Προς το περιεχόμενο

The Binding of Isaac: Rebirth, Afterbirth, Afterbirth+, Repentance [PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Έχω την εντύπωση ότι στα περισσότερα major releases του ΒοIsaac ανέβαζαν τη δυσκολία αρχικά -- που βγάζει ένα νόημα καθώς είναι τεχνητό padding του playtime και οι βασικοί promoters του παιχνιδιού ήταν/είναι streamers που έχουν λιώσει το παιχνίδι (πχ εγώ έχω συνολικά ~620 ώρες στο παιχνίδι -- κάποιες από αυτές θα ήμουν και idle λογικά, αυτοί έχουν χιλιάδες) οπότε πρέπει να φανεί λίγο challenging. 

Βέβαια ήδη από το mod ήταν λίγο insane η δυσκολία κάποιων νέων enemies και boss fights.

Χαίρομαι που ακούω για rework παλιών items. Ακόμα και το nerf σε κάποια χρειαζόταν. Είχε γίνει πολύ εύκολο να κάνεις broken build σχεδόν σε κάθε run. Σίγουρα θα έρθουν και άλλα updates (για διορθώσεις και rebalancing). Σε κάποιο stream ανέφεραν ότι ήθελαν να "φτιάξουν" (επιτέλους!) και το Delirium boss fight αλλά δεν πρόλαβαν για το release, οπότε θα μπει σε update.

Να πω την αλήθεια, εγώ θα περιμένω λίγο πριν το αγοράσω. Στα 12 ευρώ, όσο major DLC και να είναι, δεν είναι καλή τιμή για μένα, καθώς ο πολύ ενθουσιασμός μου έχει φύγει για το παιχνίδι εδώ και αρκετό καιρό και το Afterbirth+ προς το τέλος είχε κάνει λίγο τσίρκο το παιχνίδι.

Θα αγοραστεί, αλλά λίγο παρακάτω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, peponas said:

Αφιερωσα και εγω καμια 10αρια ωρες και δεν εχω καταφερει να βγαλω run.Βεβαια παω μονο απο τις νεες περιοχες Με lazarus  προσπαθωντας να βγαλω τα knife pieces και τον νεο χαρακτηρα  και μονο μια φορα καταφερα να το ολοκληρωσω για να πεθανω αμεσως μετα στις κατακομβες.γενικα το ολο σκηνικο με την αποδραση απο τα ορυχεια ειναι λιγο ζορικο.

Vanilla run δεν δοκιμασα καθολου και γενικα αν δεν μπορουσα να παω στο νεο setting εκανα restart.

Οι νεοι εχθροι αλοπροσαλοι και ζορικοι τα boss οχι και τοσο (τουλαχιστον τα 4 που ειδαι).

Παντως η αληθεια ειναι πως η χαρα του isaac ηταν τα σπασμενα builds Και με τα nerfs δεν ξερω αν γινονται ακομα.Δεν νομιζω να χαιροντουσαν πολλοι να βγαζουν runs με basic tears...

Εχθές το βράδυ έβλεπα αυτό το βίντεο. 


Νομίζω μια χαρά είναι τα synergy builds και τώρα αν δεις. Αυτο που ακούγεται είναι οτι δε μπορείς να abusareis το game σε φάση blank card + jera rune ή D20 greed mode, κλπ.

 

Edit: Η λίστα από το τι άλλαξε https://newtextdocument.com/f072e8cd1e

Επεξ/σία από Xvipes
Added patch notes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιξα αρκετά τις τελευταίες μέρες λοιπόν και είπα να γράψω μερικές βασικές εντυπώσεις. Τα καινούρια πράγματα που έχουν μπει στο παιχνίδι είναι απίστευτα πολλά. Δεν έκανε πλάκα ότι είναι σχεδόν σαν sequel αυτό το DLC. Δεν θέλω να κάνω spoil πράγματα, αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερο απ'ότι φαίνεται αρχικά.

