Προς το περιεχόμενο

Iphone 5 χωρις αποδειξη


ts13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα εχει πετυχει καποιος αντικατασταση η δωρεαν επισκευη μετα τον ενα χρονο που δινει η apple ????

απειρες περιπτωσεις. 

 

κατα τυχη και χαριστικα ομως ε; μην φανταστεις τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ΝΟΜΟΣ που εσυ παρεθεσες και δεν διαβασες τα λεει ολα και τα 2 αρθρα που παρεθεσα ειναι τα 2 πρωτα του αρθρα. Καλο θα ηταν να τα διαβασεις.

 

Το οτι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ο πωλητης ευθυνεται για "πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων" που υπηρχαν ΚΑΤΑ την παραδοση (αλλα μπορει να διαπιστωθηκαν αργοτερα) ειναι δικο σου θεμα.

Αν τα "πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων" εμφανιστηκαν μετα το περας του 6μηνου, τοτε το βαρος της αποδειξης οτι υπηρχαν ΚΑΤΑ την παραδοση ειναι στον αγοραστη.

Ισως σε βοηθησει και το αρθρο της Γενικης Γραμματειας Καταναλωτων:

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

 

Και επειδη το πιο σημαντικο ειναι ο ΝΟΜΟΣ(γιατι με αυτο θα πας στα δικαστηρια και οχι με κατι αλλο), ας τον παραθεσουμε για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και γιατι καλο θα ειναι να μιλαμε με αποδειξεις:

http://www.scribd.com/doc/13358209/30432002-

 

--------------------------------------

Μην συνεχιζεις τα ψεμματα. Δεν εγραψες για την arvato λογω οτι ειναι στον πρωτο χρονο εγγυησης(αλλωστε δεν ειναι, εχει περασει ενας χρονος και δεν εχει εγγυηση).
Εδω τι εγραψες που προτρεπες τον αγοραστη να παει με τα χαρτια/νομους για την "υποτιθεμενη 2ετη εγγυηση" στην arvato(service center), παρολο που αυτα που αναφερεις αφορουν τον πωλητη, οχι το εκαστοτε service center:
 

---------------------

 
 

Oτι να ναι.. Επιμενεις και λες ανακριβειες για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ εντος ΕΕ, οταν δεν υπαρχει κανενας τετοιος ΝΟΜΟΣ. 

Το οτι μπερδευεις την ΕΓΓΥΗΣΗ με τα δικαιωματα του αγοραστη για ελλειψη συνολογημενων ιδιοτητων και πραγματικων ελαττωματων που υπηρχαν κατα την παραδοση , ενω το εξηγει ξεκαθαρα και η apple δειχνει οτι πολυ απλα αρνεισαι την πραγματικοτητα:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

 

 

----------------------------------------------

 

Εγω ελπιζω το καταστημα πωλησης(παρολο που δεν ειναι υποχρεωμενο) να εξυπηρετησει/κανει την διευκολυνση στον φιλο topic starter.

Ολες οι προτροπες να παει στην arvato ή στην apple που δεν ειναι το καταστημα πωλησης απλα δειχνουν ποσο θελουν μερικοι να παραπληροφορουν.

Σηκωνωω τα χερια ψηλα...Του δειχνω την ευρωπαικη οδηγια που λεει αναλυτικα για την διετη εγγυηση και συνεχιζει να μου λεει τα δικα του ενω ο ινκα ΔΟΥΛΕΥΕΙ με αυτον και πετυχαινει ΠΑΝΤΑ διετης εγγυησεις.Δηλαδη τι αλλο να κανω?...Το αν θες να πιστευεις οτι ειναι ενα ετος οκ πιστευε το προβλημα σου.Εγω αν χρειαστει θα απαιτησω να νομιμα δικαιωματα μου οπως πολυ αλλοι.με το ζορι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας δηλαδη.Ο ελληνικος νομος δεν μιλαει καν για ξεκαθαρη εγγυηση ουσιαστικα αφου σε ξεχωριστο αρθρο οπως σου ειπα στην αρχη την παραθετει και λεει οτι λειτουργει βαση με αυτην,και εσυ συνεχιζεις και μου στελνεις τα υπολοιπα αρθρα.Η ευρωπαικη οδηγια δεν σου φτανει που τα λεει ξακαθαρα?..Δεν μπορω να σε καταλαβω.

