Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Πηγα ΩΡΛ μου ειπε εχω στραβο διαφραγμα. Μου ειπε ειναι αρκετα στραβο κ θελει επεμβαση. Εχει κανεις τετοια εμπειρια? Μηπως σε ολους λενε το ιδιο? :P thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα ΩΡΛ μου ειπε εχω στραβο διαφραγμα. Μου ειπε ειναι αρκετα στραβο κ θελει επεμβαση. Εχει κανεις τετοια εμπειρια? Μηπως σε ολους λενε το ιδιο? :P thanks

Εγω ξερω οτι σε διαφραγμα με αποσυμφορητικα δεν ανοιγει η μυτη και συ πιο πανω λες οτι εχεις θεμα μονο την ανοιξη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι... δε με επεισε. Και παρα το στραβο και καλα διαφραγμα, μου εδωσε φυσιολογικο ορο + rinopanteina + pulmicort. Μου ειπε 3 εβδομαδες καθε μερα.
Γενικα ολα περιεργα μου φανηκαν και ασυνδετα. thanks for the info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... δε με επεισε. Και παρα το στραβο και καλα διαφραγμα, μου εδωσε φυσιολογικο ορο + rinopanteina + pulmicort. Μου ειπε 3 εβδομαδες καθε μερα.

Γενικα ολα περιεργα μου φανηκαν και ασυνδετα. thanks for the info

Βγαλε μια ακτινογραφια θα φανει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί... ρινός... :)

 

Γενικά μιλώντας οι σωστές ρινοπλύσεις είναι πολύ χρήσιμες και επί συμφόρησης ή καταρροής καλό να είναι συχνές, π.χ. 3-4 φορές την ημέρα.

 

Όσον αφορά τα απλά αποσυμφορητικά, η χρήση τους δεν αποτελεί πρόβλημα για μερικές μέρες, ίσως και λίγο παραπάνω. Ωστόσο αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα πιθανώς να χρειαστεί εξέταση με ρινοσκόπηση και αγωγή με αντιϊσταμινικό και κάποιο τοπικό κορτιζονούχο σπρέι. Η παρατεταμένη χρήση σπρέι τύπου Otrivin πάντως μπορεί από μόνη της να προκαλέσει ρινίτιδα φαρμακευτικού τύπου με βλάβη του ρινικού βλεννογόνου και ένα είδος εξάρτησης, καθώς λόγω δυσκολίας στην ρινική αναπνοή το άτομο αναγκάζεται ουσιαστικά να χρησιμοποιεί το σπρέι προκειμένου να αναπνέει καλύτερα και έχουμε ένα φαύλο κύκλο.

 

Όσον αφορά το στραβό διάφραγμα και τη ρινίτιδα, αλλεργική ή αγγειοκινητική (προκαλείται περισσότερο από εναλλαγές θερμοκρασίας και υγρασίας παρά λόγω αλλεργίας) κλπ, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Το πόσο μας ταλαιπωρεί ένα στραβό διάφραγμα (π.χ. αναπνοή από το στόμα, εύκολο λαχάνιασμα, ροχαλητό, κλπ) εξαρτάται από το βαθμό της σκολίωσης, καθώς και από τη συνύπαρξη ή μη υπερτροφικών ρινικών κογχών (κάποια ρινικά σπρέι εκτός από αποσυμφόρηση τις... ξεφουσκώνουν και λίγο ανοίγοντας τη μύτη, αν και το αποτέλεσμα είναι προσωρινό σχετικά). Αν υπάρχει πάντως σκολίωση (διάγνωση γίνεται σχετικά εύκολα με μια απλή ρινοσκόπηση, άντε και ακτινογραφία συμπληρωματικά), η ρινίτιδα επιδεινώνει την κατάσταση και μπορεί όντως να υπάρξει βελτίωση απλά με αποσυμφόρηση. Πάντως η βασική λύση (για το διάφραγμα, όχι τη ρινίτιδα) είναι όντως το χειρουργείο, αλλά το ποσοστό της βελτίωσης ποικίλει και εξαρτάται και από το πόσο στραβό ήταν, το οποίο επηρεάζει και το βαθμό δυσκολίας του χειρουργείου. Σε περίπτωση υπερτροφικών κογχών γίνεται καυτηριασμός τους (αν και μπορεί να "ξαναμεγαλωσούν" κάποια στιγμή στο μέλλον).

