Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κανω αναβάθμιση την κάρτα γραφικών μου μια και αυτή που έχω κάνει παρά πολύ θπρυβο και ανεβάζει πολύ θερμοκρασία.

Κουτί : thermaltake γράφει απέξω

PSU ( τροφοδοτικό ) : thermaltake Q fan 750W toughpower

Motherboard: Gigabyte Technology Co.Ltd model GA-MA790FXT-UD5P

CPU : AMD phenom II X4 965 Processor 3.40 GHz

RAM: 4gb

GPU : ATI Radeon HD 5850

Οθόνη : DELL MONITOR P2414H 23.8" 1920x1080 full hd

Windows 7 64bit

 

Θα ήθελα να πάρω μια καρτα ώστε να παίζει τα παιχνίδια τα οποία χρειάζονται κάρτες "νέας γενιάς" τύπου thief, watch dogs κλπ.

Από τιμές δε πολυξερω αλλά σκέφτομαι να διάθεση γύρω στα 200-300€

Επίσης αξίζει να κάνω αναβάθμιση της κάρτας γραφικών μου ή δε θα τη σηκώνει η μητρική κλπ; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

θα τρως bottleneck με αυτον τον επεξεργαστη. Παρε μια 960 για εμενα !

Επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτά... Πως βλέπω αν έχω ψυκτρα; Οπότε πρέπει να πάρω και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών και μνήμη ram;

Βγαλε μια φωτο το κουτι σου εσωτερικα και ανεβασε την. Πρεπει να αλλαξεις και μητρικη αν αλλαξεις επεξεργαστη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ορίστε οι φωτογραφίες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν έχεις ψυκτρα πάντως. Εννοώ έχει αλλά την στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τι να κανω για να αναβαθμισω το pc μου;

Κανονικά θέλει μητρικη-ραμ-επεξεργαστη και κάρτα

 

Τώρα για ότι διαθέτεις εσύ... Πάρε μια 960 και 2gb ram για εμένα και όταν μπορέσει άλλαξε και μητρική επεξεργαστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θέλει μητρικη-ραμ-επεξεργαστη και κάρτα

 

Τώρα για ότι διαθέτεις εσύ... Πάρε μια 960 και 2gb ram για εμένα και όταν μπορέσει άλλαξε και μητρική επεξεργαστή..

ποσο περιπου θα μου κοστισει δλδ μητρικη-ραμ-επεξεργαστη και κάρτα; μπορει και πανω απο 800€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο περιπου θα μου κοστισει δλδ μητρικη-ραμ-επεξεργαστη και κάρτα; μπορει και πανω απο 800€

 

Με 600 ευρώ κάνεις μια δυνατή αναβάθμιση. Αν θέλεις να πας όμως σε high end κομμάτια μπορεί να φτάσει και στο χιλιάρικο :confused: . Πάντως αν έχεις σκοπό να κάνεις πλήρης αναβάθμιση καλύτερα άνοιξε καινούριο θέμα στην ενότητα http://www.insomnia.gr/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

 

Σε διαφορετική περίπτωση δίνεις 35-40 ευρώ για άλλα 4 gb ram κάνεις overclock τον επεξεργαστή σου και παίρνεις μία gtx 960 ή μια r9 380. Για ψύχτρα για τον επεξεργαστή δες κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?keyphrase=Cooler+Master+Hyper+212+EVO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο περιπου θα μου κοστισει δλδ μητρικη-ραμ-επεξεργαστη και κάρτα; μπορει και πανω απο 800€

Κάρτα 250

Μητρική 80

Ραμ 40

Επεξεργαστής 180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takatakaros δε χρειάζεσαι απαραίτητα ολική αναβάθμιση.μια χαρά θα είσαι και με αυτόν.Το πολύ-πολύ να πάρεις μια φθηνή ψύκτρα που χρειάζεται κιόλας,να τον ανεβάσεις και να βάλεις μια r9 380+4 ραμ.Έτσι και αλλιώς με αυτές τις κινήσεις θα δεις μεγάλη βελτίωση και γίνονται με το budget που έθεσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικαρια βρηκα να παρω μια Gigabyte 7970 αλλα ως λογικο δεν εχει εγγυηση. Ειναι αυτη εδω πως θα την δω αν ειναι οκ υπαρχει καποιο προγραμμα να την τσεκαρω;

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4102#ov

 

Η τιμη ειναι καλη μου την δινει 130 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θελω να μου προτεινετε καμια καρτα γραφικων για παιχνιδια για το παρακατω συστημα γυρω στα 200€ και μεταχειρισμενη να ειναι δεν θεμα.

 

Intel core i5 4690k

Gigabyte z97 gaming3

kingston hyper x 8gb

thermaltake smart se 630

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θελω να μου προτεινετε καμια καρτα γραφικων για παιχνιδια για το παρακατω συστημα γυρω στα 200€ και μεταχειρισμενη να ειναι δεν θεμα.

 

Intel core i5 4690k

Gigabyte z97 gaming3

kingston hyper x 8gb

thermaltake smart se 630

R9 280,R9 380 ή Gtx 960 απο Nvidia παιζουν σε αυτα τα λεφτα. Καλυτερη επιλογη προφανως η 380 αλλα γενικα οποια και να παρεις στα λεφτα αυτα εισαι οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...