Προς το περιεχόμενο

open source CMS vs custom CMS


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως προσωπικά είμαι υπέρ του  custom cms development ανεξαρτήτου προδιαγραφών του τελικού προϊόντος που ζητάει ο πελάτης.

 

Για ποιο λόγο; Εννοώ, γιατί αυτό είναι ανεξάρτητο προδιαγραφών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοεί ότι ανεξάρτητα από το αν ο πελάτης ζητάει κάτι εξειδικευμένο ή όχι, ο ίδιος είναι υπέρ των custom συστημάτων.

 

Εγώ συμφωνώ ότι μπορεί να εχουν κάποια πλεονεκτήματα, αλλά ένα σοβαρό μείον είναι ότι είναι κλειστού κώδικα...αυτό σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με τον συγκεκριμένη εταιρεία και αν θέλεις στο μέλλον να κάνεις κάτι με κάποια άλλη ξεκινάς από το μηδέν -> καινούργιο site.

...αλλά μην ξεχνάμε ότι τα open source εξορισμού είναι και αυτά παραμετροποιήσιμα, άρα ο developer - αν έχει μελετήσει πολύ το σύστημα -  μπορεί να custom προσαρμογές σε κάθε project. Πόσοι είναι αυτοί όμως που έχουν μπει βαθιά στο joomla, worpress και drupal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά μην ξεχνάμε ότι τα open source εξορισμού είναι και αυτά παραμετροποιήσιμα,

Είναι. Όχι εξ ορισμού αλλά εκ των πραγμάτων: διαφορετικά θα ήταν πολύ περιορισμένης εφαρμογής.

 

άρα ο developer - αν έχει μελετήσει πολύ το σύστημα -  μπορεί να custom προσαρμογές σε κάθε project. Πόσοι είναι αυτοί όμως που έχουν μπει βαθιά στο joomla, worpress και drupal?

 

Ε δεν χρειάζεται να μπεις και πολύ βαθιά... Γι αυτό υπάρχει το api.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο; Εννοώ, γιατί αυτό είναι ανεξάρτητο προδιαγραφών;

 

Είναι περισσότερο θέμα προσωπικής επιλογής, και πως έχω μάθει να δουλεύω. 

 

Και η κουβέντα του γιατί custom και όχι έτοιμο είναι τεράστια νομίζω...

επιγραμματικά:

marketing, security  (ή obscurity), επεκτασιμότητα, άμεσος έλεγχος, lisencing, δίψα για μάθηση.

 

Σίγουρα αν είχα κάνει την επιλογή κάποιου έτοιμου component όπως για παράδειγμα joomla ή wordpress 

η δουλειά μου θα είχα πολύ πιο σοβαρή αναλογία κόστους/χρόνου

και οι δουλειές θα τελείωναν σε dt.

 

Αλλά ο "έξτρα" χρόνος νομίζω ότι ο χρόνος που αναλώνεται για την ολοκλήρωση ενός project νομίζω πως είναι επένδυση γνώσης και ο πελάτης το εκτιμάει.

 

Καλώς η κακώς στην αγορά υπάρχουν websites σε wordpress από 99€.

 

custom υπάρχουν;

Εγώ συμφωνώ ότι μπορεί να εχουν κάποια πλεονεκτήματα, αλλά ένα σοβαρό μείον είναι ότι είναι κλειστού κώδικα...αυτό σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με τον συγκεκριμένη εταιρεία και αν θέλεις στο μέλλον να κάνεις κάτι με κάποια άλλη ξεκινάς από το μηδέν -> καινούργιο site.

 

Αυτό δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις...

Προσωπικά και παρόλο που δεν μου έχει φύγει κανένας πελάτης που του έχω φτιάξει site....

 

Τους δίνω ανά πάσα στιγμή τη δυνατότητα να πάνε το hosting τους οπουδήποτε θέλουν και να μεταφέρουν  τη βάση τους όπου επιλέξουν. 

