Προς το περιεχόμενο

open source CMS vs custom CMS


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@defacer σ'ευχαριστώ που κατέθεσες την άποψη, η λογική μου και εμένα συμπίπτει με όσα λες.

 

Μετά από κάποια σκέψη έχω απορρίψει τη περίπτωση CMS κλειστού κώδικα με proprietary licence...

Νομίζω ότι από τη μεριά του "καταναλωτή" , εκείνου που θέλει να φτιάξει site, είναι ξεκάθαρα πιο εύλογη η επιλογή open source!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@defacer σ'ευχαριστώ που κατέθεσες την άποψη, η λογική μου και εμένα συμπίπτει με όσα λες.

 

Μετά από κάποια σκέψη έχω απορρίψει τη περίπτωση CMS κλειστού κώδικα με proprietary licence...

Νομίζω ότι από τη μεριά του "καταναλωτή" , εκείνου που θέλει να φτιάξει site, είναι ξεκάθαρα πιο εύλογη η επιλογή open source!   

 

Έχε στο νου σου ότι το cms δεν είναι απλά ο τρόπος να διαχειρίζεσαι το site σου.

Είναι ολόκληρη μεθοδολογία ανάπτυξης η οποία περιλαμβάνει ζωτικής σημασίας κομμάτια για την επιτυχία, την αποτυχία ή ακόμα και την εμπιστοσύνη που εκφράζει η ιστοσελίδα σου προς τους τελικούς χρήστες.

 

για παράδειγμα το page load της σελίδας, το blackhat και whitehat seo όπως το αντιλαμβάνεται ο εκάστοτε προγραμματιστής που θα υλοποιήσει την σελίδα σου και πολλά άλλα.

 

Αυτό που είπα νωρίτερα και στον geomaga ότι θα επέλεγα custom ανεξαρτήτου προδιαγραφών είναι γιατί δεν ενδιαφέρομαι να κληρωνομήσω τις παθογένειες των εκάστοτε open source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( καλά κανείς δεν πάει στην παρέλαση σήμερα;;; )

 

@Mixalis_t

Τώρα που έπεσαν όλες οι απόψεις στο τραπέζι, και έχεις πιο σφαιρική άποψη, να το κάνουμε λίγο πιο περίπλοκο;

 

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Μπορείς κάλλιστα να στήσεις ένα open source για τα πράγματα που αυτό σε καλύπτει, και να "παραγγείλεις" την κατασκευή (ή να βρεις έτοιομο proprietary) οποιουδήποτε κομματιού θέλεις εσύ custom.

Επειδή το πιθανότερο είναι να χρειαστείς custom λειτουργικότητα σε πάνω από ένα κομμάτια, μπορείς μέχρι και να έχεις διαφορετικό κατασκευαστή για το καθένα. Έτσι, μειώνεις το ρίσκο, αφού δεν "παντρεύεσαι" έναν και τέλος.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει πλεον αυτό που σου έφτιαξαν, μπορείς να το ξηλώσεις και να βρεις κάτι άλλο στη θέση του, χωρίς να τα γκρεμίσεις όλα από την αρχή.

 

Modularity is a good thing.


Έχε στο νου σου ότι το cms δεν είναι απλά ο τρόπος να διαχειρίζεσαι το site σου.

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Η cms-λειτουργικότητα είναι απλά μία συνιστώσα ενός site, και σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να είναι το θεμέλιο για να χτίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δει και custom CMS του οποίου οι δημιουργοί αγνοούσαν τα απολύτως βασικά και επιπέδου αρχαρίων σχετικά με επιθέσεις XSS και SQL injection. Και ήταν "σοβαρή εταιρία" και αυτό το πουλούσε χωρίς καμία ντροπή.

 

To έχω δει και εγώ αυτό, μάλιστα μια από τις εταιρίες πουλάει το license για αρκετά χιλιάδες € και από security άστα να πάνε, δεν πίστευα αυτά που έβλεπα... Επίσης κάτι ανάλογο έχω δει και σε μεγάλη Ελληνική εταιρία αλλά δεν ξέρω τι τιμές έχει.

Αλλα αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας ότι το custom θα είναι μάπα, αυτό εξαρτάται από τους developers.

