Προς το περιεχόμενο

Fargo - FX


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, johny f said:

Πολυ κακο το φιναλε

  Reveal hidden contents

καθως καθαρισε στο  μπραφ και με εντελως τσαπατσουλικο τροπο την υποθεση σε ενα 15λεπτο και μετα αναλωθηκε σε αδιαφορα κυριως μεθεορτια,με χειροτερο αυτο με το Νορβηγο στο τελος.

Κριμα για την υπολοιπη σεζον αυτο το κλεισιμο.

Όλη η μαγεία εκεί κρύβεται, στην ιστορία του Munch και την πραγματικότητα-αλληγορία , βρίσκεται εκεί γιατί πληρώνει τις αμαρτίες του, σου προτείνω να το ψάξεις λίγο

 

fargo-tender-trap-year-5-75011453.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπα δε χρειαζεται,οι αλληγοριες του Νορβηγου ηταν κουραστικες και μαλλον τη πηγαν εκει τη βαρκα γιατι δε θελαν για τους λογους τους να κανουν full scale κλιμακωση στην κυριως ιστορια και τη ξεπεταξαν σε χρονο dt και δραματουργια μηδεν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, johny f said:

Μπα δε χρειαζεται,οι αλληγοριες του Νορβηγου ηταν κουραστικες και μαλλον τη πηγαν εκει τη βαρκα γιατι δε θελαν για τους λογους τους να κανουν full scale κλιμακωση στην κυριως ιστορια και τη ξεπεταξαν σε χρονο dt και δραματουργια μηδεν.

Προφανώς εσύ περίμενες ένα γεμάτο επεισόδιο με φουλ πιστολίδι θανάτους μπαμ μπουμ και τέτοια να φάει όλο το χρόνο στο ράντζο, ευτυχώς δεν έγινε έτσι.

Ευτυχώς επέλεξαν να μας δείξουν την εξέλιξη των χαρακτήρων μετά από αρκετό καιρό και να μας δείξουν πραγματικά πως είναι να πληρώνει κάποιος  τις αμαρτίες του και όχι απλά ένα πιστολίδι.

Εσύ ήθελες ένα finale ,  αυτοί έδωσαν έναν επίλογο και δικαιώθηκαν εκ του αποτελέσματος

fargo.JPG.66b850ebb5ce7b6bfdd8253ce4d55182.JPG

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν σιγουρος οτι το τελευταιο μισαωρο του επεισοδιου θα ηταν love or hate κατασταση. Προσωπικα χαιρομαι που πηγαν σε αυτη την κατευθυνση και δεν εγινε ακομα μια αμερικανια με καλους κακους ατελειωτο πιστολιδι υπαρχουν αλλες σειρες για κατι τετοιο. Απλη σεζον στην κεντρικη της ιστορια αλλα με νοημα και ουσια με την ολη αλληγορια με τις αμαρτιες και την ελευθερια της ψυχης απο το Νορβηγο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να λέμε την αλήθεια δεν υπήρξε εμβάθυνση στο χαρακτήρα του Munch.

OK, δεν υπήρχε και αρκετός χρόνος, αλλά νομίζω θα μπορούσαν και καλύτερα.

Κι εγώ δε θέλω απαραίτητα να χορτάσω δράση και πιστολίδι, αλλά δεν είναι και για 9άρι και 10άρι κατά τη γνώμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DeareN είπε

Προφανώς εσύ περίμενες ένα γεμάτο επεισόδιο με φουλ πιστολίδι θανάτους μπαμ μπουμ και τέτοια να φάει όλο το χρόνο στο ράντζο, ευτυχώς δεν έγινε έτσι.

Ευτυχώς επέλεξαν να μας δείξουν την εξέλιξη των χαρακτήρων μετά από αρκετό καιρό και να μας δείξουν πραγματικά πως είναι να πληρώνει κάποιος  τις αμαρτίες του και όχι απλά ένα πιστολίδι.

Εσύ ήθελες ένα finale ,  αυτοί έδωσαν έναν επίλογο και δικαιώθηκαν εκ του αποτελέσματος

fargo.JPG.66b850ebb5ce7b6bfdd8253ce4d55182.JPG

 

Εγω δεν ηθελα ντε και καλα αυτο ή κατι αλλο αλλα το να σεταρεις στο προτελευταιο μια κατασταση πολιορκιας και μετα να τη καθαριζεις σαν αβγο με  μηδενικη δραματουργια και μετα να το γυρνας στο τσαμικο,ειναι τεμπελικο γραψιμο και  ασυνεπες με οσα οι ιδιοι οι δημιουργοι της σεζον προετοιμαζαν στα προηγουμενα επισοδεια.