 

Συμπληρωματικά στην όλη κατάσταση της μύτης ρόλο παίζει και η ύπαρξη ή μη ρινικών πολυπόδων (γνωστών ως "κρεατάκια").

 

Μια υποσημείωση. Το Ρινοπαντεΐνα είναι για να βοηθήσει στην επούλωση και ανάπλαση ενός ατροφικού ή ξηρού ή τέλος πάντων "προβληματικού" βλεννογόνου παρά στην αποσυμφόρηση και ρινίτιδα (εμμέσως βοηθά πάντως λόγω βελτίωσης της κατάστασης του ρινικού βλεννογόνου).

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

γειααααααα σου να σε ρωτησω κατιβρε παιδι μ πως το εκανες σε σπρει κ το εστυψες δηλ σε τι μορφη το αγορασες σε σκονη? κ με νερο το διελυσες πω ςτ εκανες ακριβως εχω πολυποδες κ εγω κ ειμαι χαλια ρε συυυυ δεν αντεχω αλλο ολο βουλωμενη μυτη εχω δεν τη παλευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας είμαι εδώ και ένα μήνα είχα βουλωμενη μύτη  χωρίς όσφρηση και με βήχα και έβαζα otrivin  και ένα ειδικό μελάνι από το φαρμακείο δε με βοήθησε καθόλου πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχω φαρμακευτική ρινίτιδα το κακό είναι πήγα στο γιατρό όχι για τη μύτη μου αλλά επειδή είναι βουλωμενο και το αυτί εδώ και 2 βδομάδες μου είπε να κάνει ρινικές πλύσεις μου έδωσε αντισταμικα χάπια και να φουσκώνω μπαλόνια και να μασάω τσίχλες πέρασε μια βδομάδα και δε μου ξεβουλήσει καθόλου το αυτί ουτε η μύτη έχει κανείς πρόβλημα και στα αυτιά με την φαρμακευτική ρινίτιδα;ειμαι σε χάλια ψυχολογική κατάσταση δε μπορώ να κοιμηθώ καθόλου δε ξέρω τι να κάνω ούτε να τρώω δε θέλω μου έχει κοπεί η όρεξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ για να πω την αμαρτία μου δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εθισμού παρότι σύμφωνα με τα γραφόμενα αυτού του τόπικ, θα έπρεπε. (διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα)

Τα τελευταία κανα δυο χρόνια, κάθε φορά που αρρωσταίνω (πχ απλό κρυολόγημα) βάζω εζιξίν στην μύτη. Παρότι μετά από πχ 5 μέρες το κρύωμα φεύγει, το σύμπτωμα της βουλωμένης μύτης παραμένει για περισσότερο καιρό, οπότε συνεχίζω να βάζω σπρέυ. Τον πρώτο καιρό 3 φορές την μέρα γιατί ακόμα και καθιστός είναι τελείως βουλωμένη η μύτη, και μετά από κάποιες μέρες για λιγότερες φορές.

Το σημαντικότερο είναι στον ύπνο όπου χωρίς σπρέυ κάποιες φορές είναι μαρτύριο οπότε το συνεχίζω για περισσότερες μέρες. Μετά από κάμποσο καιρό όμως όπου το μπούκωμα, απομεινάρι του κρυολογήματος, έχει υποχωρήσει κιάλλο, κόβω συνειδητά την χρήση του σπρέυ τελείως, και παρότι φοβάμαι ότι η πρώτη νύχτα θα είναι δύσκολη, τελικά τα καταφέρνω καλά.

