Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Τελικα κατεληξα εδω για οροφη μιας και τα εχω ολα Arctic στο case και εννοειται πιο οικονομικα και με 10 χρονια εγγυηση.

https://www.skroutz.gr/s/26997093/Arctic-P12-Slim-PWM-PST.html#specs

ακόμη καλύτερα αφού θα είναι και ίδια μάρκα όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ακόμη καλύτερα αφού θα είναι και ίδια μάρκα όλα

Τελειωσε κι αυτο , να ξεκινησω σε λιγες ημερες και το glx γιατι το βλεπω αρχισε να υποφερει.

 

 

safety-first-funny-43.jpg

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ICE-T είπε

δεν μασάει σκύλος είναι 😎

Ξερω ουτε λαδια δεν το'χω αλλαξει τον τελευταιο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σε ολους.

Περιμενω τα parts για το 2ο πισι που φτιαχνω στη ζωη μου εξ ολοκληρου απο την αρχη! (τελευταια φορα που αποπειραθηκα, ειχαμε 2005! 😆)

Το κουτι που περιμενω ειναι το Fractal Meshify C και εμπρος θελω να τοποθετησω 2x140mm

Επειδη ειναι η "σιτα" και η τεχνολογια εχει προχωρησει, διαβαζω για pressure optimized φουρφουρια.

Θελω PWM με ικανη ροη/θορυβο. Την καμπυλη θα τη φτιαξω στα γουστα μου...

Προσανατολιζομαι σε Arctic P14 pst pwm (140mm) ειναι αξιολογα και δοκιμασμενα απο καποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα 12αρια.Ειναι αθορυβα μεχρι τις 1500σαλ περιπου.Τα 12αρια τερματιζουν στις 1880 σαλ περιπου.Εκει ακουγονται, οχι ομως ενοχλητικα.Τα εχω σε ψυκτρα και τα τερματιζω μονο οταν παιζω παιχνιδια, οπου με ακουστικα και τους ηχους του παιχνιδιου  οπως καταλαβαινεις δεν τα ακους.Τα 14αρια στροφαρουν και πιο χαμηλα και με φτιαξιμο καμπυλης θα εισαι  ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εχω τα 12αρια.Ειναι αθορυβα μεχρι τις 1500σαλ περιπου.Τα 12αρια τερματιζουν στις 1880 σαλ περιπου.Εκει ακουγονται, οχι ομως ενοχλητικα.Τα εχω σε ψυκτρα και τα τερματιζω μονο οταν παιζω παιχνιδια, οπου με ακουστικα και τους ηχους του παιχνιδιου  οπως καταλαβαινεις δεν τα ακους.Τα 14αρια στροφαρουν και πιο χαμηλα και με φτιαξιμο καμπυλης θα εισαι  ενταξει.

Ωραια, επομενως θα κοιταξω για static pressure optimized, τα P14 δηλαδη.

Εννοειται πως θα φτιαξω μια σωστη καμπυλη και ο σκοπος μου ειναι να παιξω με θετικη πιεση στο κουτι, ωστε να εκμεταλλευτω και τα φιλτρα για μειωμενη σκονη.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως το σκεφτεσαι, η τι θες να πετυχεις, αλλα οι ανεμιστηρες για στατικη πιεση ειναι να σπρωχνουν αερα με πιεση πανω σε κατι π.χ ψυκτρα επεξεργαστη, ψυγειο υδροψυξης κτλ.Ωστε να διαπερνα τα fins πιο ευκολα. Εσενα τα φιλτρα ειναι πριν το ανεμιστηρα.Αρα δεν χρειαζεσαι στατικη πιεση, αλλα παροχη αερα.Αρα χρειαζεσαι πολλα cfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, toyo73 είπε

Δεν ξερω πως το σκεφτεσαι, η τι θες να πετυχεις, αλλα οι ανεμιστηρες για στατικη πιεση ειναι να σπρωχνουν αερα με πιεση πανω σε κατι π.χ ψυκτρα επεξεργαστη, ψυγειο υδροψυξης κτλ.Ωστε να διαπερνα τα fins πιο ευκολα. Εσενα τα φιλτρα ειναι πριν το ανεμιστηρα.Αρα δεν χρειαζεσαι στατικη πιεση, αλλα παροχη αερα.Αρα χρειαζεσαι πολλα cfm.

