Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακομα και το Tp link ειναι μερα με την νυχτα με κατι vdsl zte,speedport και παει λεγοντας.παντα εξαρτατε και η χρηση που το θελει καποιος.αν καποιος βαλει vdsl για να βλεπει email ε οκ εκει ναι δεν θα δει καμια διαφορα.

Πού ακριβώς εντοπίζονται οι διαφορές; Πώς τις αντιλαμβάνεται ο χρήστης; Ανοίγουν ταχύτερα οι σελίδες γενικά ή ειδικά όταν κατεβάζεις torrent; Μή μας βάλεις σε έξοδα χωρίς σημαντικό λόγο.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε feautures σε ποιοτικο Hardware Κτλ.σε πολλα sessions σε πολλους χρηστες συνδεδεμενους.το draytek ναι για καποιον μπορει να ειναι υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού ακριβώς εντοπίζονται οι διαφορές; Πώς τις αντιλαμβάνεται ο χρήστης; Ανοίγουν ταχύτερα οι σελίδες γενικά ή ειδικά όταν κατεβάζεις torrent; Μή μας βάλεις σε έξοδα χωρίς σημαντικό λόγο.  :-)

Εγω που ηθελα να ανοιξω την πορτα 3389 για rdp, ανοιγε μεν, δε δουλευε δε

Αναγκαστηκα να το αλλαξω

αν ο παροχος δινει 8 και μπορει να το ριξει στο 6 δεν ειναι κακο.αφου βεβαια πρωτα εχει φτιαξει την καλωδιωση σωστα.

Αν κλειδωνεις 50000 και εχεις μεγιστο >50000, ε τοτε δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλειδωνεις 50000 και εχεις μεγιστο >50000, ε τοτε δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα

αν ειναι απο Kv ναι το 50 αρι δυσκολο να μην το πετυχεις. αν ειναι απο το αστικο κεντρο ομως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο αστικο κεντρο θα ειναι καποιος ατυχος απο Forthnet που παιρνει στα 1300m

σε 1300 μετρα θα δεις απο ελαχιστη μεχρι καθολου διαφορα.οποτε εκει αν δεν σου κανει σε ξαναγυρνανε σε adsl αν για καποιο λογο ενεργοποιηθηκες vdsl και δεν παιζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos, δες λίγο την πρίζα ενός άσχετου. Θέλω να την αντικαταστήσω με διπλό πριζάκι RJ12 (ή μήπως πρέπει να είναι RJ11, όπως η δική μου; Υπάρχει διαφορά; )

 

ISFTRdl.jpg

 

Βλέπω 3 ζεύγη καλωδίων μπλε-άσπρο. Όλα τα άλλα καλώδια έχουν διαφορετικό χρώμα, οπότε αυτό βοηθάει στο να μην μπερδευτώ. Από τα 3 αυτά ζεύγη, τα μπλε είναι βιδωμένα μαζί αριστερά και τα λευκά μαζί δεξιά. Τί παίζει με αυτά τα 3 ζεύγη; Πώς θα τα συνδέσω στο καινούριο διπλό πριζάκι; 

 

Ας κάνω μια θεωρητική προσπάθεια. Από αυτά τα 3 ζεύγη, αρχικά, αν κατάλαβα καλά, μόνο το 1 (ζεύγος) δεν είναι αυτό που δίνει ίντερνετ στο μόντεμ; Αν ναι, τα άλλα δυο ζεύγη επιστρέφουν πίσω στον τοίχο και δίνουν σήμα στο υπόλοιπο σπίτι, σωστά; Άρα πρέπει με δοκιμές (το ζεύγος με το οποίο θα συγχρονίζει σωστά το μόντεμ είναι το σωστό;;; ) να δω ποιό από τα 3 ζεύγη είναι αυτό που θέλω, αυτό το συνδέω στο 1ο πριζάκι της καινούριας διπλής πρίζας (πχ στο αριστερό της κάτω φωτό) και τα άλλα δυο ζεύγη τα συνδέω στο 2ο (πχ στο δεξί της κάτω φωτό), όπου εκεί θα καταλήξει ένα καλώδιο που θα έρχεται από τη γραμμή phone του splitter;;;;