Δεν είναι μόνο θέμα ποσότητας όμως, είναι πολυ καλοσχεδιασμένο τουλάχιστον στο αισθητικό κομμάτι. Ειδικά μία μάχη με άφησε άφωνο το πόσο ωραία ήταν μιας και δεν περίμενα κάτι τέτοιο στο BOI. Η μουσική είναι στα πλαίσια που ξέρει όποιος έχει παίξει και προσωπικά μου άρεσε πολύ.

Εκεί που θα πω ότι με χάνουνε λιγάκι είναι η δυσκολία και το γενικό balancing. Καταλαβαίνω να αφαιρέσεις τους συνδυασμούς που σπάγανε το παιχνίδι, καθώς είχε καταντήσει πολύ εύκολο, αλλά παράλληλα με πολλά nerfs σε καλά items και αλλαγή στα item pools το παιχνίδι έχει ανέβει πολύ σε δυσκολία. Δεν το θεωρώ καθόλου υπερβολή να πω ότι είναι τουλάχιστον 2 φορές πιο δύσκολο με το dlc.

Γενικά, πολύ ευχαριστημένος και με βρίσκω ακόμα και όταν έχω κουραστεί να νιώθω αυτό το "ένα run ακόμη" (που συνήθως οδηγεί σε "ένας ακόμα θάνατος" λόγω της δυσκολίας :P ).

Επεξ/σία από Aruil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επαθα πλακα οταν συνειδητοποίησα οτι οταν τερματίσεις τα νεα endings ξεκλειδωνεις alternative χαρακτηρες με παραπανω εξτρα δυσκολια, εκει θα αφησουμε τα κοκκαλα μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Metaksas said:

εγω επαθα πλακα οταν συνειδητοποίησα οτι οταν τερματίσεις τα νεα endings ξεκλειδωνεις alternative χαρακτηρες με παραπανω εξτρα δυσκολια, εκει θα αφησουμε τα κοκκαλα μας!

Και μου άρεσε πάρα πολύ ότι δεν είναι απλά extra δυσκολία, έχουν όλοι κάποιο unique mechanic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τώρα το ξεκίνησα και εγώ..έχω 3+ ώρες περίπου..ψοφαω για πλάκα.(και το παίζω στο νορμάλ).μια φορά έφτασα στο basement 3 κάτι κάνω λάθος έτσι?κάποια βοήθεια??

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, dalan2007 said:

Ρε παιδιά τώρα το ξεκίνησα και εγώ..έχω 3+ ώρες περίπου..ψοφαω για πλάκα.(και το παίζω στο νορμάλ).μια φορά έφτασα στο basement 3 κάτι κάνω λάθος έτσι?κάποια βοήθεια??

- Το παιχνίδι είναι troll game οπότε θα πρέπει να κτλβαινεις που αξιζει να ρισκαρεις και που οχι και να μαθεις τα patterns των εχθρών.
- Όσο παίζεις ξεκλειδώνεις items που μετά έχουν chance να σου τύχουν στο παιχνίδι, κάποια απο αυτά είναι αρκετά καλά και κάποια άλλα όχι άρα πρέπει να μάθεις και το κάθε item τι κάνει για να δεις αν πρέπει να το πάρεις ή όχι. Αν θες βάλε το mod να σου λέει τι κάνει το κάθε item πριν το πάρεις.
- Προσπάθησε να ξεκλειδώσεις τον Azazel και μετά προσπάθησε να το τερματήσεις με αυτόν, κάπου εκεί θα έχεις πάρει μια γεύση για το πως πρέπει να παίζεις.
- Μεγάλος παράγοντας ειδικά στην αρχή είναι η τύχη, μπορεί να σου κάτσει run που δε θα σου δώσει τίποτα αξιόλογο αλλά μπορεί να σου κάτσει και run που θα σε κάνει τελείως overpowered.

