Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα το αλατόνερο έπρηζε περισσότερο τις κόγχες και έκανε τη μύτη μου μπετό. μερική λύση αλλά πολύ μεγάλη ανακούφιση ήταν η μείωση του μεγέθους των κογχεων . εύχομαι μόνο να κρατήσει για αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν κανα 3μηνο, αρχισα να μειωνω την ποσοτητα του σπρει, βαζοντας φυσιολογικο ορο.Βελτιωθηκε αρκετα η κατασταση και μαλιστα καποιες φορες που τυχαινε να βαλω μονο σπρει το οποιο δεν ηταν διαλυμενο, δεν ξεβουλωνε η μυτη καθολου.Εδω και 5 μερες περιπου, δεν εχω βαλει ουτε απο το διαλυμενο.Πρωτη φορα που δεν εχω βαλει εστω και μια φορα.Το βραδυ ειναι λιγο δυσκολα γιατι βουλωνει λιγο η μυτη, αλλα δεν με ενοχλει τοσο..Σταδιακα πιστευω θα φυγει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρόμοιο πρόβλημα και εγώ με στραβό διάφραγμα και πρησμένες κογχες.Ξυπνάω με πονοκέφαλο το πρωί και το βράδυ δεν ηρεμώ με τπτ.Απ' την άλλη έχω ακούσει τα χειρότερα για otrivin κλπ οπότε προσπαθώ να τα αποφεύγω.Γνωρίζει κανείς κάποιον καλό γιατρό στη θεσ/νικη που να χρησιμοποιεί τη μέθοδο με τις ραδιοσυχνότητες?

 

Καλός γιατρός και να χρησιμοποιεί αυτές τις παπαριές λίγο δύσκολο. Μάλλον ψάχνεις για καλό κομπογιαννίτη. Όταν έχεις στραβό διάφραγμα και ρινίτιδα αλλεργική, δύο λύσεις υπάρχουν έκαστος. Χειρουργείο και ανοσοθεραπεία. Δεν τα αποφεύγεις. Βρές έναν καλό ΩΡΛ, κατά προτίμηση κάποιον πανεπιστημιακό με εμπειρία, κανονίστε μια εισαγωγή σε νοσοκομείο (εγώ σε δημόσιο την έκανα μια χαρά ήταν), και όταν έρθει η σειρά προτεραιότητας κάντην. Αλλιώς αν βιάζεσαι, τα στάζεις και την κάνεις σε ιδιωτική κλινική. Με τους κομπογιαννίτες και τις "ραδιοσυχνότητες" θα δώσεις τσάμπα λεφτά. Οι αδαείς και οι χαζοί άνθρωποι πάντα φεύγουν εντυπωσιασμένη με το placebo του μηχανήματος και σε κανα χρόνο πάλι τα ίδια. Θέμα ψυχολογίας είναι. Μετά από κανα χρόνο όλοι τους βρίζουν. Αν ήταν τόσο απλό να λύνεται το θέμα με τα μαρκούτσια στο χέρι, όλοι οι ΩΡΛ θα τα είχαν στα ιατρεία τους και τα σπίτια τους. Δυστυχώς η συσκευή αυτή δεν έχει επιστημονικά δεδομένα. Αυτό κι οποιαδήποτε άλλη "εναλλακτική ιατρική".  Για να σε προτετοιμάσω το στραβό διάφραγμα απαιτεί γενική αναισθησία κ νοσηλεία 1 μέρα πριν για εξετάσεις κ μετά για να σε παρακολουθήσουν κ να σου βγάλουν τα ταμπόν. Έπειτα κανα μήνα ανάρρωση. Η ανοσοθεραπεία είναι τελείως άλλο καπέλο και είναι αρκετά χρονοβόρα. Μόνο αν έμενα σε κάποια μεγάλη πόλη που έχει κλινική θα την έκανα. Γιατί διαρκεί μήνες κι έχει πολλές επισκέψεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Otrivin είναι τρομερά εθιστικό (ξέρω δεν λέω κάτι καινούργιο αλλά ΜΑΚΡΙΑ!). Ακόμα κι αν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα παρα μόνο ένα απλό συνάχι, μετατρέπει το σύστημα σου σε προβληματικό. Πριν πολλά χρόνια που το χρησιμοποιούσα, έφτασα να το χρειάζομαι σχεδόν κάθε βράδυ ακόμα κι όταν το συνάχι έφευγε, γιατί έκλεινε η μύτη και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με καμία δύναμη (αναπνοή απο το στόμα κατα τη διάρκεια του ύπνου...ΝΟΤ). Έκανα την καρδιά μου πέτρα και την επόμενη φορά που έκλεισε η μύτη απο συνάχι το αντικατέστησα με Dexa rhinaspray το οποίο σε αντίθεση με το otrivin, δεν μου έχει γίνει τόσο απαραίτητο (μόλις φύγει το συνάχι ξεμπουκώνει και η μύτη). Βέβαια τις περισσότερες φορές το χρησιμοποιώ μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης, αλλά έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω και συνεχόμενα για 3-4 μέρες χωρίς να εθιστώ.

