Προς το περιεχόμενο

Σωστή καλωδίωση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τι ταχυτητα κατεβαζεις ειπαμε φιλε @vkokkos79????

Καλημέρα..Στο speedtest.net κυμαίνομαι σε download : 5820-5840 kB/s upload : 590-600 kB/s.

Σε torrent το έχω δει μέχρι 5,1 MB/s ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και ολίγον τι offtopic, μιας και αναφερόμαστε σε ταχύτητα, να ρωτήσω κάτι;

 

Εγώ με ADSL αυτή τη στιγμή έχω τα εξής στατιστικά:

 

DSL Status: Connected DSL

Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 9916 kbps

Upstream Rate: 963 kbps

Downstream Margin: 10 db

Upstream Margin: 9 db

Downstream Line Attenuation: 29 db

Upstream Line Attenuation: 7 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 22 db

 

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι διαφορές παίζουν μεταξύ ADSL και VDSL στην πράξη, και πιο συγκεκριμένα στην Ελλάδα, υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω νούμερα να επηρεάσουν το VDSL όταν το βάλω από Απρίλη με το καλό;

 

Να διευκρινίσω ότι στα 30μ. απ' το σπίτι μου έχουν περάσει οπτική ίνα εδώ και κάποιες εβδομάδες, και γενικότερα κάνουν έργα στην περιοχή και βλέπω ΟΤΕτζήδες να δουλεύουν στις καμπίνες εδώ γύρω.

 

Είναι λάθος να υποθέτω ότι λόγω οπτικής και έργων, θ' αλλάξουν τα παραπάνω νούμερα; Ή θα βάλω VDSL και θα πιάνω 10Μbps στην καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από την στιγμή που θα παίζει από τα νέα ΚΑΦΑΟΥ που έχουν οπτικές, δεν κοιτάς καθόλου τα τωρινά line stats...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι διαφορές παίζουν μεταξύ ADSL και VDSL στην πράξη, και πιο συγκεκριμένα στην Ελλάδα, υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω νούμερα να επηρεάσουν το VDSL όταν το βάλω από Απρίλη με το καλό;

Να διευκρινίσω ότι στα 30μ. απ' το σπίτι μου έχουν περάσει οπτική ίνα εδώ και κάποιες εβδομάδες, και γενικότερα κάνουν έργα στην περιοχή και βλέπω ΟΤΕτζήδες να δουλεύουν στις καμπίνες εδώ γύρω.

Είναι λάθος να υποθέτω ότι λόγω οπτικής και έργων, θ' αλλάξουν τα παραπάνω νούμερα; Ή θα βάλω VDSL και θα πιάνω 10Μbps στην καλύτερη;

Με τα νούμερα που δείχνεις ξεχνάς το VDSL από το αστικό κέντρο.

Όμως όταν ολοκληρωθεί η αναβάθμισης των υπαίθριων καμπίνων στην περιοχή σου και ενεργοποιηθεί το VDSL από αυτές, αλλάζουν τα πράγματα.

Όπως έγραψε και ο @ThReSh, δεν έχουν σημασία αυτά που έχεις τώρα, μιας και με το VDSL θα συνδέεσαι στην καμπίνα που ανήκεις οπότε θα έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό (50/5).

Πάροχοι που δίνουν VDSL από καμπίνα (μέχρι σήμερα) είναι OTE, Wind και HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στο σοφό forum....

Να ρωτήσω....Είμαι σε 8αρι προφίλ(vdsl)...Φίλος μου είπε πως κανονικά με την εξαιρετική γραμμή που έχω θα έπρεπε να είμαι σε 17a προφίλ..Θα κερδίσω κάτι αν ζητήσω από την Forthnet να μου το αλλάξει ? Η μήπως αλλάξει κάτι προς το χειρότερο ? Απ΄ότι διάβασα το 17αρι προφίλ θεωρητικά υποστηρίζει μέχρι 100mbit/s ταχύτητα vdsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν θα κερδίσεις κάτι με το 17a profile, πάλι στα 50mbps θα κλειδώνεις γιατί αυτό το πακέτο πληρώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα κερδίσεις τότε με το 17a profile? πάλι στα 50mbps θα κλειδώνεις γιατί αυτό το πακέτο πληρώνεις...