Επεξ/σία από johny f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, johny f said:

Εγω δεν ηθελα ντε και καλα αυτο ή κατι αλλο αλλα το να σεταρεις στο προτελευταιο μια κατασταση πολιορκιας και μετα να τη καθαριζεις σαν αβγο με  μηδενικη δραματουργια και μετα να το γυρνας στο τσαμικο,ειναι τεμπελικο γραψιμο και  ασυνεπες με οσα οι ιδιοι οι δημιουργοι της σεζον προετοιμαζαν στα προηγουμενα επισοδεια.

Ίσως με ένα ακόμα επεισόδιο για επίλογο τους κάλυπτε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DeareN είπε

Προφανώς εσύ περίμενες ένα γεμάτο επεισόδιο με φουλ πιστολίδι θανάτους μπαμ μπουμ και τέτοια να φάει όλο το χρόνο στο ράντζο, ευτυχώς δεν έγινε έτσι.

Ευτυχώς επέλεξαν να μας δείξουν την εξέλιξη των χαρακτήρων μετά από αρκετό καιρό και να μας δείξουν πραγματικά πως είναι να πληρώνει κάποιος  τις αμαρτίες του και όχι απλά ένα πιστολίδι.

Εσύ ήθελες ένα finale ,  αυτοί έδωσαν έναν επίλογο και δικαιώθηκαν εκ του αποτελέσματος

fargo.JPG.66b850ebb5ce7b6bfdd8253ce4d55182.JPG

 

Κι εγώ μαζί σου είμαι και εμένα δεν θα μου άρεσε να δω πιστολίδια θανάτους και αντιδικίες και γενικά τετριμμένες καταστάσεις όμως αυτό δεν ήταν το φινάλε που τις άξιζε της σειράς  φούσκωναν το μπαλόνι μέχρι το 9ο επεισόδιο και στο 10ο ξεφούσκωσε απότομα, και όπως έγραψε κάποιος ποιο πάνω για τον  Μunch όχι δεν ήταν στημένη η σειρά πάνω σε αυτόν τον χαρακτήρα ξέρουμε πολύ καλά σε ποιόν/ποια ήταν, ναι οκ δεν λέει κανείς όχι στο αλληγορικό κομμάτι  που είναι και το ατού της συγκεκριμένης σειράς, αν το φινάλε δεν σε κάνει να ανατριχιάσεις, να συγκινηθείς και να μπεις σε βαθιές σκέψεις δεν είναι πετυχημένο κατά την γνώμη μου πάντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσε να εξελιχθει αλλιως η μαχη στο τελος και λογικο που κρατησε 15 λεπτα εδειξαν οσα επρεπε δεν ξερω τι παραπανω περιμεναν καποιοι. Η οτι θα ηταν καλυτερο να ειχαμε 40 λεπτα μαχη χωρις νοημα και να κλεισει απλα με την οικογενεια ολα καλα στο σπιτι και τελος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, zvarthangalos said:

Κι εγώ μαζί σου είμαι και εμένα δεν θα μου άρεσε να δω πιστολίδια θανάτους και αντιδικίες και γενικά τετριμμένες καταστάσεις όμως αυτό δεν ήταν το φινάλε που τις άξιζε της σειράς  φούσκωναν το μπαλόνι μέχρι το 9ο επεισόδιο και στο 10ο ξεφούσκωσε απότομα, και όπως έγραψε κάποιος ποιο πάνω για τον  Μunch όχι δεν ήταν στημένη η σειρά πάνω σε αυτόν τον χαρακτήρα ξέρουμε πολύ καλά σε ποιόν/ποια ήταν, ναι οκ δεν λέει κανείς όχι στο αλληγορικό κομμάτι  που είναι και το ατού της συγκεκριμένης σειράς, αν το φινάλε δεν σε κάνει να ανατριχιάσεις, να συγκινηθείς και να μπεις σε βαθιές σκέψεις δεν είναι πετυχημένο κατά την γνώμη μου πάντα. 

