Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι, σαφέστατη και απολύτως ξεκάθαρη η απάντησή σου! :)

 

 

 

Καλά το είχα καταλάβει λοιπόν! Εννοείται πως θα ψάξω το ενδεχόμενο o/c του επεξεργαστή, ήθελα απλά να είμαι σίγουρος.

 

Υλοποιήσεις της r7 265 βλέπω υπάρχουν διαθέσιμες σε κάποια καταστήματα, οι δε τιμές παίζουν μεταξύ 150 και 180 ευρώ. Σίγουρα για 20-30 ευρώ παραπάνω αξίζει η αγορά της έναντι της 260Χ, ειδικά εφόσον δε με βγάζει εκτός budget.

 

Μια τελευταία ερώτηση παιδιά: από άποψη κατανάλωσης, θερμοκρασίας και θορύβου τι παίζει; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο βασισμένο σε r7 260X/265, που να διαθέτει καλύτερο σύστημα ψύξης και να μην είναι ιδιαίτερα θορυβώδες;  

 

Επίσης, οι αντίστοιχων επιδόσεων υλοποιήσεις με Nvidia GPU, είναι λιγότερο ενεργοβόρες; Αξίζει να κοιτάξω κάποια συγκεκριμένη "πράσινη";  

H 750 Ti είναι λιγότερη απαιτητική ενεργειακά (σχεδόν μισή κατανάλωση απο 260χ)παρόμοια επίπεδα σε επιδόσεις με την 265.Μειονέκτημα είναι ότι δεν γίνεται sli.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H 750 Ti είναι λιγότερη απαιτητική ενεργειακά (σχεδόν μισή κατανάλωση απο 260χ)παρόμοια επίπεδα σε επιδόσεις με την 265.Μειονέκτημα είναι ότι δεν γίνεται sli.

 

Οπότε την κοιτάω και αυτή, ειδικά εφόσον βρίσκεται ετοιμοπαράδοτη ευκολότερα. Μια χαζή ερώτηση ακόμα: επειδή τα ελληνικά καταστήματα είναι λίγο ό,τι να να 'ναι, υπάρχει και "απλή" 750 και 750 Ti; Ή όλες ονομάζονται Ti (βάσει tomshardware μάλλον ισχύει το δεύτερο, είπα να ρωτήσω όμως καλού κακού);

 

Επίσης, αξίζει ίσως μια 650 Ti έναντι της παρόμοιας τιμής 260Χ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση: πιθανόν η συγκεκριμένη μητρική να δέχεται μόνο AGP κάρτες. Δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο από Google, όμως παίζει αυτό το thread.

 

Ελπίζω να ξέρει ο άνθρωπος τι δίαυλο έχει η μητρική του. Aν είναι AGP όντως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί. Θέλει γενική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6790 που είχα σε ένα μηχάνημα κάηκε, οπότε σκέφτομαι για αντικατάστασή της. Από χρήματα γενικά δεν θέλω να ξεπεράσω τα €120, άντε, το πολύ να πάω στα €150 για κάτι που να αξίζει. Από επιδόσεις δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο, απλά θέλω ένα κλικ παραπάνω από την προηγούμενη. Το σύστημα είναι ένας Q9550, 6GB, 1680X1050 monitor, χρησιμοποιείται και για παιχνίδια.


Αξίζει αυτή η κάρτα ή υπάρχει κάτι καλύτερο σε nVidia; 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλειπε από την 260Χ λοιπόν...Μάλλον αξίζει την διαφορά.

 

Βρηκα και αυτο σε ενα αλλο site

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/R7_265_Dual-X/29.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R7 240 1gb vs Gt 630 1gb vs 6570 2g

 

Ποια είναι καλύτερη για lol, wow, Diablo σε 1920*1200; Γύρω στα 60Ε υπάρχει κάτι καλύτερο;

 

Δεν ξέρω για την r7 240, μια 6670 όμως που παίζει ανάμεσα σε 60-80 ευρώ, αποτελεί σαφώς καλύτερη λύση από τις GT630 και HD6570.

 

Κατά προτίμηση τσίμπα κάποια με GDDR5 μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδεια θελω να ρωτησω κατι για μια καρτα γραφικων που μου εδωσαν θελς να την βαλω πανω αλλα δεν χερω αν θα αντεξει το τροφοδοτικο. το pc moy ειναι

 

cpu: intel g3220 3.0mhz

motherboard:ga-h81m-s2pv

ram: 2x4  corsair 1600mhz

hdd:seagate 1TB

psu:corsair 500watt

και ανεμιστηρακια στο κουτι

 

η καρτα ειναι αυτη εδω  http://www.palit.biz/palit/vgapro.php?id=2252

kai ena allo link     http://www.game-debate.com/hardware/index.php?gid=2059&graphics=GeForce%20GTX%20750%20Ti%20Palit%20StormX%20Dual%202GB%20Edition

 

παιδια αν την βαλω πανω θα υπαρχει προβλημα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδεια θελω να ρωτησω κατι για μια καρτα γραφικων που μου εδωσαν θελς να την βαλω πανω αλλα δεν χερω αν θα αντεξει το τροφοδοτικο. το pc moy ειναι

 

cpu: intel g3220 3.0mhz

motherboard:ga-h81m-s2pv

ram: 2x4  corsair 1600mhz

hdd:seagate 1TB

psu:corsair 500watt

και ανεμιστηρακια στο κουτι

 

η καρτα ειναι αυτη εδω  http://www.palit.biz/palit/vgapro.php?id=2252

kai ena allo link     http://www.game-debate.com/hardware/index.php?gid=2059&graphics=GeForce%20GTX%20750%20Ti%20Palit%20StormX%20Dual%202GB%20Edition

 

παιδια αν την βαλω πανω θα υπαρχει προβλημα??????

 

Θα αντέξει το τροφοδοτικό βάλε την και βλέπεις και πρόκειται και γίνει και τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια θα θελα να μου προτεινετε μια μητρικη που να μπορει να μπει στο κουτακι αυτο, να τροφοδοτειται απο το Intergrated 400W PSU του κουτιου και να μπορει να σηκωσει PES2014 χωρις πολλους περιορισμους. Δοκιμασα GT620 και πρεπει να μειωσεις πολυ την αναλυση για να μην lagαρει. To συστημα ειναι στημενο πανω σε εναν ivy bridge Pentium στα 3,0GHz και ευελπιστω να παιζεται σε FHD. Aυτη εδω, πιστευεται οτι θα χωραει στο κουτακι?

 

41JBd1sWDuL.jpg

 

Το budget ειναι ως ~85€

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Μια ερώτηση πάνω στην εγκατάσταση νέας κάρτας γραφικών.Πρώτα κάνω απεγκατάσταση τους παλιούς drivers της κάρτας και στην συνέχεια τοποθετώ την νέα στο μηχάνημα και απλά περνώ τους drivers της νέας ή θα ήταν καλό να κάνω και format;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...