Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LouCi4er
Nαι αυτο ειναι το τροφοδοτικό μου, οντως βλέπω ενα 6pin και ενα 2pin ακριβως δίπλα (ελπιζω να ειναι ξεκαθαρο πως ακριβως μπαίνουν στην καρτα...).
Πολύ μου το λένε να το κάνω αλλά φοβάμαι να παιξω με τα ρευματα...,με τους πολλαπλασιαστές παει άνετα 3.5 αλλά μετα το ανεμιστηρακι κανει ανεμοστρόβιλο (in game)........,αλλά σκέφτομαι και μια hyper tx3 evo ή 212 evo αλλά βγαίνουμε off topic σιγα σιγα.......
Anyway θα κανω δοκιμες και βλεπω αμα χρειαστει Oc.

SpirosKerkyra
Backplate εχουν και οι δυο gigabyte επίσης(αν και ισως περιττό θα έλεγα).
Saphire -> 49 Db και 68C
Msi -> 36Db και 66C
στο περιπου μια μεση τιμη απο τα πολλα reviews αυτων.

Τωρα για τις 2 Gigabyte όλος περιέργος δεν βρηκα σχεδον κανένα review που να λεει κατι για θερμοκρασιες και θόρυβο

 

Απο οσα εχω διαβάσει σε όλες παρέχετε το εργ. πρόγραμμα για οc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ήθελα τη γνώμη σας (Για να μην αγοραστεί μια οποια να ναι χυμα στο κύμα) κάρτα γραφικών που θα χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγη ταινιων 720p (καμια φορα και 1080 ή blue ray rip ) . αν ειναι εφικτο να σηκωνει και football manager :P θα μπει σε συστημα παρομοιο με το δικο μου (στην υπογραφη) .Αγορα απο Ελληνικό καταστημα λογω capital controls...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Σκέφτομαι για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Αυτή τη στιγμή έχω την MSI R9 280X. Παίζω κυρίως BATTLEFIELD 4, WATCH DOGS και γενικώς σχετικά βαριά παιχνίδια και σε αναλύσεις 1080p (δεν έχω σκοπό να πάω παραπάνω). Προτιμώ υλοποίηση της MSI και το budget μπορεί να φτασει μέχρι τα 350 Ευρώ. Το υπόλοιπο σύστημα έίναι το εξης:

Case : Corsair 230T

M/B : MSI Z97 Gaming 7

CPU : INTEL I5 4670K

RAM : HYPER X BEAST 2X4 GB 2133 MHZ

SSD : SANDISK 120GB

HD : WESTERNAL DIGITAL 1 TB

PSU : CORSAIR HX750i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Σκέφτομαι για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Αυτή τη στιγμή έχω την MSI R9 280X. Παίζω κυρίως BATTLEFIELD 4, WATCH DOGS και γενικώς σχετικά βαριά παιχνίδια και σε αναλύσεις 1080p (δεν έχω σκοπό να πάω παραπάνω). Προτιμώ υλοποίηση της MSI και το budget μπορεί να φτασει μέχρι τα 350 Ευρώ. Το υπόλοιπο σύστημα έίναι το εξης:

Case : Corsair 230T

M/B : MSI Z97 Gaming 7

CPU : INTEL I5 4670K

RAM : HYPER X BEAST 2X4 GB 2133 MHZ

SSD : SANDISK 120GB

HD : WESTERNAL DIGITAL 1 TB

PSU : CORSAIR HX750i

Για Battlefield 4 και Watch dogs η καρτα που εχεις ειναι υπεραρκετη για 1080p δεν καταλαβαινω γιατι θες να αναβαθμισεις οπωσδηποτε.

 

Απο μενα θα ελεγα καλυτερα να περιμενες αλλο ενα χρονο γιατι η R9 390/Gtx 970 δεν ειναι σοβαρες αναβαθμισεις για την αναλυση που εισαι και την καρτα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μάλλον άρχισε να τα παίζει η κάρτα γιατί μερικές φορές μου βγάζει κάτι artifacts οπότε λογικά κάποια στιγμή θα την πάρω στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μάλλον άρχισε να τα παίζει η κάρτα γιατί μερικές φορές μου βγάζει κάτι artifacts οπότε λογικά κάποια στιγμή θα την πάρω στο χέρι.