οσο για το iphone ΝΑΙ ηταν μεσα στον πρωτο χρονο εγγυησης βαση ενεργοποιησεις.Μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα.Εχω παει απειρα ξενα iphone χωρις αποδειξεις σε infoguest και πανε βαση ενεργοποιησης.Εσυ πηγαινε βαση του μυαλου σου.Η ΔΙΕΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗ και μονο παει βαση αποδειξης γιατι οπως ξαναειπα αφορα τον πωλητη.

 

Και στο κατω κατω για να πειστεις παρε τηλ στον ινκα και ρωτα τους που εχει δικηγορους που ασχολουνται με τα συγκεκριμενα θεματα.Αλλα ξεχασα,αυτοι ειναι αχρηστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σηκωνωω τα χερια ψηλα...Του δειχνω την ευρωπαικη οδηγια που λεει αναλυτικα για την διετη εγγυηση και συνεχιζει να μου λεει τα δικα του ενω ο ινκα ΔΟΥΛΕΥΕΙ με αυτον και πετυχαινει ΠΑΝΤΑ διετης εγγυησεις.Δηλαδη τι αλλο να κανω?...Το αν θες να πιστευεις οτι ειναι ενα ετος οκ πιστευε το προβλημα σου.Εγω αν χρειαστει θα απαιτησω να νομιμα δικαιωματα μου οπως πολυ αλλοι.με το ζορι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας δηλαδη.Ο ελληνικος νομος δεν μιλαει καν για ξεκαθαρη εγγυηση ουσιαστικα αφου σε ξεχωριστο αρθρο οπως σου ειπα στην αρχη την παραθετει και λεει οτι λειτουργει βαση με αυτην,και εσυ συνεχιζεις και μου στελνεις τα υπολοιπα αρθρα.

 

Ακομα περιμενουμε να μας δειξεις το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ ωστε να παει καποιος στο δικαστηριο με αυτον τον ΝΟΜΟ και να δικαιωθει.

Μεχρι στιγμης εγραψες για το ΝΟΜΟ 3043. Εδω τι παρεθεσες θελοντας να πεις οτι ο ΝΟΜΟΣ 3043 ειναι που θα επικαλεστει καποιος για την υποτιθεμενη 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ:

 

ΝΟΜΟΣ Ν 3043 ΦΕΚ Α192

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 21/08/2002 

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α`

ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΝΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

 

 

Και εδω τι γραφει ο ΝΟΜΟΣ 3043/2002 :

(για να μιλαμε με αποδειξεις και ΝΟΜΟΥΣ και οχι ανακριβειες)

 

 

Αρθ. 534. - Πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων.

 

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα. 

 

Αρθ. 535. - Έλλειψη συμφωνημένων ιδιοτήτων.

 

Ο πωλητής δεν εκπληρώνει την κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρέωση του, αν το πράγμα που παραδίδει στον αγοραστή δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και ιδίως: 1. δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή ή στο δείγμα ή υπόδειγμα που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή. 2. δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της συγκεκριμένης σύμβασης και ιδιαίτερα για τη σύμφωνη με το σκοπό αυτόν ειδική χρήση. 3. δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση για την οποία προορίζονται συνήθως πράγματα της ίδιας κατηγορίας. 4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του, στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση.

 

Αρθ. 536. - Πλημμελής εγκατάσταση.

