Προς το περιεχόμενο

open source CMS vs custom CMS


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα cron αποθηκεύουν τα feeds στη βάση; και στη συνέχεια κάνουν infinite apc caching όταν τρέξουν για πρώτη φορά;

nginx με τι configuration, πόσα proccesses και πόσα worker_connections?

 

πάνω σε τι φυσικό μηχάνημα και τι clicks το δευτερόλεπτο δέχεται στο maximum?

 

Αν το caching είναι infinite μιλάμε για αρθρογραφία που δεν θα αλλάξει ποτέ έτσι;

 

για να κάνεις τα παραπάνω έστησες plugins ή τα έστησες μόνος σου;

Γιατί αν τα έστησες μόνος σου, τότε η δουλειά σου προφανώς και δεν μπορεί να εξισωθεί με το 95% των open source ιστοσελίδων στο .gr μητρώο, και ούτε έχει καμία σχέση με αυτό που καταλαβαίνει κάποιος ακούγοντας "wordpress" στην αγορά.

 

 

Αν πάλι τα βρήκες έτοιμα φρόντησε να καταλάβεις πως λειτουργούν επακριβώς γιατί η παραμικρή αλλαγή φέρνει προβλήματα.

2 cron τρέχουν ένα για τα feeds και ένα για την Cache.

Τo Cron για τα Feed απ' οτι θυμάμαι το είχα βάλει ανά τέταρτο και το άλλο για το Cache ανά 5 ώρες.

 

Τον aggregator τον έστησα εγώ από την αρχή έως και το τέλος του ( βασικά δεν έχει τελειώσει αφού ο στόχος δεν ήταν μόνο φουλάρω το Wordpress αλλά και η ανάπτυξη ενός νευρωνικού δικτύου κατανόησης των κειμένων μέσω λέξεων κλειδιών ).

 

Με την APC Cache έμπλεξα αργότερα καθώς δεν με βόλευε και τόσο το Total-Cache ( Plugin του wordpress ) αφού ήθελα να τρέχω ajax και το ίδιο δεν με άφηνε αφού Cachare όλο το σύμπαν και το API του Plugin ήταν λίγο παράξενο και θα με δυσκόλευε στην επεκτασιμότητα αφού για να παίξει θα χρειαζόταν αναγκαστικά η εγκατάσταση του.

 

Φυσικά δεν κάθησα να φτιάξω δικιά μου βιβλιοθήκη για Cache και έτσι χρησιμοποίησα μια έτοιμη. Μην φανταστείς βέβαια τρελά πράγματα μιλάμε περισσότερο για Object Cache. Ο,τι υπήρχαν προβήματα με την Cache υπήρχαν αφού αναγκαζόμουν συνεχώς να αποθηκεύω όσο το δυνατών λιγότερα objects με παραμέτρους όπως της επισκεψημότητας, των Click κτλ, κτλ.

 

Σε τέτοια Project πάντα υπάρχουν αυτά σε οποιαδήποτε πλατφόρμα και αν είναι βασισμένα.

Δυστυχώς δεν είχα επισκεψημότητα στο Site ( αφού το Project ήταν περισσότερο ένα πείραμα ) και έτσι μόνο με online εργαλεία έκανα Test για High Traffic, δεν υπήρχαν όμως προβλήματα θυμάμαι σε ένα τεστ είχα φτάσει τα 100req/sec και ήμουνα ok,,, αν αυτά είναι πραγματικά (http://loadimpact.com/).

 

Τώρα για το Σετάρισμα του NGINX δυστηχώς δεν είμαι o Server Administrator για να ξέρω :( . Αλλά η τελευταία έκδοση του Plesk νομίζω να βοήθησε αρκετά στην μετάβαση διότι παλιότερα είχαμε κάποια προβλήματα.

 

Τελικά νομίζω συμφωνούμε ο,τι όποια πλατφόρμα και να επιλέξεις, σε όποια πλατφόρμα και να βασιστείς είτε Custom είτε Open Source αν έχεις την γνώση και την όρεξη μπορείς με το κατάλληλο Team να κάνεις μια αξιόπιστη δουλειά.

 

Απλά με έπιασε λίγο το παράπονο επειδή έχω φάει αρκετό χρόνο από την ζωή μου έτσι ώστε να γίνω καλύτερος, σε αυτό που λέγεται Wordpress, βλέποντας αυτά που ειπώθηκαν σε αυτό το Θέμα.

Αν τώρα κάτσω και αναπτύξω ένα CMS σίγουρα θα το κάνω παρόμοιο με του Wordpress :) ... 

