Προς το περιεχόμενο

open source CMS vs custom CMS


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει αυτό είναι λίγο θεωρητικό... Πάρε για παράδειγμα το openCart.

Fixed λειτουργίες, fixed header footer, fixed sidebar, fixed content, fixed filters...

 

εε τι μένει να αλλάξεις;;; εε λίγο να παίξεις με css... :D τέλος^^

 

όλα είναι ίδια μεταξύ τους ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει το openCart από μακριά.

 

Αν γίνονται μόνο περιορισμένης έκτασης επεμβάσεις στο default template, ίσως. Αλλά βάζοντας ένα τέτοιο ή ένα τέτοιο, δε νομίζω πως είναι εύκολο ακόμη και για ένα έμπειρο μάτι να καταλάβει κατευθείαν περί τίνος πρόκειται χωρίς εξωτερική βοήθεια (π.χ. Wappalyzer ή κοιτώντας HTML).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν γίνονται μόνο περιορισμένης έκτασης επεμβάσεις στο default template, ίσως. Αλλά βάζοντας ένα τέτοιο ή ένα τέτοιο, δε νομίζω πως είναι εύκολο ακόμη και για ένα έμπειρο μάτι να καταλάβει κατευθείαν περί τίνος πρόκειται χωρίς εξωτερική βοήθεια (π.χ. Wappalyzer ή κοιτώντας HTML).

 

 

όχι όχι, καμία σχέση.... το καταλαβαίνεις αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

 

open cart σημαίνει:

my account, add to cart, add to wishlist, add to compare, price, enlarge product με boxer ή κάτι αντίστοιχο, Language select δίπλα από το Currency select.

 

και όσον αφορά τα product list μιλάμε για τα ίδια ακριβώς πράγματα:

Showing, Ordering, και compare.

 

 

Και η λίστα συνεχίζεται...

 

Αν κάποιος έχει μάτι ώστε να μπορεί να κοιτάξει τον κώδικα και να εξάγει συμπέρασμα... μπορεί και χωρίς να κοιτάξει τον κώδικα παίζοντας "βρες τις ομοιότητες" να καταλάβει ότι πρόκειται για opencart.

 

 

Ως τόσο βεβαίως... συμφωνώ ότι τα site είναι η μέρα με τη νύχτα εικαστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι cms ή γιατί να τα λέμε;

 

Γιατί δεν είναι cms :Ρ

 

καταλαβαίνω το πνεύμα της ερώτησης... αλλά επειδή έχει μόνο e-commerce mode, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι cms...

Περιεχόμενα είναι και τα προϊόντα, με διακρητικά χαρακτηριστικά... όπως και τα άρθα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά έχουμε συνηθίσει να λέμε "cms" κάτι το οποίο διαχειρίζεται περιεχόμενο γενικότερα.

 

Το opencart διαχειρίζεται περιεχόμενο πολύ συγκεκριμένου τύπου, και ακόμα κι αν συμφωνούσα με τον όρο, πάλι θα δίσταζα να το αποκαλέσω cms και όχι με κάποιο άλλο όνομα, που να προσδιορίζει πιο καθαρά τι ακριβώς είδους περιεχόμενο διαχειρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά έχουμε συνηθίσει να λέμε "cms" κάτι το οποίο διαχειρίζεται περιεχόμενο γενικότερα.

 

Το opencart διαχειρίζεται περιεχόμενο πολύ συγκεκριμένου τύπου, και ακόμα κι αν συμφωνούσα με τον όρο, πάλι θα δίσταζα να το αποκαλέσω cms και όχι με κάποιο άλλο όνομα, που να προσδιορίζει πιο καθαρά τι ακριβώς είδους περιεχόμενο διαχειρίζεται.

 

έχει ένα point το blog article:D

 

αλλά ξεχνάς τη λέξη "system"  ^^

 

διαχείριση περιεχομένου κάνουν όλα τα προγράμματα με τον ένα η τον άλλο τρόπο αναμφίβολα.

Αλλά δεν είναι όλα τα προγράμματα συστήματα διαχείρισης περιεχομένου.

