Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι να ναι όντως...Αν ήταν δικό μου το σπίτι θα τα είχα ξηλώσει όλα 

Anyway , οπότε δεν μπορώ να αλλάξω κάτι.Απλά παίζω από το κ καλά κεντρικό πριζάκι με splitter....Θα το αλλάξω βέβαια με ένα Legrand Niloe που αγόρασα γιατί αυτό που έχω τώρα είναι του ΟΤΕ με πυκνωτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ότι να ναι όντως...Αν ήταν δικό μου το σπίτι θα τα είχα ξηλώσει όλα 
Anyway , οπότε δεν μπορώ να αλλάξω κάτι.Απλά παίζω από το κ καλά κεντρικό πριζάκι με splitter....Θα το αλλάξω βέβαια με ένα Legrand Niloe που αγόρασα γιατί αυτό που έχω τώρα είναι του ΟΤΕ με πυκνωτή...

 

μπορεις να κοψεις τον πυκνωτη και αμα δεν παιξει τοτε να το αλλαξεις.αλλιως αλλαξε το απο την αρχη.οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κοψεις τον πυκνωτη και αμα δεν παιξει τοτε να το αλλαξεις.αλλιως αλλαξε το απο την αρχη.οτι θες.

2 ευρώ κόστισε η Legrand οπότε δεν πειράζει.. :P

Σε περίπτωση που ήθελα να ρίξω UTP καλώδιο τι παίζει ?? Δηλαδή...Ποια είναι η διαδικασία κ το σημαντικότερο ποιο θα ήταν το κόστος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιανεις το 99.9% που μπορεις να εχεις και συ ψαχνεσαι?θα μας τρελανεις τελειως?

εκτος και αν εχεις αποσυνδεσεις..

:-D  Ψάχνω αν μπορώ με μικρές τροποποιήσεις και μικρό κόστος εννοείται , να μεγιστοποιήσω αυτό που πληρώνω !!!  :P

Κατά τα άλλα όχι δεν έχω αποσυνδέσεις...Η γραμμή όπως έχω πει είναι φτου φτου φτου εξαιρετική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν πρόκειται να ανέβει ούτε 1kbps, τόσο κλειδώνει το profile, απλά μελλοντικά σε μεγαλύτερο πακέτο (πχ 70 ή 80) ίσως να πιάνει λίγο παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ευρώ κόστισε η Legrand οπότε δεν πειράζει.. :P

Σε περίπτωση που ήθελα να ρίξω UTP καλώδιο τι παίζει ?? Δηλαδή...Ποια είναι η διαδικασία κ το σημαντικότερο ποιο θα ήταν το κόστος ??

οκ για 2 ευρω οκ.καλωδιο θα παει εξωτερικα υποχρεωτικα.δεν αξιζει καν .δεν ειναι το κοστος του καλωδιου που δεν ειναι κατι αλλα το κοστος αυτου που θα περασει..δεν αξιζει καν σε σπιτι που νοικιαζεις εφοσον κιολας δεν εχεις προβλημα.επισης στο ρουτερ δεν βλεπεις πχ 50.000 /5.000.αναλογως το chipset υπαρχουν οπως ειπε ο Thresh διαφοροποιησεις.μπορει να δεις 49998/4998

οπως και στο adsl 23994 αντι για 24000 και Uplad 1018 ή 1021 αντι για 1024 και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μεγιστοποιησεις κατα 1kbps dl +2 sto upload!?!?!??!? ?!?!?!?!??!?

εγω θα το χα κλειδωσει το θεμα απο το 1ο ποστ...γιατι δεν ειναι λογικο αυτο που κανεις

 

Εντάξει ρε kage μην φωνάζεις !!!  :P

Στην τελική με τις συμβουλές από τους γνώστες μαθαίνουμε πράγματα που θα μας χρησιμεύσουν μελλοντικά..

Το router όντως κλειδώνει στα 49998 ή 49999/4998....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ο Kage σου λεει οτι παιζεις μια χαρα στην παρουσα φαση οποτε δεν υπαρχει λογος να κανεις καποια αλλαγη ειδικα εφοσον το σπιτι δεν σου ανηκει.αν ηταν δικο σου θα σου λεγα ξυλωσε τα ολα περνα Utp παντου με Patch panel και να εισαι αρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ο Kage σου λεει οτι παιζεις μια χαρα στην παρουσα φαση οποτε δεν υπαρχει λογος να κανεις καποια αλλαγη ειδικα εφοσον το σπιτι δεν σου ανηκει.αν ηταν δικο σου θα σου λεγα ξυλωσε τα ολα περνα Utp παντου με Patch panel και να εισαι αρχοντας.

Όλα καλά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπες βεβαια ρωτωντας μαθαινει κανεις αλλα μην πεταξεις λεφτα για εκει.παντως αφου παιζεις καλα οπως εχουν κανει την καλωδιωση τοτε καλα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο σοφό forum !!! 

Από 22/1 νέος συνδρομητής VDSL Forthnet...

Συγχρονίζω εξαιρετικά στα 49999/4998..

Επειδή είμαι τελειομανής γενικώς θέλω να έχω την πιο σωστή καλωδίωση που γίνεται.

Στο σπίτι υπάρχουν 3 πρίζες τηλεφώνου.Στην κεντρική(χωλ) έχω απευθείας συνδεδεμένο το ρούτερ.

Στο σαλόνι έχω το ασύρματο με το γνωστό φίλτρο.Και το τρίτο πριζάκι(κρεβατοκάμαρα) δεν χρησιμοποιείται...Απ΄όσα διάβασα εδώ το ιδανικό είναι να παίζουμε μόνο από την κεντρική(με splitter φυσικά).Αυτή είναι και η απορία μου.Πως δηλαδή θα απομονώσω τα 2 πριζάκια που δεν με ενδιαφέρουν.

Επισυνάπτω φώτο από τα πριζάκια και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας...

 

Παρακαλώ τα φώτα σας !!!

Φιλε οταν βαφεις τουσ τοιχους βγαζεις τις πριζες........Η αλλιως βαζεις μια χαρτοταινια,μονωτικη η σελοτειπ ρε αδερφε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οταν βαφεις τουσ τοιχους βγαζεις τις πριζες........Η αλλιως βαζεις μια χαρτοταινια,μονωτικη η σελοτειπ ρε αδερφε ;)

:P Είσαι ωραίος !!! Τρελή παρατηρητικότητα !!! Μόνο που δεν έβαψα εγώ το σπίτι αδερφέ  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...