Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με αγορά PS4


Athanasios2104

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, overpower είπε

Γενικα δεν ξερω αν φτανουν στο τελος τους ακομα. Ισως κανα 2-3 χρονια τα εχουν ακομα. Μαλλον θα παω στο pro οπως και να εχει με την προοπτικη οτι ισως παρω και καποια οθονη >1080p (δεν ξερω για 4κ, γιατι θελω να παιζω και με καλα fps με το pc).

Οσον αφορα στο κομματι αγορας, να περιμενω black friday ή να παρω κανα μεταχειρισμενο στα 350 που παιζει οταν θα ειναι να αγορασω?

Δε θα δεις τεραστιες διαφορες, αν το νομιζεις αυτο. Οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι πολυ μικρες, με εξαιρεση καποια παιχνιδια. Δεν ξερω αν το εχεις ψαξει, αλλα δε θα δεις σε καμια περιπτωση 30fps - 60 fps διαφορα απλου και pro. Σιγουρα και εγω προτεινω το pro, λογω οτι ειναι πιο καινουργιο, αλλα το τονιζω αν δεν το εχεις ψαξει.

Ενα μεταχειρισμενο αν δεν μπορεις να περιμενεις πιστευω ειναι κομπλε, ειδικα αν βρεις και καποιο εντος εγγυησης. Γενικα νομιζω ειναι πολυ καλη αγορα, και στο προτεινω 100%, εχει παρα πολλες παιχνιδαρες αυτη η γεννια που μπορεις να ευχαριστηθεις, και σε συγκριση με τον ανταγωνισμο ειναι το ps4 εντελως μπροστα οσον αφορα τα αποκλειστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, overpower είπε

Γενικα δεν ξερω αν φτανουν στο τελος τους ακομα. Ισως κανα 2-3 χρονια τα εχουν ακομα. Μαλλον θα παω στο pro οπως και να εχει με την προοπτικη οτι ισως παρω και καποια οθονη >1080p (δεν ξερω για 4κ, γιατι θελω να παιζω και με καλα fps με το pc).

Οσον αφορα στο κομματι αγορας, να περιμενω black friday ή να παρω κανα μεταχειρισμενο στα 350 που παιζει οταν θα ειναι να αγορασω?

εγώ πήρα το '17 ps4 (όταν διαπίστωσα ότι η βιβλιοθήκη έγινε μεγάλη και αξιόλογη, οπότε ήταν κρίμα να χάνω τόσα παιχνίδια που δεν μπορούσα να παίζω στο pc)  και με δύο πράγματα στο νού μου πήρα το απλό

 

ο ένας παράγοντας είναι ότι δεν θα έμπαινε σε 4Κ τηλεόραση τα επόμενα χρόνια (αν είχα ήδη θα το έβλεπα βεβαίως διαφορετικά) 

 

ο άλλος είναι ότι όχι σε πολλά χρόνια από τώρα θα βγει ps5,  το οποίο πιστεύω ότι θα είναι backwards compatible με τα παιχνίδια του 4

 

συνεπώς όταν βγει το 5 μάλλον θα το πάρω αμέσως αυτή τη φορά με το δεδομένο ότι θα υπάρχει άμεσα μια βιβλιοθήκη , οπότε δεν θα χρειαστεί να περιμένω όπως στο 3 που για καιρό δεν είχε πράγμα και τότε ίσως μιλήσω για μια συνολική μετάβαση σε 4Κ και με τηλεόραση και , ελπίζω, σωστή μετάβαση στην ανάλυση γιατί δυστυχώς με το upscale του pro υπάρχει μια θολούρα που δεν μπορώ νατην παραβλέψω ο,τι κι αν κάνω και που εμένα προσωπικά (μαζί με τις όχι χαώδεις διαφορές) δεν με έπεισε για τα επιπλέον κόστη, το slim το πήρα κοψοχρονιά και το έχω λιώσει, από το πρώτο playstation είχα να ενθουσιαστώ τόσο και έχει βγάλει και το τελευταίο cent του σε πολύ σύντομο διάστημα 

 

οπότε θα περιμένω να κάνω με το 5αρι την ανάλογη (και καλύτερη) αναβάθμιση που έκαναν άλλοι με το pro και θα προσπεράσω το ενδιάμεσο βήμα

 

αν μάλιστα το ps5 όχι απλά υποστηρίζει τα παιχνίδια του 4 αλλά το κάνει όπως το scorpio που σε κάποια παλιότερα παιχνίδια του 360 ανεβάζει ανάλυση (πραγματικό 4Κ )  και νομίζω fps χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερες παρεμβάσεις από τους δημιουργούς, τότε η αγορά θα γίνει άμεσα και φυσικά θα είμαι και πάρα πολύ χαρούμενος, υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να φάω φόλα, αλλά τουλάχιστον θα έχω εξοικονομήσει χρήματα όπως και να χει.. γιατί με ένα pro αγορασμένο αυτή τη περίοδο θα το σκεφτόμουν περισσότερο να πήγαινε στο τουμπάνι, θα με έτρωγε όμως και ο κώλος μου να το κάνω συνεπώς θα σκότωνα το pro σε αγγελία και θα έχανα περισσότερο χρήμα.. ενώ το slim όπως ανέφερα ήδη θα κάνει την απόσβεσή του με το παραπάνω.. (όχι ότι μιλάμε για μυθικές διαφορές βέβαια.. όπως το δει κανείς) 

