Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, spyrosal είπε

Ποια η γνώμη σας για το λάπτοπ Gigabyte G5 KF; Και γενικά για τα λάπτοπ της Gigabyte;

Καλημέρα αγαπητέ φίλε. Το συγκεκριμένο δεν το έχω δουλέψει, δείχνει όμως τυπικό αξιοπρεπές gaming laptop της Gigabyte. Είναι μάλλον πιο ασφαλές να μιλήσουμε γενικότερα: Τα laptop ως μηχανήματα είναι γενικότερα πιο ευπαθή από τους σταθερούς υπολογιστές. Τα gaming laptop ειδικότερα, ανεβάζουν επιπλέον θερμοκρασία λόγω χρήσης. Έχοντας μάλιστα υπόψη ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα", δυστυχώς τα κατασκευάζουν με "ημερομηνία λήξης" πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (σε κομμάτια φυσικά κάθε μοντέλου, όχι σε μοντέλα). Κατά συνέπεια, οι εκδοχές είναι δύο: α) αν το οικονομικό δεν είναι θέμα, το χτυπάς και ελπίζεις ότι με σωστή χρήση και κάνοντας το σταυρό σου θα αποδώσει τα χρήματά του και β) αν υπάρχει ταβάνι στο οικονομικό, τότε μια καλή ιδέα είναι να κοιτάξεις -εκτός από τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε μηχανήματος- και την καλύτερη και μακροβιότερη εγγύηση στην αγορά (πχ την on site εγγύηση της DELL) για κάθε ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/5/2023 στις 10:05 ΜΜ, atheatos είπε

Laptop μόνο Apple με M επεξεργαστή γιατί τα υπόλοιπα είναι portable desktop…

Περισσοτερες ώρες browsing βγάζει το G14 που έχω τώρα από το macbook m1 max του αδερφού μου, ενώ είναι το μισό σε μέγεθος, πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Περισσοτερες ώρες browsing βγάζει το G14 που έχω τώρα από το macbook m1 max του αδερφού μου, ενώ είναι το μισό σε μέγεθος, πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο

Τίποτα άλλο μπορεί να κάνει με την μπαταρία πέρα από browsing? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τίποτα άλλο μπορεί να κάνει με την μπαταρία πέρα από browsing? 
 

LOL, under load σορρυ κιολας αλλα είναι για πέταμα το macbook, την χειρότερη μπαταρία από τα 4 laptop που έχω έχει. Έχεις macbook? Το έχεις δοκιμάσει? Βάλτο να τρέξει ταύροχρονα cpu+gpu load και πες μου τι βλέπεις. Κατω από 60 λεπτά θα γράψει το κοντέρ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

LOL, under load σορρυ κιολας αλλα είναι για πέταμα το macbook, την χειρότερη μπαταρία από τα 4 laptop που έχω έχει. Έχεις macbook? Το έχεις δοκιμάσει? Βάλτο να τρέξει ταύροχρονα cpu+gpu load και πες μου τι βλέπεις. Κατω από 60 λεπτά θα γράψει το κοντέρ. 

Οκ. Δεν μου απαντησες. Τα υπόλοιπα laptop στην μπαταρία είναι μόνο για browsing και έχουν διαφορετικές επιδόσεις στην πρίζα, σε αντίθεση με το MacBook που μπορεί να τρέξει , με τις ιδιες  επιδόσεις  είτε σε πρίζα είτε σε μπαταρία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οκ. Δεν μου απαντησες. Τα υπόλοιπα laptop στην μπαταρία είναι μόνο για browsing και έχουν διαφορετικές επιδόσεις στην πρίζα, σε αντίθεση με το MacBook που μπορεί να τρέξει , με τις ιδιες  επιδόσεις  είτε σε πρίζα είτε σε μπαταρία?

 

Ναι, αλλά μόνο το thinkbook κλατάρι εντελώς εκτός πρίζας. Το Vivoobook χάνει κάπου 30%, το G14 δεν χάνει καθόλου αλλά δεν το τρέχω με το stock πρόγραμμα της asus, έχω το ghelper οπότε δεν ξέρω τι θα έκανε σε ένα στοκ σενάριο. Με το Ghelper διαλέγω εγώ σε τι watt θέλω να τρέξει την CPU την iGPU και την GPU, είτε εντός είτε εκτός πρίζας. 

Πάντως είναι κυριολεκτικά απογοητευτικό το macbook εκτός πρίζας σε load. Σε ελαφριά χρήση είναι καλό, βγάζει 10 ώρες και κάτι ψιλά, αλλά το g14 βγάζει 12-13. Τα ηχεία του είναι το μόνο φανταστικό που έχει πάνω του (άντε και το τεράστιο touchpad) αλλά σε laptop τι να τα κάνεις τα ηχεία;

 

Δεν καταλαβαίνω τις φατσούλες, το έχεις δοκιμάσει; Βάλε κάτι βαρύ να τρέξει και πες μου πότε έσβησε, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσει τα 60 λεπτά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

 

Ναι, αλλά μόνο το thinkbook κλατάρι εντελώς εκτός πρίζας. Το Vivoobook χάνει κάπου 30%, το G14 δεν χάνει καθόλου αλλά δεν το τρέχω με το stock πρόγραμμα της asus, έχω το ghelper οπότε δεν ξέρω τι θα έκανε σε ένα στοκ σενάριο. Με το Ghelper διαλέγω εγώ σε τι watt θέλω να τρέξει την CPU την iGPU και την GPU, είτε εντός είτε εκτός πρίζας. 