 

Ξεφύγα λίγο από το θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά νομίζω συμφωνούμε ο,τι όποια πλατφόρμα και να επιλέξεις, σε όποια πλατφόρμα και να βασιστείς είτε Custom είτε Open Source αν έχεις την γνώση και την όρεξη μπορείς με το κατάλληλο Team να κάνεις μια αξιόπιστη δουλειά.

Απλά με έπιασε λίγο το παράπονο επειδή έχω φάει αρκετό χρόνο από την ζωή μου έτσι ώστε να γίνω καλύτερος, σε αυτό που λέγεται Wordpress, βλέποντας αυτά που ειπώθηκαν σε αυτό το Θέμα.

Αν τώρα κάτσω και αναπτύξω ένα CMS σίγουρα θα το κάνω παρόμοιο με του Wordpress :) ... 

 

Ξεφύγα λίγο από το θέμα :)

 

Με έχεις παρεξηγήσει λίγο όμως, δεν έχω κάτι με το wordpress,  Αν μη τι άλλο στήνω wordpress και φιλοξενώ κιόλας.

 

Με την ελληνική αγορά στον κλάδο έχω πρόβλημα.

 

Ωστόσο αν αναπτύξεις cms έχοντας σαν γνώμονα το wordpress κοίτα να το κάνεις oop και να μην βάλεις τόσα if στην php σου, είναι πολύ κρίμα να ταλαιπορηθεί όποιος το διαβάσει :Ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μα δε μίλησε κανείς για προβλήματα ταχύτητας. Εγώ μίλησα για performance και optimization σε ταχύτητα.

Λογικό είναι να κανένα site μικρού βεληνεκούς να μην έχει κανένα πρόβλημα ταχύτητας ασχέτως με το πως έχει γραφτεί στην εποχή του gigabyte.

 

Απλά και όταν μιλάμε για performance καλό είναι να αναφερόμαστε και σε μία τάξη μεγέθους.

άλλο είναι το site με τις 80 εγγραφές στο schema του wordpress.

και άλλο είναι το site με τις 8εκατομ. εγγραφές.

 

Άλλο ένα site με 10 κλικ την ημέρα, και άλλο ένα site με 1500.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά :

Πρόσφατα κάθισα και έγραψα έναν aggregator  στο Wordpress για καθαρά ερευνητικούς λόγους. Το Site έτρεχε πάνω se Nginx και με Core Cron Jobs και όχι τα ψευτοCron του Wordpress και με χρήση APC Cache, έφτασε απροβλημάτιστα στα 400,000 posts και 600,000 εικόνες μέσα σε  μερικούς μήνες λειτουργίας, Νομίζω οτι θα τρέχει με το κατάλληλο optimization και σε διπλάσιο και τριπλάσιο αριθμό εγγραφών. Μετά υπάρχουν λύσεις όπως DB Partitioning πράγμα που το Wordpress υποστιρίζει...

 

Με τον αριθμό των Post καθώς και τον αριθμός των εικόνων μιλάμε για πάνω από 1,500,000 εγγραφές στο Database Schema του Wordpress.

Αλλά ας δούμε και μερικά άλλα παραδείγματα με αρκετό υλικό όπως είναι το Joomla του Newsbomb.gr.

Όπως είναι το http://time.com/http://www.forbes.com/που χρησιμοποιούν Wordpress

σε τι server είχες το site?Sent from my Find 5 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι server είχες το site?Sent from my Find 5 using Insomnia

Σε Dedicated Server, δεν είναι μόνο του όμως, υπάρχουν και άλλα Site μικρά σε Traffic..

ι7 Cpu (δεν θυμάμαι ποιος, ξέρω δεν είναι CPU καθεαυτού για Server), 32Gb Ram, 3ΤΒ δίσκο, Plesk Panel, centOS δεν θυμάμαι έκδοση καθώς δεν είμαι Server Administrator.

Τα Cron φυσικά πλέον τα έχω σε παύση καθώς μια τέτοια εφαρμογή απαιτεί αρκετούς πόρους. Φαντάσου ότι ο Parser έκανε γύρω στα 9 - 10 λεπτά για να τελειώσει με όλα τα Feeds ( από 14 Site τραβάει :) με ελέγχους για Duplicate Content, Αναζήτηση λέξεων κλειδιών, Category Recognition, Tag Recognition, Εγγραφή Log σε αρχεία και αρκετές ακόμα διεργασίες. + ότι χρησιμοποιούσα το API του Wordpress. ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...