Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιδόχορτο είναι η τοπική ονομασία ή γενικά έτσι λέγεται;

Πάντως, ξανακάνε ένα post σε μια βδομάδα να μας πεις αν έχεις παραμείνει σε καλά επίπεδα.

Δρακοντιά ή φιδοχορτο

http://phyto.gr/drakontia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπουκομα τις μυτης..... ΝΕΡΟ!

καντε πλυσεις με νερο τη μου τρεχετε σε χημεικες μαλακιες που ενας θεος ξερει τη σκατα κανουν. Αλλα αν ειστε τεμπεληδες και θελετε λυσεις με ενα κλικ ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουκομα τις μυτης..... ΝΕΡΟ!

καντε πλυσεις με νερο τη μου τρεχετε σε χημεικες μαλακιες που ενας θεος ξερει τη σκατα κανουν. Αλλα αν ειστε τεμπεληδες και θελετε λυσεις με ενα κλικ ετσι ειναι.

 

Τελικά ήταν τόσο απλό και τόσα άτομα εδώ παιδευόμαστε χρόνια και έχουμε δώσει περιουσίες σε γιατρούς.

 

Να 'σαι καλά φίλε μου, δεν ξέρεις πόσο κόσμο έσωσες! Φταίμε και εμείς οι τεμπέληδες όμως, βρίσκουμε εκεί τις "χημεικές μαλακίες" και τις χώνουμε στην μύτη μας χωρίς λόγο.

 

Απλά για να 'μαι σίγουρος, καθαρίζει τα πάντα, έτσι; Και πολύποδες, και στραβά διαφράγματα, ρινίτιδες, φαρμακευτικές, αλλεργικές, τα πάντα όλα; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουκομα τις μυτης..... ΝΕΡΟ!

καντε πλυσεις με νερο τη μου τρεχετε σε χημεικες μαλακιες που ενας θεος ξερει τη σκατα κανουν. Αλλα αν ειστε τεμπεληδες και θελετε λυσεις με ενα κλικ ετσι ειναι.

Απο αυτο που λες φαινεται οτι εισαι παντελως ανιδεος..

Εχω κανει με φυσιολογικο ορο 1 μηνα.Αποτελεσμα:Ταλαιπωρηθηκα και δεν αλλαξε τιποτα.. Πρεζακιας αμα ημουν θα ειχα γινει καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αναφέρει εγώ πριν 6 χρόνια.

 

http://www.insomnia.gr/topic/276418-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1/page-8?&&p=2868872

 

Το χρησιμοποιούσα συστηματικά. Μερικές φορές και δύο φορές την ημέρα. Τον τελευταίο χρόνο δεν μου χρειάζεται.

Είναι πιθανόν το καλύτερο. Δεν είναι φάρμακο, είναι αλάτι και σόδα. Το κρίσιμο σημείο είναι η αναλογία και το είδος του αλατιού που είναι χωρίς ιώδιο. Αν το αλάτι είναι σε αναλογία μεγαλύτερη από την κατάλληλη, τότε έχουμε αρνητικά αποτελέσματα λόγω αφυδάτωσης της μύτης. Επίσης και το ιώδιο έχει αρνητικά αποτελέσματα.    

Το sinus rinse εξασφαλίζει την σωστή αναλογία αλατιού - νερού, (ίδια με του οργανισμού, ισοτονικό διάλυμα) και η σόδα κάνει μια ελαφριά απολύμανση. Ελαφρά ζεσταμένο το νερό κάνει την δουλειά ευχάριστη. 

Πολύ πρακτικό, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα σε μερικές μέρες τότε χρειάζονται οδηγίες γιατρού, όπως λέει στις οδηγίες...    

 

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα, καθώς δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες, αλλά θα σας συνιστούσα να δοκιμάσετε το sinus rinse το οποίο έρχεται με 60 φακελάκια μαζί και κοστίζει ~25 ευρώ. Όταν εξαντληθούν οι φακελίσκοι μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και με απλό φυσιολογικό ορό. Διαφορετικά αγοράζετε 120 φακελάκια πρός ~20+ ευρώ. Κάθε φακελάκι και 1 χρήση ήτοι 120 χρήσεις.

Έχω ησυχάσει πλέον με αυτό καθότι έχει ποσότητα αρκετή για να ξεβουλώσει καλά την μύτη και δεν προκαλεί προβλήματα στο βλεννογόνο ή εθισμό όπως τα spray από μακροχρόνια χρήση.

