Προς το περιεχόμενο

The Binding of Isaac: Rebirth, Afterbirth, Afterbirth+, Repentance [PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καθώς άρχισαν να βγαίνουν περισσότερες πληροφορίες για το remake του The Binding of Isaac, ας έχουμε ένα ξεχωριστό thread για αυτό στο PC Section. 
 
Η κυκλοφορία αναμένεται να είναι μέσα στο 2014, χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία, και με το "When it's done" να υπερισχύει κάθε πρόβλεψης/εκτίμησης. 
Το παιχνίδι το αναπτύσσει η Nicalis με τη συνεργασία του Edmund McMillen (που είχε το σχεδιασμό και του original Binding of Isaac). 
 
Οι βασικές αλλαγές είναι:

  • Εγκατάλειψη του Flash, και πλέον ο κώδικας θα είναι (νομίζω) σε C++ . Αυτό σημαίνει λιγότερα frame rate θέματα, όταν υπάρχουν πολλά particles/enemies/fx σε ένα δωμάτιο, μεγαλύτερη άνεση από προγραμματιστικής άποψης για επέκταση του περιεχομένου του παιχνιδιού, περισσότερο ευέλικτες ρυθμίσεις για το display resolution του παιχνιδιού κλπ
  • Θα έχει το περιεχόμενο του Binding of Isaac και του Wrath of the Lamb expansion, μαζί με ένα πρόσθετο expansion στο μέγεθος του Wrath of the Lamb. Επίσης θα γίνουν (όπως και με το WotL) αλλαγές στις ιδιότητες διαφόρων αντικειμένων/trinkets/rooms στο παιχνίδι. 
  • Το art style του παιχνιδιού θα αλλάξει σε πιο retro-looking. Επίσης, θα φρεσκαριστεί και θα επεκταθεί και το soundtrack. 
  • Το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει σε Steam για το PC, αλλά επιπρόσθετα και για τις κονσόλες PS4 και PS Vita. 
  • Πρόσθετες αλλαγές περιλαμβάνουν την υποστήριξη local 2 player co-op και κάτι στο στυλ των daily chalanges του Spelunky (shared seed runs). 

Στο προγραμματιστικό κομμάτι δουλεύει και ο "spider" (που έχει φτιάξει το spidermod για το original παιχνίδι).
Αρχικές πληροφορίες: Binding of Isaac console remake details!
Πρόσφατο Q&A από Edmund McMillen: The Binding of Isaac Rebirth 2014 Q&A!
 
Από όσο ξέρω ο Edmund έχει δώσει και διάφορες πληροφορίες για το Rebirth σε συνεντεύξεις εδώ κι εκεί, κάποιες από τις οποίες ήταν απλά σε conceptual στάδιο (που μπορεί να μην υλοποιηθούν ή να υλοποιηθούν αρκετά διαφορετικά). (πχ έχει μιλήσει για "ghost"-mechanic κατά τα πρότυπα του Spelunky, αλλά αρκετά διαφοροποιημένο...)
 
Το teaser που έχουμε ως τώρα είναι στο κλασσικό bizarre ύφος των BoI trailers:


 
Tumblr σελίδα με περισσότερα στοιχεία:
http://bindingofisaac.com/

Σχετικά insomnia links: 
Στο console section τo topic για την νέα έκδοση του παιχνιδιού για κονσόλες
Το thread για το original The Binding of Isaac και το Wrath of the Lamb expansion του
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γουστάρω κάργα όμως. Από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο indie game μέχρι στιγμής και όποιος θέλει ας φέρει αντιρρήσεις. περιμένω πως και πως το καινούριο. 61 ώρες έχω γράψει μέχρι στιγμής στο Isaac και ακόμα παίζω συχνά πυκνά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το steam σε μένα γράφει 117 χωρίς να υπολογίζει τις ώρες με το HIB DRM free έκδοση που έπαιζα νωρίτερα :D

Ακόμα μου διαφεύγει το Platinum God achievement στο Steam, αλλά πού θα πάει ...

 

Πάντως το σχέδιο με το Rebirth ακούγεται αρκετά μεγαλόπνοο/φιλόδοξο.

Λένε ότι θα βγει κατ'ευθείαν, χωρίς Early Access φάση, αλλά θα είναι τόσα τα πρόσθετα interactions με παλιά και νέα αντικείμενα/trinkets κλπ, που standard θα περάσει από μια φάση προσαρμογής, bug fixing, rebalancing κλπ, όπως έγινε και στο Wrath of the lamb (προφανώς χωρίς τα προβλήματα και τα εμπόδια που έθετε το Flash, ίσως να είναι πιο εύκολο το bug-fixing σε αυτή τη φάση).

