Προς το περιεχόμενο

Πότε σταματάω μια γλώσσα;


PiDefiner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλωστε δεν μαθαίνεις ποτέ μία συγκεκριμένη γλώσσα, αλλά προγραμματισμό.

 

Αυτό είναι υπεργενίκευση και δε συμφωνώ. Στην αρχή μαθαίνεις παράλληλα και γλώσσα και προγραμματισμό. Από ένα σημείο και μετά, που έχει να κάνει και γενικά με τις γνώσεις του καθενός αλλά και ειδικά με το βαθμό ομοιότητας της νέας γλώσσας μ' αυτές που ξέρεις ήδη, δε μαθαίνεις προγραμματισμό αλλά απλά τη γλώσσα.

 

Παράδειγμα: ξέρεις C++ και C#. Τι πρόκειται να μάθεις μελετώντας Java?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παράδειγμα: ξέρεις C++ και C#. Τι πρόκειται να μάθεις μελετώντας Java?

 

Τα ιδιαίτερα "χούγια" της.

Συνεχίζεις να μαθαίνεις οδήγηση, και συγχρόνως τις παραξενιές και τις δυνατότητες του νέου οχήματος.

Ακόμα και αν υλοποιήσεις τον ίδιο αλγόριθμο που είχες φτιάξει με τις δύο προηγούμενες: Έχεις δοκιμάσει να παρκάρεις δύο (παρόμοια ή εντελώς διαφορετικά) αυτοκίνητα στο ίδιο σημείο; (...όχι συγχρόνως :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άρα μόνος σου λες πως υπάρχουν (το αφήνω επίτηδες αφηρημένο) περιπτώσεις όπου μαθαίνεις απλά τη γλώσσα και όχι προγραμματισμό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει αρκετές φορές με ποια γλώσσα προγραμματισμού να ξεκινήσω και έχω πάρει διάφορες προτάσεις. Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα που έκανα στην Python θέλω να ξαναρχίσω, και μου δημιουργήθηκε η παραπάνω απορία. Δε λέω σε καμία περίπτωση πως γνωρίζω τόσο καλά την Python, ώστε να πάω στην επόμενη, απλώς δεν έχω στο μυαλό μου πότε θα μπορώ να πω "ξέρω αυτή τη γλώσσα". Γενικά δεν προγραμματίζω, και ο λόγος που μαθαίνω την python είναι για να έχω γενικές γνώσεις προγραμματισμού και για να μην είμαι τελείως άσχετος. Πότε, λοιπόν, θα μπορώ να πω πως έχω μάθει αρκετά γι' αυτήν, ώστε να σταματήσω ή να πάω στην επόμενη; Επειδή υπάρχουν πολλά βιβλία και άπειρες πηγές, είναι λίγο δύσκολο να το προσδιορίσω.

"Πότε ξεκινάω μια νέα γλώσσα" είναι νομίζω πιο εύστοχη ερώτηση από αυτή που θέτεις. Προηγείται και χρονικά και θεωρητικά. Η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση θα σε οδηγήσει σχεδόν νομοτελειακά και στην απάντηση της ερώτησης που έθεσες στο νήμα.

 

Έτσι όπως το θέτεις πάντως, νομίζω πως δεν χρειάζεται ποτέ να σταματήσεις την python, ούτε να ξεκινήσεις άλλη γλώσσα. Διότι η python (ή όποια άλλη) καλύπτει και με το παραπάνω τις προϋποθέσεις που θέτεις, δηλαδή να έχεις γενικές γνώσεις προγραμματισμού και να μην είσαι τελείως άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χωρισμενος με την C# εδω και 2 χρονια. Τσουλα γλωσσα... εχει παει με ολα τα paradigms (btw πως το μεταφραζουμε αυτο; ), τωρα τελευταια ακουσα οτι παει με δαυτους παραλληλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χωρισμενος με την C# εδω και 2 χρονια. Τσουλα γλωσσα... εχει παει με ολα τα paradigms (btw πως το μεταφραζουμε αυτο; ), τωρα τελευταια ακουσα οτι παει με δαυτους παραλληλα!!!

 

 

Δεν είναι πλέον η μοναδική σου αγάπη;

 

:P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι...

 

Αφού ξεκινάς λέγοντας "τα χούγια της"... που είναι μια πολύ ακριβής περιγραφή.

 

Τέλος πάντων νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, το να μάθει κάποιος την 3η ή 4η strongly typed imperative OOP γλώσσα δεν προσφέρει τίποτα σε νέα transferable skills. Για μένα αυτό είναι γεγονός (been there κιόλας) και το λέω παίρνοντας το "δεδομένο" πως όταν λέμε έμαθα μια γλώσσα εννοούμε έμαθα και εφήρμοσα όλα τα paradigms που υποστηρίζει. Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις αυτή την παραδοχή δε νομίζω πως μπορεί να βγει οποιοδήποτε συμπέρασμα, μιας και με τη λογική αυτή μπορεί να ξέρεις 2000 γλώσσες προγραμματισμού και να λέμε ακόμα ότι το να μάθεις άλλη μία θα σου μάθει κι άλλο.

