Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να πάω για μηχανικών πληροφορικής ;;


H2Ogr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα ΤΕΙ τουλάχιστον μπορώ να το πω με σχετική βεβαιότητα.

Ξέρω σπουδαστές μηχανολογίας που πήραν πτυχίο και δεν ήξεραν να προσθέσουν σωστά δύο κλάσματα. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1ον Είπα πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο, για τα ΤΕΙ (ΌΧΙ ΌΛΑ) συμφωνώ γιατί έχω διδάξει σε ΤΕΙ 4 χρόνια... Αν και να σημειώσω στα ΤΕΙ φταίνε πολλά πράγματα πχ από θεωρητική κατεύθυνση να μπαίνεις σε σχολή διοίκησης και οικονομίας ΣΔΟ που ξαφνικά (να είναι καλά ο βουλευτής και αυτοί που βόλεψε στην προεδρία του ΤΕΙ) να κολλάνε ένα ....Πληροφορικής και να γίνεται ΣΤΕ με δικαιώματα πτυχιούχων Πληροφορικής!!!

2ον Υποτίθεται μιλάμε για θετικών επιστημών, αλλά να δεχτώ τα παιδαγωγικά που αναφέρεις σαν παράδειγμα. Τι εννοείς ότι παίρνεις πτυχίο χωρίς διάβασμα? Θεωρητική σχολή είναι διαβάζεις και περνάς άσχετα αν πάρεις 5 ή 10 (φυσικά έχουν και μαθήματα όπως μαθηματικά, εκεί έλα στο Παιδαγωγικό Ιωαννίνων να δεις τι γίνεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον εγώ αναφέρθηκα εξ αρχής σε εκπαιδευτικά ιδρύματα, οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο που το επικεντρώνεις εκεί.

2ον για τις παιδαγωγικές μίλησε ο nilosgr κι όχι εγώ.

3ον μίλησα για ΤΕΙ γιατί για αυτά μπορώ να έχω άποψη στην πράξη. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι και τα πανεπιστήμια παράγουν τους ίδιους επιστήμονες όπως πριν 10-15 χρόνια. Δουλεύω μαζί με απόφοιτους πανεπιστημίου που στα μισά δεν ξέρουν να βγάλουν τα μάτια τους και στα άλλα μισά έχουν υοιθετήσει τέτοια στερεότυπα που δεν αφήνουν το μυαλό τους να δουλέψει (ως οφείλει ένας άνθρωπος που "έμαθε να μαθαίνει")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ πιάσαμε τη πληροφορική και ΤΕΙ και ΑΕΙ..έχω δει κ εγώ άτομα τα οποία είναι σε κάποιο ΤΕΙ πληροφορικής (κάθε νομός παίζει να έχει κ από ένα τέτοιο) να μη ξέρουν να κάνουν ούτε install ένα πρόγραμμα..αλλά και απόφοιτο ΤΕΙ να πιάνει πουλιά στον αέρα.. μου έχει πει γνωστος μου οτι σε καποιο απο αυτά τα ΤΕΙ(ονόματα δεν λέμε :P ) είχαν θέμα στην εξεταστική για τον προγραμματισμό να βρούνε το λάθος στο κώδικα...και μαντέψτε, τα λάθη ήταν οι αγκύλες(των if,while , κλπ κλπ) που κάπου δεν έκλειναν :confused:  .. δλδ ΕΛΕΟΣ ... απο την άλλη ας μη βλέπουμε μόνο το δέντρο και  χάνουμε το δάσος .. υπάρχουν κ ΤΕΙ που κάνουν μια χαρά τη δουλειά και σου δείνουν καλές βάσεις για το μέλλον...προσωπικά πιστεύω πως είται σε ΤΕΙ είται σε ΑΕΙ ειτε οπουδήποτε αν το έχεις μεράκι αυτό που κάνεις θα γίνεις καλός...δεν θα μείνεις στα της σχολής αλλά θα ψαχτείς μόνος παραπέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρα πολλούς γνωστούς που πήραν (ή είναι επί πτυχίο σε σχολή) Παιδαγωγικού -και δε λέω μόνο από ένα πανεπιστημιο-. Η μόνη σοβαρή/δύσκολη υποχρέωση σου είναι οι πρακτικές, οι οποίες είναι max τρεις εβδομάδες μάθημα... Κατά τ άλλα τα θέματα τον εξετάσεων είναι SOS, στα υποχρεωτικά μαθήματα βάζεις έναν άλλο στη ζούλα και υπογράφει αντί για εσένα, τα σκονάκια/αντιγραφές πάνε σύννεφο, άμα κοπείς δύο φορές σ ένα μάθημα σε περνάν χαριστικά με 5, άμα είσαι επί πτυχίο το σημειώνεις στο γραπτό για να σε περάσουν, σε κάποια παιδαγωγικά η πτυχιακή είναι προαιρετική (και ισοβαθμίζετε με 6 μαθήματα)...

