Προς το περιεχόμενο

Πότε σταματάω μια γλώσσα;


PiDefiner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση προς όλους: Ρε παιδιά! λέμε αυτά που λέμε... προτείνουμε αυτά που προτείνουμε... πως προτείνουμε σε κάποιον να μην ασχοληθεί με VB/C#/.NET γενικά, και να ασχοληθεί με Java πχ όταν σχεδόν όλες οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε .ΝΕΤ

 

Θέλετε παραδείγματα? Entersoft, SoftOne ... κορυφαίες εταιρείες.

 

ΥΓ: Μιλάω μόνο για Desktop Εφαρμογές και συνήθως δεν είναι Διαδικτυακές Εφαρμογές (Java part?).

http://www.lextrait.com/vincent/implementations.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά μέτρα άουτ.

 

http://www.mono-project.com/Main_Page

http://xamarin.com/

 

Αυτό που κάνει η Xamarin είναι το καλύτερο πράγμα που έχει συμβεί στο .NET εδώ και πολύ καιρό.

 

Οπότε μπορούν και οι Linux-αδες να απολαύσουν παραθυρικές εφαρμογές (C#).

 

Τι τραβάνε τα καημένα με την κονσολα...

 

Μιλάω για τους απλούς χρήστες, μερικοί επιλέγουν λινουχ επειδή θέλουν κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μπορούν και οι Linux-αδες να απολαύσουν παραθυρικές εφαρμογές (C#).

 

Τι τραβάνε τα καημένα με την κονσολα...

 

Μιλάω για τους απλούς χρήστες, μερικοί επιλέγουν λινουχ επειδή θέλουν κονσολα.

 

Ε όχι δα, "πάντα" μπορούσαν...

Αυτό δα έλειπε, να περιμένουμε τη C# για να φέρει παράθυρα στο linux! :blink:

Απλά υπάρχει η προκατάληψη της κονσόλας. Το γραφικό περιβάλλον σε linux είναι δεδομένο πλέον.

 

Πολλά μέτρα άουτ.

 

http://www.mono-project.com/Main_Page

http://xamarin.com/

 

Αυτό που κάνει η Xamarin είναι το καλύτερο πράγμα που έχει συμβεί στο .NET εδώ και πολύ καιρό.

 

Δεν ειχα ενημερωθεί σχετικώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τραβάνε τα καημένα με την κονσολα...

 

Με το shell αν θες κάνεις μαγείες. Τι τραβάνε με το GUI να λες. Είναι 2014 και αν βάλεις Ubuntu (τι πιο beginner-friendly) το Unity είναι για πέταμα σε σχέση με Windows. Δεν υπερβάλλω ούτε τόσο δα λιγάκι.

 

FFS είναι 2014. Αντιγράψτε κάποιον στην ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το shell αν θες κάνεις μαγείες. Τι τραβάνε με το GUI να λες. Είναι 2014 και αν βάλεις Ubuntu (τι πιο beginner-friendly) το Unity είναι για πέταμα σε σχέση με Windows. Δεν υπερβάλλω ούτε τόσο δα λιγάκι.

 

FFS είναι 2014. Αντιγράψτε κάποιον στην ανάγκη.

 

Το beginner-friendly στο linux πλεον ειναι το mint κατα τη γνωμη μου με το mate desktop. Και οχι απαραιτητα το ubuntu-based. Και το debian-based mint μια χαρα ειναι

 

Το mate αν και καπως clunky ενιοτε, οπως ο προγονος του (gnome2) νομιζω πετυχαινει αυτη τη στιγμη τη χρυση τομη μεταξυ χρηστικοτητας και ομορφιας μεταξυ των διαθεσιμων επιλογων στο linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beginner-friendly στο linux πλεον ειναι το mint κατα τη γνωμη μου με το mate desktop. Και οχι απαραιτητα το ubuntu-based. Και το debian-based mint μια χαρα ειναι

 

Το mate αν και καπως clunky ενιοτε, οπως ο προγονος του (gnome2) νομιζω πετυχαινει αυτη τη στιγμη τη χρυση τομη μεταξυ χρηστικοτητας και ομορφιας μεταξυ των διαθεσιμων επιλογων στο linux