Επεξ/σία από Xvipes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς για την απαντηση!!το mod σου κοβει τα achievement?γιατι μου εμφανιζει δεξια κατω απο λιρες,βομβες και κλειδια ενα χρυσο μεσα απαγορευτικο κυκλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, είναι από τα λίγα που δεν σου κόβει τα achievements, αλλά διαβάζοντας αυτό πρέπει να έχεις κάνει λίγο progress για να ισχύει. https://steamcommunity.com/workshop/filedetails/discussion/836319872/1368380934236864455/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xvipes είπε

όχι, είναι από τα λίγα που δεν σου κόβει τα achievements, αλλά διαβάζοντας αυτό πρέπει να έχεις κάνει λίγο progress για να ισχύει. https://steamcommunity.com/workshop/filedetails/discussion/836319872/1368380934236864455/

Να σκοτώσω την momy???

Εδώ χάνω από το δεύτερο basement ποτέ δεν θα το κάνω 🤣🤣🤣

Θενκς παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2021 στις 2:50 ΜΜ, dalan2007 είπε

 

Εδώ χάνω από το δεύτερο basement ποτέ δεν θα το κάνω 🤣🤣🤣

 

όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε 

και μερικοί κάπως έτσι καταλήξαμε 
image.png.e301a42a450053957c763e08f1053119.png

και όπως φαίνεται απ την εικόνα έχω πολύ δρόμο μπροστά ακόμα 😂

Επεξ/σία από GjokerR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χιλια τοις εκατο σιγουρο οτι κατι κανω λαθος εγω στο τροπο παιχνιδιου...μια και μονη φορα εφτασα στην μαμι και εφαγα το ξυλο της χρονιας μου...επισης δεν ξερω πολλα κομματια του παιχνιδιου... το παλευω ακομα αλλα δυσκολευομαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι είναι trial and error σε κακό κακουργήματος και θέλει και κάποια γνώση/εμπειρία σε σχέση με τα αντικείμενα, τους συνδυασμούς τους αλλά και τους εχθρούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, είπα να ξεθάψω το θέμα για μια συμβουλή. Ξεκίνησα πρόσφατα το Rebirth, είμαι στις 90 ώρες, έχω ξεκλειδώσει 110 στα 178 secrets, πιστεύω έχω αποκτήσει αρκετή αντίληψη και πλέον θέλω να κάνω την μετάβαση σε DLC. Πώς πάει η φάση με τα dlc; Πρέπει να πάρω το πακέτο που τα έχει όλα; 33,50€ μου φαίνεται αρκετά μεγάλο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα έχουν κάνει ό,τι να 'ναι με τα πακέτα των DLC. 

Τα DLC είναι τρία. Τα Afterbirth, Afterbirth+ και Repentance. 

Από ό,τι βλέπω μπορείς να πάρεις το Afterbirth χωριστά, ή μαζί Afterbirth και Afterbirth+ (The Binding of Isaac: Afterbirth+ Bundle) ή όλα μαζί (The Binding of Isaac: Rebirth Complete Bundle). Τα "bundle" περιλαμβάνουν το αρχικό παιχνίδι και ίσως DLC που ήδη έχεις, αλλά λογικά η τιμή όσων αντικειμένων από το bundle έχεις θα αφαιρεθεί...

Θα πρότεινα να περιμένεις και κάποιο sale, γιατί νομίζω ότι κάνουν έως και -50%.

Επίσης προτείνω να τα παίξεις με τη σειρά (το καθένα προϋποθέτει ότι έχεις το/α προηγούμενο/α, αλλά επίσης αλλάζουν πολλά πράγματα από το βασικό παιχνίδι και ανεβάζουν τη δυσκολία). Τουλάχιστον μέχρι να βαρεθείς να ξεκλειδώνεις χαρακτήρες/goals/drops κλπ. Στο Repentance που είναι το τελευταίο DLC έχουν κάνει nerf πολλά power-ups και έχουν κόψει κάποιες τεχνικές για να εκμεταλλευτείς το παιχνίδι και να γίνεις overpowered (έχουν αφήσει ή δημιουργήσει άλλες βέβαια).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...