Αυτά αρκούν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ πιάσαμε τη πληροφορική και ΤΕΙ και ΑΕΙ..έχω δει κ εγώ άτομα τα οποία είναι σε κάποιο ΤΕΙ πληροφορικής (κάθε νομός παίζει να έχει κ από ένα τέτοιο) να μη ξέρουν να κάνουν ούτε install ένα πρόγραμμα..αλλά και απόφοιτο ΤΕΙ να πιάνει πουλιά στον αέρα.. μου έχει πει γνωστος μου οτι σε καποιο απο αυτά τα ΤΕΙ(ονόματα δεν λέμε :P ) είχαν θέμα στην εξεταστική για τον προγραμματισμό να βρούνε το λάθος στο κώδικα...και μαντέψτε, τα λάθη ήταν οι αγκύλες(των if,while , κλπ κλπ) που κάπου δεν έκλειναν :confused:  .. δλδ ΕΛΕΟΣ ... απο την άλλη ας μη βλέπουμε μόνο το δέντρο και  χάνουμε το δάσος .. υπάρχουν κ ΤΕΙ που κάνουν μια χαρά τη δουλειά και σου δείνουν καλές βάσεις για το μέλλον...προσωπικά πιστεύω πως είται σε ΤΕΙ είται σε ΑΕΙ ειτε οπουδήποτε αν το έχεις μεράκι αυτό που κάνεις θα γίνεις καλός...δεν θα μείνεις στα της σχολής αλλά θα ψαχτείς μόνος παραπέρα...

 

Ouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρα πολλούς γνωστούς που πήραν (ή είναι επί πτυχίο σε σχολή) Παιδαγωγικού -και δε λέω μόνο από ένα πανεπιστημιο-. Η μόνη σοβαρή/δύσκολη υποχρέωση σου είναι οι πρακτικές, οι οποίες είναι max τρεις εβδομάδες μάθημα... Κατά τ άλλα τα θέματα τον εξετάσεων είναι SOS, στα υποχρεωτικά μαθήματα βάζεις έναν άλλο στη ζούλα και υπογράφει αντί για εσένα, τα σκονάκια/αντιγραφές πάνε σύννεφο, άμα κοπείς δύο φορές σ ένα μάθημα σε περνάν χαριστικά με 5, άμα είσαι επί πτυχίο το σημειώνεις στο γραπτό για να σε περάσουν, σε κάποια παιδαγωγικά η πτυχιακή είναι προαιρετική (και ισοβαθμίζετε με 6 μαθήματα)...

Αυτά αρκούν;

Τότε δώσε κατατακτήριες και τελείωσε και εσύ έτσι και μετά έλα να μας πεις ότι τελείωσες την σχολή για πλάκα...

Ένα πτυχίο ποτέ δεν πάει χαμένο...

Και πες μας και τα πανεπιστήμια αφού είναι πολλά (λες και έχουμε 100 παιδαγωγικά) να πάμε και εμείς στο πιο κοντινό...

