Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Case (Κουτί): Coolermaster middle tower


PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Κάηκε ένα Link.png Site: Fatality550w που είχα και πήρα χθες αυτό(Link.png Site: COOLERMASTER RS600w γιατί βιαζόμουν


Motherboard (Μητρική):GA-MA790XT-UD4P (rev. 1.0)  AM3


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Athlon II X4 620 Propus Quad-Core 2.6GHz 


RAM (Μνήμη συστήματος): 4gb Corsair 2x2g στα 1066 mhz xms3 (Θα πάρω άλλα 4gb αλλά στην ίδια ταχύτητα)


GPU (Κάρτα γραφικών): Ati Radeon 5770 1gb ram


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 1080p


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win 7 64bt


 


Μπάτζετ αυστηρά 150-180ε.


 


Δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό που πήρα αντέχει τις μοντέρνες κάρτες γραφικών ή είναι της πλάκας. Επίσης ο μέτριος επεξεργαστής σε συνδυασμό με τα 4gb ram( που θα γίνουν 8gb λίαν συντόμως αλλά στον ίδιο αργό χρόνο 1066 mhz) μάλλον θα με κρατήσουν πίσω σε περίπτωση αναβάθμισης της κάρτας.


Το μικρό μπάτζετ μου όμως σίγουρα δεν είναι αρκετό για κάποια υπερβολή στο υπάρχον σύστημά μου...


Εσείς τι λέτε αξίζει να αλλάξω την 5770 με κάποια 260x ή 750ti ή οποιαδήποτε άλλη μου προτείνετε εσείς παρά το παλιό υπόλοιπο σύστημά μου;


Δεν σκοπεύω να πάρω άλλη μητρική/cpu/και γρηγορότερες ραμ στο προσεχές μέλλον. Ίσως ψαχτώ να κάνω κάποιο overclock στον επεξεργαστή μου.


Οι μνήμες μου παρά τα σπέκς τους 1333mhz τρέχουν σταθερά μόνο στα 1066 mhz. Αν τις ανεβάσω στα 1333mhz έχω συχνά freeze.


Παίζω σχεδόν τα πάντα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ανάλυση..


 


Ευχαριστώ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Case (Κουτί): Coolermaster middle tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Κάηκε ένα Link.png Site: Fatality550w που είχα και πήρα χθες αυτό(Link.png Site: COOLERMASTER RS600w γιατί βιαζόμουν

Motherboard (Μητρική):GA-MA790XT-UD4P (rev. 1.0)  AM3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Athlon II X4 620 Propus Quad-Core 2.6GHz 

RAM (Μνήμη συστήματος): 4gb Corsair 2x2g στα 1066 mhz xms3 (Θα πάρω άλλα 4gb αλλά στην ίδια ταχύτητα)

GPU (Κάρτα γραφικών): Ati Radeon 5770 1gb ram

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win 7 64bt

 

Μπάτζετ αυστηρά 150-180ε.

 

Δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό που πήρα αντέχει τις μοντέρνες κάρτες γραφικών ή είναι της πλάκας. Επίσης ο μέτριος επεξεργαστής σε συνδυασμό με τα 4gb ram( που θα γίνουν 8gb λίαν συντόμως αλλά στον ίδιο αργό χρόνο 1066 mhz) μάλλον θα με κρατήσουν πίσω σε περίπτωση αναβάθμισης της κάρτας.

Το μικρό μπάτζετ μου όμως σίγουρα δεν είναι αρκετό για κάποια υπερβολή στο υπάρχον σύστημά μου...

Εσείς τι λέτε αξίζει να αλλάξω την 5770 με κάποια 260x ή 750ti ή οποιαδήποτε άλλη μου προτείνετε εσείς παρά το παλιό υπόλοιπο σύστημά μου;

Δεν σκοπεύω να πάρω άλλη μητρική/cpu/και γρηγορότερες ραμ στο προσεχές μέλλον. Ίσως ψαχτώ να κάνω κάποιο overclock στον επεξεργαστή μου.

Οι μνήμες μου παρά τα σπέκς τους 1333mhz τρέχουν σταθερά μόνο στα 1066 mhz. Αν τις ανεβάσω στα 1333mhz έχω συχνά freeze.

Παίζω σχεδόν τα πάντα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ανάλυση..

 

Ευχαριστώ!

 

μια 750ti θα ειναι οκ...

 

Αμαρτια το 50αρι που εδωσες... απο οτι διαβασα εδω μεσα και σε review ειναι απο τα χειροτερα...

εισαι λιγο υπεροβολικος ναι ειναι κακο ναι δεν αξιζει τα λεφτα αλλα απο τα χειροτερα δεν ειναι...κατι deer και force δλδ!την δουλεια του σε ενα συστημα που απαιτει λιγοτερα απο 300watt θα την κανει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πίστευα και εγώ όταν το πήρα. Ήθελα κάτι γρήγορα με +550w ισχύς μέχρι 50ε max και βρήκα μόνο αυτό απο το eshop. Είχε και 3 χρόνια εγγύηση. Όπως λέει και ο φίλος απο πάνω οι απαιτήσεις του συστήματος ακόμα και με την καινούργια gpu δεν θα ξεπερνούν τα 400w. Απο άποψη ποιότητας υλικών έτσι όπως το είδα σήμερα που το εγκατέστησα μου φάνηκε ικανοποιητικό.

