Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι υπερβολικό δηλαδή να χρησιμοποιείς κάνα-δυο φορές την εβδομάδα otrivin πριν τον ύπνο;

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ρινίτιδας (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον), απλά έχω παρατηρήσει πως όταν έχω καπνίσει πολύ και είμαι μετά από βάρδια με πολύ τσιγαρίλα προκαλείται πρόβλημα, ενώ πρόσφατα μου είπαν πως ροχαλίζω κιόλας!

 

Να το κόψω;

Το τσιγάρο ή το otrivin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο ξέρω πως πρέπει να το κόψω, το ροχαλητό το αναλαμβάνουν άλλοι, το πουλί μου λέω να το κρατήσω, οπότε μας μένει το οτριβίν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε προλαβαινω να διαβασω τι εχει γραφτει.

 

η μητερα μου μετα απο χρηση otrivin πριν 3 χρονια ενιωσε αδιαθεσια ενοχληση στο λαιμο, και πρηξιμο που συνοδευοταν απο αισθημα ξηροτητας.

διαγνωση στο νοσοκομειο, αλεργια στο φαρμακο και απο οτι μας ειπαν τοτε αν θυμαμαι δεν ειναι σπανιο για το συγκεκριμενο σκευασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Επαναφερω λιγο το θεμα.

 

Επειδη οι φυσικοι οροι ειναι ακριβοι και χαλανε, υπαρχει καποια οικονομικοτερη λυση για το προβλημα?

 

Αυτο το neilmed ποσο εχει?

 

Επειδη εξαρτηση σε αποσυμφορητικο δεν εχω, αυτο σημαινει πως το χρησιμοποιω ατοφιο χωρις να πρεπει να διαλυσω τπτ μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 3 χρονια περίπου(ειμαι 18),βάζω 3-4 φορές την ημέρα..Υπάρχει κάποια λύση,η απλά το κόβω όσο αντέχω;

Εισαι σαν τον πρεζ@κι@...  Για αρχη θα βαζεις μονο το βραδυ. την ημερα θα κανεις υπομονη και κανε πλυσεις με φυσιολογικο ορο. Καποια στιγμη θα ξεκινισεις να βαζεις και μικροτερες δοσεις το βραδυ και αν δεν την αισθανεσαι τοσο μπουκωμενη μην βαλεις και καθολου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σαν τον πρεζ@κι@...  Για αρχη θα βαζεις μονο το βραδυ. την ημερα θα κανεις υπομονη και κανε πλυσεις με φυσιολογικο ορο. Καποια στιγμη θα ξεκινισεις να βαζεις και μικροτερες δοσεις το βραδυ και αν δεν την αισθανεσαι τοσο μπουκωμενη μην βαλεις και καθολου.. 

Ναι λιγο πολυ ειμαι..:P Αραιωσα το οτριβιν με φυσιολογικο ορο και κανει δουλεια..Οσο παει θα μειωνω το οτριβιν μεχρι να μου περασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι κρυωμενος 3 μερες τωρα στο σημειο που δεν μπορω να αναπνευσω απο μυτη. Δεν εχω εξαρτηση απο αποσυμφορητικα, τα χρησιμοποιω 1 το χρονο για το μεγιστο αριθμο των 4-5 ημερων που οριζουν. Παρολα αυτα Το Physiomer δεν μου κανει τπτ.. Μηπως δεν το χρησιμοποιω σωστα? Αναγκαστικα να ψεκασω vicks τις τελευταιες 2 μερες μπας και καταφερω να κοιμηθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κρυωμενος 3 μερες τωρα στο σημειο που δεν μπορω να αναπνευσω απο μυτη. Δεν εχω εξαρτηση απο αποσυμφορητικα, τα χρησιμοποιω 1 το χρονο για το μεγιστο αριθμο των 4-5 ημερων που οριζουν. Παρολα αυτα Το Physiomer δεν μου κανει τπτ.. Μηπως δεν το χρησιμοποιω σωστα? Αναγκαστικα να ψεκασω vicks τις τελευταιες 2 μερες μπας και καταφερω να κοιμηθω....

βαλε λιγο vicks κατω απο την μυτη και θα σου περασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Πολυ παλια επαιρνα το otrivin. Ενας καλος φιλος μου ειπε περι επικινδυνοτητας συχνης χρησης, και το εκοψα. Μου ειχε πει για vapospray, ως πιο 'ακινδυνο'. Αραγε οντως ειναι;

Οταν μπουκωνω για τα καλα, αν δεν βαλω κατι να ανοιξει η μυτη, παθαινω πονοκεφαλο.
Καλυτερα λιγο σπρευ, παρα μετα να πλακωνονται στα depon.

Το χαπακι το clarityne-d δεν βοηθαει; ή ειναι ασχετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...