Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη κοιτάς τι έγινε στην αρχή του ADSL με την αυτόματη αναβάθμιση της ταχύτητας.

Τώρα που ο ΟΤΕ κατάργησε τη 2άρα και ξεκινά από τα 4Mbps με την ίδια τιμή, δεν το αναβάθμισε σε όλους αρά μόνο σε όσους το ζητούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθες βράδυ έβγαλα όλες τις συσκευές τηλεφώνου. Δεν έχω ανοίξει πρίζες, η κεντρική είναι στο σαλόνι, ίσως το κάνω κάποιο Σάββατο που θα έχω χρόνο, αν απαιτείται. Απλά ήθελα να δω αν με κάποιες απλές ενέργειες (για το σπίτι και κατ' επέκταση για την υγεία μου :devil: ) μπορώ να δω αύξηση ταχύτητας.

 

Ξυλώνω, λοιπόν, τις συσκευές από παντού (κάτω και πάνω όροφο) και βάζω στο σπλίτερ χωρίς φίλτρο μια μόνο ασύρματη συσκευή τηλεφώνου (όσο πιο μακριά μπορούσα από το router, αν και το βασικό pc παίρνει ίντερνετ ενσύρματα μέσω των devolo). Βλέπω 50ρια για πρώτη φορά από ftp, επίσης το speedtest έδειξε 47 ενώ μέχρι τώρα δε ξεπερνούσε τα 39, το ίδιο και σήμερα το πρωί. Έκανα καλά ή είναι placebo, πχ, έτυχε να τεστάρω όταν δεν ήταν φορτωμένο το δίκτυο;

 

Αυτό το πήρα μόλις τώρα και δεν το κόβω για placebo.

3327937110.png

 

Και μόλις θυμήθηκα ότι έχω πάνω ξεχασμένο ένα φαξ, που βέβαια το χρειάζομαι γιατί είναι πολυμηχάνημα και το θέλω δίπλα στο pc. Αν έχετε κάποια ιδέα και για αυτό, καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανες και πρέπει να το συνεχίσεις με την πρώτη ευκαιρία.

Το VDSL είναι περισσότερο ευαίσθητο στον θόρυβο που δημιουργείται λόγο των πολλών ενώσεων και φίλτρων στις συσκευές που χρησιμοποιούμε.

Θέλει απλά στην είσοδο του σπιτιού ένα splitter, όπου στην μία έξοδο θα είναι συνδεδεμένο το modem/router και στην άλλη (που έχει το φίλτρο) η γραμμή που πάνω της θα συνδέονται όλες οι τηλεφωνικές συσκευές.

Καλό είναι να μην το παρακάνουμε συνδέοντας πολλές. Ανάλογα την γραμμή και την ποιότητα του splitter, με πάνω από 4-5 τηλεφωνικές συσκευές αρχίζουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με το θέμα των προφίλ...Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Forthnet κ δεν ήξεραν κάτι για 17a προφίλ...

Αυτό που μου είπαν είναι ότι το VDSL2 παίζει μόνο με ένα προφίλ....Τους είπα ότι δεν εννοώ το προφίλ που έχει να κάνει με το SN Margin αλλά αυτοί συνέχιζαν κ έλεγαν τα ίδια....Μήπως η Forthnet δίνει μόνο 8a προφίλ σε VDSL2???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παίζεις σε G.993.2 modulation έτσι?

 

δεν το βρίσκω απίθανο να δίνει μόνο 8a, έτσι κι αλλιως οι πιθανότητες για πάνω από 50mbps από Α/Κ είναι αρκετά χαμηλές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζεις σε G.993.2 modulation έτσι?

 

δεν το βρίσκω απίθανο να δίνει μόνο 8a, έτσι κι αλλιως οι πιθανότητες για πάνω από 50mbps από Α/Κ είναι αρκετά χαμηλές...

Ναι....Για την ακρίβεια : ITU-T G.993.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ok ποστάρω εδώ λοιπόν και quot-άρω αυτό που μου είπες στο παραδιπλανό topic:

και ειτε παρεις απο Kv ειτε παρεις απο αστικο κεντρο χρειαζονται και μερικες αλλαγες στον τροπο καλωδιωσης.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

διαβασε το ισχυει για ολες τις εταιρειες ειτε απο Kv ειτε απο το αστικο κεντρο.απλα πιο Must Οταν παιρνεις απο το αστικο κεντρο.

 

Μένω σε 4όροφη πολυκατοικία στον 3ο όροφο.

