Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί ξανά (βαριέμαι να ψάξω) αλλά με το CLARITYNE-D σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα αποσυμφορητικά μύτης που μου είχαν κάψει τα ρουθούνια.
Ξεκινάς θεραπεία και βλέπεις αποτελέσματα απο την επόμενη μέρα. Σε 3-4 μέρες εισαι κομπλέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οκ, θα το αγορασω, οντως τσιμπημενη τιμη, αλλα ειναι ειδικα για τον υπνο (οπως το θελω), και το κυριοτερο, δεν 'χαπακωνεσαι'.

 

Απορω ομως, πως λειτουργει 'η ταινια' και βοηθαει στην αναπνοη. Δεν το καταλαβαινω.

 

Χοντρικά, η ταινία έχει μέσα ένα έλασμα που τείνει να τη φέρνει πάντα στην αρχική θέση.

Έτσι όταν την κολλάς στη μύτη, "τραβάει" προς τα έξω το ρουθούνι και ανοίγει τον αεραγωγό.

Εδώ ένα σχετικό βιντεάκι για το πως την εφαρμόζεις και πως την αφαιρείς.

 

Την πρώτη φορά που θα τη χρησιμοποιήσεις, θα αισθανθείς λίγο άβολα.

Λογικό, γιατί θα έχεις ένα αυτοκόλλητο πάνω στη μύτη και θα αισθανθείς και λίγο να σε "τραβάει".

Κάνε λίγο υπομονή, σε 10-20 λεπτά θα το συνηθίσεις.

Ειδικά αν τη χρησιμοποιήσεις και σε βοηθήσει, το επόμενο βράδυ δε θα το σκεφτείς καθόλου όταν τη βάλεις.

 

Αν τις πάρεις τελικά και τις χρησιμοποιήσεις, γράψε εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ταινιες εχω βαλει και δεν μου εχουν κανει τιποτα..

Χρόνια πρόβλημα με την μύτη μου. Μπουκώματα, καταρροή και όλη την ώρα με ένα χαρτομάντιλο στο χέρι.

 

Μετά από επίσκεψη στο Σωτηρίας με ραντεβού για αλλεργιολόγο, μου έδωσε θεραπεία και από την 1η ημέρα σταμάτησαν όλα αυτά.

Δεν έχω φυσήξει την μύτη μου εδώ και 1 μήνα, αναπνέω καλύτερα και το ροχαλητό έχει μειωθεί αισθητά.

 

Έχει προηγηθεί και επέμβαση για το στραβό διάφραγμά μου.

 

Προσωπική μου γνώμη, επισκεφτείτε έναν γιατρό να δείτε τι έχετε και να ακολουθήσετε την θεραπεία που θας σας πει.

Σου εκανε τεστ αλλεργιας? Πως ειναι? Τι φαρμακα σου εγραψε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είμαι στα πρόθυρα για συνάχι (κάπου εκεί όταν αρχίζει ο λαιμός και αισθάνεται γδαρμένος) κάνω γαργάρες με αλατόνερο και ψήνω τον λαιμό. Έτσι, δεν προχωράει και πάνω στη μύτη για να κάνει συνάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ταινιες εχω βαλει και δεν μου εχουν κανει τιποτα..

Σου εκανε τεστ αλλεργιας? Πως ειναι? Τι φαρμακα σου εγραψε?

Τα λέω εδώ.

 

Ναι, μου έκαναν τεστ αλλεργίας. 4 ώρες ήμουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί ξανά (βαριέμαι να ψάξω) αλλά με το CLARITYNE-D σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα αποσυμφορητικά μύτης που μου είχαν κάψει τα ρουθούνια.

Ξεκινάς θεραπεία και βλέπεις αποτελέσματα απο την επόμενη μέρα. Σε 3-4 μέρες εισαι κομπλέ!!!

 

Χρειάζεται ιατρική συνταγή ή απλά πας και το ζητάς στο φαρμακείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μεγάλο πακέτο να ξυπνάς το βράδυ στα όρια της κρίσης πανικού γιατί ένιωθες ότι πνιγόσουν.....Στραβό διάφραγμα με εγχείριση στα 35 μου..

 

Βοήθησε  στο να έχω 1,5 ρουθούνι (από 0,5) ελύεθερο ότνα όλα είναι καλά.

 

Οταν όμως δεν παέι κάτι καλά τότε πέφτουμε στο 0,0-0,5 ρουθούνι ανοικτό..και αυτό πάει έτσι συνήθως από Σεπτέβρη μέχρι Απρίλιο....