 

δεν σημαίνει βέβαια ότι κι εσύ πρέπει να κάνεις το ίδιο, απλά σου λέω πώς το σκέφτηκα εγώ.. θα περιμένω μια και καλή την αναβάθμιση σε πραγματικό 4Κ και θα προσπεράσω το ημιμετρο του pro. είναι βέβαια και ένας βασικός λόγος το ότι ήθελα να καθυστερήσω την αλλαγή τηλεόρασης, γιατί με pro θα με έτρωγε ο κώλος μου να την κάνω δεν θα συνέχιζα να μένω σε 1080, ενώ τώρα πολύ απλά δεν πρόκειται να γίνει μέχρι να πάρω 5 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 ο άλλος είναι ότι όχι σε πολλά χρόνια από τώρα θα βγει ps5,  το οποίο πιστεύω ότι θα είναι backwards compatible με τα παιχνίδια του 4



 

Μακαρι να γινει, αλλα δε το πιστευω. Αν γινει παντως, και εγω για ps5 θα παω, εχω τοσο backlog που δε βγαινει μεχρι το ps5😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, logistoulis said:

αν μάλιστα το ps5 όχι απλά υποστηρίζει τα παιχνίδια του 4 αλλά το κάνει όπως το scorpio που σε κάποια παλιότερα παιχνίδια του 360 ανεβάζει ανάλυση (πραγματικό 4Κ )  και νομίζω fps χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερες παρεμβάσεις από τους δημιουργούς, τότε η αγορά θα γίνει άμεσα και φυσικά θα είμαι και πάρα πολύ χαρούμενος

 

13 minutes ago, najinblue3 said:

Μακαρι να γινει, αλλα δε το πιστευω. Αν γινει παντως, και εγω για ps5 θα παω, εχω τοσο backlog που δε βγαινει μεχρι το ps5😛

Χαίρομαι που έχει γυρίσει ο άνεμος και επικρατεί αυτή η άποψη, καθώς στην αρχή της προηγούμενης γενιάς υπήρχε η άποψη «ποιός χρειάζεται BC» και «δεν ξανακάνουμε revisit τα παλιά games» κοκ.

Πραγματικά είναι τεράστιο ατού ενός συστήματος να είναι backwards compatible με την προηγούμενη γενιά του, να κάνει launch με 3.000 τίτλους day one. Και ούτως ή άλλως τα καλά games μένουν καλά, όσα χρόνια και να περάσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Χαίρομαι που έχει γυρίσει ο άνεμος και επικρατεί αυτή η άποψη, καθώς στην αρχή της προηγούμενης γενιάς υπήρχε η άποψη «ποιός χρειάζεται BC» και «δεν ξανακάνουμε revisit τα παλιά games» κοκ.

Πραγματικά είναι τεράστιο ατού ενός συστήματος να είναι backwards compatible με την προηγούμενη γενιά του, να κάνει launch με 3.000 τίτλους day one. Και ούτως ή άλλως τα καλά games μένουν καλά, όσα χρόνια και να περάσουν.

100% ειναι τεραστιο ατου, και σε περιπτωση που δεν υπαρξει μαλλον θα αποφυγω αγορα ps5. Εχω τοσα games που δεν εχω καν ακουμπησει, περα απο τα plus που δεν εχω παιξει και κανενα. Αλλα sony ειναι και ολα τα περιμενω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη φορά δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, η αρχιτεκτονική θα είναι όσο πιο ίδια γίνεται

Εγώ θα κράζω από το πρωί μέχρι το βράδυ αν δε γίνει όπως στο Xbox η κατάσταση, αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται...

 

Ο ανταγωνισμός ακόμα και έχουν υπερδιπλάσιες πωλήσεις σε αυτή τη γενιά υπάρχει και θα τους περιμένει με τεράστια βιβλιοθήκη δεν πιστεύω να κάνουν το λάθος

 

Και όπως λέει και ο Matador η κατάσταση αλλάζει, οι απόψεις αλλάζουν, χάρη στο internet ο κόσμος ζητάει πράγματα και ακούγεται περισσότερο από ποτέ.