 

12 minutes ago, Arkin said:

Δεν θα μπορουσε να εξελιχθει αλλιως η μαχη στο τελος και λογικο που κρατησε 15 λεπτα εδειξαν οσα επρεπε δεν ξερω τι παραπανω περιμεναν καποιοι. Η οτι θα ηταν καλυτερο να ειχαμε 40 λεπτα μαχη χωρις νοημα και να κλεισει απλα με την οικογενεια ολα καλα στο σπιτι και τελος? 

Με ένα επιπλέον επεισόδιο για επίλογο δε θα είχαμε να τα συζητάμε αυτά τώρα και ίσως ο τηλεοπτικός χρόνος δε τους το επέτρεψε

Εμένα με κάλυψε προσωπικά και έτσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως να λέμε την αλήθεια δεν υπήρξε εμβάθυνση στο χαρακτήρα του Munch.

OK, δεν υπήρχε και αρκετός χρόνος, αλλά νομίζω θα μπορούσαν και καλύτερα.

Κι εγώ δε θέλω απαραίτητα να χορτάσω δράση και πιστολίδι, αλλά δεν είναι και για 9άρι και 10άρι κατά τη γνώμη μου.

εδώ είναι το ζουμί. Επειδή δεν είχαν δώσει ούτε αρκετό χρόνο, ούτε αρκετό βάθος στην ανάπτυξη του Munch/Moonk σε όλη τη σαιζόν, το φινάλε 30λέπτο που ήθελε και καλά να "αποκαλύψει" την ιστορία και να δείξει το "redemption" μέσω της "αγάπης" και λοιπά τετριμμένα, κατέληξε απλά βαρετό. Δεν αρκούσε ένα 3' φλασμπακ στην Ουαλία 500 χρόνια πριν για να μας νοιάζει ότι...

Spoiler

... ο Μουνκ είναι ενας highlander αθάνατος sin-eater που θα ταλαιπωρείται για πάντα επειδή έφαγε τις αμαρτίες του πλούσιου μέχρι να φάει το Cookie της αγάπης.

Και γενικώς τώρα αυτά τα τόσο μεταφυσικά σε μια σειρά που δεν έδειξε να το πάει πολύ στο μεταφυσικό (ίσα το ακουμπάει το fargo δεν είναι stranger things) ε λογικό είναι σ αρκετούς να μην αρέσουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία σεκάνς στο σπίτι από μόνη της άξιζε όσο δεν αξίζουν σειρές με δεκάδες επεισόδια. Στην τελευταία σκηνή και καθώς μπήκε η υπέροχη μουσική του Fargo ανατρίχιασα. Εξαιρετικό φινάλε. Οι βασικοί πρωταγωνιστές έδωσαν ρέστα όμως αυτός που ξεχώρισε με υποκριτική για σοβαρό βραβείο ήταν η μορφή image.png.98ecf2712c087a12ea87ba1e5fc56cf1.png

Μπράβο από μένα και μακάρι ο κόσμος του FARGO να επιστρέψει ξανά. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο τελeίωσα χθες. ΟΚ 6 με 7 από εμένα, πολύ ωραίο, λίγο αδύναμη η ιστορία & δεν ανέπτυξε τους χαρακτήρες, λίγο σαλάτα μου έκανε. Κάποια επεισόδια είχαν ups & downs. Καμμία σχέση με την ανωμαλία, κουλούς χαρακτήρες, τραγελαφικές καταστάσεις του season 1 που ήταν το πιο επικό από όλα. Ωραίο κλείσιμο αλλά έπρεπε να είχε περισσότερο Moonk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakinen είπε

Η τελευταία σεκάνς στο σπίτι από μόνη της άξιζε όσο δεν αξίζουν σειρές με δεκάδες επεισόδια. Στην τελευταία σκηνή και καθώς μπήκε η υπέροχη μουσική του Fargo ανατρίχιασα. Εξαιρετικό φινάλε. Οι βασικοί πρωταγωνιστές έδωσαν ρέστα όμως αυτός που ξεχώρισε με υποκριτική για σοβαρό βραβείο ήταν η μορφή image.png.98ecf2712c087a12ea87ba1e5fc56cf1.png

Μπράβο από μένα και μακάρι ο κόσμος του FARGO να επιστρέψει ξανά. 

Για διαφήμιση γνωστής μάρκας μπισκότων μια χαρά ήταν η συγκεκριμένη σκηνή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...