 

neilmed_felnott.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ρε παιδια καποιοι μπορει οντος να εχετε κατι πιο σοβαρο αλλα οταν βλεπω κοσμο για το παραμικρο να τρεχει να παρει φαρμακα και χημεικες μαλακιες... ε τα θελει ο κολος σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ronalάκηδες και Otrivinάκηδες σεσημασμένοι!
 Πολύ μυξιάρηδες μου φαίνεστε νέοι μου. Κι αυτά τα πράγματα προκαλούν και στειρότητα. Το gayrex είναι το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω συνηθως τετοια εποχη δεν εχω μπουκωμα καθολου.. παρολα αυτα η μυτη μου το βραδυ κανει ιστοριες(ελαφρια μπουκωματα) και την βοηθαω με λιγο αποσυμφορητικο. Εχετε και σεις θεμα? Γιατι ειμαστε στην καρδια του καλοκαιριου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιδόχορτο είναι η τοπική ονομασία ή γενικά έτσι λέγεται;

Πάντως, ξανακάνε ένα post σε μια βδομάδα να μας πεις αν έχεις παραμείνει σε καλά επίπεδα.

Το εβαζα πρωι βραδυ για 3 μερες.Εχουν περασει 2 βδομαδες απο τοτε.Τωρα κανω απλα πλυσεις με αλατονερο για να κραταω την περιοχη καθαρη και μπορω να πω οτι το αποτελεσπα με εχει καταπληξει!!!!Μολις 3 μερες χρησης του βοτανου και για 1 μηνα τουλαχιστον η μυτη θα ειναι ελευθερη.Θα περιμενω να δω ποτε και αν θα ξαναμπουκωσει και θα ξανα ποσταρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω κανενα μηνα, τωρα το φθινοπωρο, που ενω μες τη μερα ειμαι ok,

οταν ξαπλωνω βουλωνει η μυτη!

Και φυσικα, μου χαλάει σε αρκετό βαθμο και τον βραδινο υπνο.

Τι ειναι αυτο παλι ρε παιδια;

 

Υπαρχει κανενας φυσικος τροπος, να παραμενουν ανοικτα τα ρουθουνια οταν οριζοντιωνομαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανενα μηνα, τωρα το φθινοπωρο, που ενω μες τη μερα ειμαι ok,

οταν ξαπλωνω βουλωνει η μυτη!

Και φυσικα, μου χαλάει σε αρκετό βαθμο και τον βραδινο υπνο.

Τι ειναι αυτο παλι ρε παιδια;

 

Υπαρχει κανενας φυσικος τροπος, να παραμενουν ανοικτα τα ρουθουνια οταν οριζοντιωνομαστε;

 

Breathe Right (ή κάποιο αντίστοιχο αν υπάρχει, δεν κάνω διαφήμιση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κανείς. Ούτε εγώ. Στο προτείνω έτσι, για πλάκα.

Ένα αυτοκόλλητο είναι, που μπαίνει στη μύτη και βοηθάει να αναπνέεις καλύτερα.

Εμένα μια περίοδο που είχα πρόβλημα με είχε βοηθήσει πολύ.

Είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κανείς. Ούτε εγώ. Στο προτείνω έτσι, για πλάκα.

Ένα αυτοκόλλητο είναι, που μπαίνει στη μύτη και βοηθάει να αναπνέεις καλύτερα.

Εμένα μια περίοδο που είχα πρόβλημα με είχε βοηθήσει πολύ.

Είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή

 

οκ, θα το αγορασω, οντως τσιμπημενη τιμη, αλλα ειναι ειδικα για τον υπνο (οπως το θελω), και το κυριοτερο, δεν 'χαπακωνεσαι'.

 

Απορω ομως, πως λειτουργει 'η ταινια' και βοηθαει στην αναπνοη. Δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πρόβλημα με την μύτη μου. Μπουκώματα, καταρροή και όλη την ώρα με ένα χαρτομάντιλο στο χέρι.

 

Μετά από επίσκεψη στο Σωτηρίας με ραντεβού για αλλεργιολόγο, μου έδωσε θεραπεία και από την 1η ημέρα σταμάτησαν όλα αυτά.
Δεν έχω φυσήξει την μύτη μου εδώ και 1 μήνα, αναπνέω καλύτερα και το ροχαλητό έχει μειωθεί αισθητά.

 

Έχει προηγηθεί και επέμβαση για το στραβό διάφραγμά μου.

 

Προσωπική μου γνώμη, επισκεφτείτε έναν γιατρό να δείτε τι έχετε και να ακολουθήσετε την θεραπεία που θας σας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...