Πάντως είναι κυριολεκτικά απογοητευτικό το macbook εκτός πρίζας σε load. Σε ελαφριά χρήση είναι καλό, βγάζει 10 ώρες και κάτι ψιλά, αλλά το g14 βγάζει 12-13. Τα ηχεία του είναι το μόνο φανταστικό που έχει πάνω του (άντε και το τεράστιο touchpad) αλλά σε laptop τι να τα κάνεις τα ηχεία;

Για να τελειώνουμε , από την στιγμή που τα υπόλοιπα laptop δεν μπορούν να κρατήσουν τις ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία με αυτές της πρίζας , για μένα θεωρούνται portable desktop. Αυτή είναι άποψη και σε όποιον αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Για να τελειώνουμε , από την στιγμή που τα υπόλοιπα laptop δεν μπορούν να κρατήσουν τις ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία με αυτές της πρίζας , για μένα θεωρούνται portable desktop. Αυτή είναι άποψη και σε όποιον αρεσει.

Aμά είναι άποψη οκ, μπορεί να είαι και λάθος.

Το g14 και φαντάζομαι και πολλά άλλα laptop είναι πιο γρήγορα απτό macbook και εκτός πρίζας, οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 1/6/2023 στις 10:49 ΜΜ, atheatos είπε

 

ποιο λαπτοπ θα προτιμησεις για πολλες καρτελες ανοικτες(~60 μ.ο. μπορει και παραπανω αναλογως) σε browser με ταυτυχρονη χρηση word/viber/messenger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Titos301 είπε

ποιο λαπτοπ θα προτιμησεις για πολλες καρτελες ανοικτες(~60 μ.ο. μπορει και παραπανω αναλογως) σε browser με ταυτυχρονη χρηση word/viber/messenger

Καποιο laptop  που να μην χρειάζεται να είναι στην πρίζα για να τα κάνει όλα αυτά...αν και τα συγκεκριμένα δεν είναι τίποτα για την πλειοψηφία των laptop σήμερα. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Lenovo X250.

Δεν τα φτιάχνουν πια έτσι. Μικρό μέγεθος, γερή κατασκευή, διπλή μπαταρία (η μία αποσπώμενη), ποιοτικό, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, υποδοχή για κάρτα sim. Του έβαλα έναν SSD 500Gb, μία ασύρματη κάρτα WiFi 6 και μπορεί να κάνει τα πάντα. Του πέρασα Ubuntu όχι γιατί δεν χειριζόταν με ευκολία τα  Win11, αλλά περισσότερο για πειραματισμό και, τελικά, θα μείνω με αυτό. Και αν ψήσω τον κινέζο του eBay να μου πουλήσει το 16άρι dimmάκι γύρω στα €50, τότε δεν θα έχει μείνει τίποτε άλλο να του αναβαθμίσω-ίσως του περάσω ένα FHD monitor, γιατί το δικό του HD είναι το μοναδικό τρωτό του σημείο.

image.jpeg.299f2f2932cdd5fbd810c65796f6208a.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/11/2023 στις 5:54 ΜΜ, Voodooman είπε

Lenovo X250.

Δεν τα φτιάχνουν πια έτσι. Μικρό μέγεθος, γερή κατασκευή, διπλή μπαταρία (η μία αποσπώμενη), ποιοτικό, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, υποδοχή για κάρτα sim. Του έβαλα έναν SSD 500Gb, μία ασύρματη κάρτα WiFi 6 και μπορεί να κάνει τα πάντα. Του πέρασα Ubuntu όχι γιατί δεν χειριζόταν με ευκολία τα  Win11, αλλά περισσότερο για πειραματισμό και, τελικά, θα μείνω με αυτό. Και αν ψήσω τον κινέζο του eBay να μου πουλήσει το 16άρι dimmάκι γύρω στα €50, τότε δεν θα έχει μείνει τίποτε άλλο να του αναβαθμίσω-ίσως του περάσω ένα FHD monitor, γιατί το δικό του HD είναι το μοναδικό τρωτό του σημείο.

image.jpeg.299f2f2932cdd5fbd810c65796f6208a.jpeg

Πώς γίνεται να βάλεις WIn 11 σε τόσο παλιό φορητό;

Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε TPM 2.0 στο Χ250;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, AndVal said:

Πώς γίνεται να βάλεις WIn 11 σε τόσο παλιό φορητό;

Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε TPM 2.0 στο Χ250;

 

Γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...