 

Το καλό με projects σαν το wordpress είναι ότι υπάρχουν οι bug hunters με αποτέλεσμα να έχουν καλό security το κακό αρχίζει με τα plugins και με οποιονδήποτε βάζει χέρι στον κώδικα.

 

Για μένα και τα open source CMS και τα custom έχουν και τα 2 και θετικά και αρνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω το feedback σου μεσιέ defacer για την δουλειά μου αν έχεις χρόνο και όρεξη :)

Για τη δουλειά σου σε επίπεδο προϊόντος ή σε επίπεδο κώδικα;

 

Το πρώτο δε μ' ενδιαφέρει να το κάνω και δεν είμαι και ο κατάλληλος έτσι κι αλλιώς οπότε θα πάω πάσο.

 

Το δεύτερο γίνεται, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι είδους feedback θέλεις/περιμένεις. Αν θέλεις συγκεκριμένα πράγματα τότε προφανώς μιλάμε για εργασία επι πληρωμή, διαφορετικά θα σου πρότεινα να το βάλεις κάπου public ούτως ώστε ο,τι γίνει να είναι χρήσιμο και σε τρίτους (το οποίο είναι η αμοιβή μου για εθελοντική εργασία).

 

Αλλα αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας ότι το custom θα είναι μάπα, αυτό εξαρτάται από τους developers.

  

Για μένα και τα open source CMS και τα custom έχουν και τα 2 και θετικά και αρνητικά.

Agree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε στο νου σου ότι το cms δεν είναι απλά ο τρόπος να διαχειρίζεσαι το site σου.

Είναι ολόκληρη μεθοδολογία ανάπτυξης η οποία περιλαμβάνει ζωτικής σημασίας κομμάτια για την επιτυχία, την αποτυχία ή ακόμα και την εμπιστοσύνη που εκφράζει η ιστοσελίδα σου προς τους τελικούς χρήστες.

 

για παράδειγμα το page load της σελίδας, το blackhat και whitehat seo όπως το αντιλαμβάνεται ο εκάστοτε προγραμματιστής που θα υλοποιήσει την σελίδα σου και πολλά άλλα.

 

Αυτό που είπα νωρίτερα και στον geomaga ότι θα επέλεγα custom ανεξαρτήτου προδιαγραφών είναι γιατί δεν ενδιαφέρομαι να κληρωνομήσω τις παθογένειες των εκάστοτε open source.

 

( καλά κανείς δεν πάει στην παρέλαση σήμερα;;; )

 

@Mixalis_t

Τώρα που έπεσαν όλες οι απόψεις στο τραπέζι, και έχεις πιο σφαιρική άποψη, να το κάνουμε λίγο πιο περίπλοκο;

 

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Μπορείς κάλλιστα να στήσεις ένα open source για τα πράγματα που αυτό σε καλύπτει, και να "παραγγείλεις" την κατασκευή (ή να βρεις έτοιομο proprietary) οποιουδήποτε κομματιού θέλεις εσύ custom.

Επειδή το πιθανότερο είναι να χρειαστείς custom λειτουργικότητα σε πάνω από ένα κομμάτια, μπορείς μέχρι και να έχεις διαφορετικό κατασκευαστή για το καθένα. Έτσι, μειώνεις το ρίσκο, αφού δεν "παντρεύεσαι" έναν και τέλος.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει πλεον αυτό που σου έφτιαξαν, μπορείς να το ξηλώσεις και να βρεις κάτι άλλο στη θέση του, χωρίς να τα γκρεμίσεις όλα από την αρχή.

 

Modularity is a good thing.

 

Αυτό ακριβώς είπα και σε προηγούμενο post...ένας πραγματικά καλός developer, έχει η δυνατότητα να ξεκινήσει από μια open source πλατφόρμα, αρκετά ευέλικτη, και να κάνει όσο customization γουστάρει...κάνω λάθος;

 

Επίσης και εγώ δεν το βλέπω με απόλυτο τρόπο το θέμα της σύγκρισης: os ή cistom, ένα από τα δύο για όλες τις περιπτώσεις. Εξαρτάται από το porject, τα συν και πλην του καθενός συγκεκριμένα. Απλά, τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα του εκάστοτε custom πρέπει να είναι πολύ ισχυρά για να το πουλήσει όταν απέναντί του έχει όλα τα open.... νομίζω ότι είναι πάνω-κάτω προφανές.