 

Γνώμη μου είναι οτι γενικά ότι κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι εθιστικό, αλλά έχει να κάνει ΚΑΙ με τη χρήση που κάνει κανείς. Κοινώς, όπως όλα τα φάρμακα δεν πρέπει να το χρησιμοποιείς με το παραμικρό αλλά μόνο όταν έχεις φτάσει στο αμην.

 

Για πιο light καταστάσεις, βάζεις νερό σε μια κατσαρόλα το αφήνεις να βράσει, πας απο πάνω με μια πετσέτα και εισπνέεις τον ατμό. Με αυτόν τον τρόπο και ξεβουλώνει η μύτη σου και κάνεις και καθαρισμό προσώπου :-D ;)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κατσαρόλα βάλε και ευκάλυπτο και είσαι win-win. Με αυτό το otrivin έχει ψαρώσει πολύς κόσμος από τη διαφήμιση "ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ" λες και μόνο η κορτιζόνη δημιουργεί προβλήματα. Εγώ πάντα έχω ένα dexa spray που είναι κορτιζονούχο, κι αν μόνο φτάσω στο αμήν (νύχτα με τελείως βουλωμένα τα ρουθούνια) το χρησιμοποιώ μια το πολύ δύο φορές κ ξεκομπλάρει η μύτη. Πάντως το κόβω το σπρέι το otrivin με τόσες παρενέργειες που έχει να το διώχνουν από την αγορά. Άλλα φταίει κι ο κόσμος που το χρησιμοποιεί λες και είναι αλατόνερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

7 μέρες τώρα βουλωμενη μύτη κατα τις 4 το πρωί... Συνοδεύεται και από ελαφρύ βήχα κατα την διαρκεια της ημερας...τις 5 από αυτές έβαλα οτριβιν για να ξεβουλωσει...το πρωι το πετάω και δεν το ξαναχρησιμοποιω...δυστυχώς ο ευκάλυπτος δεν είναι τόσο αποτελεσματικος...βέβαια δεν έχω δοκιμάσει και 20 λεπτά που έγραψε κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα φταίει κι ο κόσμος που το χρησιμοποιεί λες και είναι αλατόνερο.

ναι γιατι οικονομικο..

ναι γιατι ειναι οικονομικο..

Εμενα με αρχισε για τα καλα πριν κανενα 2μηνο(μπουκωμα) απο την αφρικανικη σκονη.Εβαζα μικρη ποσοτητα otrivin ανακατεμενο με φυσιολογικο ορο,για να την ανοιξω εβαζα αρκετη ποσοτητα αλλα και παλι δεν ειχα καθαρη αναπνοη και ξαναβουλωνε παλι μεσα σε 4 ωρες.Εδω και 15 μερες βαζω Dexa rhinaspray και εχει αλλαξει συμπεριφορα η μυτη.. δηλαδη οταν περναει η δραστικη ουσια μπουκωνει λιγοτερο και παρολο που βαζω φειδωλα ουτε μια ψεκασια.. κραταει περιπου 8 ωρες. Ενα σεναριο στο οτι παει καλυτερα ειναι οτι επειδη εφτιαξε ο καιρος εφυγε η πολυ υγρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και η υγρασια ε?Δεν υπαρχει ελπιδα στην Κερκυρα...

Εμενα η υγρασια με πειραζει σιγουρα.. γιατι οταν μπουμε για τα καλα στο καλοκαιρι η μυτη μου ειναι στο 100% ανοιχτει και ουτε υποτροπιαζει..

ανοιχτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι αποσυμφοριτικά και βλακείες, η φάση είναι comtrex cold.