 

Ευχαριστώ για το heads up, δεν έχω δουλέψει ποτέ mint (ούτε και mate πουθενά) παρόλο που ασχολούμαι μετρίως με debian και ubuntu. Θα πρέπει να ρίξω μια ματιά πριν το επόμενο rant.  :D

 

Αλλά ήμαρτον (δες απλά τα στατιστικά σ' αυτό το bug).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Το Unity είναι το λιγότερο controversial. Και δεν είναι η μόνη επιλογή της Canonical που έχει κοστίσει πολύ χωρίς να αποδώσει τα αναμενόμενα (βλέπε Mir κτλ).

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Αυτό δα έλειπε, να περιμένουμε τη C# για να φέρει παράθυρα στο linux! :blink:

...

Με GTK και QT και τα bindings τους για σχεδόν οποιαδήποτε δημοφιλή γλώσσα, το θέμα των παραθύρων έχει λυθεί εδώ και πολλά χρόνια στο Linux.

 

Να συμπληρώσω ακόμα πως το X-Window (με open-look, αργότερα motif, κλπ) υπήρχε στο Unix πολύ πριν εμφανιστούν τα Windows, και μάλιστα με τεχνολογικό υπόβαθρο απείρως ανώτερο των Windows. Ομοίως και το Mac Finder.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως οι σύγχρονες εκδόσεις των Windows (από XP SP3 και μετά δηλαδή) έχουν καθιερωθεί άδικα. Είναι πολύ καλά περιβάλλοντα.

 

Απλά υπάρχει η προκατάληψη της κονσόλας. Το γραφικό περιβάλλον σε linux είναι δεδομένο πλέον.

Η ευλογία της κονσόλας ήθελες να γράψεις νομίζω, ε; :)

 

 

Που να ήμουν και λινουξάς δηλαδή :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και η Amiga είχε "παράθυρα" πριν τα Windows... :-D
 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως οι σύγχρονες εκδόσεις των Windows (από XP SP3 και μετά δηλαδή) έχουν καθιερωθεί άδικα. Είναι πολύ καλά περιβάλλοντα.


Σαφώς. Και στην τελική, είναι τι βολεύει τον καθένα. Σωστά;
Η δική μου άποψη είναι ότι δεν διαλέγεις λειτουργικό ανάλογα με το GUI που παρέχει, υπάρχουν πιο σημαντικά κριτήρια.
 

Η ευλογία της κονσόλας ήθελες να γράψεις νομίζω, ε; :)


Ευλογία για κάποιους... και πάλι εξαρτάται τι θες να κάνεις.
Εγώ μιλούσα για τη γενική άποψη του κόσμου για τα *nix.
 

 

Που να ήμουν και λινουξάς δηλαδή :)

 


 

Αν θες να μπεις στο club, έχω βύσμα! ;)

Μόνο 5Κ ευρώ, ειδική τιμή! B)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και η Amiga είχε "παράθυρα" πριν τα Windows... :-D

 

 

Ποσο πιο πριν? Το 85 βγηκαν τα windows και η πρωτη amiga (1000). Δεν ξερω καν ποιο βγηκε πρωτο αλλα μιλαμε για διαφορα μηνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να' χει, είδες εσύ ποτέ Windows 1.0/2.0 στην Ελλάδα;

 

Μέχρι το '90 περίπου, ήξερα 2 άτομα με Amiga500 και ένας είχε 8088 "IBM Compatible" με DOS...κάτι.

Όλοι οι άλλοι ξεροσταλιάζαμε με Amstrad 464/6128 και Commodore64.

(Ήταν κι ένας με Oric Atmos, τώρα που το σκέφτομαι...)

 

Όταν είδαμε 286 ζωντανό για πρώτη φορά ήταν σαν να είχαμε πατήσει στο φεγγάρι.

Και προσπαθούσαμε να του βάλουμε Windows 3.11 με το ζόρι, και δεν τα σήκωνε!