Και Οκ τα παιδαγωγικά είναι εύκολα όπως λένε οι "πάρα πολλοί γνωστοί σου" , για κάνα πολυτεχνείο η σχολή θετικών επιστημών που είναι το θέμα μας θα μας πει κανένας για κανένα με "εύκολο" πτυχίο???? Ακόμα περιμένω... Να πάρω και ένα από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέντε ή έξι είναι τα παιδαγωγικά δημοτικής κάπου τόσα τα προσχολικής και λιγότερα τα ειδικής αγωγής (το οποία είναι πιο δύσκολα), και όλα έχουν ποσοστό αποφοίτησης κάπου 80% (και λίγο λέω), εκτός αυτού οι περισσότεροι περνούν πτυχίο στα 4 ή 4+Σεπτέμβρη... Αυτά δε σε πείθουν;

 

Και όχι δεν θέλω πτυχίο παιδαγωγικού, πιστεύω δε θα μου χρειαστεί. Για σχολές θετικών δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εύκολη. Η κάθε μια έχει της δυσκολίες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις σχολές υπάρχουν πλάγιοι τρόποι να περάσεις. Προφανώς ένα καλό πρόγραμμα και οι καλοί καθηγητές είναι ένα πλεονέκτημα, αλλά το 80% είναι να ασχοληθείς εσύ απο μόνος σου. Εγώ προσωπικά έγω δει απόφοιτους και απο τις δυο κατηγορίες, άλλοι είναι όντως πολύ καλοί στη δουλειά τους, άλλοι δεν έχουν ιδέα. Το πτυχίο/σχολή απο μόνο του δεν λέει και πάρα πολλά. Για μένα περισσότερο ένα εργαλείο personnal marketing είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιο πανεπιστήμιο /τει / πολυτεχνείο και αν πας θα μάθεις βασικές γνώσεις και τρόπο σκέψης.

 

Απο εκεί και πέρα αμα είσαι τσακάλι και έχεις όρεξη θα πας μπροστά από όπου και αν αποφοιτήσεις , ενώ αν εισαι τεμπέλης και βολεψάκιας δε θα κάνεις τίποτα. Όλες μα ΌΛΕΣ οι σχολές βγαίνουν και εύκολα (μέσω καθηγητή / Κόμματος / γνωστού / αντιγραφή) και δύσκολα. (Το όσο δύσκολο φαίνεται για εμένα να βγάλω την νομική τόσο δύσκολο φαίνεται στον νομικό να βγάλει την πληροφορική, το κάθε άτομο είναι διαφορετικό)

 

Έχετε ξεφτιλίσει τα ΑΤΕΙ/ΑΕΙ και έχετε θεοποιήσει το πολυτεχνείο τελείως σε αυτό το θέμα. Χαλαρώστε λίγο.

 

Και στην τελική το παιδαγωγικό (το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε) για πιο λόγο θα πρέπει να είναι το ίδιο δύσκολο όσο η πληροφορική? Τις ίδιες προοπτικές έχουν οι 2 απόφοιτοι? Τις ίδιες δουλειές θα κυνηγήσουν? Δεν έχει νόημα τέτοια σύκριση ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια.

 

[Edit] Προσωπικά προτιμώ να κάτσω να φτιάξω ενα πρόγραμμα παρά να κάνω πρακτική σε σχολείο με τα μα*** παιδία να τσιρίζουν , η πρακτική ως "τσιράκι" ενός δικηγόρου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πτυχίο ποτέ δεν πάει χαμένο...

 

Σαν εμπειρία πολύ δύσκολα να πάει χαμένο αν την αξιοποιήσεις. Σα χαρτί όμως καθόλου δύσκολα. Δεν ξέρω εσύ τι είχες στο μυαλό σου.

 

(Το όσο δύσκολο φαίνεται για εμένα να βγάλω την νομική τόσο δύσκολο φαίνεται στον νομικό να βγάλει την πληροφορική, το κάθε άτομο είναι διαφορετικό)

 

Έχετε ξεφτιλίσει τα ΑΤΕΙ/ΑΕΙ και έχετε θεοποιήσει το πολυτεχνείο τελείως σε αυτό το θέμα. Χαλαρώστε λίγο.