 

(Ευθύνη του πωλητή - όταν τα ελαττώματα μειώνουν ουσιωδώς την αξία του πράγματος)

 

Το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και σε περίπτωση πλημμελούς εγκατάστασής του, αν η εγκατάσταση αποτελεί μέρος της σύμβασης και πραγματοποιήθηκε από τον πωλητή. Το ίδιο ισχύει και όταν η πλημμέλεια της εγκατάστασης που έγινε από τον αγοραστή οφείλεται στην παράλειψη του πωλητή να του παράσχει τις σωστές οδηγίες. 

 

 

Αρθ. 537. - Ευθύνη για ελλείψεις.

 

Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατά τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής. Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης. 

 

-----------------------------------------

 

 

οσο για το iphone ΝΑΙ ηταν μεσα στον πρωτο χρονο εγγυησης βαση ενεργοποιησεις.Μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα.Εχω παει απειρα ξενα iphone χωρις αποδειξεις σε infoguest και πανε βαση ενεργοποιησης.Εσυ πηγαινε βαση του μυαλου σου.Η ΔΙΕΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗ και μονο παει βαση αποδειξης γιατι οπως ξαναειπα αφορα τον πωλητη.

 

Οχι δεν ηταν στον πρωτο χρονο. Δεν εχει σχεση ποτε ενεργοποιηθηκε για την εγγυηση.

Οτι δεν πιστευεις ουτε τον topic starter ουτε την apple που το ξεκαθαρισε ειναι ενδεικτικο στο τι ψεμματα θα πεις για να υποστηριξεις τις ανακριβειες σου. Εδω τι ειπε ο topic starter, τι του ειπε η apple και τι λεει στην σελιδα της:

 

Τελικα μιλησα με την apple και μου ειπαν οτι τελικα η εγγυηση του ενος χρονου αρχιζει απο τη στιγμη που αγοραζεις το κινητο....αρα τελικα τι πρεπει να κανω ετσι ωστε να κινηθω συμφωνα με τα δικαιωματα του καταναλωτη και της 2ετης εγγυησης εντος Ε.Ε.???

 

 

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

 

"1 ετος απο την ημερομηνια αγορας. "

 

 

Image%202014-03-26%20at%207.55.50%20PM.p

 

 

 

Και στο κατω κατω για να πειστεις παρε τηλ στον ινκα και ρωτα τους που εχει δικηγορους που ασχολουνται με τα συγκεκριμενα θεματα.Αλλα ξεχασα,αυτοι ειναι αχρηστοι.

Παρε στη Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων, επειδη φαινεται οτι δεν καταλαβαινεις ουτε τον ΝΟΜΟ ουτε αυτο που γραφει στην σελιδα της:

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συμφωνημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα. Επίσης η πλημμελής εγκατάσταση του πράγματος, εφόσον αποτελεί μέρος της σύμβασης, θεωρείται έλλειψη ανταπόκρισης στη σύμβαση.

 Εάν ένα ελάττωμα παρουσιάζεται τους έξι πρώτους μήνες μετά την αγορά του πράγματος,, ο αγοραστής δεν έχει να αποδείξει ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό τη στιγμή της παράδοσης. Το βάρος της απόδειξης είναι στον πωλητή. Μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό.
- Καθιερώνεται η ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα ή έλλειψη συνομολογημένων  ιδιοτήτων του πράγματος , η οποία εγείρεται  σε περίοδο  δύο  ετών για τα κινητά και πέντε ετών για τα ακίνητα  από τη στιγμή της παράδοσής του.

Αλλα ακομα και αν δεν σου αρκει η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων, μιας και στο δικαστηριο δεν εχει σημασια τι λεει η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων αλλα το τι λενε οι ΝΟΜΟΙ, δειξε μας το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Μεχρι στιγμης μας εδειξες το ΝΟΜΟ 3043/2002. Αληθεια ακομα επιμενεις οτι αυτος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που θα πρεπει να επικαλεστει ο φιλος;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα περιμενουμε να μας δειξεις το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ ωστε να παει καποιος στο δικαστηριο με αυτον τον ΝΟΜΟ και να δικαιωθει.

