Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χτυπα μια fury και εγω μαλλον για κει θα παω

http://www.hardwareversand.de/en/4096+MB/246683/Sapphire+Radeon+R9+Fury+Tri-X%2C+4GB+HBM%2C+HDMI%2C+3x+DisplayPort%2C+full+retail.article

Με την καρτα 1060/570 stock shaders (δεν εχει δοκιμασει αν ξεκλειδωνει) και 3770κ στα 4.6ghz φιλος εχει αυτο το score στο 3dmark 13

για ξεκλειδωμα τι παιζει πιο κατω ποστ

http://www.overclock.net/t/1567179/activation-of-cores-in-hawaii-tonga-and-fiji-unlockability-tester-ver-1-6-and-atomtool#post_24235287

http://www.3dmark.com/3dm/8964397

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιό ωραία και γεμάτη δεν είναι η απλή Fury? Μην ξεχνάς έχεις και κουτί-ντουλάπα, άνθρωπο χωράει. :P

 

Τώρα η διαφορά στις επιδόσεις δεν νομίζω να δικαιολογούν τα ~200 ευρώ στην τιμή. Σαν την 970-980 περίπου.

 

Αποψή μου πάντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δώσω όλα θα πάω γι`αυτή μάλλον

http://www.skroutz.gr/s/7125986/Sapphire-Radeon-R9-Fury-X-4G-D5-21246-00-40G.html

οχι ρε συ την x  την απλη  τη γομαρισια  πιο μεγαλη απο την 290 ειναι αμα κατσει ξεκλειδωμα πλησιαζουμε τα σκορ και τζαμπα :D

και χτυπαμε και μια 2η καποια στιγμη ετσι και αλιως 1080 p παιζουμε φθανει και περισευει  οσο για τις παραπανω αναλυσεις  με χαλανε τα ματια !! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά περισσεύουν λεφτά και για μπλοκ στην κάρτα


Μέχρι 15 νοέμβρη θα γίνει ότι είναι να γίνει.Και θα μπεί σε αλλαγμένο τελείως το εσωτερικό με την διάταξη των ψυγείων,σωλήνων,ρεζερβουάρ.Εχω μάχη λέμε χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα .φιλος διαθετει 250ευρω,του ειπα να πεαι σε gtx 960 αλλα σε πια δεν ξερω χεχε,,καπια καλη?για παιχνιδια την θελη μονο,Kai streaming σε 1080π παιζει

http://www.skroutz.gr/s/6440348/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Gaming-GV-N960G1-GAMING-4GD.html

 

εγω του ειπα αυτη εδω,εσεις τι λετε?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

 

Με εξαίρεση την πιθανότητα να σχεδιάζεις ουρανοξύστες σε επαγγελματικό σχεδιαστικό πρόγραμμα, τα 4 γίγα είναι εντελώς διακοσμητικά στην συγκεκριμένη κάρτα και για τις αναλύσεις που θα ΜΠΟΡΕΙΣ να την χρησιμοποιήσεις την 960. Εδώ είσαι όπου γλυτώνεις αισίως το 50-άρικο: https://www.skroutz.gr/s/6219315/Gainward-GeForce-GTX-960-2GB-Phantom-3415.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση την πιθανότητα να σχεδιάζεις ουρανοξύστες σε επαγγελματικό σχεδιαστικό πρόγραμμα, τα 4 γίγα είναι εντελώς διακοσμητικά στην συγκεκριμένη κάρτα και για τις αναλύσεις που θα ΜΠΟΡΕΙΣ να την χρησιμοποιήσεις την 960. Εδώ είσαι όπου γλυτώνεις αισίως το 50-άρικο: https://www.skroutz.gr/s/6219315/Gainward-GeForce-GTX-960-2GB-Phantom-3415.html

 

Exω την r9 280 που έχει 3gb μνήμη και πρόσφατα επαιξα το "vanishing of ethan carter", σε 1080p χωρίς anti aliasing παίρνει 2,5gb μνήμη.

Δεν ξέρω τι απόδοση θα είχε το παιχνίδι αν δεν έφτανε ή μνήμη αλλά εγώ δεν θα πηγαινα σήμερα σε κάρτα με 2gb vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την r9 280 που έχει 3gb μνήμη και πρόσφατα επαιξα το "vanishing of ethan carter", σε 1080p χωρίς anti aliasing παίρνει 2,5gb μνήμη.

Δεν ξέρω τι απόδοση θα είχε το παιχνίδι αν δεν έφτανε ή μνήμη αλλά εγώ δεν θα πηγαινα σήμερα σε κάρτα με 2gb vram.

