Προς το περιεχόμενο

The Binding of Isaac: Rebirth, Afterbirth, Afterbirth+, Repentance [PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό με τα bundles που έχει είναι ότι δεν υπάρχει έκπτωση πακέτου. Δηλαδή η τιμή είναι σαν να τα παίρνεις όλα χωριστά.

image.jpeg.9d560bfc451d87e0e4408de0289e11c2.jpeg

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρω κάποιο bundle. Θα χτυπήσω το afterbirth σε καμιά προσφορά, ίσως και το afterbirth+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις έφτασε το TBOI Four Souls μαζί με την φιγούρα του Tained Isaac από το Kickstarter που ξεκίνησε το 2021.
N9q-6QjmQ0ETdDBOVmSBD3pkZdF2LlPLJQQd7q8LEITkUhCLCq7WNKgA0ic1oLIm_IKRSClGDnok8pZxayxsOBL2plSG61bW_OBd5jsnvvP9SibLB8VwhSK2QSAgsrvPLO79GR4-jnA1limPS9jfXrwKw8ojiz18UXtK6KSrQQCLDoYiHKaf7Wrl4PZfNFEjpyWsl1Ey8htOg_4R2gn426B84yM9PflSBW1MpvJ8Fa403w61BDQL-aFFOAEBypLe8FV9w-eQIjRrwaGTAQzbniDEneNJle0mm_fdEAMy4eikJIObpf3HqTUu3y5z9ZKhFfOfb5diYGiqYN754tBAUJfTbsrU2XL-SqnOjtQDtVV7jexIUA8-LRghd5KBYeK7iVZnATf-X4bwpZkE9rALMMJEu2mGXQ1be5hECWkqYYmm9N6zbVvOjmiHK1YdBNBkW6eCj-Hjy4OzbNXNa5QgJbIcb8znNpk4TWSe3QjWj2alnWsALSn69das4ATX9GAnLB5n14BNdwG3fqcvd0mcf6kyVpRnxgG3MHrqiaYItmKl7FrJIwobj5gM_sYi8l7DLNXg0fLWCLnmSkcq5KUNQNqbzQWhw1I_4xBRt5TWFYrozmj1XcjWrCmxbVQPtQLc3IT_MbeLjBDnzxpEtpLfPmaN_mGu-4UIFIUjQ2CDF3DOf1WLqqQS_Szd9ZkqNWjA3U5OKMYPCA6gRl3HTmuiADizW9mYVYTMBHgolc7tb2qTjEjHDkNeNZJr8jZ3V4ZtVffgwPmktZ2_UodfDVDxtjGlXjwUSGqu91PviB5LJYOGBpOrxNQhM5zlaIwAgatRbPMd8W2_DioMyn26BGVn6rOojMVhpnwCAui2B51Hf8NR-D3ZG0YzqO3tgdRaZDf2fBRjCakM5lRO_c1eRRSD55gM8Ypmqi8aSccdhFx6FrtaQHBlKufuHUi9JVJTsBtSXhyJ41X8NVJVfZJf7wOz7F88Rn_sLu7Bm-scE0VyuuSyJjBRKJ5Vj6s=w1929-h1447-s-no?authuser=3

Για κάποιο λόγο μου ήρθαν 2 επιτραπέζια (ίσως είχα κάνει εγώ βλακεία όταν έκανα το pledge) και λέω το 2ο να μην το ανοίξω μήπως το πουλήσω αργότερα.

Sorry για το offtopic αλλά ήθελα κάπου να το μοιραστώ :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πέτυχα χθες σε video του Sinvicta και φαίνεται να κάνουν καλή δουλειά.

"ReFlash", total conversion mod για το Binding of Isaac: Repentance (πρέπει να υπάρχουν και περασμένες εκδόσεις του mod για το Afterbirth). Είναι ακόμα υπό-ανάπτυξη αλλά σε προχωρημένο σημείο. Αλλάζει τα sprites στο παιχνίδι με αυτά (vector art?) από το κλασσικό Flash παιχνίδι (ή σε παρόμοιας αισθητικής όσα δεν υπήρχαν). Για την ώρα ό,τι δεν έχουν αλλάξει παραμένει σε pixel-art και από ό,τι βλέπω κάποια δωμάτια μπορεί να παρουσιάζουν glitches και περίεργα graphical artifacts. Γενικά μου φάνηκε καλή ιδέα πάντως.

https://steamcommunity.com/workshop/filedetails/?id=2934904934

Screenshot2023-05-1113_27_58.jpg.0538c23f5a74aa6385f71b31b10f5414.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
44 minutes ago, dalan2007 said:

https://www.gog.com/en/game/the_binding_of_isaac_rebirth

-50% σε ενα απο τα πιο εθιστικα και διαβολισμενο παιχνιδι ολων των εποχων

Είχα παίξει το σκέτο Binding of Isaac. Αξίζει το Rebirth? Και αξίζουν τα Afterbirth/ Repentance? Τι να προτιμήσω?