Μεχρι στιγμης εγραψες για το ΝΟΜΟ 3043. Εδω τι παρεθεσες θελοντας να πεις οτι ο ΝΟΜΟΣ 3043 ειναι που θα επικαλεστει καποιος για την υποτιθεμενη 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ:

 

 

 

Και εδω τι γραφει ο ΝΟΜΟΣ 3043/2002 :

(για να μιλαμε με αποδειξεις και ΝΟΜΟΥΣ και οχι ανακριβειες)

 

 

-----------------------------------------

 

 

 

Οχι δεν ηταν στον πρωτο χρονο. Δεν εχει σχεση ποτε ενεργοποιηθηκε για την εγγυηση.

Οτι δεν πιστευεις ουτε τον topic starter ουτε την apple που το ξεκαθαρισε ειναι ενδεικτικο στο τι ψεμματα θα πεις για να υποστηριξεις τις ανακριβειες σου. Εδω τι ειπε ο topic starter, τι του ειπε η apple και τι λεει στην σελιδα της:

 

 

 

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

 

"1 ετος απο την ημερομηνια αγορας. "

 

 

Image%202014-03-20%20at%209.50.41%20PM.p

 

 

 

Παρε στη Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων, επειδη φαινεται οτι δεν καταλαβαινεις ουτε τον ΝΟΜΟ ουτε αυτο που γραφει στην σελιδα της:

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

Αλλα ακομα και αν δεν σου αρκει η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων, μιας και στο δικαστηριο δεν εχει σημασια τι λεει η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων αλλα το τι λενε οι ΝΟΜΟΙ, δειξε μας το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Μεχρι στιγμης μας εδειξες το ΝΟΜΟ 3043/2002. Αληθεια ακομα επιμενεις οτι αυτος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που θα πρεπει να επικαλεστει ο φιλος;

Επειδη θα μας τρελανεις στο τελος αυτο εδω τι λεει?...

"πωλητής ευθύνεται δυνάμει του άρθρου 3, όταν η έλλειψη

συμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του
αγαθού. Εάν, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας, τα δικαιώματα που
προβλέπονται στο άρθρο 3 παράγραφος 2 υπόκεινται σε παρα-
γραφή, η παραγραφή αυτή δεν συμπληρώνεται προ της παρόδου
δύο ετών από την παράδοση."
 
 
οκ...εγω ειμαι βλακας που εχω αλλαξει 3 iphone χωρις αποδειξη στην infoquest απλα με το imei και την ημερομηνια ενεργοποιησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα μας τρελανεις στο τελος αυτο εδω τι λεει?...

"πωλητής ευθύνεται δυνάμει του άρθρου 3, όταν η έλλειψη

συμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του
αγαθού. Εάν, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας, τα δικαιώματα που
προβλέπονται στο άρθρο 3 παράγραφος 2 υπόκεινται σε παρα-
γραφή, η παραγραφή αυτή δεν συμπληρώνεται προ της παρόδου
δύο ετών από την παράδοση."

 

Παμε ξανα:

Αυτα τα δικαιωματα του αγοραστη  "για πραγματικα ελαττωματα και ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων" παραγραφονται μετα απο 2 χρονια, δηλαδη ο καταναλωτης εχει δικαιωμα να υποβαλει αξιωσεις εντος 2 ετων(για ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση).

 

Για αυτον τον λογο το επεξηγει και η apple:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

Στο εξηγει και η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συμφωνημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα. Επίσης η πλημμελής εγκατάσταση του πράγματος, εφόσον αποτελεί μέρος της σύμβασης, θεωρείται έλλειψη ανταπόκρισης στη σύμβαση.

 Εάν ένα ελάττωμα παρουσιάζεται τους έξι πρώτους μήνες μετά την αγορά του πράγματος,, ο αγοραστής δεν έχει να αποδείξει ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό τη στιγμή της παράδοσης. Το βάρος της απόδειξης είναι στον πωλητή. Μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό.
- Καθιερώνεται η ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα ή έλλειψη συνομολογημένων  ιδιοτήτων του πράγματος , η οποία εγείρεται  σε περίοδο  δύο  ετών για τα κινητά και πέντε ετών για τα ακίνητα  από τη στιγμή της παράδοσής του.

