Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες θα προχωρησω σε αγορα καρτας γραφικων! 

Ποια καρτουλα προτεινετε γυρω στα 500-550?

Ειμαι πολυ κοντα να αγορασω αυτη: 

 

http://buy-more.gr/asus-strix-r9390x-dc3oc-8gd5-gaming-amd-radeon-r9-390x-8gb.html

 

https://www.asus.com/Graphics-Cards/STRIXR9390XDC3OC8GD5GAMING

 

 

τι λετε?

 

Για μένα καλύτερα κοίτα σε 980 όπως

 

http://www.skroutz.gr/s/5748664/Gigabyte-GeForce-GTX980-4GB-WindForce-3X-Gaming-GV-N980WF3OC-4GD-Rev-1-0-1-1.html

 

καλύτερες επιδόσεις/temps/κατανάλωση και αρκετό oc room.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα καλύτερα κοίτα σε 980 όπως

 

http://www.skroutz.gr/s/5748664/Gigabyte-GeForce-GTX980-4GB-WindForce-3X-Gaming-GV-N980WF3OC-4GD-Rev-1-0-1-1.html

 

καλύτερες επιδόσεις/temps/κατανάλωση και αρκετό oc room.

Οκ 2 ερωτησεις πανω σε αυτη.

Τα 4gb παραπανω δεν θα εχουν διαφορα?

Δεν θα ηταν καλυτερο να παω σε amd chipset αφου εχω amd συστημα? Δεν συνεργαζετε καλυτερα μια καρτα amd με ενα συστημα amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρας σας και πάλι. Αυτα πανω ειναι τα χαρακτηριστικα του συστηματος μου και μου προτειναν να παρω αυτην εδω την καρτα http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R7-360-2GB-OC-11243-00-20G.htm καθως και επιπλεον αυτη την ram  

 http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm .Το ατομο που μου τα προτεινε το εμπιστευομαι απολυτα απλως θα ηθελα και την γνωμη σας. Ευχαριστω!

 

Ποιο πάνω γράφεις για budget 200-300 ευρώ. Για πολύ ακριβή κάρτα δεν είσαι γιατί θα τρως μπουκάλι απο τον cpu αλλά τουλάχιστον πάνε σε μία r7 370. Η αγορά θα γίνει αναγκαστηκά απο το πλαίσιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ 2 ερωτησεις πανω σε αυτη.

Τα 4gb παραπανω δεν θα εχουν διαφορα?

Δεν θα ηταν καλυτερο να παω σε amd chipset αφου εχω amd συστημα? Δεν συνεργαζετε καλυτερα μια καρτα amd με ενα συστημα amd?

 

Kαι η 980 και η 390Χ ειναι σχετικα υπερκοστολογημενες. Οι 970 και η 390 αποτελουν πιο συμφερουσες αγορες, και μετα η 980ti δινει ουσιαστικα καλυτερες επιδόσεις.

 

Οχι, ισα ισα που με AMD επεξεργαστη oι καρτες της nVidia αποδιδουν λιγο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ 2 ερωτησεις πανω σε αυτη.

Τα 4gb παραπανω δεν θα εχουν διαφορα?

Δεν θα ηταν καλυτερο να παω σε amd chipset αφου εχω amd συστημα? Δεν συνεργαζετε καλυτερα μια καρτα amd με ενα συστημα amd?

 

Σε τι ανάλυση θα παίζεις?Μέχρι 1440p σκοτώνει η 980 και ας έχει - 4gb.Η 390x καταρχήν δεν έχει την δύναμη να γεμίσει και τα 8gb.Θέμα marketing και μόνο τα 8gb τα δίνει η amd.Όσο για την περι καλύτερης συνεργασίας amd gpu με amd cpu είναι φήμες και μόνο καθώς το ίδιο καλά συνεργάζονται και με τις nvidia οι amd cpu!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση θα παίζεις?Μέχρι 1440p σκοτώνει η 980 και ας έχει - 4gb.Η 390x καταρχήν δεν έχει την δύναμη να γεμίσει και τα 8gb.Θέμα marketing και μόνο τα 8gb τα δίνει η amd.Όσο για την περι καλύτερης συνεργασίας amd gpu με amd cpu είναι φήμες και μόνο καθώς το ίδιο καλά συνεργάζονται και με τις nvidia οι amd cpu!!!

Όσα δε φτάνει η αλεπού... :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση θα παίζεις?Μέχρι 1440p σκοτώνει η 980 και ας έχει - 4gb.Η 390x καταρχήν δεν έχει την δύναμη να γεμίσει και τα 8gb.Θέμα marketing και μόνο τα 8gb τα δίνει η amd.Όσο για την περι καλύτερης συνεργασίας amd gpu με amd cpu είναι φήμες και μόνο καθώς το ίδιο καλά συνεργάζονται και με τις nvidia οι amd cpu!!!