Να προσθέσω ότι και το GOG έχει αρκετά αξιόλογες εκπτώσεις. Πήρα τα Xeno Crisis και Blasphemous και ζαχαρώνω 4-5 ακόμα, όπως Beholder 3, Binding of Isaac, Trine 4, Atom RPG, Amid Evil και και και...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο gog ειναι ναι.κοιτα δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος με το συγκεκριμενο παιχνιδι το λατρευω να το μισω(δεν μπορω γμτ να θυμηθω ποιος απο εδω μεσα μου το συνεστησε :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Tobajara είπε

Είχα παίξει το σκέτο Binding of Isaac. Αξίζει το Rebirth? Και αξίζουν τα Afterbirth/ Repentance? Τι να προτιμήσω?

Να προσθέσω ότι και το GOG έχει αρκετά αξιόλογες εκπτώσεις. Πήρα τα Xeno Crisis και Blasphemous και ζαχαρώνω 4-5 ακόμα, όπως Beholder 3, Binding of Isaac, Trine 4, Atom RPG, Amid Evil και και και...

 

Γενικά, από Afterbirth+ σε Repentance έγιναν πολλές αλλαγές και το παιχνίδι δεν μπορείς να το παίξεις με τις παλιές στρατηγικές, ενώ έχει δυσκολέψει σε πολλά πράγματα (πολλά debuffs, περισσότερα bosses με randomness σε attacks, και 1-2 νέοι χαρακτήρες του Isaac που είναι εξαιρετικά δύσκολοι για achievements). Πάλι βέβαια μπορείς να φτάσεις σε κάτι overpowered, με διαφορετικούς τρόπους. 

Δεν θα πρότεινα το Repentance σε κάποιον που τώρα ξεκινάει με Isaac ή έρχεται από το Flash παιχνίδι. Μέχρι Afterbirth το θυμάμαι να είναι πιο fun το παιχνίδι. 

Στο Repentance μερικές φορές είναι σαν να παίζεις άλλο παιχνίδι, κι ενώ σίγουρα έχει βελτιώσεις σε σχέση με πριν, είναι το μόνο DLC που θεωρώ ότι οι developers έβαλαν σκόπιμα "άδικες" καταστάσεις και δύσχρηστους χαρακτήρες, και προσωπικά με κούρασε (δεν το έχω φτάσει 100%).

Εξαιρώντας την πιθανότητα να έκαναν προβληματικές αλλαγές (regressions, retroactive changes) στις περασμένες εκδόσεις, το ιδανικό για μένα θα ήταν κάποιος να παίξει το παιχνίδι προοδευτικά, προχωρώντας στο επόμενο DLC μόλις ολοκληρώσει 100% την προηγούμενη έκδοση ή βαρεθεί αρκετά με αυτή. Αλλά αυτό προϋποθέτει πολύ χρόνο και όρεξη κάθε φορά να ξανα-μαθαίνεις τους κανόνες του παιχνιδιού που αλλάζει το κάθε DLC.

Από όσο ξέρω βέβαια από Afterbirth+ και έπειτα υπάρχουν διάφορα mods και console commands που μπορούν να κάνουν το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο, αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για "fairness" / να κερδίσεις achievements χωρίς "cheats".

Σημείωση για την έκδοση από GOG (που έχω, όπως έχω και την Steam έκδοση):

Στο GOG:

- Δεν έχει το τελευταίο μεγάλο update που πήρε η έκδοση Steam (πριν 2 χρόνια; ) -- νομίζω ότι αυτό αφορά κυρίως το Repentance DLC.
- Δεν υποστηρίζει τα Daily Challenges.
- Δεν είναι βέβαιο ότι μπορείς να πετύχεις όλα τα unlocks/achievements -- γιατί 1-2 από αυτά εξαρτώνται από Daily Challenges

Κατά τα άλλα μπορείς (με μια συγκεκριμένη διαδικασία), να μεταφέρεις πρόοδο από Steam σε GOG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να άξιζε σκέτο rebirth για αρχή και εάν σε κρατάει να πας σε afterbirth, + και repentance αργότερα.

Έχω καμία 200 ώρες στο original και κοντά στις 300 σε rebirth kai afterbirth και δεν έχω πάρει ακόμα + και repentance. Είναι τόσο το content που δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα μαζι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...