Έχεις πάρει πτυχίο; Παλιότερα σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο, τελειώνοντας τη σχολή σκεφτόμουν πως τώρα μπορείς να με πάς σε όποια σχολή θέλεις και θα τη βγάλω easy rider. Εννοώντας πως το personal development που μου έκανε η σχολή το θεωρώ 100 φορές πιο χρήσιμο από τις γνώσεις που μάζεψα στη διάρκεια. Συμφωνείς;

 

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έκανες bold το Α, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Μ' αυτό δεν εννοώ ότι το επίπεδο στα ΤΕΙ είναι εγγενώς χαμηλότερο, αλλά ότι κλασικά οι φωστήρες μας αποφάσισαν να αλλάξουν την ταμπέλα για να φαίνεται το μαγαζί... πολυεθνική.

 

Από την ενασχόλησή μου με τη διδασκαλία το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι γενικά το ΤΕΙ είναι χειρότερο όχι γιατί υπολείπεται σε επίπεδο προσφοράς ποιοτικής διδασκαλίας αλλά επειδή παίρνει λιγότερο επιμελείς φοιτητές. Η διαφορά του μαθητή του 12 με το μαθητή του 19 δεν είναι πως ο πρώτος είναι χαζός, απλά δεν έχει ιδιαίτερη διάθεση ν' ασχοληθεί με το μάθημα (για οποιοδήποτε λόγο, αυτό τώρα παραπέμπει σε μεγάλη κουβέντα). Είναι λογικό πως και σαν απόφοιτος θα έχει χαμηλότερο επίπεδο για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μιας και συμφωνούμε όλοι πως τη μεγαλύτερη διαφορά στην εξέλιξή σου δεν την κάνει ούτε η σχολή ούτε ο καθηγητής αλλά η δική σου προσπάθεια.

 

Work => success. Απίστευτο (στην Ελλάδα) κι όμως αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σαν εμπειρία πολύ δύσκολα να πάει χαμένο αν την αξιοποιήσεις. Σα χαρτί όμως καθόλου δύσκολα. Δεν ξέρω εσύ τι είχες στο μυαλό σου.

 

Έχεις πάρει πτυχίο; Παλιότερα σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο, τελειώνοντας τη σχολή σκεφτόμουν πως τώρα μπορείς να με πάς σε όποια σχολή θέλεις και θα τη βγάλω easy rider. Εννοώντας πως το personal development που μου έκανε η σχολή το θεωρώ 100 φορές πιο χρήσιμο από τις γνώσεις που μάζεψα στη διάρκεια. Συμφωνείς;

 

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έκανες bold το Α, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Μ' αυτό δεν εννοώ ότι το επίπεδο στα ΤΕΙ είναι εγγενώς χαμηλότερο, αλλά ότι κλασικά οι φωστήρες μας αποφάσισαν να αλλάξουν την ταμπέλα για να φαίνεται το μαγαζί... πολυεθνική.

 

Από την ενασχόλησή μου με τη διδασκαλία το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι γενικά το ΤΕΙ είναι χειρότερο όχι γιατί υπολείπεται σε επίπεδο προσφοράς ποιοτικής διδασκαλίας αλλά επειδή παίρνει λιγότερο επιμελείς φοιτητές. Η διαφορά του μαθητή του 12 με το μαθητή του 19 δεν είναι πως ο πρώτος είναι χαζός, απλά δεν έχει ιδιαίτερη διάθεση ν' ασχοληθεί με το μάθημα (για οποιοδήποτε λόγο, αυτό τώρα παραπέμπει σε μεγάλη κουβέντα). Είναι λογικό πως και σαν απόφοιτος θα έχει χαμηλότερο επίπεδο για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μιας και συμφωνούμε όλοι πως τη μεγαλύτερη διαφορά στην εξέλιξή σου δεν την κάνει ούτε η σχολή ούτε ο καθηγητής αλλά η δική σου προσπάθεια.

 

Work => success. Απίστευτο (στην Ελλάδα) κι όμως αληθινό.