GR226430101.JPG

 

Η κάθε δόση όχι τη μύτη, όλο το κεφάλι ξεβουλώνει, για κανά 5ωρο. Ψιλοπροκαλεί υπνηλία βέβαια. Τουλάχιστον για όταν θες να κοιμηθείς, είναι υπέροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι αποσυμφοριτικά και βλακείες, η φάση είναι comtrex cold.

GR226430101.JPG

 

Η κάθε δόση όχι τη μύτη, όλο το κεφάλι ξεβουλώνει, για κανά 5ωρο. Ψιλοπροκαλεί υπνηλία βέβαια. Τουλάχιστον για όταν θες να κοιμηθείς, είναι υπέροχο.

και αυτα δοκιμασα.. που παιρνεις ανα 2 και αρχ...!!! ρε αλλο βουλωμα απο κρυολογημα και αλλο απο αλλεργια. Για να σου δωσω να καταλαβεις για να βουλωσει η μυτη στον ιδιο βαθμο με εναν που εχει αλλεργια πρεπει να εχεις βαρυ κρυολογημα με 40 πυρετο και το προβλημα επιμενει.. ενω οταν εισαι αρρωστος αντε να σε ταλαιπωρησει 1 βδομαδα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Νομίζω σας νικάω όλους (με την κακή έννοια).

Εδώ και 14 χρόνια έχω πολύποδες στη μύτη, έχω κάνει τέσσερα χειρουργεία για αφαίρεση τους και ξαναβγαίνουν μετά από λίγους μήνες ότι και να κάνω. Αυτό σε συνδυασμό με αλλεργική ρινίτιδα, ιγμορίτιδα και άσθμα. 

Σχεδόν μόνιμα η μύτη μου είναι κλειστή και φυσικά δε μυρίζω.

Beat that!

 

Όσον αφορά τiς πλύσεις μπορείτε να κάνετε και με φυσιολογικό ορό.

 

 

 

Σε έχω, -μάλλον σε είχα- άνετα. Είμαι 34 και μόλις έβγαλα τους πολύποδες για 1η φορά, όταν θυμάμαι τον εαυτό μου ολόκληρη την ζωή μου να είμαι με ένα χαρτομάντιλο στο χέρι, συνεχώς καταρροή, φουλ βουλωμένη μύτη και φυσικά όσφρηση μηδέν (που κι αυτή ακόμα δεν την έχω ανακτήσει).

Μετα απο μπολικο ψαξιμο επιτελους βρηκα ενα μερος να μοιραστω την εμπειρια μου.Ειμαι 27 χρονων , εχω κανει 2 φορες εγχειρηση για αφαιρεση ρινικου πολυποδα και παλι εμφανιστηκε. Οπως θα γνωριζετε και οι δυο οτι και να βαλω στην μυτη το πολυ πολυ να την ξεφραξει για λιγο καιρο και μετα να πρεπει να το σταματησω και σε μια βδομαδα να βουλωνω 5 φορες χειροτερα.Οταν λεω οτι βγαζω πολυποδες δεν μιλαω για μικρα πολυποδακια μιλαω για 90% φραξιμο να τους κοιταω στον καθρεφτη ανετα και να μην μπορω να φυσηξω ακομα και να μου σπασουν τα τυμπανα.Λοιπον στο θεμα μας τωρα.Προσφατα βρηκα ενα site που μιλουσε για το φιδοχορτο και οτι ο Διοσκουριδης ειχε γραψει οτι το συγκεκριμενο βοτανο μπορει να καταπολεμησει τον πολυποδα.

