Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, AndVal said:

Το έψαξα λιγάκι. Το καλύτερο βιντεακι που βρήκα για να βάλεις τα Win11 σε παλιά συστήματα είναι αυτό:

 

Πολύ σωστά!.. Και αν θέλεις να απαλλαγείς από τα περιττά των windows, γκούγκλαρε Windows 11 Ghost Spectre.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Το πρώτο μου λάπτοπ ήταν το εξής:
Fujitsu-Siemens Amilo Pro
Χαρακτηριστικά:
Intel Core Duo T2400 1.83 GHz
0,768 GB RAM (ναι σωστά διαβάσατε)
120GB HDD
Γνήσια Windows Vista Basic
Ελληνικό πληκτρολόγιο
Ποιοτικά είναι εξαιρετικό λάπτοπ. Σήμερα όμως τα χαρακτηριστικά του θεωρούνται αρκετά παρωχημένα.
Όταν "έληξε" η υποστήριξη των Vista μου "έβαλαν" σε αυτό (με dual boot) και το linux mint mate που του έδωσε "το φιλί της ζωής", καθώς το antivirus στα Vista "έτρωγε" πολύ από την λίγη, με τα σημερινά δεδομένα, RAM.
Ενώ σκεφτόμουν να αναβαθμίσω τη RAM στα 2 GB ώστε να μπορώ να επεξεργαστώ φωτογραφίες με το photofiltre 7 και να πλοηγούμαι στο διαδίκτυο με σχετική άνεση, ξαφνικά μια πολύ ζεστή μέρα του περσινού Καλοκαιριού "έσβησε" η οθόνη του ενώ έβλεπα video με ανάλυση 360 p. Άμεσα το έβγαλα από την πρίζα.
Όταν "κρύωσε" το λάπτοπ φάνηκε ότι "δούλευε" κανονικά αλλά μετά από μισή ώρα άρχισαν τμήματα της οθόνης να "μαυρίζουν". Στα γρήγορα το "έκλεισα" και το έβγαλα από την πρίζα.
Μου είπαν ότι μάλλον λόγω υπερθέρμανσης έπαθε ζημιά η κάρτα γραφικών και ότι είναι οικονομικά ασύμφορη η επισκευή της.
Με τοποθέτηση του λάπτοπ σε βάση με 1 ανεμιστήρα και με χαμήλωμα της φωτεινότητας της οθόνης του λάπτοπ τα τμήματα της οθόνης αρχίζουν να "μαυρίζουν" μετά από 2-3 ώρες αντί μετά από μισή ώρα. Όταν γίνεται αυτό άμεσα ο χρήστης του το "κλείνει" και το βγάζει από την πρίζα ασφαλείας.
Σήμερα, με το λάπτοπ αυτό παίζει πασιέντζα στα Vista o πατέρας μου και ακούει μουσική (το dvd του λάπτοπ δουλεύει ακόμα άψογα!!!).

Ήταν να πάρω νέο λάπτοπ μέσω του αδερφού μιας φίλης μου από μικρό μαγαζί απ' έξω αλλά τελικά το πούλησε αλλού με υψηλότερο αντίτιμο απ' ότι είχε συμφωνήσει με εμένα (ευτυχώς δεν το είχα προπληρώσει).

Σήμερα, έχω το LENOVO IdeaPad 1 15.6'' FHD IPS/ AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB LPDDR5 RAM/ 256GB SSD/ Windows 11 S / Ελληνικό πληκτρολόγιο.
Άμεσα έβγαλα το S και του έβαλα τα εξής προγράμματα: 360 Total Security, CoffeeZip, Adobe Reader, Open Office, Photofiltre 7, VLC Media Player και Google Chrome Browser.
Το μηχάνημα μέχρι τώρα δείχνει άψογο για την καθημερινή χρήση που το θέλω. Είναι καλό και για παιχνίδια όπως το LOL, το Minecraft, κλπ. Το λάπτοπ το έχω πάνω σε μεγάλη βάση με 2 ανεμιστήρες ("χωράει" όλο πάνω της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...