 

 

στο εξηγει και ο ΝΟΜΟΣ 3043/2002 :

 

Αρθ. 537. - Ευθύνη για ελλείψεις.

 

Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατά τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής. Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης. 

 

 

Εννοειται πως εχεις δικαιωμα εντος 2 ετων να ασκησεις αυτο το δικαιωμα για ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση (αλλα μπορει να εκδηλωθηκαν αργοτερα εντος 2 ετων), αλλα συμφωνα με το ΝΟΜΟ μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει("ο κινδυνος μεταβαινει στον αγοραστη") ότι το προϊόν ηταν ηδη ελαττωματικό κατα την παραδοση.

 

-------------

 

Ακομα περιμενουμε να μας δειξεις το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ ωστε να παει καποιος στο δικαστηριο με αυτον τον ΝΟΜΟ και να δικαιωθει.

Μεχρι στιγμης μας εδειξες το ΝΟΜΟ 3043/2002. Αληθεια ακομα επιμενεις οτι αυτος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που θα πρεπει να επικαλεστει ο φιλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απορια το χω αν περνει κανεις ποσοστα απο την υπερασπιση της apple διοτι στο τοπικ το μονο που βλεπω ειναι αψιμαχια σχετικα με την εγγυηση,και οτι οι αποψεις διιστανται ,ασχετο αλλα νομιζω οτι η apple πληρωσε προστιμο σχετικα με το θεμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απορια το χω αν περνει κανεις ποσοστα απο την υπερασπιση της apple διοτι στο τοπικ το μονο που βλεπω ειναι αψιμαχια σχετικα με την εγγυηση,και οτι οι αποψεις διιστανται ,ασχετο αλλα νομιζω οτι η apple πληρωσε προστιμο σχετικα με το θεμα...

 

Το θέμα δεν είναι μόνο της Apple, αλλά όποιου κατασκευαστή δίνει μόνο ένα χρόνο εγγύηση, όπως πχ η Seagate και η HP. Ο αγοραστής αυτών των προϊόντων έχει συγκεκριμένα δικαιώματα (ας μην τα ξαναλέμε) που θα πρέπει να του τα καλύψει ο πωλητής.

 

Η Apple έφαγε το πρόστιμο στην Ιταλία όχι γιατί δεν έδινε 2 χρόνια εγγύηση, αλλά γιατί πουλούσε ένα προϊόν (Applecare) το οποίο διαφήμιζε ότι εκτός των άλλων επεκτείνει την εγγύηση του ipod σε 2 χρόνια, χωρίς να αναφέρει ότι σε κάποιες περιπτώσεις (στα δικά της καταστήματα ως πωλητής) όφειλε να καλύψει δωρεάν κάποιες βλάβες της συσκευής μετά τον ένα χρόνο της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ξανα:

 

Στο εξηγει και η Γενικη Γραμματεια Καταναλωτων

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

 

 

στο εξηγει και ο ΝΟΜΟΣ 3043/2002 :

 

 

 

Εννοειται πως εχεις δικαιωμα εντος 2 ετων να ασκησεις αυτο το δικαιωμα για ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση (αλλα μπορει να εκδηλωθηκαν αργοτερα εντος 2 ετων), αλλα συμφωνα με το ΝΟΜΟ μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει("ο κινδυνος μεταβαινει στον αγοραστη") ότι το προϊόν ηταν ηδη ελαττωματικό κατα την παραδοση.

 

-------------

 

Ακομα περιμενουμε να μας δειξεις το ΝΟΜΟ που μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ ωστε να παει καποιος στο δικαστηριο με αυτον τον ΝΟΜΟ και να δικαιωθει.

