Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι ολοκαίνουριος στο Insomnia (αν και πάντα έμπαινα και διαβαζα πληροφορίες) και θέλω την βοήθεια σας για την αγορά κάρτας γραφικών.

 

Τα specs του PC είναι:

 

* Case (Κουτί):

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): φθηνο 450W

* Motherboard (Μητρική): H55M-S2

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel® Core i3  530 @ 2.93GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): DDR3 4GB

* GPU (Κάρτα γραφικών): ενσωματωμένη της Intel (δηλαδή δεν εχω)

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 20'' LG

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7  64-bit

 

Γενικά είναι παλιό το PC - αναβάθμιση θα γινει καποια στιγμη στο μελλον - και θελω μια σχετικα φθηνη καρτα γραφικων για 3D σχεδιαστικά προγραμματα (π.χ. Studio 3D MAX).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

 

Αν έχεις ανώνυμο τροφοδοτικό άλλαξε το και μετά κοιτάς για τις υπόλοιπες αλλαγές που τις βλέπω και πολλές.

 

εχω εναν παλιο υπολογιστη και θελω να βαλω μια καρτα γραφικων ωστε να παιζει κανενα παλιο game (πχ PES 13,gta iv).το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι το χαμηλοτερο δυνατο

το pc αποτελειται απο: 

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):ενα φθηνο 450 w

Motherboard (Μητρική):foxconn g31mx-k

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):intel c2d e7200

RAM (Μνήμη συστήματος):3 gb 800 mhz

GPU (Κάρτα γραφικών):δεν υπαρχει

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):μια παλια philips 19αρα

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):win 7 32-bit

 

θελω επισης να μου πείτε ποιες καρτες γραφικων ειναι συμβατες με την μητρηκη και αν το τροφοδοτικο επαρκει (πιστευω πως επαρκει γιατι κανα εναν υπολογισμο στο http://www.coolermas...utervision.com/και ειδα πως το συστημα μου χρειαζεται 230 w).

 

ευχαριστω...

 

 

Ποιό είναι το φτηνό τροφοδοτικό; Άνοιξε,δες και πες τι γράφει επάνω.Όπως πρέπει να κάνετε όλοι όσοι ρωτάτε εδώ.Για να πεις οτι πιάνουν τόπο αλλαγές χρειάζεσαι και αλλαγή οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ετσι οπως το κοβω οι μισοι πρεπει να πανε σε τοπικ με αγορα τροφοδοτικου παρα καρτας γραφικων.

 

κ μια παρακληση.δεν ειναι σωστο να λες φθηνο τροφοδοτικο...τι σημαινει φθηνο?το evga εκανε 40 ευρα μεχρι πριν 1 μηνα, φθηνο ηταν αλλα καλο.μπορει να χετε παρει με 65 ευρα κανα νιτροξ 1-000 βατ να ουμ κ να το θεωρειτε κ καλο.

πειτε με ακριβεια ποιο ειναι...

ελαφι?ταρανδος?γαλοπουλα?δυναμη?κεραυνος?νιτροξ?τουρμποξ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη επένδυση που μπορει να κανει καποιος στο pc ειναι ενα καλό psu και ενα άνετο κουτί.Και τα δυο εχουν άμεση σχεση με τη στιγμή που θα κανεις αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σε περιπτωση που  ηθελα να αναβαθμισω την καρτα γραφικων,ποια θα ηταν η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη απο αποψη επιδοσεων και temps?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιορισμός #1 , η κάρτα σου είναι ήδη πολύ καλή

περιορισμός #2 , το τροφοδοτικό σου είναι πολύ καλό αλλά όχι τεράστιο (σε watt)

 

αν πας στην ΑΤΙ390 οι διαφορές ταχύτητας που θα δεις είναι μικρές και δεν αξίζουν τον κόπο και τα έξοδα

αν πας στην απλή 980 θα είναι καλύτερα αλλά και πάλι όχι αρκετά για να εντυπωσιαστείς.

 

για να δεις αισθητή διαφορά στην ταχύτητα πρέπει να πας σε 980ΤΙ και να ξοδέψεις πολλά και να πλησιάσεις τα όρια του τροφοδοτικού σου (πιστεύω ότι θα αντέξει γιατί η πραγματική σου κατανάλωση όταν παίζεις θα είναι γύρω στα 500w) 

 

Bέβαια με την οθόνη που έχεις (1080) όσα λεφτά και να δώσεις , όποια κάρτα και να πάρεις η εμπειρία σου ΔΕΝ πρόκειται να βελτιωθεί ιδιαίτερα γιατί ήδη παίζεις στα περισσότερα παιχνίδια στο full.

 

ΥΓ

Αν θες να ξοδέψεις λεφτά , πάρε τον EVO850 250GB που είναι σε προσφορά στα 95ευρώ να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σε περιπτωση που  ηθελα να αναβαθμισω την καρτα γραφικων,ποια θα ηταν η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη απο αποψη επιδοσεων και temps?