 

Α, και δεν είναι και πολύ ευέλικτο να λες στον άλλον ...θα σε φεσώσω τόσα έτσι..και ας μην τα αξιοποιήσεις εσύ. Θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν ένα base license όπως ειπώθηκε for free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είπα και σε προηγούμενο post...ένας πραγματικά καλός developer, έχει η δυνατότητα να ξεκινήσει από μια open source πλατφόρμα, αρκετά ευέλικτη, και να κάνει όσο customization γουστάρει...κάνω λάθος;

 

Όχι, δεν κάνεις καθόλου λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω δει και εγώ αυτό, μάλιστα μια από τις εταιρίες πουλάει το license για αρκετά χιλιάδες € και από security άστα να πάνε, δεν πίστευα αυτά που έβλεπα... Επίσης κάτι ανάλογο έχω δει και σε μεγάλη Ελληνική εταιρία αλλά δεν ξέρω τι τιμές έχει.

Αλλα αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας ότι το custom θα είναι μάπα, αυτό εξαρτάται από τους developers.

 

Μου έχει τύχει και εμένα παρόμοια περίπτωση. Σε εν απλό site των 4-5 σελίδων έπρεπε να φτιάξουμε ένα απλό διαχειριστικό για να μπορεί ο άνθρωπος να ανεβάζει τα Νέα του, προσφορές κλπ κλπ. Σας πληροφορώ ότι το password του το αποθηκέυανε στη βάση σαν text κανονικά! Δεν το περνάγαμε ούτε από ένα απλό md5, έτσι για τα μάτια του κόσμου!! όταν ρώτησα τους 2 πιο "παλιούς" εκεί μέσα γιατί δεν κρυπτογραφούσαμε τους κωδικούς η απάντηση ήταν "Σιγά ... από όλα τα site που υπάρχουν στην Ελλάδα, αυτό εδώ θα χακέψουν?" :shock:

 

Επομένως αυτό που είπε και ο coffex & o defacer αν δεν κάνω λάθος πιο πάνω, είναι ότι εξαρτάται και από τους developers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σιγά ... από όλα τα site που υπάρχουν στην Ελλάδα, αυτό εδώ θα χακέψουν?"

 

Αφού δεν σου είπε "με τόσα sites που υπάρχουν στον κόσμο"....

 

Έπρεπε να βάλεις κάπου ένα link. "Please hack me" τύπου. Όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τους κάνει ένα ...benchmark!

Μόνο έτσι θα ανέβουν τα standards μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω κάποια site από ένα συγκεκριμένο κατασκευαστή να μου πείτε γνώμες..θα είναι μεγάλη βοήθεια αυτή.

Η εταιρεία είνια στη Κων/πολη οπότε δεν υπάρχει και θέμα διαφήμισης κτλ

Θέλω απόψεις για τα γενικά χαρακτηριστικά των sites και πείτε και μια κοστολόγηση με βάση τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς.Πόσο θα πλήρωνε κάποιος στην Ελλάδα για τέτοιες δουλειές.

 

Έχουμε και λέμε: http://www.vetas.com.tr/en/   http://moil.com.tr/    http://www.mordagdesign.com/#/mordagdesign/  http://www.sanovel.com/default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη δουλειά σου σε επίπεδο προϊόντος ή σε επίπεδο κώδικα;

 

Το πρώτο δε μ' ενδιαφέρει να το κάνω και δεν είμαι και ο κατάλληλος έτσι κι αλλιώς οπότε θα πάω πάσο.

 

Το δεύτερο γίνεται, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι είδους feedback θέλεις/περιμένεις.

 

ανέφερες ότι έχεις δει custom cms και σε καμία περίπτωση δεν "αγγίζουν" τα open source cms.

 

 

Το λέω αυτό γιατί α) σε καμία των περιπτώσεων δεν έχει πέσει αντίστοιχου όγκου δουλειά και β) ό,τι σχετικό έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν δουλειά δεύτερης κατηγορίας στην καλύτερη και ενίοτε δουλειά που θα την πετούσα έξω και θα έλεγα σ' αυτούς που την έκαναν να πάνε να μάθουν web development και να ξαναρθουν μετά.