Όπως λοιπόν δεν πήγαν να κάνουν το λάθος της ms με το always online επειδή έβλεπαν τις αντιδράσεις του κόσμου, έτσι και τώρα θα δώσουν κάτι που θα τους είναι πιο εύκολο από ποτέ για να μη φάνε τα μούτρα τους και να διατηρήσουν πιο εύκολα το στέμμα τους. Δεν πιστεύω να βγάλουν τα μάτια τους χωρίς λόγο, ειδικά έχοντας τέτοια δυναμική (που δεν είναι όμως βέβαιο ότι θα παραμείνει, το στέμμα του πρώτου στις κονσόλες αλλάζει χέρια και ευτυχώς που είναι έτσι)

 

Τι πιο απλό να πάρουν τον κόσμο που είναι ήδη στο οικοσύστημα τους και να του πουλήσουν ένα νέο μηχάνημα. Για μένα που έχω ήδη επενδύσει κάμποσα ευρώ σε digital στη Sony δεν θα το αφήσω να πέσει σε αχρηστία αν μου δώσουν τη δυνατότητα και το ίδιο θα σκεφτεί μια τεράστια μάζα χρηστών, εφόσον πάντα μας δοθεί η δυνατότητα.

 

Διαφορετικά ξεκινούν από το μηδέν και όπως είναι τώρα η αγορά, καλή τους τύχη. Με ένα bc PS5 δεν θα προλαβαίνουν να καλύπτουν τη ζήτηση, ειδικά αν το προμοταρουν αναλόγως

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου στις αγγελιες πουλανε κονσολες σχεδον 2 ετων στα 350, προτιμω να παρω καινουργια μαζι με το spider και στην συνεχεια να αγορασω και το dlc (Συνολικα βγαινει περιπου 10 ευρω φθηνοτερα απο την σκετη κονσολα και να παρω το digital full στα 80). Μιας και ειμαι στην Συρο, Τα πιο φθηνα βγαινουν Κωτσοβολο, ΜΜ ή You στην ιδια τιμη (449). Ποιο καταστημα να επιλεξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα. Με τη σειρα μου, μετασ απο 8 χρονια gaming σε PS3, ηρθε η αγορα αγορας ενος PS4. Εφοσον πια δεν βρισκεις καινουργιο PS4 κατω απο 300 ευρω, θα δωσω ενα εκατοσταρι παραπανω για το Pro. Απλα ειμαι σιγουρος οτι οταν παω και το αγορασω οταν τελειωνει η εξεταστικη μου τελη Σεπτεμβρη, ΣΤΑΝΤΑΡ θα γινει καμια επικη προσφορα σε BLACK MONDAY η τα χριστουγεννα. Ομως, δεν μπορω να περιμενω αλλο για το PS4, ηδη εχω φτασει 2018.

4Κ τηλεοραση εχω, αλλα αν μου δινεται η δυνατοτητα να κερδισω fps παιζοντας το σε 1080p, τοτε προφανως θα παω σε εκεινη τη λυση. Με ενοχλει πολυ ομως που αν και εχει βγει εδω και 2 χρονια το PRO, θα το αγορασω στην ιδια τιμη που θα το αγοραζε καποιος πριν 2 χρονια. Ναι μεν, αν εχεις το κασερι τα δινεις ΑΛΛΑ  ελπιζω να μην πεσει καμια τρελη προσφορα σε black monday και νευριασω :P:P:P 

Επεξ/σία από vagg77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*Black Friday

*Cyber Monday

😂

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι. Τελικα εριξα παραγγελια απο MM. 

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, overpower said:

*Black Friday

*Cyber Monday

😂

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι. Τελικα εριξα παραγγελια απο MM. 

Ναι καταλαβα. Απο τη μια εφοσον τα εχω μαζεψει τα λευτα, λες χαλαλι αν ειναι να παρεις κατι που περιμενες πολυ καιρο να το ευχαριστηθεις. Ε μετα αν πεσει τι να καμουμε, θα ζησουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagg77 είπε

Ναι καταλαβα. Απο τη μια εφοσον τα εχω μαζεψει τα λευτα, λες χαλαλι αν ειναι να παρεις κατι που περιμενες πολυ καιρο να το ευχαριστηθεις. Ε μετα αν πεσει τι να καμουμε, θα ζησουμε :P

Αν πεσει, δεν νομιζω να πεσει πανω απο 100 ευρω η κονσολα. Τωρα αν αξιζει να περιμενεις 2.5 μηνες, εσυ και η τσεπη σου το ξερετε. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, overpower said:

Τελικα αφου στις αγγελιες πουλανε κονσολες σχεδον 2 ετων στα 350, προτιμω να παρω καινουργια μαζι με το spider και στην συνεχεια να αγορασω και το dlc (Συνολικα βγαινει περιπου 10 ευρω φθηνοτερα απο την σκετη κονσολα και να παρω το digital full στα 80). Μιας και ειμαι στην Συρο, Τα πιο φθηνα βγαινουν Κωτσοβολο, ΜΜ ή You στην ιδια τιμη (449). Ποιο καταστημα να επιλεξω? 

Αν το αποφάσιζες προχτές, ο Κωτσόβολος έδινε €15 δωροεπιταγή με το Spider-man, οπότε θα σου έβγαινε €434.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτή την τηλεοραση, αξιζει να αγορασω το PRO ή δε θα χει διαφορα στην τηλεοραση μου σε σχεση με το απλό? (δεν εχω το 4, εχω μεινει ακομα στο 3 :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...