 

Στο θέμα μας τώρα.

 

750ti και θα είμαι οκ λοιπόν.

Η μνήμη που τρέχει στα 1066mhz εν έτη 2015 θα μου βάλει handicap στα FPS παιχνιδιών αυξημένων απαιτήσεων παρά τις επιπλέον δυνατότητες της καινούργιας κάρτας μου πιστεύετε; 

Την ίδια ερώτηση και για τον 4πύρηνο επεξεργαστή στα 2.6ghz επίσης.

 

Και αν η 750ti είναι το maximum που αξίζει να βάλω ποια έκδοσή της μου προτείνετε απο το eshop αν είναι δυνατόν;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω εγγυησης και λογω ποιο καινουριας καρτας θα προτιμουσα την 390 τωρα αν υπηρχαν και οι δυο καινουριες σε καταστημα στην ιδια τιμη θα προτιμουσα την 780

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση,αξίζει μια 780 ti μεταχειριμένη στα 400 ευρώ με εγγύηση έναντι μιας R9 390 καινούργιας (~400 ευρώ) για ανάλυση 1440p;

Και 400ευρω και Used και για 780ti ουτε με σφαιρες. 1000φορες 970 στα χρηματα αυτα με δωρο το MGS παιχνιδι και καινουργια ειναι και σου ερχεται φθηνοτερα αν κοιτας μονο σε Nvidia αλλιως πολυ καλη και η R9 390

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πίστευα και εγώ όταν το πήρα. Ήθελα κάτι γρήγορα με +550w ισχύς μέχρι 50ε max και βρήκα μόνο αυτό απο το eshop. Είχε και 3 χρόνια εγγύηση. Όπως λέει και ο φίλος απο πάνω οι απαιτήσεις του συστήματος ακόμα και με την καινούργια gpu δεν θα ξεπερνούν τα 400w. Απο άποψη ποιότητας υλικών έτσι όπως το είδα σήμερα που το εγκατέστησα μου φάνηκε ικανοποιητικό.

 

Στο θέμα μας τώρα.

 

750ti και θα είμαι οκ λοιπόν.

Η μνήμη που τρέχει στα 1066mhz εν έτη 2015 θα μου βάλει handicap στα FPS παιχνιδιών αυξημένων απαιτήσεων παρά τις επιπλέον δυνατότητες της καινούργιας κάρτας μου πιστεύετε; 

Την ίδια ερώτηση και για τον 4πύρηνο επεξεργαστή στα 2.6ghz επίσης.

 

Και αν η 750ti είναι το maximum που αξίζει να βάλω ποια έκδοσή της μου προτείνετε απο το eshop αν είναι δυνατόν;

 

Ευχαριστώ πολύ!

με την ram δεν θα εχεις θεμα οχι

για τον επεξεργαστη οκ ειναι παλιος και χαμηλα χρονισμενος αλλα δεν νμζ να εχεις θεματα!απλως κατεβασμενα γραφικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 400ευρω και Used και για 780ti ουτε με σφαιρες. 1000φορες 970 στα χρηματα αυτα με δωρο το MGS παιχνιδι και καινουργια ειναι και σου ερχεται φθηνοτερα αν κοιτας μονο σε Nvidia αλλιως πολυ καλη και η R9 390

 

Δεν με νοιάζουν οι μάρκες,σκοπός είναι οι καλύτερες επιδόσεις στα λευτά που μπορώ να δώσω.Επίσης δεν έχω οθόνη αλλά σκέφτομαι για 1440p για μια κάρτα όπως η 780ti ή η r9 390.Τι είναι καλύτερο μια 1080p 144hz ή μια 1440p 60hz?

 

Αυτό που με ''τρομάζει'' είναι ότι μόλις αγόρασα πακέτο με μητρική τον i5 750 τον οποιόν ψάχνω και διαβάζω ότι θα τρώει bottleneck με την 780ti.Θα είναι πολύ μεγάλο τι λέτε;ακόμα και αν πήγαινε στα 3.6-3.8ghz?

 

Τροφοδοτικό: bequiet powerzone 1000w.

 

Μπέρδεμα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον βγαλε απο το μυαλο σου την780ti ειναι κακη επιλογη για 400 ευρο πως το λενε...

δενυτερον με το καταλληλο OC ο i5 δεν θα τρωει μπουκαλι ουτε απο 970/390 που αναμεσα στις 2 πρεπει να ψαξεις την επομενη καρτα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Drift_King από αυτές που σκέφτεσαι εγώ σου προτείνω μια καλή 390 8gb,είναι συνολικά καλύτερη επιλογή.Για το θέμα της οθόνης καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο section.


coolermaster

 

Ναι coolermaster αλλά ποιό coolermaster..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...