 

Στα αρκετά θετικά, το ότι στο development συμμετέχει ο spider που από ό,τι καταλαβαίνω το έχει ξετινάξει το παιχνίδι (αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποια έκδοση του spider mod).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανετε ετσι. Το σιχαινομαι αυτο το παιχνιδι. Απορω πως εχω παιξει 13 ωρες στο steam. Ηλπιζα να μην αλλο και το υπαρχον να χαθει στον πατο των νεκρων παιχνιδιων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το παράτησα αφού εφτασα στο Golden God. Δεν παιζει να προσπαθήσω καν για το Platinum, μου αρκεί οτι εχω νικήσει 1 φορά το Chest, και ολα τα challenges.

 

Παρ'ολα αυτά ανυπομονώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Moderators

Μερικά νέα gifs (σύντομα θα έχουμε υλικό και σε video)

Ακόμα δεν είναι σε τελικό στάδιο, αλλά είναι αρκετά κοντά.

 

7cMJhpd.gif

 

 

izBv97N.gif

 

 

Περισσότερα νέα gifs και στοιχεία για items, τύπους enemy ή άλλες ιδέες (δοκιμάζουν μερικά μεγαλύτερα δωμάτια, παρόμοια με αυτά του Our Darker Purpose).

http://bindingofisaac.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδάκι δεν το είχα παίξει ώσπου το έβαλε η steam προσφορα και πήρα και το expansion

απλά εθιστικά.έχω ξεκινήσει μια νέα σειρά στο κανάλι μου και παίζω binding of isaac οποιος θέλει ας ρίξει μια ματια προς το παρόν δεν έχω καταφέρει πολλά πράγματα ισα ισα που έφτασα μια φορα στην μαμά.θα βγάζω τακτικά video και περιμένω πως και πως το rebirth

 

https://www.youtube.com/user/BestOfTsounami/videos

κάντε ένα subscribe για να βλέπετε ποτε βγάζω καινούργιο video εάν θέλετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Συνέντευξη από E3 με Edmund McMillen και Tyrone Rodriguez (producer και developer από τη Nicalis που έχει αναλάβει το rebirth). Δεν δείχνουν gameplay :( . Αναφέρουν λεπτομέρειες, ιδέες και προβλήματα σχετικά με το σχεδιασμό και τον προγραμματισμό του αρχικού Binding of Isaac και του Rebirth.



Το έδειχναν playable (με το νέο co-op mode) σε PS4 στην Ε3 αλλά δεν μπόρεσα να βρω footage ακόμα (αν και εδώ αναφέρουν ότι θέλει δουλειά ακόμα στα controls και στη συμπεριφορά των items/drops) Από ό,τι καταλαβαίνω στο co-op, οι 2 παίκτες είναι ο Isaac και ένα (random) familiar. 

 

Ακόμα ο στόχος είναι release πριν το τέλος του χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Ένα βιντεο με gameplay από την τρέχουσα έκδοση (beta) του παιχνιδιού. Έχει ακόμα λίγη δουλειά για να συμπληρωθούν sound fx που λείπουν, και να γίνουν κάποιες άλλες βελτιώσεις, αλλά είναι πολύ κοντά στο πώς θα δείχνει τελικά το παιχνίδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Σε μια ώρα περίπου (στις 21:00 δική μας) θα έχει το πρώτο live gameplay από το Rebirth στο Pax Prime, streamed από το twitch.tv (στην κεντρική σελίδα του)

 

http://www.twitch.tv/twitch

 

Το slot είναι 45 λεπτά και υπάρχει λίγο hype για ανακοίνωση release... date.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ώρα περίπου (στις 21:00 δική μας) θα έχει το πρώτο live gameplay από το Rebirth στο Pax Prime, streamed από το twitch.tv (στην κεντρική σελίδα του)

 

http://www.twitch.tv/twitch

 

Το slot είναι 45 λεπτά και υπάρχει λίγο hype για ανακοίνωση release... date.

 

Πολύ καλό φαίνεται. Τελικά το co-op θα λειτουργεί μόνο locally;

 

edit: Τελικά δε δώσανε ημερομηνία, είπαν απλά πως θα βγει μέσα στο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...