 

12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ενα πολυμετρο ειναι πολυ ευλολο να βρεις τα ενεργο ζευγος

 

Αλλιως αφαιρεις ενα-ενα καλωδιο και εχεις στο αυτι σου το ακουστικο για να ακους τον τονο

 

Η συνδεσμολογια που θες να κανεις ειναι σωστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos, δες λίγο την πρίζα ενός άσχετου. Θέλω να την αντικαταστήσω με διπλό πριζάκι RJ12 (ή μήπως πρέπει να είναι RJ11, όπως η δική μου; Υπάρχει διαφορά; )

 

ISFTRdl.jpg

 

Βλέπω 3 ζεύγη καλωδίων μπλε-άσπρο. Όλα τα άλλα καλώδια έχουν διαφορετικό χρώμα, οπότε αυτό βοηθάει στο να μην μπερδευτώ. Από τα 3 αυτά ζεύγη, τα μπλε είναι βιδωμένα μαζί αριστερά και τα λευκά μαζί δεξιά. Τί παίζει με αυτά τα 3 ζεύγη; Πώς θα τα συνδέσω στο καινούριο διπλό πριζάκι; 

 

Ας κάνω μια θεωρητική προσπάθεια. Από αυτά τα 3 ζεύγη, αρχικά, αν κατάλαβα καλά, μόνο το 1 (ζεύγος) δεν είναι αυτό που δίνει ίντερνετ στο μόντεμ; Αν ναι, τα άλλα δυο ζεύγη επιστρέφουν πίσω στον τοίχο και δίνουν σήμα στο υπόλοιπο σπίτι, σωστά; Άρα πρέπει με δοκιμές (το ζεύγος με το οποίο θα συγχρονίζει σωστά το μόντεμ είναι το σωστό;;; ) να δω ποιό από τα 3 ζεύγη είναι αυτό που θέλω, αυτό το συνδέω στο 1ο πριζάκι της καινούριας διπλής πρίζας (πχ στο αριστερό της κάτω φωτό) και τα άλλα δυο ζεύγη τα συνδέω στο 2ο (πχ στο δεξί της κάτω φωτό), όπου εκεί θα καταλήξει ένα καλώδιο που θα έρχεται από τη γραμμή phone του splitter;;;;

 

12.jpg

οπως το ειπες ακριβως θα το κανεις.διπλο πριζακι rj11 παιρνεις..τα ζευγαρια τα χωριζεις αναλογως που θες να δωσεις τι.αλλα ναι οπως το ειπες ειναι ενα πιθανο σωστο σεναριο.

ΠΡΟΣΟΧΗ.οχι διπλα πριζακια με πυκνωτη.συνηθως γραφουν οτε πανω.παρε πχ ενα διπλο Legrand ή κατι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roger that! Legrand είναι και οι υπόλοιπες πρίζες στο σπίτι, οπότε θα καταλήξω εκεί για να μη φωνάζει και η γυναίκα.  :-)

:)

αν και συνηθως η Legrand και να μην γδυσεις το utp το γδυνει μονη της εν τουτοις εγω παντα στην ακρη το γδυνω.επισης ενα καλωδιο σε καθε μια τρυπα και οχι 2 καλωδια σε μια τρυπα οπως κανουν πολλοι.σε καθε νουμεερο ειναι 2 τρυπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αποστολή εξετελέσθη. Δεν ήταν κάτι φοβερό, τελικά (με τη βοήθεια του φόρουμ, εννοείται, γιατί χωρίς αυτή... :fear: ). Μια legrand πήρα και έκανα τη συνδεσμολογία που περιέγραψα. Ήταν εύκολο να βρω το σωστό ζεύγος γιατί αυτό ερχόταν από κάτω, ενώ τα άλλα δυο έφευγαν προς τα πάνω (μεζονέτα), φαίνεται και στη φωτογραφία, είναι το δεξί ζεύγος μέσα στον τοίχο. Σε ό,τι αφορά στα στατιστικά της γραμμής, αυτό που παρατηρώ (δε ξέρω αν με το καιρό θα αλλάξουν προς το χειρότερο αυτά) είναι ότι -αν θυμάμαι καλά τα προηγούμενα- ανέβηκε το noise margin, έπεσε το attenuation και ανέβηκε το Max Rate από 30000/99000 που ήταν περίπου. Το μεγάλο + της υπόθεσης είναι ότι τώρα μπορώ να βάλω τα τηλέφωνα οπουδήποτε μέσα στο σπίτι, ενώ μέχρι τώρα είχα μόνο μια συσκευή πάνω στο σπλίτερ και κάποιες φορές, ένα φαξ σε άλλο σημείο του σπιτιού που σίγουρα δημιουργούσε κάποια προβλήματα.