 

Ειμαι χωρισμενος με την C# εδω και 2 χρονια. Τσουλα γλωσσα... εχει παει με ολα τα paradigms (btw πως το μεταφραζουμε αυτο; ), τωρα τελευταια ακουσα οτι παει με δαυτους παραλληλα!!!

 

Δεν έχεις δουλέψει με PHP ε;  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξεκινάς λέγοντας "τα χούγια της"... που είναι μια πολύ ακριβής περιγραφή.

 

Ναι αλλά πως συνεχίζω;!;

 

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις αυτή την παραδοχή...

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι. Been there too, αλλά δεν έχει σημασία.

 

...με τη λογική αυτή μπορεί να ξέρεις 2000 γλώσσες προγραμματισμού και να λέμε ακόμα ότι το να μάθεις άλλη μία θα σου μάθει κι άλλο.

Ακριβώς. Αυτό ακριβώς λέω απ' την αρχή. Όσες γλώσσες και να μάθεις, όλο και κάτι έχεις να κερδίσεις με το να μάθεις μία καινούρια.

 

Άσε που, όσο περισσότερα μαθαίνεις τόσο περισσότερο φαίνεται γυμνή μπροστά σου η άγνοιά σου...

Κι αυτό είναι μεγάλο μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χωρισμενος με την C# εδω και 2 χρονια. Τσουλα γλωσσα... εχει παει με ολα τα paradigms (btw πως το μεταφραζουμε αυτο; ), τωρα τελευταια ακουσα οτι παει με δαυτους παραλληλα!!!

 

Μου αρέσουν οι τσούλες :)

 

Μια ερώτηση προς όλους: Ρε παιδιά! λέμε αυτά που λέμε... προτείνουμε αυτά που προτείνουμε... πως προτείνουμε σε κάποιον να μην ασχοληθεί με VB/C#/.NET γενικά, και να ασχοληθεί με Java πχ όταν σχεδόν όλες οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε .ΝΕΤ

 

Θέλετε παραδείγματα? Entersoft, SoftOne ... κορυφαίες εταιρείες.

 

ΥΓ: Μιλάω μόνο για Desktop Εφαρμογές και συνήθως δεν είναι Διαδικτυακές Εφαρμογές (Java part?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Java είναι γλωσσα με μεγάλη ζήτηση ... επίσης είναι γλωσσα με την οποία μαθαίνεις object oriented προγραμματισμο . Γιατι λοιπόν να μην την προτείνει κάποιος ; είναι καλη επιλογή καριέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Java είναι γλωσσα με μεγάλη ζήτηση ... επίσης είναι γλωσσα με την οποία μαθαίνεις object oriented προγραμματισμο . Γιατι λοιπόν να μην την προτείνει κάποιος ; είναι καλη επιλογή καριέρας

 

Φυσικά! συμφωνώ! την προτείνω!!!

 

Απλά λέω ότι σε Desktop εφαρμογές η .ΝΕΤ έχει πιάσει το μεγαλύτερο μερίδιο (βασικά η Java δεν υπάρχει καν)

 

Οι εταιρείες που ανέφερα πάνω βγάζουν λογιστικά πακέτα... σε .ΝΕΤ (ίσως με κομμάτια σε πιο χαμηλό επίπεδο).

Οπότε η .ΝΕΤ είναι ΤΣΟΥΛΑ και μας ΑΡΕΣΕΙ :P αυτό εννοώ!

 

ΥΓ: Δεν είναι η C# object oriented??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά! συμφωνώ! την προτείνω!!!

 

Απλά λέω ότι σε Desktop εφαρμογές η .ΝΕΤ έχει πιάσει το μεγαλύτερο μερίδιο (βασικά η Java δεν υπάρχει καν)

 

Οι εταιρείες που ανέφερα πάνω βγάζουν λογιστικά πακέτα... σε .ΝΕΤ (ίσως με κομμάτια σε πιο χαμηλό επίπεδο).

Οπότε η .ΝΕΤ είναι ΤΣΟΥΛΑ και μας ΑΡΕΣΕΙ :P αυτό εννοώ!

 

ΥΓ: Δεν είναι η C# object oriented??

Φυσικά και η c# είναι object oriented. Απλα ήθελα να πω ότι η Java είναι καλό σχολείο.

 

Συνήθως όλες οι Java enterprise εφαρμογές τείνουν να είναι web based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Last time I checked, το .NET είναι windows-specific, σωστά;

 

Πολλά μέτρα άουτ.

 

http://www.mono-project.com/Main_Page

http://xamarin.com/

 

Αυτό που κάνει η Xamarin είναι το καλύτερο πράγμα που έχει συμβεί στο .NET εδώ και πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...