Το πόιντ μου είναι, ότι μετά από περίπου 2 με 3 βδομάδες συνεχούς χρήσης, καταφέρνω και κόβω το σπρέυ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, και χωρίς να βλέπω κάποια ένδειξη εθισμού ή υποτροπής. Η εμπειρία μου δηλαδή είναι λίγο αντίθετη με όσα καταστροφικά έχουν ειπωθεί εδώ μέσα

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2017 στις 11:25 ΜΜ, thanulee είπε

Πηγα ΩΡΛ μου ειπε εχω στραβο διαφραγμα. Μου ειπε ειναι αρκετα στραβο κ θελει επεμβαση. Εχει κανεις τετοια εμπειρια? Μηπως σε ολους λενε το ιδιο? :P thanks

Κοίτα επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα η δεξιά πλευρά έχει πάρει σασί δηλαδή παίρνει περίπου 40 με 50% λιγότερο από ότι η αριστερή πλευρά, απλά έκανα καυτηριασμο τις κογχες γιατί είχαν πρηστεί μου είχε δώσει μια συνταγή για 1 μήνα τη να κάνω πριν τον καυτηριασμο ηταν πλυσεις με φυσιολογικό όρο (τις πρώτες φορές είναι δύσκολο μετά έχει πλάκα απτή μια μπαίνει απτην αλλη βγαίνει) και ένα σπρέι που με τον καιρό τις ξεπριζε εν μέρη και γινόταν να κοιμηθώ το βράδυ 

Υγ. Όταν είχα πρησμένες τις κογχες μιλάμε η δεξιά πλευρά δεν έπαιρνε καθόλου αέρα και όταν είχα μπούκωμα και έκλεινε και η αριστερή ήμουν για να πεθάνω επίσης όταν πήγα εγώ θεωρούσα ότι η αριστερή πλευρά ήταν η καλή μου πλευρά οου έπαιρνα αέρα αλλά αυτό ήταν μόνο το 20% 😂 τέλος πάντων για αρχή ρώτα για ρινικες κογχες σε τη κατάσταση είναι αν όχι χειρουργείο γιαβτο διαγραγμα απλά τις πρώτες μέρες θα είναι πολύ δύσκολα αλλά θα περάσει και θα είναι πολύ καλύτερα απτο να κάνεις μόνο κογχες

Στις 24/7/2017 στις 3:13 ΜΜ, gia_nnis είπε

Παιδια το dexa rhinaspray επανηλθε στην αγορα????????

Ναι και είναι τι μόνο που ανοίγει μύτη από στραβό διάφραγμα +πρησμένες κογχες. 

8 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ για να πω την αμαρτία μου δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εθισμού παρότι σύμφωνα με τα γραφόμενα αυτού του τόπικ, θα έπρεπε. (διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα)

Τα τελευταία κανα δυο χρόνια, κάθε φορά που αρρωσταίνω (πχ απλό κρυολόγημα) βάζω εζιξίν στην μύτη. Παρότι μετά από πχ 5 μέρες το κρύωμα φεύγει, το σύμπτωμα της βουλωμένης μύτης παραμένει για περισσότερο καιρό, οπότε συνεχίζω να βάζω σπρέυ. Τον πρώτο καιρό 3 φορές την μέρα γιατί ακόμα και καθιστός είναι τελείως βουλωμένη η μύτη, και μετά από κάποιες μέρες για λιγότερες φορές.

Το σημαντικότερο είναι στον ύπνο όπου χωρίς σπρέυ κάποιες φορές είναι μαρτύριο οπότε το συνεχίζω για περισσότερες μέρες. Μετά από κάμποσο καιρό όμως όπου το μπούκωμα, απομεινάρι του κρυολογήματος, έχει υποχωρήσει κιάλλο, κόβω συνειδητά την χρήση του σπρέυ τελείως, και παρότι φοβάμαι ότι η πρώτη νύχτα θα είναι δύσκολη, τελικά τα καταφέρνω καλά.