Οπως εγραψα στην αρχη, τα ανεμιστηρακια θα μπουν στο εμπρος μερος του Meshify, δηλαδη προφανως πισω απο τη σιτα.

Γνωριζω πως τα pressure optimized ειναι για να σπρωχνουν αερα βεβιασμενα... δεν ισχυει το ιδιο και για το ρουφηγμα πισω απο μια σιτα ή φιλτρο;

Τι εχεις να προτεινεις λοιπον χωρις rgb και κατα προτιμηση με splitter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπουν πισω απο την σιτα δεν βοηθουν  τα στατικης πιεσης.Ακομη και τελειως κλειστο να ηταν μπροστα, παλι τα ανεμιστηρακια θα εβρισκαν αερα να σπρωξουν.Θες ανεμιστηρες με καλη παροχη αερα.Παρε καποιο Arctic με πολλα cfm και βρες την χρυση τομη στροφων και θορυβου.

https://www.skroutz.gr/s/12730231/Arctic-BioniX-F140-Case-Fan-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM-Λευκό.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Well, ας απαντήσω κι εγώ εδώ μιας και δεν το έχω κάνει ως τώρα.

Ενώ έχω περάσει από αρκετά κύματα, από TRUE με delta fan στις 10000rpm και A/C να το βαράει, στα εφηβικά μου χρόνια, μετέπειτα AIO watercooling, μετέπειτα full custom W/C... τώρα κατέληξα να έχω ένα laptop, συνεπώς αεράκος παραδοσιακός, θορυβώδης... :-) 

Από όλες τις ψύξεις που έχω χρησιμοποιήσει όλα τα χρόνια, σε CPU το μακράν καλύτερο VFM το είχε η Artcic Freezer 33 (και η 34 η απλή μετά). Σε GPU η κλασική Accelero ψησταριά, με 2 αθόρυβα fans με δεματικά πιασμένα... Άλλα χρόνια τότε, βάζαμε μια ψύκτρα και παίρναμε 50% OC... 

Άζωτο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, το πιο κοντά του που βρέθηκα ήταν σε κάποια events.

PS: Στο retro Athlon XP, έχω μία Arctic Copper socketA :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 12:12 ΠΜ, >>Morpheus>> είπε

Οπως εγραψα στην αρχη, τα ανεμιστηρακια θα μπουν στο εμπρος μερος του Meshify, δηλαδη προφανως πισω απο τη σιτα.

Γνωριζω πως τα pressure optimized ειναι για να σπρωχνουν αερα βεβιασμενα... δεν ισχυει το ιδιο και για το ρουφηγμα πισω απο μια σιτα ή φιλτρο;

Τι εχεις να προτεινεις λοιπον χωρις rgb και κατα προτιμηση με splitter?

Προσφατα αλλαξα τα Arctic f12 που ειχα με bequiet , τα πρωτα στις 1350 και τα δευτερα στις 1500 στροφες , τα Arctic εκαναν δουλεια χωρις να ακουγονται καθολου , τα bequiet κανουν δουλεια με ελαχιστα λιγο παραπανω θορυβο (φυσημα , οχι κατι ενοχλητικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω οσους δωσανε το Feedback τους!! 

Georgeman, με επιασε νοσταλγια...τελευταιο cooler που εγκατεστησα ηταν το Thermaltake Polo 735 σε Prescott. Μιλαμε για 5000rpm, τοτε που οταν αποφασιζες να παιξεις κλοκαρισμενος με αεροψυξη, οι γειτονες νομιζαν πως εχεις θεμα με τις μυγες!! Δραμααααααα

 

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...