Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως λέει το γατάκι από πάνω, όχι απαραίτητα. Ανάλογα το κομμάτι που θα πέσεις, η μητρική και θερμοκρασίες/ρεύματα κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabertooth r2.0 8350 στα 4800 με multi όχι FSB και ram 2x8 10-10-10-30 1866 ίσως δεν είπα σωστά τα timings και να είναι 10-11-10-31.

Δεν έχω δυστυχώς άλλες μετρήσεις μιας και είχα φτάσει 5100 με "φυσιολογικά" ρεύματα και φυσικά μιλάμε πάντα για νερό.

Δύο θέματα που είχα ήταν με μια Asrock που έκανε throttle λόγο VRM και ενα ακόμη ανάλογα με το ρεύμα που έπαιρνε δλδ λιγότερο = μικρότερο score μεγαλύτερο = πάλι μικρότερο προφανώς λόγο θερμοκρασίας αν και ποτέ δεν πάτησε τους 60c

Σημείωση όπως είπα ΔΕΝ έχω score απο R15 αλλά μόνο σε R11.5

Δεν ξέρω εαν η μόνη διαφορά είναι στο δεκαδικό που δεν το νομίζω βασικά....

και sabertooth r2.0 εχω και ram 2400 cl10 8gb. Μάλλον παίζει ρόλο οτι έχεις 16 gb ή επειδή τρέχεις 11,5 είναι ποιο ελαφρύ απο το 15 και βγάζει περισσότερο σκορ γιατί κανονικά μονο και μόνο που έχω πολύ ποιο γρήγορες μνήμες και πολύ ποιο υψηλό FSB πρέπει να έχω πολύ καλύτερο σκορ.Επίσης μετι υγρό έφτασες 5100?? με τι θερμοκρασία δωμάτιου? γιατί εγώ με h100i και 29 βαθμούς δωματίου δεν πάω σταθερός πάνω απο 4900 σε στρεσαρίσματα με προγράμματα πάει ο πυρήνας πάνω απο 60 και το κόβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra Dp custom loop 3x120 2x120 1x120 τα υπόλοιπα στην υπογραφή.

Με H100 δεν ανέβαζε αλλά ήταν και στην μούφα μητρική.

5100 ναι 24/7 όχι όμως.... Σταθερός ήταν αλλά άσκοπο να τρώει ζόρι. 24/7 στα 4800 ήταν με ρεύμα κοντα στα 1.4 αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Γενικά δεν είμαι βάρβαρος με τα ρεύματα, προτιμώ 100-200mhz κάτω και σίγουρος.

Χειμώνα είχε γίνει η μέτρηση οπότε φυσικά χαμηλά, τώρα δεν λέει ;)

Εμένα πάλι με FSB δεν άκουγε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra Dp custom loop 3x120 2x120 1x120 τα υπόλοιπα στην υπογραφή.

Με H100 δεν ανέβαζε αλλά ήταν και στην μούφα μητρική.

5100 ναι 24/7 όχι όμως.... Σταθερός ήταν αλλά άσκοπο να τρώει ζόρι. 24/7 στα 4800 ήταν με ρεύμα κοντα στα 1.4 αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Γενικά δεν είμαι βάρβαρος με τα ρεύματα, προτιμώ 100-200mhz κάτω και σίγουρος.

Χειμώνα είχε γίνει η μέτρηση οπότε φυσικά χαμηλά, τώρα δεν λέει ;)

Εμένα πάλι με FSB δεν άκουγε....

Μούφα η sabertooth r2.0 ???? ε όχι ρε φίλε είναι ιεροσιλία αυτο..Εντάξει άλλο 15 βαθμοι και άλλο 30 εννοείται !! πάντος με 1,4 ρεύμα ειναι σαν στοκ απο τι ξέρω 1,55 είναι το ανώτοτατο απο την AMD εαν κάνω λάθος κάποιος να με διοθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε για την Asrock πήγαινε αυτό, προς Θεού η Saber ήταν διαμάντι.

Σωστά τα λες 1.4 στο Auto που είναι υπερβολή μπορεί να παίξει πολύ πιο κάτω σταθερά, το πόσο κάτω βέβαια ανάλογα το κομμάτι.

1.4V μου έδωσαν σταθερά 4500-4800 4 κομμάτια που δοκίμασα (λαχείο).

Σαν συμπλήρωμα πάντως να αναφέρω οτι πρίν κάνω Oc κάνω undervolt.