Το πόιντ μου είναι, ότι μετά από περίπου 2 με 3 βδομάδες συνεχούς χρήσης, καταφέρνω και κόβω το σπρέυ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, και χωρίς να βλέπω κάποια ένδειξη εθισμού ή υποτροπής. Η εμπειρία μου δηλαδή είναι λίγο αντίθετη με όσα καταστροφικά έχουν ειπωθεί εδώ μέσα

Μπα δεν έχει και κατι το εζιξιν (εμένα δεν με έπιανε καν) δοκίμασε το dexaehina που έχει κορτιζόνη μέσα και θα καταλάβεις τη σημαίνει ξεμπουκομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Maite είπε

Γεια σας είμαι εδώ και ένα μήνα είχα βουλωμενη μύτη  χωρίς όσφρηση και με βήχα και έβαζα otrivin  και ένα ειδικό μελάνι από το φαρμακείο δε με βοήθησε καθόλου πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχω φαρμακευτική ρινίτιδα το κακό είναι πήγα στο γιατρό όχι για τη μύτη μου αλλά επειδή είναι βουλωμενο και το αυτί εδώ και 2 βδομάδες μου είπε να κάνει ρινικές πλύσεις μου έδωσε αντισταμικα χάπια και να φουσκώνω μπαλόνια και να μασάω τσίχλες πέρασε μια βδομάδα και δε μου ξεβουλήσει καθόλου το αυτί ουτε η μύτη έχει κανείς πρόβλημα και στα αυτιά με την φαρμακευτική ρινίτιδα;ειμαι σε χάλια ψυχολογική κατάσταση δε μπορώ να κοιμηθώ καθόλου δε ξέρω τι να κάνω ούτε να τρώω δε θέλω μου έχει κοπεί η όρεξη. 

Βασικά ρώτα πάλι το γιατρό ή πήγαινε σε άλλον αν δεν τον εμπιστεύεσαι. Εγώ ως ασθενής με εμπερία και όχι γιατρός προτείνω όπως σου είπε ο γιατρός πολλές πλύσεις με αλατόνερο και κάνα αντιισταμινικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια κακα τα ψεματα...το διλημα ειναι ή να εισαι με τα σπρει ολη σου τι ζωη, ή να κανεις την επεμβαση και μετα απο 2 βδομαδες ταλαιπωρία να εισαι κομπλε για παντα.

εγω επελεξα το 2ρο

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Μπα δεν έχει και κατι το εζιξιν (εμένα δεν με έπιανε καν) δοκίμασε το dexaehina που έχει κορτιζόνη μέσα και θα καταλάβεις τη σημαίνει ξεμπουκομα

Το γνωρίζω ότι είναι ελαφρύ προϊόν και γιαυτό το είχα επιλέξει αρχικά, αλλά εμένα μια χαρά δουλεύει. Στο 99% των περιπτώσεων μου ξεμπουκώνει την μύτη τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω πάλι το γιατρό σήμερα μήπως μου δώσει τίποτα άλλο γιατί δεν αντέχεται να μην ακούω τόσες μέρες.πιστευω επειδή είναι βουλωμενη η μύτη δεν ξεβουλωνει το αυτί εάν ξεβουλήσει η μύτη θα φτιάξει το αυτι μακάρι να γίνω σύντομα καλά.η γιατρός δεν μου είπε τίποτα για επέμβαση να κάνω μου είπε θα σε βοηθήσουν οι ρινικές πλύσεις και τα αντισταμικα χάπια το θέμα είναι πότε δε μου είπε ότι θα γίνω καλά.εχει τύχει σε κανέναν με φαρμακευτική ρινίτιδα να του βουλωσουν τα αυτια η είμαι η μοναδική;και σε πόσο καιρό γίνεσαι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...