Φιλος εχω το monitor lg 34um95 και η αναλυση ειναι 3440x1440
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εχω το monitor lg 34um95 και η αναλυση ειναι 3440x1440

Βλεπω στο συστημα της υπογραφης σου και εχεις την R9 290x. Αν ισχυει αυτο τοτε η μονες καρτες που αξιζουν πραγματικα για αναβαθμιση  αν μπορεσουμε να το πουμε ετσι ειναι οι Gtx 980ti και Fury αν και για μενα μια χαρα ειναι και η R9 290x που εχεις και προσωπικα θα κοιταζα μετα απο τουλαχιστον 1 με 1.5χρονο για αλλη καρτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι , ποια κάρτα γραφικών προτείνετε τουλάχιστον για μια 3ετια να μην αλαχτει αν γίνεται και λίγο παραπάνω για όλα τα παιχνίδια που θα βγουν έλεγα να πάρω την Asus strix 390 η την 390 από msi μεριά τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο;; οθόνη full HD. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε 21:9 και κάτι ακόμα με μια 970 υπάρχει μεγάλη διαφορά; το σύστημα αποτελείτε από 4690k Asus maximus vii hero , 16gb 1600 corsair vengeance, windows 10 64bit , corsair h105i , ssd evo pro 120gb only windows, 2x 1tb western digital caviar black, corsair graphite 780t , evga 850w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω στο συστημα της υπογραφης σου και εχεις την R9 290x. Αν ισχυει αυτο τοτε η μονες καρτες που αξιζουν πραγματικα για αναβαθμιση  αν μπορεσουμε να το πουμε ετσι ειναι οι Gtx 980ti και Fury αν και για μενα μια χαρα ειναι και η R9 290x που εχεις και προσωπικα θα κοιταζα μετα απο τουλαχιστον 1 με 1.5χρονο για αλλη καρτα.

Την εχω δωσει αγορινα ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πάνω γράφεις για budget 200-300 ευρώ. Για πολύ ακριβή κάρτα δεν είσαι γιατί θα τρως μπουκάλι απο τον cpu αλλά τουλάχιστον πάνε σε μία r7 370. Η αγορά θα γίνει αναγκαστηκά απο το πλαίσιο ?

τελικα λεω να μην ξεπερασω τα 150-200€ . η συγκεκριμενη καρτα που εστειλα ειναι καλη ; εμμ απλως θα ηθελα το πλαισιο ωστε αμα γινει τιποτα να εχω την εγγυηση σε καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα δε φτάνει η αλεπού... :lol:

 

Είναι νήμα βοήθειας κάρτα γραφικών και όχι κριτικής.Πες την γνώμη σου και άκου και των άλλων φίλος!

 

 

Φιλος εχω το monitor lg 34um95 και η αναλυση ειναι 3440x1440

 

Όπως είπε και o fulgore  σε αυτήν την ανάλυση πας για 980ti/fury x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα λεω να μην ξεπερασω τα 150-200€ . η συγκεκριμενη καρτα που εστειλα ειναι καλη ; εμμ απλως θα ηθελα το πλαισιο ωστε αμα γινει τιποτα να εχω την εγγυηση σε καταστημα.

γτ αν την παρεις απο ολου τι εγγυηση εχεις?του δρομου?

φιλε οι εγγυησεις ειναι απο τις εταιριες!δεν καθεσαι καν να ασχοληθεις μ καταστηματα,δηλωνεις την καρτουλα σου και τελος!θα σου βγει πολυ πιο φθηνα και θα παρει ανωτερο προιον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νήμα βοήθειας κάρτα γραφικών και όχι κριτικής.Πες την γνώμη σου και άκου και των άλλων φίλος!

 

 

 

Όπως είπε και o fulgore  σε αυτήν την ανάλυση πας για 980ti/fury x.

οι 980ti ομως πανε 750-800. Εγω οπως ειπα και στην αρχη ειμαι μεχρι 550 βαρια 600. 

Οχ με βαλατε σε ιστοριες και δεν θα φαμε παντοφλα αυτη την φορα απο την γυναικα, θα φαμε τσοκαρο!  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 980ti ομως πανε 750-800. Εγω οπως ειπα και στην αρχη ειμαι μεχρι 550 βαρια 600.

Οχ με βαλατε σε ιστοριες και δεν θα φαμε παντοφλα αυτη την φορα απο την γυναικα, θα φαμε τσοκαρο! :fear:

Αφού εχεις τέτοια ανάλυση δεν ειναι καλύτερη η 390χ ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...