Ναι ρε φίλε το ξέρω..Απλά μου λένε οι "ειδικοί" ότι με την γραμμή που έχω κανονικά θα έπρεπε να με είχαν σε 17αρι προφίλ....

Κ επειδή είναι μια αλλαγή που η Forthnet την κάνει αβίαστα είπα να το ζητήσω...Δεν έχω να χάσω κάτι νομίζω...Τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν νομίζω ότι θα χάσεις κάτι, αλλά ούτε και θα κερδίσεις, οπότε γιατί να ασχοληθείς εφόσον δεν θα υπάρχει κέρδος?

 

μόνο αν βγάλει μεγαλύτερο/ακριβότερο πακέτο η Forthnet θα πας παραπάνω, όπου και θα στο αλλάξουν έτσι κι αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το attainable του TS πιο είναι; το δείχνει στα στατιστικά του ρουτερ.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ειναι να πάει στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού και να δώσει πρώτα στου ρουτερ και μετά στις υπόλοιπες μπρίζες με σπλιτεράκι όπως έχουμε αναφέρει και παλίοτερα.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Να περάσεις καλώδιο δικτύου μέσα στο σπίτι είναι μέγιστη χαζομάρα και δεν θα σου προσφέρει τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το attainable του TS πιο είναι; το δείχνει στα στατιστικά του ρουτερ.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ειναι να πάει στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού και να δώσει πρώτα στου ρουτερ και μετά στις υπόλοιπες μπρίζες με σπλιτεράκι όπως έχουμε αναφέρει και παλίοτερα.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Να περάσεις καλώδιο δικτύου μέσα στο σπίτι είναι μέγιστη χαζομάρα και δεν θα σου προσφέρει τίποτα .

Attainable δεν μου δείχνει το συγκεκριμένο router που έχω(TG788vn)...

Με τις καλωδιώσεις είμαι Ο.Κ δεν έχω θέμα...Η γραμμή είναι εξαιρετική...Συγχρονισμός 50000/4998...Απλά έλεγα να ζητήσω να είμαι στο 17a προφίλ για μελλοντική αναβάθμιση ταχύτητας...Εξάλλου με τόσο καλή γραμμή σε 17a θα έπρεπε να είμαι από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοοταν στο μέλλον δώσουν μεγαλύτερη ταχύτητα, τότε με ένα απλό τηλεφώνημα θα σου αλλάξουν άμεσα το profile.

Τώρα δεν έχει ουσία τέτοια αλλαγή, παρά μόνο στην ψυχολογία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μόνο αν χρεώνουν ακριβότερα την μεγαλύτερη ταχύτητα θα χρειαστεί να πάρει τηλέφωνο, αλλιώς ούτε καν, σε περίπτωση που δώσουν δωρεάν αναβάθμιση πχ σε 75 ή 100αρι πακέτο θα αλλάξουν μόνοι τους και το profile σε 17a (για πιο πάνω θέλει 30a)...

 

το θέμα βέβαια είναι να μπορεί να συγχρονίσει τόσο(αν μπορεί να δει το attainable θα μάθουμε), γιατί όπως και να το κάνουμε παίζει από Α/Κ κι όχι από KV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοοταν στο μέλλον δώσουν μεγαλύτερη ταχύτητα, τότε με ένα απλό τηλεφώνημα θα σου αλλάξουν άμεσα το profile.

Τώρα δεν έχει ουσία τέτοια αλλαγή, παρά μόνο στην ψυχολογία σου.

 

 

μόνο αν χρεώνουν ακριβότερα την μεγαλύτερη ταχύτητα θα χρειαστεί να πάρει τηλέφωνο, αλλιώς ούτε καν, σε περίπτωση που δώσουν δωρεάν αναβάθμιση πχ σε 75 ή 100αρι πακέτο θα αλλάξουν μόνοι τους και το profile σε 17a (για πιο πάνω θέλει 30a)...

 

το θέμα βέβαια είναι να μπορεί να συγχρονίσει τόσο(αν μπορεί να δει το attainable θα μάθουμε), γιατί όπως και να το κάνουμε παίζει από Α/Κ κι όχι από KV...

 

 

 

Ο.Κ με έχετε καλύψει πλήρως......   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...