 

Το bold το έβαλα γιατί βλέπω οτι πολλοί κολάνε σε τίτλους... αν είναι έτσι να τους αναφέρουν σωστά ;)  Στην ουσία δεν έχει καμία απολύτως διαφορά (για εμένα τουλάχιστον)... και ήμουν φοιτητής όταν έγινε ΑΤΕΙ απο ΤΕΙ (χέστηκε η φοράδα στο αλώνι).

 

Προσωπικά δεν βαφτίζω κανέναν απο τον τίτλο που έχει αλλα απο τις γνώσεις, τον χαρακτήρα και την διάθεση που έχει. Ολα αυτά μαζί κάνουν τον καλό ή τον κακό υπάλληλο/διευθυντή/κλπ σε οποιαδήποτε δουλεία.

 

Πτυχίο έχει αρκετά χρόνια που πήρα και έχω σκεφτεί ακριβώς αυτό που λες. Αλλα κυρίως μου βγαίνει αυτή η αίσθηση γιατί είμαι πιο ώριμος( personal development) σαν άτομο (αλλο 19 αλλο 29 όπως κ να το κάνουμε) και σε αυτό είτε το πιστεύεις είτε όχι το βοήθησε κατα πολύ περισσότερο ο 1 χρόνος στο εξωτερικό (Φιλανδία) παρά τα χρόνια ως φοιτητής στην Ελλάδα.

 

Όμως στο παραπάνω κρατάω μια πισινή οτι αυτά είναι λόγια(τα δικά μου) "έξω απο τον χορό" (ίσως να κάνω και λάθος) :-)  Δεν το έχω προσπαθήσει για να το ξέρω και 100%.

 

Δεν έχω ασχοληθεί με την διδασκαλία ούτε μισο λεπτό για να αντικρούσω αυτά που λες πόσο μάλλον όταν συμφωνώ μαζί σου. 

Σε αυτό που αντιτίθεμαι είναι οτι στην Ελλάδα παντα μα ΠΑΝΤΑ γενικεύουμε και βάζουμε ταμπέλες παντού. ( Απόφοιτος ΤΕΙ < Απόφοιτος Πολυτεχνείου , Ταξιτζής = @@ρας , ΔΥ= τεμπέλης) και imho είναι κρίμα να συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό ακόμα και τώρα. Δεν είναι όλα μάυρα ή άσπρα στο κόσμο.

 

Τέλος θα διαφωνίσω αποκλειστικά στο bold που έκανα στη παράθεση(δε σημαίνει τπτ το bold) για τον εξής λόγο, άλλες προταιρεότητες και άλλα μυαλά έχεις στα 17 και άλλα στα 25+. Αν και αυτό που λες ισχύει για ένα (ίσως και μεγάλο αλλα όχι για όλο το τμήμα) ποσοστό φοιτητών.

 

Πάντα το έλεγα και πάντα θα το λεω οτι imo είναι πολύ λάθος ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια (πανελλήνιες) αλλά αυτό και αν είναι τεράστια κουβέντα. :-)

 

Work => success όπως λες και όποιος πιστεύει το αντίθετο πολύ απλα κρύβεται πίσω απο το δαχτυλό του. Αν δεν δουλέψεις/διαβάσεις δε θα μάθεις. Η γνώση δεν έρχεται ουρανοκατέβατη όπως στις αμερικάνικες ταινίες. B)

 

Τέλος (γιατί κούρασα κιολας) σχεδόν όλοι κρίνουν το επίπεδο ενός ιδρύματος αποκλειστικά απο τους φοιτητές που βγάζει (και συνήθως ο καθένας έχει και έναν γνωστό που είναι στόκος και είναι στο τάδε ίδρυμα άρα το τάδε ίδρυμα είναι gtp) το οποίο είναι λάθος. Οι απόφοιτοι είναι ένα τεράστιο κομμάτι ενός ιδρύματος αλλά όχι το 100%.

 

 

edit: Και για να μη παρεξηγηθώ, αμα βγάλεις 19 φυσικά και να πας πολυτεχνείο, δε λέω το αντίθετο προς θεού.

Επεξ/σία από DaRkAnGeL999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...