NQyF1HB.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, αποστολή εξετελέσθη. Δεν ήταν κάτι φοβερό, τελικά (με τη βοήθεια του φόρουμ, εννοείται, γιατί χωρίς αυτή... :fear: ). Μια legrand πήρα και έκανα τη συνδεσμολογία που περιέγραψα. Ήταν εύκολο να βρω το σωστό ζεύγος γιατί αυτό ερχόταν από κάτω, ενώ τα άλλα δυο έφευγαν προς τα πάνω (μεζονέτα), φαίνεται και στη φωτογραφία, είναι το δεξί ζεύγος μέσα στον τοίχο. Σε ό,τι αφορά στα στατιστικά της γραμμής, αυτό που παρατηρώ (δε ξέρω αν με το καιρό θα αλλάξουν προς το χειρότερο αυτά) είναι ότι -αν θυμάμαι καλά τα προηγούμενα- ανέβηκε το noise margin, έπεσε το attenuation και ανέβηκε το Max Rate από 30000/99000 που ήταν περίπου. Το μεγάλο + της υπόθεσης είναι ότι τώρα μπορώ να βάλω τα τηλέφωνα οπουδήποτε μέσα στο σπίτι, ενώ μέχρι τώρα είχα μόνο μια συσκευή πάνω στο σπλίτερ και κάποιες φορές, ένα φαξ σε άλλο σημείο του σπιτιού που σίγουρα δημιουργούσε κάποια προβλήματα.

NQyF1HB.png

Να ρωτησω κατι εγω τωρα (ειμαι 99% ασχετος με αυτα) .

Εχω σχεδον ιδιες τιμες με του φιλου αλλα στο margin (dowstream) εχω 20.8db. Εχει διαφορα; Γιατι κατι διαβαζα οτι οσο πιο ψηλο τοσο καλυτερα.

post-76145-0-28422000-1428626962_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τιμή του SNR είναι αυξημένη καθώς υπάρχει περιορισμός στην ταχύτητα λόγω του πακέτου που έχεις (50/5).

Αν δεν υπήρχε ο περιορισμός, θα μπορούσες να έπιανες έως 100/46, με μικρότερη τιμή SNR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι εγω τωρα (ειμαι 99% ασχετος με αυτα) .

Εχω σχεδον ιδιες τιμες με του φιλου αλλα στο margin (dowstream) εχω 20.8db. Εχει διαφορα; Γιατι κατι διαβαζα οτι οσο πιο ψηλο τοσο καλυτερα.

οσο ριχνεις το Margin τοσο ανεβαινει η ταχυτητα.αν το Margin φτασει στο οριο που εχει θεσει ο isp ΠΡΙΝ φτασεις στην ονομαστικη του πακετου σου τοτε πχ θα παιξεεις 48 Mbit με 8 margin και ειναι το μεγιστο σου.αν ομως εχεις καλη γραμμη ή παιρνεις απο kv τοτε η γραμμη σου θα φτασει στα 50 mbit πριν φτασει το margin σου στο οριο του Isp που σημαινει οτι θα φτασεις πχ 50 mbit με Margin μεγαλυτερο απο το 8 που εχει θεσει ο παροχος.αυτο σημαινει οτι αν καποτε ο παροχος δωσει πχ 70 Mbit εσυ θα τα φτασεις που εχεις περισσευμα στο margin ενω ο αλλος που ειναι ηδη 8 δεν μπορει να τα φτασει.οσο γινετε με πιο απλα λογια.

Θεωρητικα εσυ οπως γραφει η καρτελα σου θα μπορουσες να φτασεις 116 Mbit στο down αν το margin το αφησουν να πεσει στο 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...