Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα θελω να μου προτεινετε καμια καρτα γραφικων για παιχνιδια για το παρακατω συστημα γυρω στα 200€ και μεταχειρισμενη να ειναι δεν θεμα.

 

Intel core i5 4690k

Gigabyte z97 gaming3

kingston hyper x 8gb

thermaltake smart se 630

Για εμένα πάρε καμία 290 μεταχειρισμένη να είσαι απλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυο ερωτησεις.

 

Η 7970 υποστηριζει Directx 12 ???

Υπαρχει καπου να κατεβασουμε το Directx 12 και να το κανουμε εγκατασταση στα 8.1 η πρεπει να περιμενουμε τα Windows 10 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτησεις.

 

Η 7970 υποστηριζει Directx 12 ???

Υπαρχει καπου να κατεβασουμε το Directx 12 και να το κανουμε εγκατασταση στα 8.1 η πρεπει να περιμενουμε τα Windows 10 ???

το direct x 12 στα παιχνιδια θα μπει σε κανενα χρονο σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα στο gpu-z οτι η καρτα υποστηριζει uefi

 

Η μητρικη μου Z97-HD3 εχει uefi και εχω κανει εγκατασταση των Windows 8.1 με συστημα uefi και εχω βαλει στο bios fast boot ---> ultra fast και στο ac off mode ---> fast

 

Θα πρεπει να κανω κατι και στην καρτα η κατι στο bios που να εχει σχεση με την καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κανω αναβάθμιση την κάρτα γραφικών μου μια και αυτή που έχω κάνει παρά πολύ θπρυβο και ανεβάζει πολύ θερμοκρασία.

Κουτί : thermaltake γράφει απέξω

PSU ( τροφοδοτικό ) : thermaltake Q fan 750W toughpower

Motherboard: Gigabyte Technology Co.Ltd model GA-MA790FXT-UD5P

CPU : AMD phenom II X4 965 Processor 3.40 GHz

RAM: 4gb

GPU : ATI Radeon HD 5850

Οθόνη : DELL MONITOR P2414H 23.8" 1920x1080 full hd

Windows 7 64bit

 

Θα ήθελα να πάρω μια καρτα ώστε να παίζει τα παιχνίδια τα οποία χρειάζονται κάρτες "νέας γενιάς" τύπου thief, watch dogs κλπ.

Από τιμές δε πολυξερω αλλά σκέφτομαι να διάθεση γύρω στα 200-300€

Επίσης αξίζει να κάνω αναβάθμιση της κάρτας γραφικών μου ή δε θα τη σηκώνει η μητρική κλπ; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

φιλε μου... εγω στην θεση σου θα εκανα το εξης... θα επαιρνα μια gtx 960, 2 χ 2 gb μνηνη ram ενα καλο cpu cooler.αν περισσευουν λεφτα θα προσθετα κι εναν ssd. πιστευω πως εισαι οριακα για bottleneck με αυτην την καρτα.δοκιμαζεις και αν σου κανει κλοκαρεις και εισαι κομπλε. εκτος αν θες να δινεις λεφτα για χτισιμο καινουργιου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα στο gpu-z οτι η καρτα υποστηριζει uefi

 

Η μητρικη μου Z97-HD3 εχει uefi και εχω κανει εγκατασταση των Windows 8.1 με συστημα uefi και εχω βαλει στο bios fast boot ---> ultra fast και στο ac off mode ---> fast

 

Θα πρεπει να κανω κατι και στην καρτα η κατι στο bios που να εχει σχεση με την καρτα;

 

 

Εριξα μια ματια τωρα στο bios την μητρικη και για την καρτα γραφικων εχει μια επιλογη efi και auto ηταν στο efi και το αφησα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ 290 σε αυτο το τροφοδοτικο ισως ειναι οριακα

 

Δεν θα χει πρόβλημα.Εδώ εγώ έχω βάλει σε am3+/8320 στο ίδιο τροφοδοτικό σε σύστημα γνωστού μου.Πιο πολύ θα ανησυχούσα για τη μεταχειρισμένη παρά για το τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.. Σκέφτομαι να αναβαθμισω και εγώ την κάρτα γραφικών μου πουλώντας την παλια 7970ghz. Είμαι αναμεσα σε 970 msi και την 390 της Asus. Προβληματιζομαι στο γεγονός του απερχόμενου dx12. Ποια θα έχει μεγαλύτερο οφελος; Ξέρω επίσης το θέμα με το 3.5 Ραμ της nvidia, αλλά επίσης ξέρω ότι κλοκαρει πιο καλά με μικρότερη θερμοκρασια.. Θα έχω προβλήματα με τα 3,5; Ή ανάλυση που παίζω είναι 1920χ1080..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.. Σκέφτομαι να αναβαθμισω και εγώ την κάρτα γραφικών μου πουλώντας την παλια 7970ghz. Είμαι αναμεσα σε 970 msi και την 390 της Asus. Προβληματιζομαι στο γεγονός του απερχόμενου dx12. Ποια θα έχει μεγαλύτερο οφελος; Ξέρω επίσης το θέμα με το 3.5 Ραμ της nvidia, αλλά επίσης ξέρω ότι κλοκαρει πιο καλά με μικρότερη θερμοκρασια.. Θα έχω προβλήματα με τα 3,5; Ή ανάλυση που παίζω είναι 1920χ1080..

Εξαρτάται για πόσο έχεις σκοπό να την κρατήσεις και με τι ρυθμίσεις περιμένεις να παίζεις καλά τα games σου. Άμα θέλεις ULTRA-τα πάντα όλα και φίλτρα και 60fps, τα 4GB είναι ήδη οριακά στους τελευταίους ΑΑΑ τίτλους, ακόμα και για 1080p. Σε ένα εξάμηνο από τώρα, κατά πάσα πιθανότητα, θα αναγκάζεσαι να κόψεις το ΑΑ σε αρκετούς βαρβάτους τίτλους. Για 1 χρόνο+, δεν το συζητώ...

Προσωπικά, για gaming και HIGH END κάρτα, δε θα πήγαινα σε κάτι με λιγότερα από 6GB το 2015, ανεξαρτήτως (ανθρώπινης) ανάλυσης...

 

ΥΣ. Αν δε σε χαλάει να έχεις και drops κάτω από 60fps ή αν δεν σε πειράζει να κόβεις από εδώ και από εκεί graphics settings (κυρίως σε ΑΑΑ τίτλους), τότε πάσο...παίζει και με 2GB να την μισοπαλεύεις:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα msaa fxaa και λοιπά βαρβατα φιλτρα τα θεωρώ ήδη πολυτέλεια...:P βέβαια δεν θα με χαλαγε το vsr.. Στα γραφικά θέλω να ειμαι στα ultra σε ικανοποιητικά frames.. Όχι απαραίτητα 60+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...