 

Αλλά ακόμα και αυτό να γίνει, το support από πλευράς μας είναι πολύ πιθανό να μην σταματήσει σε ότι αφορά το cms...

Γιατί μέσα από το support υπάρχει μία πολύ καλή διαδικασία εξέλιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αν είχα κάνει την επιλογή κάποιου έτοιμου component όπως για παράδειγμα joomla ή wordpress 

η δουλειά μου θα είχα πολύ πιο σοβαρή αναλογία κόστους/χρόνου

και οι δουλειές θα τελείωναν σε dt.

 

Καλά αυτό το τελευταίο μην το λες... Ανάλογα με το customization που χρειάζεται να γίνει, αμφιβάλλω αν οι δουλειές θα τελείωναν σε dt... :-D

 

Αλλά αυτό που προσπαθώ να πω από την αρχή είναι ότι δεν κάνεις επιλογή εξ αρχής, σαν developer, και μένεις με αυτήν. Αυτό θα ήταν αυτοκτονικό επαγγελματικά. Πάντα υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να φτιάξεις κάτι από το μηδέν, αλλά για τις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να ανακαλύψεις τον τροχό, καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει το "τάδε" έτοιμο.

 

Και το κριτήριο για την τελική επιλογή ανάπτυξης δεν μπορεί παρά να πηγάζει από τις προδιαγραφές του project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτό που προσπαθώ να πω από την αρχή είναι ότι δεν κάνεις επιλογή εξ αρχής, σαν developer, και μένεις με αυτήν. Αυτό θα ήταν αυτοκτονικό επαγγελματικά. Πάντα υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να φτιάξεις κάτι από το μηδέν, αλλά για τις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να ανακαλύψεις τον τροχό, καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει το "τάδε" έτοιμο.

 

Όχι, δεν εννοώ να επιμένεις δογματικά σε κάτι... φυσικά και αν οι περιστάσεις απαιτούν ή είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις ένα cms, προφανώς και θα το κάνεις... άλλωστε ξέρεις ότι ανέλαβα πρόσφατα μια τέτοια υποχρέωση ^:)

 

Απλώς καλώς η κακώς, η ανάπτυξη ενός CMS απαιτεί διαρκή ανάπτυξη και είναι κάτι το οποίο το παντρεύεσαι.

Ότι μένει στάσιμο πεθαίνει στο web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wordpress ; καλά το ξεφτιλίσαμε εντελώς δηλαδή ε? Wordpress δεν είναι μπλογ ρε παιδιά; όπως το blogspot? οπότε κάτι σε Wordpress/Blogspot εννοείται ότι θα είναι παμφθηνό σε αντίθεση με κανονικές σελίδες σε Jumla/Drupal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wordpress ; καλά το ξεφτιλίσαμε εντελώς δηλαδή ε? Wordpress δεν είναι μπλογ ρε παιδιά; όπως το blogspot? οπότε κάτι σε Wordpress/Blogspot εννοείται ότι θα είναι παμφθηνό σε αντίθεση με κανονικές σελίδες σε Jumla/Drupal.

 

Καλο αυτο :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wordpress ; καλά το ξεφτιλίσαμε εντελώς δηλαδή ε? Wordpress δεν είναι μπλογ ρε παιδιά; όπως το blogspot? οπότε κάτι σε Wordpress/Blogspot εννοείται ότι θα είναι παμφθηνό σε αντίθεση με κανονικές σελίδες σε Jumla/Drupal.

 

Μάλλον εννοείς τη φιλοξενία στο wordpress.com. Καμία σχέση...

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από το wordpress.org και να το εγκατστήσεις στο server σου όπως όλα τα άλλα cms.