 

Όπως και να χει το και εγώ έχω τις ενστάσεις μου οσον αφορά την ορολογία αλλά εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ξεχνάς τη λέξη "system"  ^^

 

Όχι, μέσα είναι κι αυτό:

 

So a “content management system” is a system for doing something to some sort of information. Nearly all programs fit that description.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ρώτησα τους 2 πιο "παλιούς" εκεί μέσα γιατί δεν κρυπτογραφούσαμε τους κωδικούς η απάντηση ήταν "Σιγά ... από όλα τα site που υπάρχουν στην Ελλάδα, αυτό εδώ θα χακέψουν?" :shock:

 

Επομένως αυτό που είπε και ο coffex & o defacer αν δεν κάνω λάθος πιο πάνω, είναι ότι εξαρτάται και από τους developers

 

Ναι, αυτό. Και είναι τελείως χαρακτηριστικό της σαβούρας που υπάρχει στην αγορά και χαλάει την πιάτσα για αξιόλογα αλλά όχι ακόμα καταξιωμένα άτομα αυτό το σκεπτικό: "σιγά μη συμβεί σε μένα".

 

Στα @@ τους κανονικά ότι αν γίνει η στραβή σε πρώτη φάση δεν θα υποστούν τις συνέπειες οι ίδιοι αλλά ο πελάτης τους, ο οποίος έρχεται σε σένα και σε εμπιστεύεται και σε πληρώνει όσο του ζητήσεις (τέλος πάντων θεωρητικά αυτό γίνεται) προκειμένου να τον καλύψεις σ' αυτό που χρειάζεται. Επαγγελματισμός; Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...

 

Επομένως αυτό που ζήτησα, είναι να δεις την δική μου προσσέγγιση, μήπως και σε κάνω να αλλάξεις γνώμη.

Και όχι να κάνεις εκτεταμμένη ανάλυση και προτάσεις βελτίωσης...

 

και πραγματικά δεν ξέρω γιατί πήγε εκεί ο νους σου... σου έχουν φάει χρήματα τελευταία ε;  :-D  :-D

ή μήπως για να ανοίξεις ένα link πρέπει να σου στείλω υπογεγραμμένο συμφωνητικό ? δεν έχω καταλάβει  :mellow:

 

Με πέτυχες σε περίοδο που έχω πάθει υπερφόρτωση από φανταστικές προτάσεις "can you help me for free pls? kthxbai".

 

Γενικά μιλώντας πάντως, για κάποιον με τον οποίο δεν έχω προσωπική σχέση δεν έχω και την πολυτέλεια να ασχολούμαι προσωπικά σε μη επαγγελματική βάση (πολύ συχνά ούτε και σε επαγγελματική). Οπότε αν είναι "να κάνω το καλό" το κάνω αποκλειστικά σε κάποιου είδους δημόσιο μέσο, σκεπτόμενος πως έτσι πολλαπλασιάζεται επί Ν η εν δυνάμει απόδοση της επένδυσης χρόνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wordpress και edit τα php νομίζω είναι ότι χρειάζεται κάποιος για να στήσει ένα site ( με μια αμφιβολία για μεγάλα site αλλά εκεί νομίζω παίζει ρόλο η βάση/server και όχι το cms).

 

Γιατί κάθε φορά να ανακαλύπτουμε τον τροχό για κάποιο site?

 

Έχοντας ένα cms να μιλάει με τη βάση σου είναι πρακτικά αυτό που χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει να φτιάξει ένα δυναμικό site.

Το κάθε τι παραπάνω το φτιάχνει μόνος του αναλόγως του χρόνου και κόστους του project.

 

Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένα custom cms από ένα hardcoded wordpress?

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wordpress και edit τα php νομίζω είναι ότι χρειάζεται κάποιος για να στήσει ένα site ( με μια αμφιβολία για μεγάλα site αλλά εκεί νομίζω παίζει ρόλο η βάση/server και όχι το cms).

 

Γιατί κάθε φορά να ανακαλύπτουμε τον τροχό για κάποιο site?