Στο διαμέρισμά μου υπάρχουν 2 μόνο τηλεφωνικές πρίζες. Και οι 2 είναι RJ-11. Δεν ξέρω ποια είναι η 1η (master, primary, ή όπως αλλιώς συνηθίζεται να τις λένε). Η λογική λέει ότι είναι αυτή κοντά στην πόρτα ε;

Βάζω και μια φωτο για να καταλάβεις πως είναι. Τα υπόλοιπα δωμάτια δεν τα έβαλα, γιατί δεν έχουν και καμία τηλ. πρίζα, οπότε δε μας ενδιαφέρουν.

(Έγραψα και τις διαστάσεις στο περίπου, μήπως και χρειαστεί να μου πεις να τραβήξω τίποτα καλώδια.)

post-67410-0-63371300-1426362977_thumb.png

Προφανώς, χρησιμοποιώ την 2η πρίζα για το router και το τηλέφωνό μου αυτή την στιγμή. Λογικό, αφού εκεί δίπλα βρίσκεται και το pc στο οποίο κάθομαι. Την 1η δεν την χρησιμοποιώ, λόγω του άβολου -για μενα- σημείου που βρίσκεται, με τη διαρρύθμιση που έχω στο σπίτι.

 

Κατ' αρχήν, πρέπει να αλλάξω πρίζες; Ρωτάω γιατί στο παραπάνω link που μου έδωσες, μιλάει για Cat5e καλώδια και τέτοια. Πρέπει να πάω σε τίποτα RJ-45 πρίζες;

 

(Αν θες, λέγε τα μου όσο πιο απλά μπορείς, ή και με τίποτα φωτος ας πούμε, γιατί με γραμμές τηλεφώνων κλπ δεν καταπιάστηκα ποτέ. Ενώ εσύ απ' ότι καταλαβαίνω τα ξέρεις νερό. :))

post-67410-0-63371300-1426362977_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή με τον ίδιο router συνδεδεμένο εναλλάξ στις 2 πρίζες.

Ειδικά στην 1η θέση, άνοιξε την πρίζα και αποσύνδεσε τα καλώδια που πάνε προς την 2η.

Αν οι τιμές είναι παραπλήσιες, άσε όπως είναι τώρα τη γραμμή και μην κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή.

 

Αν όμως στην 1η πρίζα έχεις σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα, τότε θα πρέπει να περάσεις εξωτερικό καλώδιο UTP από αυτήν προς την 2η. Εκτός κι αν μπορείς (αμφιβάλω) να το περάσεις στο ίδιο κανάλι εσωτερικά του τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή με τον ίδιο router συνδεδεμένο εναλλάξ στις 2 πρίζες.

Ειδικά στην 1η θέση, άνοιξε την πρίζα και αποσύνδεσε τα καλώδια που πάνε προς την 2η.

Αν οι τιμές είναι παραπλήσιες, άσε όπως είναι τώρα τη γραμμή και μην κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή.

1). Τη δοκιμή εννοείς να την κάνω αφού ανοίξω την 1η πρίζα και κάνω την αλλαγή που λες, ή πριν (δηλαδή έτσι όπως είναι τώρα, χωρίς να ανοίξω τίποτα) ;

 

2). Κι επίσης, αν εννοείς το 1ο, όπως είπα δε γνωρίζω τα των τηλεφωνικών πριζών κλπ, οπότε και να ανοίξω την 1η πρίζα, υποθέτω ότι δεν θα καταλάβω αυτό που βλέπω. Κι έτσι δε θα ξέρω ποια είναι τα καλώδια που πάνε προς τη 2η, ώστε να τα ξεσυνδέσω. Θα χρειαστώ οδηγίες για να το κάνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατ' αρχήν δοκίμασα το router και στην 1η πρίζα, χωρίς να ανοίξω την πρίζα και να αποσυνδέσω τίποτα από τα καλώδια, όπως ήταν κανονικά δηλαδή. Το router μου συγχρόνισε ακριβώς στα ίδια με τη 2η.

 

Μετά, άνοιξα την 1η πρίζα κι έβγαλα μερικές φωτός, μήπως και πάρετε καμιά ιδέα. Γιατί εγώ από μόνος μου δε ξέρω τι να αποσυνδέσω.

Οι 2 πρώτες δείχνουν τα συνδεμένα καλώδια (τα οποία είναι κάποια μπλε και κάποια κόκκινα) και οι άλλες δείχνουν διάφορα καλώδια (τα οποία είναι διαφόρων χρωμάτων, κίτρινα-άσπρα-πράσινα-καφέ-κόκκινα-μπλε) που δεν χρησιμοποιούνται, απλά υπάρχουν μέσα στην τρύπα.

post-67410-0-66479800-1426437018_thumb.jpg

post-67410-0-09042300-1426437110_thumb.jpg

post-67410-0-05073100-1426437201_thumb.jpg

post-67410-0-77406900-1426437224_thumb.jpg

post-67410-0-05925300-1426437253_thumb.jpg

post-67410-0-78529400-1426437317_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη φωτό σου, θα αποσυνδέσεις τα μπλε καλώδια που βρίσκονται στη θέση δυο και τα κόκκινα που βρίσκονται στη θέση τρια.