Σε αυτή την περίπτωση, όχι, δεν είναι πια blogging software, παρόλο που έτσι ξεκίνησε, και έχει ακόμα πολλά κατάλοιπα από εκείνη την εποχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι φανατικός οπαδός του custom,  παρά να έχεις κάποιο open-source και να του βάζεις pluginάκια. Εγώ προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ web-development. Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θες με κάποιο framework (Laravel, CodeIgniter, CakePHP, Ruby on Rails klp klp) και Javascript (JQuery, Node.js klp klp) το ίδιο καλά. Γνώμη μου πάντα.

 

οι περισσότερες εταιρείες web dev δουλεύουν με τις γνωστές στους περισσότερους open source πλατφόρμες, όπως joomla, Wordpress και λιγότερο drupal. Κάποιες άλλες όμως, έχουν φτιάξει τα δικά τους cms, τα οποία κάποιες φορές πλασάρονται ως "πιο εξειδικευμένα και πάνω στα μέτρα του εκάστοτε site που υποστηρίζουν, σε αντίθεση με τα open-source"

 

Πιστεύω ότι 9-10 εταιρείες web dev δουλεύουν με open source πλατφόρμες (στην Ελλάδα τουλάχιστον), παρά με δικά τους πράγματα (και αυτό το λέω με βάση τις αγγελίες που βλέπω να βγάζουν, ή από συνεντεύξεις που έχω πάει, ή τη μικρή μου προσωπική εμπειρία). Δεν το λέω για να το κατακρίνω, ούτε θέλω να μπω στη λογική του να ''κράξω'' τα Joomla & Drupal, oλα έχουν βγει για κάποιο λόγο. Το θέμα είναι τι προτιμάς. Έτσι και εγώ λέω τι προτιμώ.

 

Εαν πάντως έχεις βρει αρκετές εταιρίες που να είναι με custom πες μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι φανατικός οπαδός του custom,  παρά να έχεις κάποιο open-source και να του βάζεις pluginάκια. Εγώ προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ web-development. Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θες με κάποιο framework (Laravel, CodeIgniter, CakePHP, Ruby on Rails klp klp) και Javascript (JQuery, Node.js klp klp) το ίδιο καλά. Γνώμη μου πάντα.

 

 

Επίσης μπορείς να γράψεις το δικό σου middlware. Καλά είναι και τα Laravel, CodeIgniter κτλ... (με προσωπική προτίμηση στο πρώτο)

 

Αλλά αν τα γράψεις όλα εσύ θα είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που ακόμα οι απόψεις διίστανται, σε όλα μα όλα τα επίπεδα!

Είναι πολύ ελπιδοφόρο να βλέπει κάποιος ότι οι επαγγελματίες μίας κοινωνίας είναι "ανοιχτοί" σε τεχνολογίες, αλλά έχουν και το "τσαγανό" να δώσουν και τη δική τους πρόταση στην αγορά.

Σε όλα τα επίπεδα, ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ ότι μπορεί να εχουν κάποια πλεονεκτήματα, αλλά ένα σοβαρό μείον είναι ότι είναι κλειστού κώδικα...αυτό σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με τον συγκεκριμένη εταιρεία και αν θέλεις στο μέλλον να κάνεις κάτι με κάποια άλλη ξεκινάς από το μηδέν -> καινούργιο site.

Προσωπική μου άποψη βασισμένη σ' αυτά που έχω δει.

