Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-Dαναλογα τι κοματι θα σου πεσει διοτι ως γνωστο είναι μεταχιρησμενοι και αν αυτος που το ειχε το εχει ξεσκισει εχει υποστεί ειδη demande και θες πολύ μεγαλο vcore αν είναι ξεσκισμενος

Για να τελειώνει το θέμα με τον φιδέμπορα,

 

η εικόνα του cpu z είναι από εδώ πάντως

 

http://hwbot.org/submission/2762966_xevipiu_cpu_frequency_xeon_x5470_5226.14_mhz

 

ο τύπος είναι Ισπανός και χρησιμοποίησε Maximus II Formula σαν μητρική με Phase Change για ψύξη.

 

Τώρα τα φίδια του ο besttt πως του ήρθε να τα πει, ο θεός και η ψυχή του.

 

Α και η μητρική που υποτίθεται οτι έχει με τους διπλούς xeon έχει τις υποδοχές για τις μνήμες, 90 μοίρες στραμμένες, αλλά έκανε edit το link για να μην το πάρουμε είδηση...

 

:-)

αδικα χτυπιέσαι εχω ολους τους ζεον και αυτό του ισπανου είναι??? πολύ απλο βαζεις υψηλο vcore kai ola ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-Dαναλογα τι κοματι θα σου πεσει διοτι ως γνωστο είναι μεταχιρησμενοι και αν αυτος που το ειχε το εχει ξεσκισει εχει υποστεί ειδη demande και θες πολύ μεγαλο vcore αν είναι ξεσκισμενος

 

H ευφάνταστη απάντηση σου δεν φαινεται στα απλά ανθρώπινα μάτια μου, ο μέγα guru των XEON

 

Edied, τελικά φταίγαν τα απλά μου μάτια :P

 

 

(Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά με αυτά που λές...)

 

 

Aκόμη και να το έχεις, δεν συγκρίνουμε το e-peen μας εδώ... Χαλάρωσε. Και κατέβασε το Vcore ο καημένος βογκά και ωρύεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν καταλάβετε γιατί το άρχισα αυτό το thread τότε ξεκινάτε να βάζετε και τα αποτελέσματα σας. Μέχρι τότε για κάτι κύριους (ναι για τον besttt μιλάω ) θα τους σέρνω report μέχρι να το καταλάβουν.

Παρακαλώ πολύ μην μου το χαλάτε και αυτό το thread!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-D

 

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-D

 

Yπάρχει dual socket που μπορεί να κλοκάρει σε αυτή την γενιά αυτό http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813121330

η Πλατφόρμα sckultrail, τωρα για να βρείς τέτοιο mobo και να δουλεύει καλύτερα να γράψεις τζόκερ

ΤΩΡΑ άνθρωπος που να ξέρει τι του γίνεται, να έκατσε να έστησε dual socket rig και NA ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΕΊΝΑΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ουτε 12χρονα δε γράφουν τέτοιες βλακείες μήπως τότε να άθροιζε και τις συχνότητες per core οπότε οτι τρέχει χ8 ΑΡΑ.................

brain damage

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-D

 

O best αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει αξιολόγηση στον κύριο που πήρα και εγώ τον επεξεργαστή, για αγορά ενός L5420.

 

Τωρα αν πολλαπλασιαστηκε, ανέβηκε 3 φορές συχνότητα, γίνεται fused together με τον κλονο του για 10 μισό ghz δεν ξέρω...

Α, best, αγόρι μου, η "μητρική σου" έχει απο ότι φαίνεται quad channel ram, σε ξεγελάσαν και σου έδωσαν Χ79-Χ99 :ph34r: 

 

BTW μέχρι 4.7 πάω τον δικό μου αλλά δεν έχω ψύξη. Χώρια που τραβάει 190 watt ήδη απο τα 4.25ghz  :-( 

Αυτοί οι ΧΕΟΝ golden chips είναι όμως :-D

 

Yπάρχει dual socket που μπορεί να κλοκάρει σε αυτή την γενιά αυτό http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813121330

