Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπερβολικο στρεσαρισμα χωρίς λόγο ibt σε very high που ποτέ δεν θα δει πραγματικά ο χρήστης.

Παιδια οταν κλοκαρεις πρεπει να δεις αν το pc ειναι πραγματικα σταθερο. Υπαρχουν εφαρμογες που απαιτουν φουλ σταθεροτητα. Το να ανοιξεις ενα browser και να σερφαρεις η να παιξεις κανα παιχνιδακι χωρις κρασαρισμα δεν σημαινει οτι το pc ειναι σταθερο. Μπορεις να φας ενα κρασαρισμα εκει που δεν το περιμενεις.

Ενας καλος τροπος για ελεγχο σταθεροτητας ειναι και το folding@home ,και βλεπεις αν εχεις προβλημα σταθεροτητας και δεν καρβουνιαζεις τον επεξεργαστη σου και βοηθας την ιατρικη :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι δουλειά κάνει καθένας στον υπολογιστή του. Στο ibt γραφούν ότι αν περάσει 10 φορές σε standard το σύστημα είναι απόλυτα σταθερό. Στο very high είναι παράλογο το στρεσαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σίγουρο μόνο με ibt......Έχει τύχει να περνάει υπολογιστής ibt 10 run στο very high ....και να μην μπορεί να βγάλει 5-loopes realbench συνεχόμενες.....Εγώ με αυτά τα δύο συνδυασμό (περνώντας τα επιτυχώς και τα δύο stress test ibt 10-run very high / realbench 5-loopes) σε ότι και να τους δώσω κιχ δεν κάνει το σύστημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι δουλειά κάνει καθένας στον υπολογιστή του. Στο ibt γραφούν ότι αν περάσει 10 φορές σε standard το σύστημα είναι απόλυτα σταθερό. Στο very high είναι παράλογο το στρεσαρισμα.

Ετσι εκανα και εγω παλια ετχρεχα standar ibt και μετα εβαζα να foldarω και πηγαινε το κρασαρισμα συννεφο. Επισης εχει τυχει με το υπαρχουν συστημα να περναει ibt standar και να βαζω να τρεξω cinebench με realtime priority και freezαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι εκανα και εγω παλια ετχρεχα standar ibt και μετα εβαζα να foldarω και πηγαινε το κρασαρισμα συννεφο. Επισης εχει τυχει με το υπαρχουν συστημα να περναει ibt standar και να βαζω να τρεξω cinebench με realtime priority και freezαρει.

 

και στο very high πάλι δεν είσαι σίγουρος για stability όπως είπα και μου έχει τύχει παραπάνω.....το  standar δεν καλύπτει επουδενεί για full stability.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο of topic (αφού δεν καταφέρνω να ανήκω στο club σας :P )

 

Αυτά είναι τα αποτελέσματα μου σε stretch που έχω κάνει :

 

******4.8 /1.270v xmp 3200mhz******compl

Prime95 small  FFT  25mins

Package 76max

Cpu 75max

 

Prime95 large FFT  14mins

Package 71max

Cpu 69max

 

Prime95 blend 8 ωρες

Package 76max

Cpu 75max

 

OCCT 6  ώρες

Package 74max

Cpu 68max

 

Και επίσης αυτά :

 

******4.9/1.30 xmp 3200mhz ******

OCCT 2.5 ωρες

Package 77max

Temp 75max

 

Prime95 small  FFT 25 mins

Package 80max

Temp 79max

 

 

Προφανώς και είναι λίγα τα λεπτά που έκανα στα 4.9ghz αλλά νομίζω ότι λόγω θερμοκρασιών είναι καλύτερα να μείνω στο 4.8. Η ψυκτρα μου είναι από τις καλύτερες αλλά πιστεύω αν είχα καλή υδροψυξη θα είχα μείον 5 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν άλλαζε ο τίτλος σε 5GHz 24/7 θα ήταν τρεις και ο κούκος εδώ μέσα ;)

Αν θέλεις κατέβασε το multi του AVX θα σε βοηθήσει πολύ και αν θέλεις να μπεις στο club ένα cpuz validation είναι αρκετό.

 

Ελπίζω να σου έφτιαξα την διάθεση ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανάλογα τι δουλειά κάνει καθένας στον υπολογιστή του. Στο ibt γραφούν ότι αν περάσει 10 φορές σε standard το σύστημα είναι απόλυτα σταθερό. Στο very high είναι παράλογο το στρεσαρισμα.

 

Ριξε ενα roku 2160p conversion στο handbrake σε κανα μεγαλο 4k high bitrate video και θα δεις οτι ακομη και το very high στο ibt μπορει να μην ειναι αρκετο.. Για αυτο προτιμω το realbench.. Παραλογο ειναι μονο το prime95.. Aλλα αν εισαι prime stable τοτε οκ δεν υπαρχει αλλο θεμα συζητησης..

Αλλο gaming stable αλλο rock stable 24/7.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...