Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια λοιπον, R9 380 it is.

 

Αλλά με 2gb ή 4gb ??

Με τα 4 gb κανει κάπου στα 260, δηλαδη +40 απο την αλλη εκδοση...

Kαι απο οτι ειδα υπάρχει ενα gain γυρω στα 4 fps σε μερικά παιχνίδια,μιλώντας παντα για 1080p ανάλυση.

 

(Στα 260 το πολυ παιζει τιποτα το δυνατό?... :ph34r: )

Ακόμα και με 2GB να πάρεις θα σε καλύψει με την ανάλυση που έχει η οθόνη σου , ίσως κάποια παιχνίδια όπως το BF4 Multiplayer να χρειαστείς να καταβάσεις λίγο τα texture για να κρατηθείς κάτω από 2GB . Σε αυτή την κατηγορία καρτών πιστεύω ότι είναι λίγο άκυρο να πάρεις 4GB επειδή στην ουσία δεν θα τα χρειαστείς ποτέ περισσότερο θα μείνεις από δύναμη παρά από μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον, R9 380 it is.

 

Αλλά με 2gb ή 4gb ??

Με τα 4 gb κανει κάπου στα 260, δηλαδη +40 απο την αλλη εκδοση...

Kαι απο οτι ειδα υπάρχει ενα gain γυρω στα 4 fps σε μερικά παιχνίδια,μιλώντας παντα για 1080p ανάλυση.

 

(Στα 260 το πολυ παιζει τιποτα το δυνατό?... :ph34r: )

 

Αν δίνεις μέχρι ~230 πήγαινε στην 380 2gb.Κατέληξε στο budget όμως γιατί όσο ανεβαίνεις +30-40ε δεν θα βγάζεις άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και με 2GB να πάρεις θα σε καλύψει με την ανάλυση που έχει η οθόνη σου , ίσως κάποια παιχνίδια όπως το BF4 Multiplayer να χρειαστείς να καταβάσεις λίγο τα texture για να κρατηθείς κάτω από 2GB . Σε αυτή την κατηγορία καρτών πιστεύω ότι είναι λίγο άκυρο να πάρεις 4GB επειδή στην ουσία δεν θα τα χρειαστείς ποτέ περισσότερο θα μείνεις από δύναμη παρά από μνήμη.

 

 

 

Ουτε σε ενα, ενάμιση χρόνω πχ πιστεύεις οτι τα περισσότερα παιχνίδια θα ζητάνε 3gb για τα 1080ρ ?

Μάντης κανείς δεν είναι αλλά οι ρυθμοί που αλλάζουν αυτές οι απαιτήσεις μου φαίνονται ραγδαίοι.

 

Αν με 260 (+/-10) αγοράζω κατι αισθητά πιο δυνατό θα ήθελα να το ξέρω γιατί ελπίζω σε έναν χρόνο να μην λεω τι βλάκας είμαι που δεν πηρα κάρτα 4GB να εχουμε, ή δεν έδωσα κατι παραπάνω για να αντέξει κατι περισσότερο.....

(πχ οταν έφτιαξα αυτο το pc ουτε τα 512mb gpu δεν χρειαζομουν καλά καλά ή 650w CM PSU αλλά μου έβγαλαν και γω δεν θυμάμαι πόσα χρόνια)

 

Αλλιώς 380 2gb και τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θα ηθελα την αποψη σας καταρχην πουλησα (2) gtx 770 που ειχα και σκεφτομουν να εβαζα καποια χρηματα παραπανω να αγοραζα μια 980ti να κανω αυτη την αγορα να να περιμενω μεχρι να κυκλοφορισουν οι νεες καρτες της nvidia;

το συστημα μου ειναι
i7 4770k
z87 extreme 4 asrock
16gb ram
850watt psu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@redarmada ποιό είναι το μοντέλο τροφοδοτικού,ποιά οθόνη έχεις και τι είδη παιχνιδιών παίζεις περισσότερο; Πράγματα που πρέπει να αναφέρετε όλοι όσοι ρωτάτε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε σε ενα, ενάμιση χρόνω πχ πιστεύεις οτι τα περισσότερα παιχνίδια θα ζητάνε 3gb για τα 1080ρ ?