Απο εκεί μπορείς να καταλάβεις αν είσαι σε μπανάνα ή όχι χωρίς να βρίζεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε για την Asrock πήγαινε αυτό, προς Θεού η Saber ήταν διαμάντι.

Σωστά τα λες 1.4 στο Auto που είναι υπερβολή μπορεί να παίξει πολύ πιο κάτω σταθερά, το πόσο κάτω βέβαια ανάλογα το κομμάτι.

1.4V μου έδωσαν σταθερά 4500-4800 4 κομμάτια που δοκίμασα (λαχείο).

Σαν συμπλήρωμα πάντως να αναφέρω οτι πρίν κάνω Oc κάνω undervolt.

Απο εκεί μπορείς να καταλάβεις αν είσαι σε μπανάνα ή όχι χωρίς να βρίζεις ;)

δηλ ???για λεγε να καταλάβουμε ??? σταθερός εγώ πάντος είμαι 1,45 στα 4850 με 300 FSB και 2400 ΝΒ-ΗΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ ???για λεγε να καταλάβουμε ??? σταθερός εγώ πάντος είμαι 1,45 στα 4850 με 300 FSB και 2400 ΝΒ-ΗΤ

Τι πολλαπλασιαστή έχεις 16? Οι μνήμες σου ποιες είναι και σε τι timings/ρεύμα? NB 2200 HT 2600 δεν είναι Thuban αυτοί να παίρνουν ποντάκια από NB/HT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πολλαπλασιαστή έχεις 16? Οι μνήμες σου ποιες είναι και σε τι timings/ρεύμα? NB 2200 HT 2600 δεν είναι Thuban αυτοί να παίρνουν ποντάκια από NB/HT.

Ακριβός 16. Δηλ να τα κατεβάσω ΝΒ\ΗΤ?? κάπου διάβασα ότι βοηθούν στα γραφικά ή δεν ισχύει ? μνἠμες έχω ADATA Gaming Series 2400 10-12-12-31 1.65v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός 16. Δηλ να τα κατεβάσω ΝΒ\ΗΤ?? κάπου διάβασα ότι βοηθούν στα γραφικά ή δεν ισχύει ? μνἠμες έχω ADATA Gaming Series 2400 10-12-12-31 1.65v

Οι FX δεν λειτουργούν όπως οι Thuban (X4-X6) προηγούμενης γενιάς, δεν κερδίζουν από το NB-HT, ίσα ίσα χάνουν σε σταθερότητα OC, οπότε ΝΒ 2200 και ΗΤ στα 2600 μέσες άκρες να το κρατάς. Τα παιχνίδια θέλουν δύναμη δηλαδή υψηλό OC αλλά σταθερό του CPU και καλή κάρτα γραφικών! Οι μνήμες τρέχουν στα πόσα με αυτό το OC που έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι FX δεν λειτουργούν όπως οι Thuban (X4-X6) προηγούμενης γενιάς, δεν κερδίζουν από το NB-HT, ίσα ίσα χάνουν σε σταθερότητα OC, οπότε ΝΒ 2200 και ΗΤ στα 2600 μέσες άκρες να το κρατάς. Τα παιχνίδια θέλουν δύναμη δηλαδή υψηλό OC αλλά σταθερό του CPU και καλή κάρτα γραφικών! Οι μνήμες τρέχουν στα πόσα με αυτό το OC που έκανες?

Θα κατεβασω τοτε μηπως χρειαστω λιγοτερο ρευμα κιολας .Με το fsb το ψηλα δεν εχω επιπλεον επιδοσης ?τις μνημες τις τρεχω μαμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια sabertooth R2.0 έχεις? την παλιά    http://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FX_R20/specifications/  

ή την GEN 3    http://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FXGEN3_R20/  ? Και οι 2 υποστηρίζουν μέχρι 1866 μνήμες!

Ίσως για αυτό σου λέει δεν υποστηρίζονται, οπότε άστο εκεί που το έχεις το NB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Storm γνώμη μου είναι το παλικάρι να μην πειράξει πολύ FSB γιατί θέλει παραπάνω ρεύμα και όχι μόνο στο CPU, εκτός αυτού μπορεί να τρέξει τις μνήμες με σφικτά timings και να κερδίσει απο εκεί αυτό το λίγο που έχει απο τα MHz.

Πιστεύω θα δει και καλύτερες θερμοκρασίες και σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...