 

GTX 970 ή 980,980ti αν το αντεχεις χρηματικά,αν και θεωρώ άσκοπη την μετάβαση αν είσαι στα 1080.AMD 390,390Χ αν και προσωπικά θα πήγενα σε nvidia γιατί οι τελευταίες 4 gpus μου ήταν amd και δεν είμαι ικανοποιημένος.Σε fps θα δεις βελτίωση.Στον οπτικό τομέα όχι,απλά εκεί που ήσουν high θα πας μερικά settings ultra,διαφορά στο μάτι δεν θα δεις.Εκτός και αν πάρεις και κάνα 1440p monitor όπου εκεί θα δεις όντως διαφορά.Αλλιώς καλά εισαι στην 280Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ειχα την sapphire Radeon hd5770 1gb. Ωστόσο άρχισε να μ κανει κατι χαζά ώσπου και χάλασε.

Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με αυτή, έπαιζε ολα τα παιχνίδια μέχρι τωρα κλπ.

Ποια μου προτείνετε τωρα; Θέλω κατι παρόμοιο μέχρι 100-110€ ας πούμε. Εκτός κ αν πάμε στα 150 υπάρχει μεγάλη διαφορά. Δν ξερω τι παίζει με τις νέες κάρτες κ τις τεχνολογίες τους εχω καιρό ν ασχοληθώ με αυτά.

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγότερα από 150ευρώ 

 

ΑΤΙ 370/2GB αλλά θες 500αρι τροφοδοτικό

NVIDIA 750TI/2GB και παίζει και με 400αρι τροφοδοτικό (καίει λίγο)

 

και οι 2 είναι πολύ ποιο γρήγορες από την παλιά σου κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κ 500αρι για την 370 ρε συ.

 

δεν καιει αυτη.

 

εγω δεν προτεινω βεβαια 400αρι για καμια λογω καποιας ενδεχομενης αγορας στο μελλον αλλα απο την αλλη καλο 550αρι κ κουμπωνεις το 95% των καρτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα σπεκς στην υπογραφή μ έτσι ; Γιατί ειμαι απο κινητό και δε μπορώ να δω κατι. Δε σκοπεύω ν αλλάξω τροφοδοτικό οποτε θα ηθελα κατι σε παρόμοια πλαίσια κατανάλωσης με τη προηγ.

 

Με μια γρήγορη αναζήτησή στ πλαίσιο ξεχώρισα τις

Sapphire VGA R7 250 Boost 1GB

Sapphire VGA R7 360 Nitro 2GB

 

Η πρώτη 100 κ η 2η 150. Τι λέτε; Η ουτε Καν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να κάνω ένα upgrade στο pc μου σε gpu και πιθανόν σε psu.Η χρήση του προορίζεται για Gaming.To budget θα ήθελα να μείνει στα 150-180 για gpu για να πάει με psu στα 200-230.

 

  Case (Κουτί): Link.png Site: CoolerMasterElite 370

  PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Link.png Site: ChieftecCFT 500W

  Motherboard (Μητρική): Link.png Site: MSI760G- E51

  CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Link.png Site: AMDPhenom II x4 955 Black Edition

  RAM (Μνήμη συστήματος): Corsair 4GB

  GPU (Κάρτα γραφικών): -

  Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1980x1080

  ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 250 είναι "χώμα"

η 360 είναι γύρω στο 20-30% γρηγορότερη από την δική σου.

 

με το τροφοδοτικό σου αντέχεις και αυτές που σου πρότεινα , απλά βρες στο σκρουτζ κανενα μαγαζί φθηνότερο , γιατί να πληρώσεις στο πλαίσιο ακριβότερη τιμη?

 

deanstreet

 

προσωπικά ΔΕΝ θα άλλαζα το τροφοδοτικό και θα έπαιρνα μια 960/2GB με 200ευρώ.

επίσης αφού το επιτρέπει το budget σου βάλε μια 4αρα μνήμη ακόμη με 25 ευρώ να ανέβεις στα 8GB

εκεί είναι και το "ταβάνι" του συστήματος σου γιατί ποιο πάνω θα τρως μπουκάλι μεγάλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

προσωπικά ΔΕΝ θα άλλαζα το τροφοδοτικό και θα έπαιρνα μια 960/2GB με 200ευρώ.

επίσης αφού το επιτρέπει το budget σου βάλε μια 4αρα μνήμη ακόμη με 25 ευρώ να ανέβεις στα 8GB

εκεί είναι και το "ταβάνι" του συστήματος σου γιατί ποιο πάνω θα τρως μπουκάλι μεγάλο.

 

 

Ναι είναι το τελευταίο upgrade που κάνω στο συστηματάκι μου,είχα μια 4850 αλλά παράδωσε πνεύμα.Το τροφοδοτικό το έχω αρκετό καιρό για αυτό το σκεφτόμουν να αλλάξω και τροφοδοτικό(συν ότι είναι chieftec :P ).Δεν θα υπάρχει πρόβλημα λες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...