 

Επομένως αυτό που ζήτησα, είναι να δεις την δική μου προσσέγγιση, μήπως και σε κάνω να αλλάξεις γνώμη.

Και όχι να κάνεις εκτεταμμένη ανάλυση και προτάσεις βελτίωσης...

 

και πραγματικά δεν ξέρω γιατί πήγε εκεί ο νους σου... σου έχουν φάει χρήματα τελευταία ε;  :-D  :-D

ή μήπως για να ανοίξεις ένα link πρέπει να σου στείλω υπογεγραμμένο συμφωνητικό ? δεν έχω καταλάβει  :mellow:

 

Τα λέω αυτά με συμπάθεια, ξέρεις ότι τρέφω εκτίμηση προς το avatar σου^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω κάποια site από ένα συγκεκριμένο κατασκευαστή να μου πείτε γνώμες..θα είναι μεγάλη βοήθεια αυτή.

Η εταιρεία είνια στη Κων/πολη οπότε δεν υπάρχει και θέμα διαφήμισης κτλ

Θέλω απόψεις για τα γενικά χαρακτηριστικά των sites και πείτε και μια κοστολόγηση με βάση τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς.Πόσο θα πλήρωνε κάποιος στην Ελλάδα για τέτοιες δουλειές.

 

Έχουμε και λέμε: http://www.vetas.com.tr/en/   http://moil.com.tr/    http://www.mordagdesign.com/#/mordagdesign/  http://www.sanovel.com/default

 

Μα πως μπορεί κάποιος να σου κοστολογήσει τη "βιτρίνα"; Αυτό είναι ένα μόνο κομμάτι.

Αφού μιλάμε για cms, θα πρέπει να δούμε και το backend. Εκεί είναι όλο το ζουμί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως μπορεί κάποιος να σου κοστολογήσει τη "βιτρίνα"; Αυτό είναι ένα μόνο κομμάτι.

Αφού μιλάμε για cms, θα πρέπει να δούμε και το backend. Εκεί είναι όλο το ζουμί!

Έχεις δίκιο, είναι offtopic, αλλά αναφέρομαι πιο πολύ στην εικόνα..εικαστικό, design κτλ

 

για να το φέρω κάπως semi-ontopic, δλδ πάνω στη διάκριση custom-έτοιμου..μια απορία : υπάρχει κάτ ιπου κάνει το έτοιμο template να ξεχωρίζει στο μάτι από το custom design?? Κάποια ποιοτικά αχαρακτηριστικά ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, είναι offtopic, αλλά αναφέρομαι πιο πολύ στην εικόνα..εικαστικό, design κτλ

 

για να το φέρω κάπως semi-ontopic, δλδ πάνω στη διάκριση custom-έτοιμου..μια απορία : υπάρχει κάτ ιπου κάνει το έτοιμο template να ξεχωρίζει στο μάτι από το custom design?? Κάποια ποιοτικά αχαρακτηριστικά ας πούμε?

Τίποτα απολύτως. Ότι μπορείς να κάνεις με custom cms μπορείς και με open source cms μπορείς και με non-cms μπορείς και με στατικό html/css/js.

 

Αν χρησιμοποιήσεις cms, η διαφορά είναι στο M: Management.

Σου παρέχει δηλαδή τις λειτουργίες που χρειάζεσαι για να διαχειριστείς το περιεχόμενο του site σου χωρίς να είσαι προγραμματιστής ή web developer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απολύτως. Ότι μπορείς να κάνεις με custom cms μπορείς και με open source cms μπορείς και με non-cms μπορείς και με στατικό html/css/js.

 

Εντάξει αυτό είναι λίγο θεωρητικό... Πάρε για παράδειγμα το openCart.

Fixed λειτουργίες, fixed header footer, fixed sidebar, fixed content, fixed filters, fixed search...

 

εε τι μένει να αλλάξεις;;; εε λίγο να παίξεις με css... :D τέλος^^

 

όλα είναι ίδια μεταξύ τους ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει το openCart από μακριά.

 

Φυσικά και μπορείς να πιάσεις ένα ένα τα .tpl και να τους αλλάξεις τα φώτα, αλλά είναι πιο εύκολο από το να το ξαναγράψεις από την αρχή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...