Μεχρι στιγμης μας εδειξες το ΝΟΜΟ 3043/2002. Αληθεια ακομα επιμενεις οτι αυτος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που θα πρεπει να επικαλεστει ο φιλος;

Με δουλευεις ετσι?....Σου στελνω το κομματι που λεει αυτο που μου ζητας και μου λες αλλα?...Διαβασες τι λεει?...αυτο εδω τι ειναι? "όταν η έλλειψη συμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών" ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙ τι σημαινει αυτη η λεξη?...αν ξερεις ελπιζω να μην μου πεις παλι τα ιδια και να μου δειχνεις ακυρα αρθρα του νομουυ 3043 που ουσιαστικα δεν λεει τιποτα για την διετη εγγυηση απλα σε ενα αρθρο κανει την ευρωπαικη οδηγια νομο.Σου εδειξα ακριβως το κομματι που πρεπει,τωρα ελα πες μας παλι οτι περιμενεις τον νομο που λεει για διετη εγγυηση.Συγνωμη αλλα νιωθω οτι μιλαω σε νηπειο μετα απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παραδίνομαι.

 

Πάω αμέσως στο Γερμανό να επιστρέψω το Iphone που μου αντικατέστησαν χωρίς να είναι υποχρεωμένοι οι άνθρωποι. 

 

Ας γίνω και συνήγορος της HP, που λέει ακριβώς τα ίδια με την Apple.

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c03805193&cc=gr&destPage=document&lc=el&tmp_docname=c03922002

 

Ελαττώματα κατά την παράδοση υπάρχουν δύο ειδών: 

Αυτά που εμφανίζονται αμέσως, τα οποία δεν μας ενδιαφέρουν γιατί καλύπτονται από την εγγύηση ή από DOA και

Αυτά που λέγονται λανθάνοντα, δηλαδή υπάρχουν κατά την παράδοση αλλά δεν εμφανίζονται αμέσως. Τυπικό παράδειγμα μια ψυχρή κόλληση σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα.

 

Τα περισσότερα τηλέφωνα σήμερα είναι solid state χωρίς κινούμενα μέρη (εξαιρείται η δόνηση …), οπότε δεν υπάρχει πιθανότητα φυσιολογικής φθοράς λόγω χρήσης, άρα κατά 99% ότι πρόβλημα παρουσιάσουν οφείλεται σε κάποιο σφάλμα κατά την κατασκευή, άρα και κατά την παράδοση.

 

Γιαυτό και ο Χ Γερμανός θα αλλάξει το iPhone που έχει πουλήσει στα δύο χρόνια, καθώς είναι αδύνατο να αποδείξει αν το ελάττωμα προϋπήρχε ή όχι. Από το γεγονός αυτό μέχρι τα δυο χρόνια εγγύηση από την Apple υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ευρωπαικο δικαιο υπερισχυει του ελληνικου η οχι ??

Οχι δεν υπερισχυει για τις Οδηγιες, που  η καθε χωρα πρεπει να τις μετατρεψει σε Νομο, που αυτος εχει ισχυ και οχι η εκαστοτε Οδηγια.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C_%CE%94%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF

Η Οδηγία είναι νομοθετική πράξη που απευθύνεται στα κράτη-μέλη. Δεν έχει άμεση ισχύ στις εθνικές έννομες τάξεις. Τα κράτη-μέλη οφείλουν να μεταγράψουν την Οδηγία στο εσωτερικό τους δίκαιο εντός όμως τακτής προθεσμίας προς έναρξη ισχύος, όπως προβλέπει η ίδια η Οδηγία. Το πώς θα τη μεταγράψουν, (μενόμοΠροεδρικό Διάταγμα ή Βασιλικό Διάταγμα κλπ.) διέπεται από το εσωτερικό δίκαιο των κρατών-μελών. Οφείλουν όμως κατά τη μεταγραφή της να μην αλλοιώνουν το νόημά της και να διατηρήσουν την ουσία της ρύθμισης (effet utile).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...