Ποτε την αγορασες την καρτουλα; Λογικα θα ειναι εντος εγγυσης. Παρε ενα τηλεφωνο στο καταστημα μηπως σου την αντικαταστησουν η σου δωσουν καποιο πιστωτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισα να παω σε μτχ 280χ δεν βγαινει κατι καλυτερο.οπως κ να χει ειναι μια χαρα καρτουλα.

 

Καλή είναι αν και προτιμώ 380.

Πού βρίσκουμε την 380 κάτω από 200 ευρώ?

 

Σε καταστήματα Eu πχ  http://www.mindfactory.de/product_info.php/2048MB-HIS-Radeon-R9-380-IceQ-X2-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1006623.html

 

https://www.compuland.de/product_info.php/2048MB-Gigabyte-Radeon-R9-380-Windforce-2X-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1015462.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο που κοιταξα το mindfactory χρεωνει 20 ευρω για μεταφορικα και το compuland δεν στελνει Ελλαδα.

Ειδα κατι λαθος;

 

Υπάρχουν σε διάφορα καταστήματα..Ενδεικτικά έδειξα τιμές για να δει και τις επιλογές του ο babisflou7 κυρίως.Και με μεταφορικά και πάλι φθηνότερα βγαίνει για κάποιες υλοποιήσεις από κάποια ελληνικά καταστήματα.Το θέμα είναι βέβαια να μένει και κανά € στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

αναρωτιόμουν σχετικά με την integrated VGA των Skylake CPUs την HD Graphics 530 αν δεν κάνω λάθος, συγκεκριμένα αυτή που έχει ο i5-6500, πόσο καλά αποδίδει στα παιχνίδια καθώς και από ποια ανεξάρτητη κάρτα και πάνω αξίζει η αγορά της...

Ή μήπως ισχύει ότι οποιαδήποτε ξεχωριστή κάρτα είναι καλύτερη της ενσωματωμένης όπως πολύ παλιότερα;

Μιλάω για FHD καταστάσεις μέχρι 1920*1080 όχι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε ενσωματωμένο σε γραφικά θα είναι μόνο αρκετό για περσινά ξινά σταφύλια (σχήμα λόγου) όσων αφορά τα τελευταία παιχνίδια PC. Τώρα βέβαια αν αντέχεις πάααααααρα πολλές θυσίες ναι σαφώς τα περισσότερα παιχνίδια κάπως παλεύονται.

 

Και εδώ ισχύει ότι ότι πληρώνεις παίρνεις και για σχετικά αξιοπρεπή gaming σε πρόσφατα & βαριά PC παιχνίδια χρειάζονται τουλάχιστον 100-120 ευρώ για κάρτα γραφικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μιλάμε για AMD Radeon R7 360 / GeForce GTX 750 Ti και πάνω για να αξίζει η αγορά ξεχωριστής VGA ;

Η HD Graphics 530 "μπακαλίστικα" σε ποια κάρτα αντιστοιχεί, είναι ισοδύναμη;

Για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μιλάμε για AMD Radeon R7 360 / GeForce GTX 750 Ti και πάνω για να αξίζει η αγορά ξεχωριστής VGA ;

Η HD Graphics 530 "μπακαλίστικα" σε ποια κάρτα αντιστοιχεί, είναι ισοδύναμη;

Για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

Δες εδώ για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. amd, nvidia και intel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παρεις απο εξωτερικο και αν κατι παθει θα πρεπει να την στελνεις εξω. Παραδειγμα η Gigabyte 390 8GB εχει 355 εδω Ελλαδα.

 

http://www.skroutz.gr/s/7073569/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-WindForce-2X-GV-R939G1-GAMING-8GD.html

 

Εξω

 

https://www.compuland.de/Hardware/Grafikkarten+%28VGA%29/Radeon+R9+Serie.html/1/1547/48/80895

 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-Gigabyte-Radeon-R9-390-G1-Gaming-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1006608.html

 

Αν εχουν και 20 ευρω μεταφορικα και παει 345 ε δεν σωθηκε κανεις με 10 ευρω οταν ειναι να σκασει μια 300αρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...