταϊκο πάρκο με ισχυης 2 KW την ωρα και αγοράσω ετοιμα μηχανήματα συγκεκριμένα για bticoin οπου το ενα καταναλώνει οπ οσο εχω δει στο ebay 300 watt μεσω όρο, αρα μπορώ να βάλω μερχι 6 μηχανηματάκια με συνολική κατανάλωση 1.8 kw/h απο την ηλιακη μου ενεργια που παραγω... και τα εχω 24 ωρες το 24 ωρο να "σκαβουν" οπως λετε.. θα εχω καποιο καλο κέρδος?

2)Aκομα αν αγορασω απο τα ετοιμα μηχανήματα μπορω να τα βαλω να παράγουν καποιο αλλο νόμισα ή αν π.χ. τα αγοράσεις για bitcoin παράγουν μόνο bitcoin?

3) αξιζει πλέον να αχολίσε με τα πιο ακριβά νομίσματα όπως το εθεριμου και το bitcoin ή ειναι προτιμότερο να παραγεις πιο ευκολα σε μεγαλύτερες ποσότητες φτηνά νομίσματα να τα μετατρέπεις σε bitcoin οταν ειναι σχετικα πεσεμενο, να το βλεπεις δηλαδη περισοτερο σαν χρηματιστίριο παρα σαν σκάψιμο...?

Για το 1.

αν καταναλώνεις 1,8kwh όλο το 24ωρο , χρειάζεσαι να κάψεις γύρω στισ 15500 kwh τον χρόνο. Αν το ψάξεις , αυτό απαιτεί στην ταράτσα σου ή στη στέγη ενα φωτοβολταικό σύστημα τουλαχιστον 12kwp . Στο πρακτικό του κομμάτι 8-10 χιλιάρικα στο νερό. Επιπλέον του κόστους αγοράς των μηχανημάτων.

Ισως και να ήταν και προτιμότερο να πας να αγοράσεις κανά 2 btc απο κανα exchange και να γλιτώσεις την ταλαιπωρία

2. οπως είπανε και αλλα παιδιά , μόνο με ειδικά μηχανήματα μπορείς να βγάλεις btc. Με αυτά τα μηχανήματα μπορείς να σκάψεις μόνο όσα ακολουθούν τον ίδιο αλγόρθμο και   όλα τα νομίσματα που έχουν κάνει fork το btc (πχ bitcoin cash klp)

3. είναι σχετική η απάντηση. Μερικές φορές ισχύει. πχ συνήθως όταν πέφτει το btc , πέφτουν συνήθως  και οι ισοτιμίες των άλλων νομισμάτων έναντι του btc. Πιο πολύ σαν λοταρία είναι. 

στο resume, αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή ίσως και να συμφέρει απλά να αγοράσεις btc παρά να σκάψεις,  ποντάροντας στο ότι στο μέλον θα ανέβει η αξία του.

Επεξ/σία από teamwork
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...