Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 4gb gddr5 της GTX 980 θα ειναι future proof η χρειαζομαι παραπανω; Επισης για video rendering με το adobe premiere pro και το adobe after effects ποια πιστευετε ειναι καλυτερη. Η GTX 980 ή η r390x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 4gb gddr5 της GTX 980 θα ειναι future proof η χρειαζομαι παραπανω; Επισης για video rendering με το adobe premiere pro και το adobe after effects ποια πιστευετε ειναι καλυτερη. Η GTX 980 ή η r390x?

 

Βρήκες πουθενά να κάνουν διαφορά τα 8 γίγα μνήμης σε μια 290 π.χ. έναντι μιας με 4; ΄Οσο υπάρχουν ακόμα: https://www.skroutz.gr/s/6441294/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11226-16-20G.html

 

Για οτιδήποτε Adobe θα βοηθήσουν τα 8 γίγα μνήμης στην προεπισκόπηση για video rendering (εσύ ξέρεις αν αξίζει την επένδυση) και υπερτερούν οι οδηγοί της πράσινης σε οτιδήποτε adobe. Αν θέλεις GeForce μην πετάξεις τα λεφτά σου σε μια 980 και βολέψου με μια 970: https://www.skroutz.gr/s/5610559/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-Superclocked-ACX-2-0-04G-P4-2974-KR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκες πουθενά να κάνουν διαφορά τα 8 γίγα μνήμης σε μια 290 π.χ. έναντι μιας με 4; ΄Οσο υπάρχουν ακόμα: https://www.skroutz.gr/s/6441294/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11226-16-20G.html

 

Για οτιδήποτε Adobe θα βοηθήσουν τα 8 γίγα μνήμης στην προεπισκόπηση για video rendering (εσύ ξέρεις αν αξίζει την επένδυση) και υπερτερούν οι οδηγοί της πράσινης σε οτιδήποτε adobe. Αν θέλεις GeForce μην πετάξεις τα λεφτά σου σε μια 980 και βολέψου με μια 970: https://www.skroutz.gr/s/5610559/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-Superclocked-ACX-2-0-04G-P4-2974-KR.html

Ναι αλλα η 970 έχει ακόμα πιο λίγη ram. 3.5 gb διότι έχει αυτό το πρόβλημα με την vram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι ότι θα σου δημιουργήσει και ποτέ κανένα αξιοσημείωτο πρόβλημα αλλά δεν σου πρότεινα μόνο αυτή. Υπάρχουν πάντα οι 290X που είναι σε ξεπούλημα και συμφέρουν. Το να δώσεις =/>550 για μια 980 παραείναι αμφίβολη επένδυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω τζάμπα θέμα μια γρήγορη ερώτηση 

Η ενσωματωμένη του  G3250 είναι ανώτερη της gt210 ; Να μπει η 210 για να μην "ζορίζεται" ο επεξεργαστής; 

Για απλή χρήση υπολογιστή (internet και ταινίες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω τζάμπα θέμα μια γρήγορη ερώτηση 

Η ενσωματωμένη του  G3250 είναι ανώτερη της gt210 ; Να μπει η 210 για να μην "ζορίζεται" ο επεξεργαστής; 

Για απλή χρήση υπολογιστή (internet και ταινίες) 

 

Να την αφήσεις απόξω την 210. Ούτε καλύτερη είναι και θα καταναλώνεις και έστω αυτό το πολύ λίγο παραπάνω ρεύμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel I5 6600K 

Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 Sockel 1151

2xCorsair Vengeance LPX 4GB DDR4-2400MHz

Corsair CX750M

Custom Watercooling

 

Αφου συντομα παραλαβω την μητρικη και τον επεξεργαστη

σκεφτομαι ειτε για 780 ειτε 970 τι να προτημησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel I5 6600K 

Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 Sockel 1151

Corsair Vengeance LPX 4GB DDR4-2400MHz

Corsair CX750M

Custom Watercooling

 

Αφου συντομα παραλαβω την μητρικη και τον επεξεργαστη

σκεφτομαι ειτε για 780 ειτε 970 τι να προτημησω

 

Θα χρειαστείς 4gb Ram ακόμα.Πιο κοντά στην 970 είναι η 780ti παρά η 780.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_970_Gaming/10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου και θα προβώ σε αναβάθμιση της κάρτας γραφικών για αρχή και σταδιακά σε κάποια άλλα μέρη. Στο θέμα μας τώρα ψάχνω για κάρτα γραφικών γύρω στα 100 ευρώ αθόρυβη να μπορεί το τροφοδοτικό μου να την αντέξει και σίγουρα θα την κρατήσω για 3-4 χρονάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου και θα προβώ σε αναβάθμιση της κάρτας γραφικών για αρχή και σταδιακά σε κάποια άλλα μέρη. Στο θέμα μας τώρα ψάχνω για κάρτα γραφικών γύρω στα 100 ευρώ αθόρυβη να μπορεί το τροφοδοτικό μου να την αντέξει και σίγουρα θα την κρατήσω για 3-4 χρονάκια 

Τι απαιτησεις εχεις απο την καρτα γραφικων σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απαιτησεις εχεις απο την καρτα γραφικων σου?

Γενικά ποτέ δεν είχα τρελές απαιτήσεις θα παίζω σε 1920*1080 ανάλυση σε medium αυτό σκεφτόμουνα μήπως πάω στην καινουρια ati radeon r7 360 αλλά βγαίνει στα 120-125 συμφέρει?? όπως επίσης σκέφτομαι για τις radeon 250x ή 260 και από nvidia την 750 απλώς είναι πιο παλιές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι εκτός εξελίξεων εδώ και χρόνια, πείτε μου απόψεις για τη πιο value for money καρτα γραφικών  γυρω στα 150.. τη θέλω για να βλέπω ταινίες και κανά παιχνίδι σε οθόνη τηλεόρασης στα 1080p (π.χ κανά pro-όχι τρελά γραφικά και fps). 

το υπόλοιπο σύστημα:

 

case: thermaltake v4

cpu: amd 960T oc (4.0Ghz)

mobo: GB 990FXA Ud3

ram: corsair vengence 2x4gb 1600 Mhz

psu: corsair CX 500 Watt

storage: 2x HDD, 1x SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...