 

Kαλά έκανες. Δεν εμπεριστατώνει ωστόσο τίποτα απολύτως, γιατί αν σε ρωτήσω τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν τα 2.5 γίγα μνήμης και από και πως ακριβώς τα τραβάει ο οδηγός της κάρτας γραφικών δεν θα λάβω απάντηση. Αλλά αν σε τρώει η περιέργεια δεν έχεις παρά να ρωτήσεις έναν ιδιοκτήτη μιας 380/2 γίγα με συγκρίσιμο σύστημα και ακριβώς ίδιους χρονισμούς στην κάρτα γραφικών, αν έχει αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις από εσένα για να έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης για αρχή. Υπάρχει σχετικά μικρή διαφορά αλλά χάρη στο ότι η 280 έχει περισσότερο εύρος μνήμης χάρη στο πλατύτερο δίαυλο όπου καταλήγει ελαφρώς γρηγορότερη από την 380/4GB, όπου μάλλον η στείρα λογική περισσότερη μνήμη = μεγαλύτερη επάρκεια έχει μεγαλύτερο κενό από την τρύπα του όζοντος....

 

Στα 1080p μια 960/2GB δεν έχει αξιοσημείωτη διαφορά με μια 960/4GB και ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις 380 με 2 και 4 γίγα μνήμης αντίστοιχα. Το έχουμε εξηγήσει τόσες φορές που έχουν ματώσει τα δάχτυλά μας, ΔΕΝ έχουν αυτές οι κάρτες αρκετές μονάδες και εύρος για να εκμεταλλευτούν περισσότερη μνήμη στις αναλύσεις που έχουν ακόμα λογικές επιδόσεις. Oρίστε και επαγγελματικές μετρήσεις σε μια πλειάδα παιχνιδιών και όλες τις αναλύσεις πάνω από 1080p. http://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Grafikkarte-97980/Specials/Rangliste-GPU-Grafikchip-Benchmark-1174201/

 

Στα 1080p οι 960/380 με 2 γίγα μνήμης απέχουν από τις εκδόσεις των 4 γίγα 3 και 4% αντίστοιχα και συγκεκριμένα για τις 960 41.90 vs. 41.00 fps. Η 380 κάνει μια μηδαμινή μεγαλύτερη διαφορά γιατί έχει την μνήμη ελαφρώς υψηλότερα χρονισμένη στην 4 γίγα έκδοση. 

 

Οι κάρτες γραφικών είναι ένα πολύπλοκο άθροισμα πολλών παραγόντων και το να εξάγει κανείς συμπεράσματα από στείρους αριθμούς ή μεμονωμένα δεδομένα δυστυχώς κρύβει πάρα πολλές παγίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά έκανες. Δεν εμπεριστατώνει ωστόσο τίποτα απολύτως, γιατί αν σε ρωτήσω τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν τα 2.5 γίγα μνήμης και από και πως ακριβώς τα τραβάει ο οδηγός της κάρτας γραφικών δεν θα λάβω απάντηση. Αλλά αν σε τρώει η περιέργεια δεν έχεις παρά να ρωτήσεις έναν ιδιοκτήτη μιας 380/2 γίγα με συγκρίσιμο σύστημα και ακριβώς ίδιους χρονισμούς στην κάρτα γραφικών, αν έχει αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις από εσένα για να έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης για αρχή. Υπάρχει σχετικά μικρή διαφορά αλλά χάρη στο ότι η 280 έχει περισσότερο εύρος μνήμης χάρη στο πλατύτερο δίαυλο όπου καταλήγει ελαφρώς γρηγορότερη από την 380/4GB, όπου μάλλον η στείρα λογική περισσότερη μνήμη = μεγαλύτερη επάρκεια έχει μεγαλύτερο κενό από την τρύπα του όζοντος....

 

Στα 1080p μια 960/2GB δεν έχει αξιοσημείωτη διαφορά με μια 960/4GB και ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις 380 με 2 και 4 γίγα μνήμης αντίστοιχα. Το έχουμε εξηγήσει τόσες φορές που έχουν ματώσει τα δάχτυλά μας, ΔΕΝ έχουν αυτές οι κάρτες αρκετές μονάδες και εύρος για να εκμεταλλευτούν περισσότερη μνήμη στις αναλύσεις που έχουν ακόμα λογικές επιδόσεις. Oρίστε και επαγγελματικές μετρήσεις σε μια πλειάδα παιχνιδιών και όλες τις αναλύσεις πάνω από 1080p. http://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Grafikkarte-97980/Specials/Rangliste-GPU-Grafikchip-Benchmark-1174201/

 

Στα 1080p οι 960/380 με 2 γίγα μνήμης απέχουν από τις εκδόσεις των 4 γίγα 3 και 4% αντίστοιχα και συγκεκριμένα για τις 960 41.90 vs. 41.00 fps. Η 380 κάνει μια μηδαμινή μεγαλύτερη διαφορά γιατί έχει την μνήμη ελαφρώς υψηλότερα χρονισμένη στην 4 γίγα έκδοση. 

 

Οι κάρτες γραφικών είναι ένα πολύπλοκο άθροισμα πολλών παραγόντων και το να εξάγει κανείς συμπεράσματα από στείρους αριθμούς ή μεμονωμένα δεδομένα δυστυχώς κρύβει πάρα πολλές παγίδες.