 

Αυτά που βρίσκονται στις θέσεις 1 και 4 δεν σου χρειάζονται και καλό θα είναι να τα αποσυνδέσεις εντελώς.

 

Τα καλώδια που έβγαλε από τις θέσεις 2 και 3, τα διαχωρίζεις και θα μείνεις με δυο μπλε και δυο κόκκινα. Με ένα πολύμετρο μέτρα πιο σου φέρνει τάση 47 έως 51 volt (ανάλογα τον πάροχο που έχεις). Αυτά είναι το ζευγάρι που φέρνει την τηλεφωνία και το Internet. Το άλλο ζευγάρι πάει την γραμμή στην άλλη πρίζα.

 

Σύνδεσε αυτά τα καλώδια στο 2 και 3 και βάλε το μόντεμ να συγχρονίσει.

 

Τα κίτρινα και λοιπά καλώδια πρέπει να έρχονται από κάποιο συναγερμό χωρίς να είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη φωτό σου, θα αποσυνδέσεις τα μπλε καλώδια που βρίσκονται στη θέση δυο και τα κόκκινα που βρίσκονται στη θέση τρια.

 

Αυτά που βρίσκονται στις θέσεις 1 και 4 δεν σου χρειάζονται και καλό θα είναι να τα αποσυνδέσεις εντελώς.

 

Τα καλώδια που έβγαλε από τις θέσεις 2 και 3, τα διαχωρίζεις και θα μείνεις με δυο μπλε και δυο κόκκινα. Με ένα πολύμετρο μέτρα πιο σου φέρνει τάση 47 έως 51 volt (ανάλογα τον πάροχο που έχεις). Αυτά είναι το ζευγάρι που φέρνει την τηλεφωνία και το Internet. Το άλλο ζευγάρι πάει την γραμμή στην άλλη πρίζα.

 

Σύνδεσε αυτά τα καλώδια στο 2 και 3 και βάλε το μόντεμ να συγχρονίσει.

 

Τα κίτρινα και λοιπά καλώδια πρέπει να έρχονται από κάποιο συναγερμό χωρίς να είμαι σίγουρος.

Για αρχή, αποσύνδεσα τα καλώδια που βρίσκονταν στις θέσεις 1 και 4 και όντως δεν πρέπει να χρειάζονται, γιατί δεν άλλαξε απολύτως τίποτα (δηλαδή internet και τηλέφωνο δουλεύουν μια χαρά, δεν κόπηκαν).

 

Οπότε αυτή τη στιγμή υπάρχουν συνδεμένα 4 καλώδια:

2 μπλε στη θέση 2 + 2 κόκκινα στη θέση 3.

 

Διάβασε τα παρακάτω και πες μου αν κατάλαβα σωστά:

Τώρα εσύ λες να τα αποσυνδέσω κι αυτά και να τα ξεμπλέξω μεταξύ τους. Πολύμετρο δεν έχω, ούτε έχω κάποιο γνωστό που να έχει. Αλλά έστω ότι είχα και μετρούσα καθένα από τα 4 καλώδια. Αν π.χ. ένα από τα μπλε είναι αυτό με τα 47-51 volt, άρα το ζεύγος των μπλε είναι αυτό που μου φέρνει το internet+τηλέφωνο στο σπίτι. Οπότε τα 2 μπλε τα τοποθετώ το ένα στη θέση 2 και το άλλο στη θέση 3. Και τα κόκκινα είναι αυτά που "πηγαίνουν" τη γραμμή στην 2η πρίζα. Τα κόκκινα λοιπόν τα αφήνω αποσυνδεμένα και τσεκάρω τώρα με το router αν έχω καλύτερο συγχρονισμό στην 1η πρίζα.

 

Αυτά εννοείς ή κατάλαβα κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κάθε ζεύγος αποτελείται από ένα μπλε και ένα κόκκινο καλώδιο.

Αφού δεν έχεις πολύμετρο θα το βρεις με άλλον τρόπο.

Ξεβιδώνοντας λίγο την μία υποδοχή (π.χ. με τα 2 κόκκινα καλώδια), αφαίρεσε μόνο ένα από αυτά. Αν σταματήσει να λειτουργεί το τηλέφωνο, βρήκες ποιο έρχεται από τον πάροχο, οπότε το άλλο είναι αυτό που πάει στην άλλη πρίζα.

Κάνεις το ίδιο και με τα άλλα 2 καλώδια (μπλε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...