" Δεν βαριεσαι?!?!Χαζομαρες " ... ειπα... την επομενη μερα βγηκα βολτα στο Νεστοριο Καστοριας και ξαφνικα μπροστα μου βρισκω το συγκεκριμενο βοτανο. WTF?!? λεω και μαζευω δυο κλοναρακια.Την επομενη παιρνω τον καρπο τον στυβω , ανακατεβω με νερακι τον βαζω σε ενα ληγμενο αδειο Nasonex(εχω πολλα ) και κοπαναω κανα 4 ψεκασμους σε καθε ρουθουνι. Μετα απο δυο ωρες αφου δεν εγινε τιποτα οπως και περιμενα παρατηρησα οτι ενω ηταν μια απο τις μερες που ελαχιστα περνουσε αερας απο τα ρουθουνια ,φραξανε εντελως.Τοτε σκεφτηκα παει το χειροτερεψα πρεπει να παω για εγχειρηση,μεχρι που πηγα στο μπανιο και με ενα φυσημα  κατεβασα τον μισο πολυποδα.Συνεχισα να παιρνω καθε πρωι το βοτανο για δυο μερες τωρα και μπορω να αναπνευσω κανονικα.Οσφρηση δεν εχω ακομα αλλα ελπιζω να ερθει και αυτη σιγα σιγα. Δεν ξερω τι και πως.Εγω εγινα το πειραματοζωο και αφου δουλεψε για μενα ελπιζω να μπορω να βοηθησω και αλλους ,οπως ελπιζω να δειτε και οι δυο αυτο το μηνυμα και αν ξερετε κατι περισσοτερο να απαντησετε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μπολικο ψαξιμο επιτελους βρηκα ενα μερος να μοιραστω την εμπειρια μου.Ειμαι 27 χρονων , εχω κανει 2 φορες εγχειρηση για αφαιρεση ρινικου πολυποδα και παλι εμφανιστηκε. Οπως θα γνωριζετε και οι δυο οτι και να βαλω στην μυτη το πολυ πολυ να την ξεφραξει για λιγο καιρο και μετα να πρεπει να το σταματησω και σε μια βδομαδα να βουλωνω 5 φορες χειροτερα.Οταν λεω οτι βγαζω πολυποδες δεν μιλαω για μικρα πολυποδακια μιλαω για 90% φραξιμο να τους κοιταω στον καθρεφτη ανετα και να μην μπορω να φυσηξω ακομα και να μου σπασουν τα τυμπανα.Λοιπον στο θεμα μας τωρα.Προσφατα βρηκα ενα site που μιλουσε για το φιδοχορτο και οτι ο Διοσκουριδης ειχε γραψει οτι το συγκεκριμενο βοτανο μπορει να καταπολεμησει τον πολυποδα.

" Δεν βαριεσαι?!?!Χαζομαρες " ... ειπα... την επομενη μερα βγηκα βολτα στο Νεστοριο Καστοριας και ξαφνικα μπροστα μου βρισκω το συγκεκριμενο βοτανο. WTF?!? λεω και μαζευω δυο κλοναρακια.Την επομενη παιρνω τον καρπο τον στυβω , ανακατεβω με νερακι τον βαζω σε ενα ληγμενο αδειο Nasonex(εχω πολλα ) και κοπαναω κανα 4 ψεκασμους σε καθε ρουθουνι. Μετα απο δυο ωρες αφου δεν εγινε τιποτα οπως και περιμενα παρατηρησα οτι ενω ηταν μια απο τις μερες που ελαχιστα περνουσε αερας απο τα ρουθουνια ,φραξανε εντελως.Τοτε σκεφτηκα παει το χειροτερεψα πρεπει να παω για εγχειρηση,μεχρι που πηγα στο μπανιο και με ενα φυσημα  κατεβασα τον μισο πολυποδα.Συνεχισα να παιρνω καθε πρωι το βοτανο για δυο μερες τωρα και μπορω να αναπνευσω κανονικα.Οσφρηση δεν εχω ακομα αλλα ελπιζω να ερθει και αυτη σιγα σιγα. Δεν ξερω τι και πως.Εγω εγινα το πειραματοζωο και αφου δουλεψε για μενα ελπιζω να μπορω να βοηθησω και αλλους ,οπως ελπιζω να δειτε και οι δυο αυτο το μηνυμα και αν ξερετε κατι περισσοτερο να απαντησετε!

 

 

Φιδόχορτο είναι η τοπική ονομασία ή γενικά έτσι λέγεται;

Πάντως, ξανακάνε ένα post σε μια βδομάδα να μας πεις αν έχεις παραμείνει σε καλά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μπολικο ψαξιμο επιτελους βρηκα ενα μερος να μοιραστω την εμπειρια μου......... και αν ξερετε κατι περισσοτερο να απαντησετε!

φιλε μου σου ευχομαι να βρηκες μια καλη λυση για το προβλημα σου γιατι το μπουκωμα της μυτης ειναι πολυ σοβαρο.. Εγω εφτανα στο σημειο να φραζει στο 100%,να αισθανομαι λες και καποιος εσωτερικα εχει παρει ταναλια και μου σφιγγει τα ρουθουνια,να μιλαω λες και μου εχεις βαλει μανταλακι..(οσο μπορουσα να μιλησω γιατι δεν ειχα σωστες αναπνοες)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...