Μάντης κανείς δεν είναι αλλά οι ρυθμοί που αλλάζουν αυτές οι απαιτήσεις μου φαίνονται ραγδαίοι.

 

Αν με 260 (+/-10) αγοράζω κατι αισθητά πιο δυνατό θα ήθελα να το ξέρω γιατί ελπίζω σε έναν χρόνο να μην λεω τι βλάκας είμαι που δεν πηρα κάρτα 4GB να εχουμε, ή δεν έδωσα κατι παραπάνω για να αντέξει κατι περισσότερο.....

(πχ οταν έφτιαξα αυτο το pc ουτε τα 512mb gpu δεν χρειαζομουν καλά καλά ή 650w CM PSU αλλά μου έβγαλαν και γω δεν θυμάμαι πόσα χρόνια)

 

Αλλιώς 380 2gb και τέλος...

 

Ήδη τα καινούρια παιχνίδια ζητάνε περισσότερα από 2gb vram για high textures. Κάποια παιχνίδια γεμίζουν και τα 4gb της κάρτας μου σε 1080p. Το θέμα είναι ότι με τον επεξεργαστή που έχεις και την 380 δεν νομίζω να μπορείς να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια σε high textures άρα τσάμπα τα 4gb. Βέβαια εγώ δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα οπότε αν θεωρεί κάποιος άλλος συμφορουμίτης ότι με το σύστημα σου θα πιάνεις ανεκτά fps σε high-ultra settings τότε πήγαινε σίγουρα για την 4gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Millenium ειναι της Corsair το hx850i 80 plus platinum.

oθονη τωρα θα αγορασω καποια uhd θα το ψαξω.

απο παιχνιδια παιζω τα παντα απο fps μεχρι hack and slash και racing.

 

Πρέπει να καταλήξεις πρώτα στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι σε οθονη αναλυσης 3840x2160.

 

Η ανάλυση παραείναι μεγάλη ακόμη και γι αυτήν την κάρτα.

Το βέλτιστο θα ήταν να πήγαινες σε 2560x1440 οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση παραείναι μεγάλη ακόμη και γι αυτήν την κάρτα.

Το βέλτιστο θα ήταν να πήγαινες σε 2560x1440 οθόνη.

ωπ λαθος μου 2560x1440 σε αυτη την αναλυση θα ειμαι οκ με την ti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη τα καινούρια παιχνίδια ζητάνε περισσότερα από 2gb vram για high textures. Κάποια παιχνίδια γεμίζουν και τα 4gb της κάρτας μου σε 1080p. Το θέμα είναι ότι με τον επεξεργαστή που έχεις και την 380 δεν νομίζω να μπορείς να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια σε high textures άρα τσάμπα τα 4gb. Βέβαια εγώ δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα οπότε αν θεωρεί κάποιος άλλος συμφορουμίτης ότι με το σύστημα σου θα πιάνεις ανεκτά fps σε high-ultra settings τότε πήγαινε σίγουρα για την 4gb

Καταλαβαίνω τι λες,αν και σίγουρα έχω δει τον 955 (stock παρακαλώ) να πιάνει 60+ fps στα παιχνίδια που αναφέρω με τα κατάλληλα γραφικά βέβαια.

Θα ψάξω reviews για τα συγκεκριμένα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή και αναλόγως τις απαιτήσεις τους σε μνήμη κυρίως,

ή την απόδοση των 2 καρτών (R9 380 2Gb & 380 4Gb) στα ίδια παιχνίδια θα πράξω.

Επομένως θεωρώ οτι οσο καλύτερη κάρτα γραφικών μπει σε αυτο το σύστημα τοσο περισσότερο θα χάνω fps λόγω bottleneck...

 

Ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αντικαταστησω την καρτα γραφικών μου. Έχω βρει μια geforce gtx 550 ti στα 60 ευρώ, αξίζει να τα δωσω?
Γενικα μεχρι 100 τι  προτεινεται. Η mb ειναι asus p6t me i7 920.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...