 

Εκανα και κόγχες με λειζερ αλλά δε βλέπω δουλειά...

 

Μόνο το sinex/ronal βοηθάει άμεσα αλλά το παίρνω μόνο όταν έχω 0 ρουθούνι το βράδυ κλειστό....

 

Απογάσισα να το ξαναπιάσω το θέμα μιας και δεν πάει άλλο...

 

Το μπουκαλάκι δεν κάνει δουλειά για τον απλό λόγο ότι όταν είναι κλειστά όλα, το νερό δεν πάει πουθενά....Εχει γίνει στόκος στο τέλος της μύτης...Δεν ξέρω αν είναι πρήξιμο ή κάτι άλλο, θα δω στο νέο γύρο ψαξίματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 μιας κ έχω ιγμορίτιδα (δώρο απ το στρατό) και πέρσι τράβηξα μανίκι με ζαλάδες κ πίεση σε όλο το πρόσωπο είπα να πάρω αποσυμφορητικό φέτος μιας και με ξαναπιασε. Επειδή δεν πήγα εγώ στο φαρμακείο αλλα η μάνα, δεν είχε otrivin και ο φαρμακοποιός της έδωσε ronal. Θυμήθηκα το thread και ήθελα να ρωτήσω κάτι .. όλοι εσείς που γράφεται πως κάνατε χρήση για χρόνια ή 10-15 μέρες κλπ και είχατε προβλήματα , διαβάζεται ποτέ τις οδηγίες χρήσης ? επειδή εγώ τις διάβασα πριν κάνω χρήση και λέει μέχρι 7 ημέρες max χρήση γιατι υπάρχει κίνδυνος επανασυμφώρισης του ρινικού βλεννογόνου (rebound) και πρόκλησης ιατρογενούς ρινίτιδας. 

μήπως ο τίτλος είναι λάθος και θα έπρεπε να λέει προσοχή στις οδηγίες χρήσης των φαρμάκων ? πολλοί απο εμάς έχουμε ή θα έχουμε στο μέλλον παιδιά , δεν είναι καλό να αρχίσουμε να μαθαίνουμε απο τώρα την υπεύθυνη χρήση των ουσιών πριν φτάσουμε σε σημείο να κάνουμε κακό σε κάποιον άλλο? ..

τeσπ@ , μέχρι να γράψω το post η μύτη μου καθάρισε , το κεφάλι μου σταμάτησε να πονάει και νιώθω ανακούφιση, έτοιμος να απολαύσω πρωτοχρονιάτικη μάσα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μιας κ έχω ιγμορίτιδα (δώρο απ το στρατό) και πέρσι τράβηξα μανίκι με ζαλάδες κ πίεση σε όλο το πρόσωπο είπα να πάρω αποσυμφορητικό φέτος μιας και με ξαναπιασε. Επειδή δεν πήγα εγώ στο φαρμακείο αλλα η μάνα, δεν είχε otrivin και ο φαρμακοποιός της έδωσε ronal. Θυμήθηκα το thread και ήθελα να ρωτήσω κάτι .. όλοι εσείς που γράφεται πως κάνατε χρήση για χρόνια ή 10-15 μέρες κλπ και είχατε προβλήματα , διαβάζεται ποτέ τις οδηγίες χρήσης ? επειδή εγώ τις διάβασα πριν κάνω χρήση και λέει μέχρι 7 ημέρες max χρήση γιατι υπάρχει κίνδυνος επανασυμφώρισης του ρινικού βλεννογόνου (rebound) και πρόκλησης ιατρογενούς ρινίτιδας. 

 

μήπως ο τίτλος είναι λάθος και θα έπρεπε να λέει προσοχή στις οδηγίες χρήσης των φαρμάκων ? πολλοί απο εμάς έχουμε ή θα έχουμε στο μέλλον παιδιά , δεν είναι καλό να αρχίσουμε να μαθαίνουμε απο τώρα την υπεύθυνη χρήση των ουσιών πριν φτάσουμε σε σημείο να κάνουμε κακό σε κάποιον άλλο? ..

 

τeσπ@ , μέχρι να γράψω το post η μύτη μου καθάρισε , το κεφάλι μου σταμάτησε να πονάει και νιώθω ανακούφιση, έτοιμος να απολαύσω πρωτοχρονιάτικη μάσα  :-D

Και γω το ροναλ το χρησιμοποιω μονο σε περιπτωσεις που θελω να κοιμηθω ανετα και η μυτη μου ειναι τσιμεντο (γιατι εχω και γω χρονια ιγμοροβροχιτιδα απο τα 6 μου) αλλα ποτε δε ξεπερναω τις 3-4 μερες.