  1. Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα ότι εκτός από μεγάλες εταιρίες με μεγάλα custom projects (για τις οποίες απλά δεν κάνω πρόβλεψη, όχι πως πιστεύω αυτόματα το αντίθετο) τα διάφορα custom είναι απλά χειρότερα από κάτι καταξιωμένο open source. Το λέω αυτό γιατί α) σε καμία των περιπτώσεων δεν έχει πέσει αντίστοιχου όγκου δουλειά και β) ό,τι σχετικό έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν δουλειά δεύτερης κατηγορίας στην καλύτερη και ενίοτε δουλειά που θα την πετούσα έξω και θα έλεγα σ' αυτούς που την έκαναν να πάνε να μάθουν web development και να ξαναρθουν μετά.
  2. Ναι, έχω δει και custom CMS του οποίου οι δημιουργοί αγνοούσαν τα απολύτως βασικά και επιπέδου αρχαρίων σχετικά με επιθέσεις XSS και SQL injection. Και ήταν "σοβαρή εταιρία" και αυτό το πουλούσε χωρίς καμία ντροπή.
  3. Vendor lock-in FTW. Βέβαια και με open source να πας πάλι θα έχεις κόστη για development/maintenance, αλλά τουλάχιστον εκεί αν για οποιοδήποτε λόγο δε σε ικανοποιεί η δουλειά του σχετικού συνεργάτη σου υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Με τα custom όπως λες πάμε πάλι απ' την αρχή. Αυτό το έχω δει να οδηγεί στο συμβιβασμό και την ανοχή σε καταστάσεις που αν ήσουν ελεύθερος να πας αλλού θα τους είχες στείλει στον αγύριστο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η συμβουλή μου: αν κάνεις "δύσκολες ερωτήσεις" και οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι πειστικές, σκέψου αν θες και το custom. Αν το καλύτερο που έχουν να σου πουν είναι ότι "το custom είναι καλύτερο γιατί μπορείς να το κάνεις όπως σου αρέσει" προσπέρνα και μη κοιτάξεις πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη βασισμένη σ' αυτά που έχω δει.

  1. Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα ότι εκτός από μεγάλες εταιρίες με μεγάλα custom projects (για τις οποίες απλά δεν κάνω πρόβλεψη, όχι πως πιστεύω αυτόματα το αντίθετο) τα διάφορα custom είναι απλά χειρότερα από κάτι καταξιωμένο open source. Το λέω αυτό γιατί α) σε καμία των περιπτώσεων δεν έχει πέσει αντίστοιχου όγκου δουλειά και β) ό,τι σχετικό έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν δουλειά δεύτερης κατηγορίας στην καλύτερη και ενίοτε δουλειά που θα την πετούσα έξω και θα έλεγα σ' αυτούς που την έκαναν να πάνε να μάθουν web development και να ξαναρθουν μετά.
  2. Ναι, έχω δει και custom CMS του οποίου οι δημιουργοί αγνοούσαν τα απολύτως βασικά και επιπέδου αρχαρίων σχετικά με επιθέσεις XSS και SQL injection. Και ήταν "σοβαρή εταιρία" και αυτό το πουλούσε χωρίς καμία ντροπή.
  3. Vendor lock-in FTW. Βέβαια και με open source να πας πάλι θα έχεις κόστη για development/maintenance, αλλά τουλάχιστον εκεί αν για οποιοδήποτε λόγο δε σε ικανοποιεί η δουλειά του σχετικού συνεργάτη σου υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Με τα custom όπως λες πάμε πάλι απ' την αρχή. Αυτό το έχω δει να οδηγεί στο συμβιβασμό και την ανοχή σε καταστάσεις που αν ήσουν ελεύθερος να πας αλλού θα τους είχες στείλει στον αγύριστο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η συμβουλή μου: αν κάνεις "δύσκολες ερωτήσεις" και οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι πειστικές, σκέψου αν θες και το custom. Αν το καλύτερο που έχουν να σου πουν είναι ότι "το custom είναι καλύτερο γιατί μπορείς να το κάνεις όπως σου αρέσει" προσπέρνα και μη κοιτάξεις πίσω.

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω το feedback σου μεσιέ defacer για την δουλειά μου αν έχεις χρόνο και όρεξη :)

 

ή βρω χρόνο θα μπορούσα να φτιάξω μία demo έκδοση προσβάσιμη public με ένα demo website για παρουσίαση των δυνατοτήτων... αν υπήρχε ενδιαφέρον για σεβαστό αριθμό ατόμων θα μπορούσα να το βάλω στις εκκρεμότητες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...