η Πλατφόρμα sckultrail, τωρα για να βρείς τέτοιο mobo και να δουλεύει καλύτερα να γράψεις τζόκερ

ΤΩΡΑ άνθρωπος που να ξέρει τι του γίνεται, να έκατσε να έστησε dual socket rig και NA ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΕΊΝΑΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ουτε 12χρονα δε γράφουν τέτοιες βλακείες μήπως τότε να άθροιζε και τις συχνότητες per core οπότε οτι τρέχει χ8 ΑΡΑ.................

brain damage

 

 

Ρε παιδιά, ρε παιδιά, βγάζετε το κειμενό σας έξω απο τις παραθέσεις για να διαβάζεται πιο εύκολα ;)

 

Ξέρω ότι υπάρχει αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτό της φωτογραφίας. Χθες το έψαξα και εγώ και είδα review!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως σήμερα έρχεται το πεντάρι ghz.  Θα δοκιμάσω με έναν πυρήνα, ούτε με δύο αλλά σαφώς ούτε με τέσσερις. Έχω μητρική χωρίς ψύκτρες στα vrm και θα βάλω μόνο ένα 80αρι φανάκι στις 2600 να τα φυσά. Είχα δοκιμάσει με δύο πυρήνες και από τα 4.7 και πάνω άρχιζε η ζέστη από τα vrm. Όταν με το καλό πάρω ψύκτρες vrm και παίξω με κάνα επιπλέον φανάκι, θα ανεβάσω καλύτερα αποτελέσματα κατά 99% και με τους τέσσερις πυρήνες. Οπότε για λόγους ασφαλείας, θα παίξω σε νορμάλ επίπεδα. Δεν με ενδιαφέρει η επεξεργαστική ισχύς στα 5 ghz, θέλω απλά να πιάσω το νούμερο, έτσι για την φάση. Η μητρική μου είναι φθηνή, ωστόσο τα πάει περίφημα στο κλοκάρισμα :).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω αυτά? Κάνουν τρομερή δουλειά, όπως και όλη η χάλκινη σειρά enzotech

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835708011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω αυτά? Κάνουν τρομερή δουλειά, όπως και όλη η χάλκινη σειρά enzotech

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835708011

μπορούμε να τα βρούμε στην ελλάδα; Το newegg δεν στέλνει ελλάδα νομίζω ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αναφορά τα έβαλα. Δεν στέλνει, όχι. Εγώ πήγα σε μαγαζί της γειτονιάς και παρηγγειλε μέσω Ebay. Η όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το κάνει και προσωπικά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο το πεντάρι, μέχρι τα 4.9 μπουτάρει. Όταν το βάζω τον πολλαπλασιαστή στα 5, κάνει μαύρη οθόνη και θέλει restart και γύρισμα στα 4.9. Και 1.550 έδωσα για τα 5, αλλά πάλι μαύρη οθόνη. Ξενέρωσα απίστευτα, γιατί τα mosfet ήταν κρύα μιας και θα κλόκαρα μόνο τον έναν πυρήνα και επίσης το κομμάτι του cpu δεν μας τα λέει καλά. Τα 4.9 δεν φτάνουν, ή 5 ή τίποτα. Όταν δεν πετυχαίνω ένα overclock το παρατάω τελείως. Αργότερα μόλις ξαναέρθει όρεξη θα ξαναπροσπαθήσω :).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξεκίνησα από την αρχή για περισσότερα ghz με λιγότερο ρεύμα είμαι ήδη σταθερός με intelburn στα 4,8 και 1,365 τάση.Μόλις γυρίσω από την δουλειά και κοιμηθούν τα μικρά θα συνεχίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κομμάτι ο 8370 σου πραγματικά. Ένα διάστημα που τον είχα oc τον δικό μου, τον είχα στα 4.4 με 1.312 αν θυμάμαι καλά. Στα 4.8 πιστεύω θα θέλει 1.4 σίγουρα. Βέβαια τι είναι τα λόγια δίχως screenshot, όταν ξαναπαίξω με oc θα ανεβάσω αποτέλεσμα στο θέμα με το benchmarking.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...