Βεβαια το νιωθεις το retaliation να χτυπαει οταν περναει το effect του ronal και η μυτη σου ενω θα πρεπε να βελτιωνεται ειναι χειροτερα απο πριν βαλεις για καμια μερα.Αυτο πιστευω ειναι η παγιδα που την πατανε και συνεχιζουν τη χρηση οι περισσοτεροι.Νομιζουν πως με τη συνεχομενη χρηση καποια στιγμη θα υποχωρησει το μπουκωμα, ενω δεν ειναι ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν κάνω χρήση φαρμάκων(σπάνια) την κάνω βάση του γιατρού που μου τα δίνει ή αν δεν είναι συνταγογραφούμενα βάση των οδηγιών χρήσης, αυτό λέει η λογική μου και πίστεψε με , μέχρι τα 12-13 μου είχα κάνει χρήση φαρμάκων που δεν θα κάνουν οι περισσότεροι μέχρι να γεράσουν. Όποιος κάνει χρήση βάση του πως νιώθει ενάντια στις ενδείξεις πάει γυρεύοντας για ντράβαλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κανείς δεν κάνει χρόνια χρήση των αποσυμφορητικών για την μύτη επειδή ξεχάστηκε ή επειδή δεν διάβασε τις οδηγίες.

 

Υπάρχει ένα αρχικό πρόβλημα το οποίο είναι τρομερά δύσκολο να λυθεί και δεν λύνεται με μια (ή 20) απλή επίσκεψη στον ΩΡΛ.

Δεν μπορείς να αναπνεύσεις για τον Α, Β, Γ, λόγο, αναπνέεις όλη μέρα από το στόμα, είσαι κομμάτια στην κούραση όλη μέρα, το βράδυ κάνεις άπνοιες και δεν ξεκουράζεσαι καθόλου, είναι αδύνατον να κοιμηθείς και την βγάζεις με 20λεπτα ύπνου που απλά το σώμα καταρρέει από την κούραση. Σε κάποια φάση λες δεν πάει άλλο, θα τρελαθώ αν δεν κοιμηθώ και αποφασίζεις να χρησιμοποιήσεις ένα αποσυμφορητικό για να καταφέρεις επιτέλους να ξεκουραστείς μερικές ώρες.

 

Όλοι εμείς που έχουμε πρόβλημα δεν είναι επειδή δεν διαβάσαμε τις οδηγίες ή επειδή δεν ξέρουμε για πόσο κάνει να χρησιμοποιούμε τα αποσυμφορητικά. Είναι για πολλούς μια λύση απελπισίας γιατί απλά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο.

 

Αν κάποιος είναι βαριά κρυωμένος γνωρίζει πόσο δύσκολο είναι να κοιμηθείς με εντελώς μπουκωμένη μύτη. Για πολλούς αυτό το πράγμα είναι μόνιμη κατάσταση. Και πρέπει το πρωί να ξυπνήσεις, να πας στην δουλειά, να γυρίσεις σπίτι, να κάνεις τις δουλειές σου, να παίξεις με τα παιδιά σου κτλ. Είναι απλά αδύνατον όταν δεν ξεκουράζεσαι καθόλου.

 

Και δυστυχώς, το πρόβλημα με την μύτη είναι τόσο πολύπλοκο που και στους καλύτερους γιατρούς να πας και να φας μια περιουσία σε φάρμακα και νοσοκομεία, παίζει να μην βγάλεις άκρη. Οι περισσότεροι αργά ή γρήγορα καταλήγουμε στο χειρουργείο και πάλι πολλές φορές το πρόβλημα επιστρέφει μετά από λίγο καιρό. Κάποιοι είναι τυχεροί, κάποιοι απλά είναι αλλεργικοί σε κάτι, κάποιοι με καυτηριασμό ή εγχείριση ή διόρθωση διαφράγματος σώζονται. Κάποιοι άλλοι όχι.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν αναφερθηκα σε ατομα που εχουν εκ γενετης (αν ειναι εκ γενετης) προβλημα.

Εχω παραδειγματα (μια φιλη και την ξαδερφη μου) που κατεστρεψαν τη μυτη τους εξαιτιας ενος μπουκωματος.

Εβαζαν ροναλ συνεχεια και μετα απο ενα σημειο ηταν σαν να εθιστηκαν.Τωρα μετα απο 5 χρονια δε ζουν χωρις ροναλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...