οταν μιλουσα για τον μικρο διαυλο της 960 φιλε μου αιλουρε με εκραζες  :-)  :-) τελικα μαλλον παιζει και αυτος τον ρολο του οσο να ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε ξαναδιάβασε την τελευταία μου παράγραφο όσο χρειαστεί μέχρι να την καταλάβεις γιατί και να την παίξω στο πιάνο δύσκολα να ακουστεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά έκανες. Δεν εμπεριστατώνει ωστόσο τίποτα απολύτως, γιατί αν σε ρωτήσω τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν τα 2.5 γίγα μνήμης και από και πως ακριβώς τα τραβάει ο οδηγός της κάρτας γραφικών δεν θα λάβω απάντηση. Αλλά αν σε τρώει η περιέργεια δεν έχεις παρά να ρωτήσεις έναν ιδιοκτήτη μιας 380/2 γίγα με συγκρίσιμο σύστημα και ακριβώς ίδιους χρονισμούς στην κάρτα γραφικών, αν έχει αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις από εσένα για να έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης για αρχή. Υπάρχει σχετικά μικρή διαφορά αλλά χάρη στο ότι η 280 έχει περισσότερο εύρος μνήμης χάρη στο πλατύτερο δίαυλο όπου καταλήγει ελαφρώς γρηγορότερη από την 380/4GB, όπου μάλλον η στείρα λογική περισσότερη μνήμη = μεγαλύτερη επάρκεια έχει μεγαλύτερο κενό από την τρύπα του όζοντος....

 

Στα 1080p μια 960/2GB δεν έχει αξιοσημείωτη διαφορά με μια 960/4GB και ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις 380 με 2 και 4 γίγα μνήμης αντίστοιχα. Το έχουμε εξηγήσει τόσες φορές που έχουν ματώσει τα δάχτυλά μας, ΔΕΝ έχουν αυτές οι κάρτες αρκετές μονάδες και εύρος για να εκμεταλλευτούν περισσότερη μνήμη στις αναλύσεις που έχουν ακόμα λογικές επιδόσεις. Oρίστε και επαγγελματικές μετρήσεις σε μια πλειάδα παιχνιδιών και όλες τις αναλύσεις πάνω από 1080p. http://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Grafikkarte-97980/Specials/Rangliste-GPU-Grafikchip-Benchmark-1174201/

 

Στα 1080p οι 960/380 με 2 γίγα μνήμης απέχουν από τις εκδόσεις των 4 γίγα 3 και 4% αντίστοιχα και συγκεκριμένα για τις 960 41.90 vs. 41.00 fps. Η 380 κάνει μια μηδαμινή μεγαλύτερη διαφορά γιατί έχει την μνήμη ελαφρώς υψηλότερα χρονισμένη στην 4 γίγα έκδοση. 

 

Οι κάρτες γραφικών είναι ένα πολύπλοκο άθροισμα πολλών παραγόντων και το να εξάγει κανείς συμπεράσματα από στείρους αριθμούς ή μεμονωμένα δεδομένα δυστυχώς κρύβει πάρα πολλές παγίδες.

Ε, άμα "το έχετε εξηγήσει τόσες φορές" - εσύ - , υποθέτω ότι πάει για πέμπτος θερμοδυναμικός νόμος - τουλάχιστον.

 

ΥΣ. Στο Vermintide (πχ. - η λίστα υποψηφίων από το Μάϊο, πάντως, έχει τριπλασιαστεί), που σπαρταράει ακόμα, και με παραγωγή της πλάκας, σε 1080p, ήδη κάνουν ουρά αυτοί που κλαίγονται για 3,8 και 4,1 gb vram usage. Σε ΑΑΑ τίτλους του 2016, υποθέτω θα τους πιάσει κρίση τρελού optimization και συμπόνιας στον πτωχό πλην τίμιο τσαμπατζή gamer, αλλά και πάλι, μένω έκπληκτος που το Αιλούριο υπερ - θεώρημα του όλα χωράνε σε 512mb vram μέχρι το 2020 <τουλάχιστον>, έπεσε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την r9 280 που έχει 3gb μνήμη και πρόσφατα επαιξα το "vanishing of ethan carter", σε 1080p χωρίς anti aliasing παίρνει 2,5gb μνήμη.

Δεν ξέρω τι απόδοση θα είχε το παιχνίδι αν δεν έφτανε ή μνήμη αλλά εγώ δεν θα πηγαινα σήμερα σε κάρτα με 2gb vram.

Αυτό δεν είναι τίποτα, βάλε να παίξεις Shadow of Mordor και θα δεις 5,5GB να πηγαίνει το vram, στο COD: AW 7GB, Τitanfall 4GB, όλα αύρα σε 1440p και max settings φυσικά, με την 390.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τίποτα, βάλε να παίξεις Shadow of Mordor και θα δεις 5,5GB να πηγαίνει το vram, στο COD: AW 7GB, Τitanfall 4GB, όλα αύρα σε 1440p και max settings φυσικά, με την 390.

Άντε, επειδή είναι 1440p και "επειδή το έχουμε - έχω πει", να στα χωρέσει σε 1gb, εσένα ο Αίλουρος. Η άτειμοι κενονήα φταίει - ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...