 

Άρα, μπορεί να υπήρχαν, αλλά πότε τα είδε ο μέσος χρήστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Αν θες να μπεις στο club, έχω βύσμα! ;)

Μόνο 5Κ ευρώ, ειδική τιμή! B)

 

 

:lol:

Mε βολεύουν καλύτερα τα Windows. Έχω και το Ubuntάκι μου βέβαια (εννοείται σε gnome classic, σήμερα του πέρασα και το mate) καθώς και FreeBSD. Κατά κανόνα όμως χρησιμοποιώ Windows, ακόμα κι όταν προγραμματίζω (συνήθως με cross-platform εργαλεία σε Windows XP... μετά τεστάρισμα σε Windows 7 και τέλος τεστάρισμα σε Ubuntu και FreeBSD).

 

Το "περίεργο" είναι πως μεγάλωσα με Apple IIe, 4.2BSD Unix και Atari ST (δίπλα σε Amigες & Macintoshes, εννοώ γνωστών και φίλων) σνομπάροντας επί πολύ καιρό τα πρώτα PC (άρα και τα Windows)... το φερε έτσι η τύχη όμως ώστε να διδάσκω Windows 3.11 και Windows 95 στο 2ο μισό της 10ετίας του '90. Που με λίγα-λόγια σημαίνει πως όπως πολλοί άλλοι έχουμε φάει στη μάπα όλη την απίστευτη σαβούρα της Microsoft μέχρι και τα XP. Από εκεί και πέρα, με εξαίρεση τα Vista αλλά συμπεριλαμβανομένων των XP SP2 και μετά, ήταν σαν την άγγιξε κάποιο μαγικό ραβδί την microsoft και δεν ξανα-ματάδαμε κρασάρισμα... δεν κάνω πλάκα, στο μηχανάκι με τα XP έχω να κάνω φορμάτ καμια 10αριά χρόνια, και του 'χω κάνει και hardware αναβαθμίσεις... προφανώς με συμβατά chipsets).

 

Τέσπα, όπως είπες κι εσύ είναι τι βολεύει τον καθένα ή τι έχει συνηθίσει. Καλό είναι να δοκιμάζει κανείς διάφορα λειτουργικά, gui, κλπ άσχετα με το ποιο δουλεύει κυρίως. Κρατάει ανοιχτό το μυαλό και τους ορίζοντες :)

 

 

 

Ποσο πιο πριν? Το 85 βγηκαν τα windows και η πρωτη amiga (1000). Δεν ξερω καν ποιο βγηκε πρωτο αλλα μιλαμε για διαφορα μηνων.

Εντάξει, τα Windows 1,2,3 ήταν ανέκδοτο μπροστά στον Finder του Macintosh, στο GEΜ του Atari ST και στο Workbench της Amiga (ειδικά η Amiga, ήταν η 1η που χρησιμοποίησε preemptive multitasking... βασικά πρώτος ήταν ο μπαμπάς της, ο Sinclair QL (ο οποίος δεν πούλησε), που με τη σειρά του ήταν γιος του ZX Spectrum).

 

Πάντως όλα ξεκίνησαν από την Xerox, με το Alto αρκετά χρόνια πιο πριν (κάπου στις αρχές του '70).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε! Σαν renunion δεινοσαύρων αρχίζει να μου ακούγεται :-D :-D :-D

Να είχαμε κι ένα κρασάκι στη μέση...

 

Ωραία χρόνια τότε, όμως... Είχες μια ψωρο-cpu και ήσουν _Ο_ Θεός...

Τώρα, με πόσα cores στην τσέπη κυκλοφορεί ο καθένας;!;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, όντως :)

 

Εν τω μεταξύ, άσχετο αλλά επειδή αναφέρθηκε στο νήμα, όποτε ακούω Mint το μυαλό μου πρώτα από όλα πάει εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/MiNT (η πρώτη απόπειρα για preemptive multitasking στον Atari ST... θυμάμαι ακόμα τα emails που ανταλλάσσαμε με τον Eric Smith όταν είχε κυκλοφορήσει την πρώτη-πρώτη του απόπειρα με το MiNT και προσπαθούσαμε όλοι να κάνουμε adopt πάνω του).

 

Ωραίες εποχές όντως, αλλά και οι τωρινές δεν είναι καθόλου άσχημες (τεχνολογικά εννοώ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...