 

Έχοντας ένα cms να μιλάει με τη βάση σου είναι πρακτικά αυτό που χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει να φτιάξει ένα δυναμικό site.

Το κάθε τι παραπάνω το φτιάχνει μόνος του αναλόγως του χρόνου και κόστους του project.

 

Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένα custom cms από ένα hardcoded wordpress?

 

Πως θα υλοποιήσεις ένα xml/rpc engine και πάνω του ένα δικό σου layer το οποίο να προσφέρει ένα απλό post/get API με wordpress?

 

δεν λέω ότι δεν μπορείς... αλλά τι νόημα έχει να το κάνεις σε wordpress όταν το 90% του κώδικα είναι καθαρά δικός σου.... Και μάλιστα πάνω σε wordpress που κάθε φορά που ανοίγω core να διαβάσω βγάζω σπυράκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθε φορά να ανακαλύπτουμε τον τροχό για κάποιο site?

 

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Ποιόν τροχό ανακαλύπτεις?

 

Δηλαδή εαν ερχόταν ο πελάτης πχ κύριος Xvipes μου ζητούσε να του φτιάξω ένα site-blog που θα ανεβάζει συνταγές μαγειρικής και ερχόταν μετά ο  κύριος geomagas μου ζητούσε να του φτιάξω ένα site-blog που θα ανεβάζει αθλητικές ειδήσεις, εγώ τη 2η φορά θα ξεκίνούσα πάλι απο το 0 να το φτιάχνω?!? Δεν νομίζω... Θα χρησιμοποιούσα τον "κορμό" από το προηγούμενο project μου, θα έκανα τις ανάλογες παραμετροποιήσεις και ενδεχομένως να του έκανα και κάποιες βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο. Έτσι θα μπορούσα να συνεχόμενα να το βελτιώνω (κάτι δηλαδή που κάνουν και τα cms με τις διάφορες εκδόσεις υποθέτω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα έκανες ότι κάνει και το framework του wordpress.

Δεν έχω κάτι με τα custom cms απλά θεωρώ το wordpress ένα σωστό και ολοκληρωμένο framework με πολύ συχνές αναβαθμίσεις προς το καλύτερο που μπορείς ανά πάσα στιγμή να το παραμετροποιήσεις όπως θες και έχει ένα αρκετά καλό codex-documentation.

 

Πόσο καιρό πιστεύεις χρειάζεσαι για να φτιάξεις ένα custom cms αντίστοιχο του wordpress και πόσο θα το χρέωνες?

Όταν μιλάμε για απλά site και όχι για web applications δε νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι παραπάνω μια custom δουλειά παρά μόνο χρόνο και χρήμα (και ότι κλειδώνεις τον πελάτη σε εσένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι φτιάχνεις ένα CMS Διαχείρησης του (κάθε) site σου και όχι ένα CMS Ανάπτυξης, διαφορετικά τότε σίγουρα πας φτιάχνεις το Joomla 5 :P .

 

Στo CMS Διαχείρησης επομένως δεν χρειάζεται να έχεις παραπάνω functionality από ότι πραγματικά χρειάζεσαι για ένα συγκεκριμένο site. Δεν λέω να μην είσαι προνοητικός, αλλά να μην το υπερογκώνεις με "αχρηστα" πράγματα.

 

Και για το χρόνο το είπα και πριν. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να ξεκινάς από την αρχή.

 

Το είπα και πιο πάνω, το ξαναλέω και τώρα. Για μένα είναι καθαρά θέμα προτίμησης του πώς θέλει καθένας να "παίζει", ούτε εγώ τα βγάζω τα opensource cms αρχηστα, αλλά και στις 2 περιπτώσεις είναι και θέμα αντίληψης και λειτουργίας του developer. Όσο ένας developer δεν μεριμνά να έχει κάποια προστασία το custom cms του και το αφήνει σαν ξέφραγο αμπέλι, αλλό τοσο και ένας άλλος μπορεί να πάρει ένα Wordpress και με edit στην php να του αλλάξει τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...